Pán prstenů: Karetní hra

xxxxxxxxxo hodnoceno 598x (Seznam vlastníků)

Pán prstenů: Karetní hra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 2
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: karetní hra, kooperativní, sběratelská
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Edge Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Heidelberger Spieleverlag
Stratelibri
Autoři: Nate French
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

První dojmy

Tak uz to je doma a muzu jen doporucit. Karty jsou na prvni (i druhy) pohled docela aususove, ale kdyz jsou obalene, tak to jak jsou tenke tak nevadi. Nicmene treba mtg karty pusobi teda na omak kvalitneji.

Co se tyce hry, zatim jsem hral jen solo. Prvnich cca 10-15 her bylo zahrano vzdy se zapomenutim nejakeho pravidla, takze byly misty takove divne. Beru je spis jako seznameni se s barvami a pravidly.

Ze tri co jsem hral naostro uz snad tak jak to ma byt jsem vyhral dve. To mi nejak nesedi, takze jsem urcite zase zapomel na nejake pravidlo. Nicmene kombinace tactic/spirit mi prijde silna, pokud se stiha zbavovat potvurek. Eowyn statecne questuje, Legolas ji cisti cestu s Blade of Gondolin a Eleanor jim svou schopnosti kryje zada a nebo statecne skace do bloku :)

Asi jde poznat ze jsem ze hry nadseny, vubec mi tam nechybi ten lidsky protihrac. Obtiznost hry je nastavena hodne nekompromisne a i obtiznost 1 je hodne drsna a druzinka je semleta behem chvilky. Naopak tesim se az si s nekym budu moct zahrat ten coop ve dvou. Tempo hry se sice zdvojnasobi, ale dovedu si predstavit, ze druhy balicek spolu s moznosti kombinovat karty mezi sebou prinese novy rozmer.

Jeste jsem zapomel, sympaticke mi prijde, ze zapis ze hry se da pojmout formou kratkeho pribehu :) Nemyslim jen jake scenario se hralo a s jakymi hrdiny, ale i jednotlive udalosti a akce na sebe s trochou predstavivosti pekne navazuji. Navic i pri hrani jednoho scenaria 5x za sebou bude pribeh pokazde jiny, protoze tam hraje velkou roli nahoda.
29.5.2011 11:50:45

První dojmy
Hráli jsme dnes s Ozzym dvakrát první příběh a musím říct, že mě tím tahle hra zlomila a putovala do wishlistu. U FFG nepřekvapí krásné zpracování, ale hra samotná je výborná. Sice jsme v obou případech vyhráli, ale měli jsme vždy dost namále a to se jednalo o nejjednodušší příběh. Hra je skutečně výzva a nutí spolupracovat za každou cenu. Věřím, že jak v jednom, tak ve čtyřech hráčích to bude pořád výborně hratelné.

Dovolím si ale vytknout pár nejasností, na která pravidla nemají odpovědi a (jako obvykle u FFG) je velmi dobré mít po ruce faq, nebo si alespoň projít fórum FFG, BGG či tady k dohledání odpovědí. Jinak jsem ale ze hry nadšený tématem, zpracováním i pocitem ze hry. S nelehkým srdcem musím uznat, že tohle (přestože LCG mi není úplně blízké, spíše naopak) zcela nahradí Call of Cthulhu, ale co se Lovecrafta týče, spravím si chuť na Elder sign. :-)

23.7.2011 18:10:48

yash
Jasný, Lotr je super a jen čekám na první rozšíření, které už by mělo být na cestě. Měli by to trochu rozfičet a další malý expanze valit co nejdřív, zatím je poměrně málo karet. Ale hra je to parádní, to zas jo :-)

23.7.2011 21:36:01

Sinuhet
Já bych s těmi rozšířeními naopak moc nespěchal. :-D Aby z toho nebylo moc jasné:

http://www.youtube.com/watch?v=WxZxZLJsiU4

23.7.2011 23:06:49

Thales
Pěkný :-)

Já kromě magicu asi před 10ti lety už dlouho nic peníze tahajícího nehrál, tak jsem na to natěšenej :-). Ale hlavně jde o ty karty, je jich zatím opravdu málo a sice si plnohodnotně zahraješ, ale na vymýšlení balíků to zatím není a asi ještě nějakou dobu nebude.

24.7.2011 00:16:33

po prvej hre
Tak sme nevydržali s LotR-om do Vianoc, pod stromček sme si nechali len Drizzta. Grafické spracovanie výborné, karty troška tenké možno časom obalíme a otáčacie počítadlo super :).
K hraniu samotnému: konečne som mal pocit, že FAKT musíme spolupracovať. Nielen ako typ kooperatívnej hry, že hráme spolu proti hre, ale naozaj sme si museli pomáhať. Oceňujem nové príbehy a zápletky zo Stredozeme, lebo tie zamotávky okolo boja o prsteň mám už nejak "ohrané".

Hrali sme 1 dobrodružstvo s nemiešanými balíkmi Tactics a Lore a bez shadow kariet na enemy kartách. Dosť nám pomáhal Legolas pridávaním 3 progress tokenov (2 jeho vlastnosť a 1 za Blade of Gondolin). Hra bola pekne napínavá, aj keď sme viackrát listovali v pravidlách. Síce sme Passage through Mirkwood prehrali, ale výborne sme sa bavili a mali pocit, že sa predierame hustým lesom plnom pavúčích sietí a pavúkov s naliehavým odkazom pre Galadriel.

Som zvedavý na ďalšie hry a hlavne na skladanie balíku miešaním jednotlivých sfér. Trošku som sa bál, či mám deckbuilding bude po chuti, keďže Dominion sme veľmi radi predali. Musím ale povedať, že okrem spoločného slovíčka "deckbuilding" tie dve hry (NAŠŤASTIE!) nemajú veľa spoločného resp. ja nevidím, okrem prítomnosti množstva kariet, spoločné skoro nič :). Žiadne neustále kartanie, téma a mechanizmy pekne previazané.

Dokonca pomýšľam na rozšírenia už po prvej hre, čo sa mi u iných hier nikdy nestávalo. Zrejme ich dokúpim, až keď sa nám základ ohrá, ale prvýkrát NEMÁM pocit, že by som si namiesto rozšírenia radšej kúpil inú novú hru. To, že rozšírenia pridávajú, okrem kariet, nové dobrodružstvá, vymysleli FFG veľmi dobre a na mňa to teda funguje.

7.11.2011 09:50:39 | Upraveno autorem (porovnej)

acedrac
O dost jsi se ochudil, když jste nehráli s shadow kartami. Bez nich si člověk potom může vše spočítat.
Nuže, příště se polepši, ať poznáš co je zoufalství, když člověk dostává na frak... :-)

7.11.2011 11:10:45

Deth
No veď to bola len prvá hra a nechceli sme to komplikovať:). Inak aj tak sme niektoré situácie vykrývali na tesno a dostali na prdel. V podstate nás na koniec zaklincovalo 5 kariet lokácií v staging area a treachery karta, ktorá im pridala +1 threat a pokryť threat 18 bol fakt nad naše sily :).

7.11.2011 11:26:30 | Upraveno autorem (porovnej)

acedrak
No, je vidět že jsi stejnýho ražení jako já, mě lotr lcg přijde jako asi nejlepší karetní hra a možná že nejen karetní. Pořád mě to baví hrát, každá hra je jiná a to jsem ještě nehrál ani všechny scénáře. Jak budeš dokupovat adventure packy, budou se rozvíjet možnosti vašich balíků. Ale i přes to bude hra pořád solidní výzvou, kde jsou výhry a prohry půl na půl (v tom lepším případě).

A to ani nemluvím co se se mnou stane, až vlezem do Morie :-)

7.11.2011 18:10:28 | Upraveno autorem (porovnej)

druhá hra
Tak včera večer sme natešení zahrali prvý scenár s monobalíkmi Spirit a Leadership. Síce sme boli vystrašení, ako budeme liečiť hrdinov bez Lore kariet, ale nakoniec sa nám podarilo vyhrať celkom hladko, i keď sme pre zjednodušene a v rámci zoznamovania sa s kartami opäť nehrali shadow karty v boji. Dosť nám s progress tokenmi pomáhali dvaja Northern Tracker-i aj Aragorn zahral slušne a samozrejme Éowyn questovala jak divá :).

Kým začnem stavať balíčky, asi si potrebujem zahrať ešte tie dva monobalíky, ktoré som nehral, aby som sa zoznámil s kartami a vedel aspoň zhruba čo a ako poskladať.
Inak z toho 30 kartového balíka potiahneme tak do 10 kariet, ako potom má fungovať 50 kartový balíček? Teda ak som to dobre pochopil, že keď sa miešajú balíčky majú mať 50 kariet, pričom karta môže byť maximálne 3x v tom balíku.

ad Sinuhed: A teraz som pozeral news na FFG a už chápem Tvoju poznámku o Khazad Dum :)
To má byť väčšie rozšírenie hej? Teda adventure packy sú akoby malé a toto je veľké?

http://www.fantasyflightgames.com/edge_news.asp?eidn=2807

8.11.2011 08:08:01 | Upraveno autorem (porovnej)

acedrac
Ano, Khazad Dum je velké rozšíření, která budou vycházet s pravidelností jako adventure packy. Jedno větší rozšíření na 6 adventure balíčků. Krom toho, již to zde bylo psáno, bude pro hraní následujících cyklů adventure balíčků nutnost vlastnit to určité velké rozšíření.

8.11.2011 08:27:30 | Upraveno autorem (porovnej)

Deth
Tak to aby som vyškrtol všetko ostatné z wish-listu :/.

8.11.2011 08:33:20

acedrac
... a nebo prostě vynechat jeden cyklus a jedno velké rozšíření a kupovat s pauzami. To ovšem asi jen tak někdo nevydrží :-). Vždyť potom by člověk musel čekat na další karty půl roku :-( .

8.11.2011 08:38:32

Acedrak
Tak ještě zablbněte a pak hurá na shadow karty. Poznáte zase úplně jiný rozměr hry :-))

8.11.2011 17:41:22

acedrac
Já jsem teprve včera při pročítání přeložených pravidel zjistil, že je tam zmínka o možnosti ze začátku hrát bez shadow karet. Proto jsem byl překvapen, že to zkoušíte bez nich.
Každopádně s nimi je to, jak píše Sunuhet, jiný rozměr.
Dnes jsem hrál solo simultáně hru dvou hráčů, tedy dva kombinované balíčky, ale nejhorší byly treasure karty, které mi zlomily vaz, s shadows jsem si poradil.

8.11.2011 18:49:42

Deth
No tak sme to včera dali so švagrom prvý quest, tentokrát už aj so shadow kartami a bolo to fakt o dosť napínavejšie! Ja som si chcel zahrať monobalíček, aký som ešte nehral na zoznámenie sa s kartami a vybral som si Lore. Švagor dal vybrať pre svoju prvú hru balíček manželke a tá vybrala Spirit. Takže si viete asi predstaviť akou rýchlosťou sme zabíjali potvory. Ale dosť sme liečili a hlavne sme dokázali pekne držať threat okolo 30.

A zachránil nás Forest Snare Att. z Lore balíka, ktorým som mohol natrvalo zabrániť netvorovi, aby útočil a na koho sme tú sieť hodili - no predsa Ungoliath Spawn (US). A teraz si nie som istý, či sme to hrali dobre: keďže US bol už engaged s mojimi hrdinami a na rázcestí sme si vytiahli "Don´t leave the path", tak sme si mali potiahnuť dvoch pavúkov a quest sme mohli vyhrať, len zabitím US. Keďže US bol už neškodný so sieťou na sebe pri mojich hrdinoch, potiahli sme dvoch obyčajných pavúkov a Gandalfami postupne v dvoch kolách US zabili. Hrali sme to dobre?

Inak treasure kartou si myslel treachery kartu, že?

9.11.2011 09:15:01 | Upraveno autorem (porovnej)

Dojmy
Po mnoha hrách základu i rozšiřujících balíčků jsem sepsal své dojmy a malé představení hry na blog, takže pokud si chcete trochu počíst, mrkněte na: http://bit.ly/t9try9
Komentáře k dojmům i celému blogu jsou vítány! :-)

16.12.2011 10:19:18

Thales
Šup s tým do recenzie! :)

16.12.2011 12:49:58

1. zkouška
Zkusil jsem si svou první solo hru Lotra a musím říct, že to je hodně dobré. Ráj deckbuildingu a možnost sám si vyzkoušet svůj postavený balíček, což si samozřejmě bere svou daň v tom, že s tím nejde nakopat zadnici živému protihráči :)

Dal jsem si cvičně první scénář (rovnou s shadow efekty) a vzal jsem si Tactics sféru z core setu, zatím nijak nemodifikovanou, prostě tak, jak to bylo původně v core setu. Vyhrál jsem tak, tak, ale splnilo to 2 hlavní účely. Kompletně jsem se seznámil s Tactics sférou z core setu (takže když to samé udělám ještě s dalšími sférami, tak budu mít už více jasno, jak se každá sféra hraje) a samozřejmě jsem se tím naučil pravidla.

Byl jsem ochuzen o multisférovost a možnost/nutnost spolupráce s jinými sférami spoluhráče, takže až tohle příjde, tak bude mít hra úplně jiný rozměr a na to se těším.

Při tom solu s Tactics jsem měl problém s questováním (málo willpower), zdroji, později i kartami a taky bylo málo charakterů, kteří nestačili efektivně questovat, bránit a ještě útočit. Jinými slovy chybělo mi všechno, kromě hrubé síly a obrany :). Tohle všechno se určitě vychytá po zapojení dalších sfér a druhého hráče.

Ještě si musím ujasnit hrubou strukturu poměru characters/events/attachments. Předpokládám, že to bude asi jako v každé sběratelské karetce, že budou charaktery ve větším počtu oproti ostatním.

25.4.2012 15:00:23

ad Beholder
A už si náš :).
Dúfam, že si si Tactics užil , lebo v SÓLO hre je skoro nepoužiteľná, snáď s výnimkou questu Conflict at the Carrock, ale aj ten som už spravil bez nej.

Ale v hre vo dvojici je super a hrám ju najradšej :).

25.4.2012 15:56:58 | Upraveno autorem (porovnej)

acedrac
jj bylo mi jasné, že kdyby se jednalo o trochu složitější quest, tak nemám šanci. Chyběla tam podpora v podobě ready, více willpower, nějaké to rušení, vracení, léčení a přibírání karet.

Ale vím že to všechno příjde s dalšími sférami, druhým hráčem a novými kartami z AP.

Každopádně hodně kvalitní sběratelská, DB karetka a hodně kvalitní solo. Není tomu tak dávno co jsem vychvaloval Death Angel, jako skvělé solo. Lotr LCG zadupal DA totálně do země svou variabilitou, komplexností a možností ovlivnit některé situace.

25.4.2012 16:18:35 | Upraveno autorem (porovnej)

Beholder
Líp bych to nenapsal, hraju tu hru od vydání a mám jí rád snad ještě víc ..... opravdu tohle FFG zvládli výborně a daří se jim nekazit hru přesílenými kartami ( no přesílený tam jsou ale jen jako encountry :-) ).

Trochu trošičku bych uvítal víc karet do jednotlivých sfér - mám všechno co vyšlo a stejně se mi zdá karet málo .... ono když se to spočte s kartami encountrů je karet neskutečný množství, ale přece jen víc karet do sfér bych uvítal. Jiný zápor mě u téhle hry nenapadá ...

25.4.2012 16:25:02

Sinuhet
Tak s těmi přesílenými kartami naprosto souhlasím. Je to zatím krásně vyvážené. Navíc tady ani nejsou vyloženě špatné karty. Žádné commony na podpal jako třeba v Magicu :). Jasně některé karty jsou použitelné méně, ale oceňuju, že vyloženě na vyhazov jich moc není. Jediná vada na kráse pro mě je nezvládnutá distribuce karet v core setu, mohly být všechny po 3.

25.4.2012 16:48:01

Sinuhet
Tak právě to, že je méně karet pro hráče byl jeden z několika důvodů proč jsem do toho šel. Považuji to za jeden z největších kladů. Nesnáším když cardpool nabývá moc rychle a člověk ani nestačí ohrát a vyzkoušet všechny karty a už je tu další nášup karet. Viz extra odpudivý příklad Magic: The Gathering. Každý rok ti card pool naroste o cca 500+ nových karet. Ne všechny jsou samozřejmě hratelné a navíc je několik formátů turnajů, ale i tak jsou to kvanta nových karet. U LCG se to trochu zklidnilo - cca 300+ nových karet ročně + odpadlo random nakupování a vysoké ceny za kusovky. A u LOTR LCG je to určitě pod 200 nových karet ročně! (kolem 150 bych řekl) a to mě osobně hodně vyhovuje.

Není kam spěchat, volný čas je vzácný, tak proč ho ztratit plaváním v kartách :)

25.4.2012 16:51:35 | Upraveno autorem (porovnej)

Dzejkob
Bohužel, zřejmě je to kvůli ceny pro core set, který si za tu cenu koupí každý kdo to chce aspoň zkusit. Kdyby tam bylo vše 3x, tipoval bych cenu takových 50$ - 60$ a tím by nenalákali tolik lidí jako za 40$. Jinak si to vysvětlit nedokážu.

Ale každopádně má touha mít core set 3x bude čím dál větší :)

25.4.2012 16:58:15

Beholder
Kupovat core set 3x je zbytečný, stačí 2x.

Počet karet je věc názoru ... když hraješ třeba Leader/Lore tak toho moc nevymyslíš. Poskládáš jeden funkční balíček, možná dva.

25.4.2012 17:38:54

Vybíráme z Bazaru

Istanbul: Big Box + insert od Hermana
Istanbul: Big Box + insert od Hermana
Akt. cena: 399 Kč
Končí za: 12 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas