Pandemic - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Matt Leacock
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Jaká rozšíření? Jsou kompaktibilní se starší verzí od Albi?

V prvni rade mi nejak uchazi mistni rozdeleni na Diskuse ke hre vs Otazky, ale snad se to nepobije jestlito strkam spatne... Ale rad si poslechnu pouceni o rozdilu.

Ale k veci. Docetl jsem se jinde, ze prvni rozsireni Pandemic: Nové hrozby (2009) je v podstate nutnost a vlastne takova odrbavka na hrace, aby si prikoupili dalsi rozsireni, ktere nejspis planovali uz v zakladu, ale prodavaji ho separe. Uz jsem se tim setkal u Caracassone nebo Osadniku z Kataru, takze to bude bezna praxe jak z hracu vydojit co nejvic penez. Aby treba dorovnaly cenu tech ostatnich drahych cryrcifernych deskovek - ale nenapadne. Zakladni hra za 750 a kazde dalsi rozsireni za 600 - to se to pekne nasklada. To jsem ale zase odocil.

Existuji jak jsem zjistil celkem 3:
Pandemic: Nové hrozby (2009)
Pandemic: Laboratoř (2013)
Pandemic: Stav ohrožení (2015)
Mate s nima at uz samostatne nebo v ruzne kombinaci zkusenosti? Stoji to za ty to nebo je to jen dojna krava?
Priklad: Mam Zaklad + Laborator + Stav ohrozeni. Prvni rozsireni super, posledni uz to neni ono - (PROC?)

A taky jak se lisi provedeni Albi vs Mindok? Da se to kombinovat? Nekde jsem videl, ze karticky jsou jinak tluste.

Diky za vase postrehy a nazory

4.5.2018 13:47:27

Druhé vydání
Pandemic jsem dlouho nehrál, tak odpvoěď nebude tak moc podložená...

Nicméně, druhá verze (ta od MindOKu) má jinou grafiku a komponenty z jiného materiálu. Jsou tam dvě povolání navíc. Jinak je to pořád stejná hra.

Rozšíření k novému vydání už nejsou kompatibilní s prvním vydáním od Albi. S těmi ale zkušenost nemám, protože mě hra jako celek přes původní nadšení nezaujala. Byla to vlastně první pořádná kooperační hra, co jsem kdy hrál. Po pár zahráních se už projevoval efekt "alfahráče", který fakticky řídil celou hru, ostatním říkal, co kdy a jak mají udělat.

Sekce Otázek je hlavně k pravidlům her, slouží hlavně na dotazy, kde se očekává jedna konkrétní odpověď, dovysvětlení nějakého pravidla apod.

4.5.2018 14:50:35

Rozšíření
K druhému vydání vyšly dvě rozšíření, a to:

Nové hrozby (2015)
Laboratoř (2016)

K vydání se chystá třetí rozšíření Stav ohrožení.

Uvedená data jsou roky českého vydání :-)

4.5.2018 14:56:00 | Upraveno autorem (porovnej)

Albi vs Mindok
Aha, takze to nejde zkombinovat - kdo ma Albi zahraje si jen Nove hrozby.
Takze rozsireni vysle v Mnindoku: Laborator, Stav ohrozeni a druhe vydani Novych hrozeb je mozne hrat jen se zakladni hrou od Mindoku.

Takze valka mezi vydavatelstvimi... Vida to je velice zajimave zjisteni - myslel jsem, ze je to stejne. A odhaduju, ze sousta normalnich lidi si to mysli taky a pri/po nakupu budou pekne rozcileni.

Prijde mi to jako dementni, ale iniciovalo to ve me dalsi otazku - to, co vyslo v zahranici treba v Anglicke/Nemecke/Polske verzi je kompaktibilni s cim? Mindok/Albi?

No a taky jestli ma nekdo realne postrehy z toho hrani - co z toho ma cenu porizovat?

4.5.2018 16:05:33

Albi vs Mindok
Tohle není válka mezi vydavatelstvími, ale problém druhých vydání her obecně. I kdyby to zůstalo u Albi, situace by byla stejná. Tady to má v moci spíše původní vydavatel, a ten, když rozhodne, že starou verzi už nebude dělat, mají většinou čeští vydavatelé smůlu.

Pro příklad nemusíme chodit daleko, máme tu třeba Osadníky z Katanu. Původní dřevěná verze taky není kompatibilní s novou plastovou. A rozšíření k dřevěné verzi se už stejně skoro vůbec nedají sehnat. Přitom vše vždy u nás vydávalo Albi.

Je víc her, které mají nové edice, které nejsou se starými kompatibilní, protože se změnily komponenty, pravidla apod. Třeba Talisman má už 4. edici, chystá se nová edice X-Wingů apod.

A abych odpověděl na druhou část... To, co vyšlo v zahraničí před X lety, bylo kompatibilní s verzí od Albi. To, co je k sehnání v zahraničí teď, je kompatibilní s verzí od MindOKu.

Pandemic je už dost stará hra. Je nutné se smířit s tím, že první edice je už nesehnatelná, stejně tak i rozšíření k ní. Teď frčí jen druhá edice.

4.5.2018 16:13:07 | Upraveno autorem (porovnej)

Hmm
Začnu od zadu. Pandemic původní od Albi a nový od Mindoku jsou víceméně vzájemně nekompatibilní. Graficky jsou naprosto odlišné, takže rozšíření do původní verze prostě nenapasuješ. Herně/pravidlově jsou ty hry ale totožné. Jinak původní první edice se snad už ani neprodává, i na stránkách Albi prodávají verzi od Mindoku.

Teď ty rozšíření. Na úvod je potřeba říci, že základní hra je naprosto dostačující, jediné co v základu chybí je více postav jinak i ten základ je na dlouhé zimní hraní.

Pandemic: Nové hrozby
*obsahuje několik nových hráčských rolí - rozhodně super věc
*pravidla pro hru pěti hráčů - nikdy jsem to nehrál a vůbec ten bioterorista je dost podivně zakomponován, prostě styl Fantom staré prahy
*nové speciální akční karty - jsou docela fajn
*5. fialová mutace - fialové kostky jsou rozhodně super
*virulentní kmen - ten jsem snad nikdy nepoužil, raději dám více zelených karet, ten modul neurazí, ale nepřináší nic nového

celkově vzato bych řekl, že to rozšíření je zajímavé pouze díky novým postavám a fialové mutaci

Pandemic: Laboratoř
*obsahuje několik nových hráčských rolí - opět rozhodně super věc
*nové speciální akční karty - jsou docela fajn
*deska laboratoře - jako varianta je to zajímavé a občas si to zahraji, ale zbytečně to tu hru zesložití
*5. fialová mutace - jsou zde stejné kostky jako v 1. rozšíření takže fialové kostky jsou rozhodně super
*varianta jednoho hráče - na to rozšíření prakticky nepotřebuješ, takže zbytečnost
*teamová hra - přidává možnost hry až 6 hráčů, ale osobně mi to přijde jako dost velká divnost

takže druhé rozšíření je opět zajímavé hlavně kvůli fialové nemoci a novým postavám, laboratoř je OK ale rozhodně se bez něho obejdeš

Pandemic: Stav ohrožení
*obsahuje několik nových hráčských rolí - opět rozhodně super věc
*nové speciální akční karty - jsou opět docela fajn
*nová mechanika karantény - taky vcelku v pohodě, ale nehrál bych ji vždycky
*deska venkova - jako varianta je to zajímavé, ale vnáší to do hry fakt hodně chaosu (kostka) a díky těm diskům, které určují místo kudy na tu desku můžeš vstoupit, je to dost nepřehledné
*5. fialová mutace - jsou zde stejné kostky jako v 1. i 2. rozšíření takže fialové kostky jsou rozhodně stále super
*zelená vakcína a superbug - nehrál jsem a asi ani nikdy hrát nebudu, ale zase je to nějaká varianta
*emergency event - lehká varianta která přidává jenom trochu obtížnosti do hry

takže z třetího rozšíření opět uznávám hlavně nové postavy a karty

Když to vemu celkově, tak všechny 3 rozšíření doporučuji hlavně kvůli novým postavám, kvůli novým akčním kartám a kvůli fialovým kostkám 5. epidemie.
Karty Emergency Events, stejně jako karty virulentní nemoci jsou OK.
Nové desky laboratoře a venkova využiješ jenom někdy.
Moduly jako je zelená vakcína, teamová hra a bioterorista si myslím, že asi nikdy hrát nebudu.

Celkově mám z těch rozšíření pocit, jako by si na tom autoři trochu zkoušeli věci do Pandemic Legacy. Což není kritika.

Rozdělení na diskuzi a otázky mi taky nedává moc smysl, víceméně asi nikomu, protože to skoro nikdo nepoužívá správně. Jediný rozdíl co jsem postřehl je možnost přímo odpovídat na komentáře. Mě osobně se v těch otázkách dost blbě orientuje.

4.5.2018 17:40:48 | Upraveno autorem (porovnej)

Děkuji
za vyčerpávající odpověď, takže je to klasické tahání peněz z kapsy. Místo toho aby to udělali najednou, dělají to po karkasonovsku -18 novyých kartiček za 400. No super :(

10.5.2018 16:41:17

Rozšíření
To je už úděl sběratelů her :-D Je nutné to brát tak, že základní hra je bez problémů hratelná a rozšíření je pro ty, co chtějí ještě něco navíc. U spousty her to tak je, i u toho Carcassonne, které, kdyby vše vyšlo v jednom, by asi nikdo nekoupil, vzhledem k tomu, jak jednoduchá a nenáročná hra to je.

10.5.2018 17:19:54

Vybíráme z Bazaru

Marvel united rosireni spiderman,strazci galaxie o
Marvel united rosireni spiderman,strazci galaxie o
Akt. cena: 610 Kč
Končí za: 2 dny

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas