Pán prstenů: Karetní hra

xxxxxxxxxo hodnoceno 598x (Seznam vlastníků)

Pán prstenů: Karetní hra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 2
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: karetní hra, kooperativní, sběratelská
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Edge Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Heidelberger Spieleverlag
Stratelibri
Autoři: Nate French
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Návrat k LOTRovi po delší době

Zdravím,
chtěl jsem se zeptat na nároz zkušené hráče téhle hry. Mám core set a první 4 expanze Mirkwoodu. Tempo vydávání expanzí a cena mě od hry odradila a přestal jsem to hrát. Teď jsem zase začal brousit okolo a zjistil, že nové cykly vypadají hooodně zajímavě. Dá se podle vás naskočit do toho při vynechání některých velkých i malých rozšíření? Jde mi o to, že jsem zahlédl, že vycházejí i Nightmare decky starých scénářů. Předpokládám, že je to proto, že po tolika rozšířeních jsou balíčky hráčů nabušené a hrozně silné, ale já je rozhodně nehodlám kupovat. A naopak pokud teď koupím nejnovější rozšíření, bude hratelné, když nemám žádné karty z Khazad rozšíření ani z Númenoru?
Dík.
29.10.2014 09:49:47

marabu
Ahoj, pokud budeš chtít hrát nová rozšíření, je třeba vždy začít deluxe rozšířením daného cyklu.
Tzn. pokud bys chtěl hrát nejnovější rozšíření z 4.cyklu ringmaker, je nezbytné pořídit deluxe rozšíření Voice of Isengaard, pro hraní 3.cyklu z Gondoru (Agains the shadow) potřebuješ Heirs of Númenor, pro hraní 2.trpasličího cyklu (Dwarrowdelf) potřebuješ Khazad dúm.
Jediné co je nezávislé, jsou Sága rozšíření (které příběhově postupují dle knih Hobit a Pán prstenů) , ty ale zase příběhově navazují na sebe, takže je dobré mít oba díly Hobita anebo pořídit jak Black Riders tak i nové rozšíření Road Darkens.
Úplně mimo strukturu jednotlivých cyklů i příběhového Sága rozšíření, jsou samostatně vydaná rozšíření Massing at Osgiliath, Battle of Lake Town a Stone of Erech. Jsou výborná, ale neobsahují hráčské karty, jen scénář.
Ve svém dotazu uvádíš, že máš základ a první čtyři rozšíření prvního cyklu. Jako první bych možná doporučil dojet první cyklus, abys ho spojil s core setem, navíc v těchto rozšířeních jsou dobré hráčské karty, které ti doplní zejména červené tactics orli a modré Rohany. Pak už je na tobě, co tě bude víc lákat - jestli máš rád trpaslíky a láká tě jít do Morie, Khazad-dúm je velmi dobré deluxe rozšíření a celý cyklus posiluje trpaslíky vydatně. Další co posiluje vydatně trpaslíky je dvoudílné rozšíření Hobit, kde má svou kartu hrdiny či spojence všech 13 trpaslíků, kteří v knize provázeli Bilba). Pokud tě víc zaujala obrana Minas Tirith a Gondoru před vojsky Haradských a Mordorských, můžeš z prvního cyklu přeskočit do třetího a koupit Heirs of Númenor, je to rovněž velmi podařené rozšíření, tento cyklus ti výrazně posílí Gondor (spousta hráčských karet je zaměřena právě na něj, jen nových spojenců a hrdinů je zde spousta).
Pokud máš rád elfy, hodně je posiluje aktuálně vydávaný cyklus Ringmaker, začít musíš s Voice of Isengaard a nyní přichází do prodeje už 4.rozšíření této série a možnost zahrát si za "hodné verze" Grímy a Sarumana je zajímavá také :-)
No a jestli by tě lákalo hrát za posílené hobitky, tak můžeš jít do rozšíření Black Riders, kde je kupa karet zaměřených přímo na ně (včetně nových hrdinů Sama, Pipina, Smíška atd.).

29.10.2014 14:27:08

@ marabu
Greyhound to napísal úplne fantasticky a rovnakú radu by som Ti dal aj ja :).
Akurát upozorním, že 3. cyklus (a najmä scenáre deluxe rozšírenia) majú fakt brutálnu obtiažnosť, o dosť väčšiu ako 2. cyklus Dwarrowdelf. Týmto Ťa nechcem odradiť o kúpy 3. cyklu, lebo je fakt zaujímavý aj dejovo aj mechanikami, ale len aby si s s tým rátal.

29.10.2014 15:26:58

Díky moc
Díky moc za parádní vysvětlení i popis jednotlivých rozšíření. Trochu zmateně jsem se zeptal, vím, že pro AP musím mít velké rozšíření. Spíš mi šlo o to, zda s core setem a AP Mirkwoodu můžu přeskočit třeba Khazad dum i Numenor a koupit hned Voice. Ale i na to jsi mi odpověděl, že v podstatě ano a pořád to bude hratelné. A naopak že scénárka z Core setu budou výzva i po nákupu více rozšíření a nebude je třeba tunit za další love Nightmare rozšířeními.

Mě právě odradily ty Hobit rozšíření. Jelikož se mi hrozně nelíbí příšerné filmové zpracování téhle klasiky (Černé jezdce na Vás, pane Jacksone), rozhodně se mi nechtělo kupovat scénárka podle filmu. Na rozdíl od trilogie Pána prstenů, kde minimálně první dva filmové díly jsou fajn, roztomilá dobrodružná knížka rozhodně nedodá dost matroše ke třem rozvleklým rozplizlým holywoodským slátaninám po dvou hodinách. Mno, sorry za off topic, ale vždycky si u toho vzpomenu, jak jsem se kroutil v kině u prvního dílu Hobita a vyvolával Tolkienova ducha, aby vypnul proud a seslal na Jacksona noční můry a nespavost...

Tak to jsi mě potěšil, vzhůru do utrácení. Můžete ještě třeba někdo napsat Váš osobní žebříček jednotlivých cyklů dle zajímavosti/obtížnosti?

Díky.

29.10.2014 15:39:56

jednotlivé cykly
O tom, co který cyklus přináší, už napsali ostatní.
Zajímavost cyklů je podle mě strašně subjektivní, ale třeba to nějak pomůže.
První cyklus - Osobně mi přišel nejméně zajímavý - zdálo se mi, že nedrží dějově pohromadě, některé questy (Hills of EM) nebyly tak zajímavé.

Druhý cyklus (Khazad) dějově hodně provázaný, jak hráčskými kartami, tak scénáři, řekl bych, že adekvátní obtížnost, nic super lehkého, ale ani frustrujícího.

sága Hobit - původně mě lákaly nejméně (zejména ilustrace jsou odpovídající knížce a takové infantilnější, popravdě ty se mi nelíbí dodnes), ale mechanikami jedny z nejlepších scénářů (fantasticky je řešené zkamenění obrů, hádanky, pavouci, brutální Šmak...), opravdu super.

3. cyklus - Heirs of Numenor - jak psal Acedrac, hodně vysoká obtížnost a úplně jiný styl skládání balíků, hodně povedené questy, ale obtížnost hodně kolísá (od těch, co dáš napoprvé, až po neskutečně brutální). Co mi malinko nesedlo, byly ty průvodní dějový texty na úvod dobrodružství - trochu moc "americký" na můj vkus, ale to je jen detail.

Black riders - jel jsem jen první krabici, questy opět výborný, nutí přemýšlet u hraní i skládání, tématicky mi jen nesedí neskutečně nabušení hobiti (Černýho jezdce smáznou sami v jednom kole). Jinak výborná věc je kampaň mód, kdy každý scénář zařazuješ nějakou kartu do svého hracího i nepřátelského balíčku a netušíš, co ti ta daná karta přinese třeba o 6 dobrodružství dál.

4. cyklus - Ringmaker - nemám zkušenost, ale z článků mám pocit, že hodně bude penalizovat hráče za silný balíky plný draw a dalších základních věcí. Jinak, co jsem čet, dějově bude hodně provázanej, vše 1 příběh, nicméně ten příběh je nejspíš celej konstrukt autorů, takže těžko říct, co z toho vyleze (tenhle komentář brát s obrovskou rezervou, ještě jsem to nehrál)

shrnutí:
1. Hobit sága (až tím sám sebe překvapuju)
2. Khazad Dum
3. Black riders (+ další ?)
4. Heirs of Numenor
5. core set + Shadows of Mirkwood

? Ringmaker

29.10.2014 17:27:32

libor
Díky za zajímavé info. Tím Hobitem jsi mě dost překvapil. Ale u karetky jsou pro mě ilustrace fakt důležité a jak píšeš, taky se mi nelíbí. A připomíná mi to ten nepovedený film. Tak to vidím na rozhodování mezi Khazad a Heirs. I když to Black Riders zní taky hrozně zajímavě. Možná nejsem tak náročný - mě se Mirkwood docela líbil a zrovna Hills of EM se mi líbilo, asi i víc než Rhosgobel (i když je pravda, že jsem to hrál jen dvakrát ve dvou hráčích).

29.10.2014 22:42:34

cykly
Ještě počkej, co napíše případně někdo jiný, názory na jednotlivé sady se můžou dost lišit, abys mi pak nenadával.
Ty ilustrace v hobitovi jsou fakt děs a asi se v tom shodneme, z preview k novým adventure packům mám bohužel pocit, že Ringmaker jde taky trošku dolů (některé karty hráčů). Nicméně Khazad bych fakt doporučil asi po všech stránkách.
Nevím, co víš o Heirs of Numenor, ale jejich výhoda je v tom, že místo willpower se na některé questy používá obrana nebo útok, a ty máš z první sady k dispozici Gimliho, Winged guardian a Vassal of the ?, což jsou tady hodně flexibilní "průzkumníci" za málo peněz. A samozřejmě to "military" téma je tam posílený, takže i když jsou tam scénáře hodně náročný, tak tam ti vynechaní trpaslíci až tolik nechybí.

30.10.2014 10:01:51

hodnocení cyklů
Ahoj, přiznám se, že nejsem schopen říct, který cyklus je nejlepší.

Doporučím ti http://talesfromthecards.wordpress.com/2013/09/13/new-player-buying-guide/

Přijde mi, že to docela sedí. Dole máš pak napsáno, co kupovat, když chceš stavět specifický balíčky.

Z hlediska questů mi přijde nejslabší 1. cyklus.

Já jsem kupoval v pořadí: Core set, Hobit saga exp. vol 1, Khazad-dum, Dwarrowdelf, Hobit saga exp. vol 2, Shadows of Mirkwood, Heirs of Numenor, Against the Shadows, Black riders, Voice od Isengard, Ringmaker.

Doporučil bych vybírat podle toho, jaký chceš stavět hráčský balíčky, tzn. za co chceš hrát.

Myslím, že Khazad je ideální doplněk pro Core set, případně Hobiti saga exp. Nechci tě strašit, ale pokud koupíš Heirs of Numenor, může se ti stát, že budeš docela trpět :).

30.10.2014 16:04:49

doplnění
Ještě doplním, že se poměrně shoduji s tím, co napsal libor.

30.10.2014 16:11:40

Až se rozhodneš, synu, uleví se ti...:-)
Tož budou asi nejlepší ti trpaslíci z Khazad. Jen si říkám, jestli přijdu o hodně, když ušetřím a nedokoupím Dead Marshes a Return to Mirkwood. Za tu cenu mám Khazad a vesele můžu začít s Dwarrowdelf:-)

30.10.2014 16:56:07

Return to Mirkwood
Jen ještě popřemýšlej o Return to Mirkwood. hlavně kvůli hrdinovi :).

30.10.2014 17:12:53

Marabu
Souhlas s HOnya - rozhodně doporučuju nejdřív zkompletovat 1. cyklus, jsou tam velmi dobří hrdinové - Boromir a pokud se chystáš na Khazad + Dwarrowdelf tak hlavně Dain by měla být povinnost. I další karty by se ti mohli hodit - hodně silné "Orlí" karty - Vazal, Orli z Mlžných hor, Podpora orlů, poslední píseň - tactics, skvělý doplněk pro hobity - Pevný uzel....

30.10.2014 17:38:07

Marabu
souhlas s ostatními, jestli půjdeš do Khazad dúmu, tak určitě doporčuji Return to Mirkwood, Dáin Ironfoot je jako trpasličí hrdina super silný :)
A koupí posledních dvou rozšíření prvního cyklu dokompletuješ Orli a spirit Rohany, obojí je celkem dost silné. Jsou tam i další dobré karty, jak píše pinheadcz.

30.10.2014 21:40:52 | Upraveno autorem (porovnej)

Súhlasím s ostatnými
Navyše Return to Mirkwood je v rámci 1.cyklu jeden z tých zaujímavejších scenárov (hlavne teda v dvoch hráčoch).

31.10.2014 09:03:54

1. cyklus
Koukám na toho Dáina a je fakt, že trpaslíky dost posílí. Zato Boromir mi přiadá zvláštní, je silný, ale jestli to chápu správně, pokaždé, když ho ze stavu exhausted přivedu do ready, zvednu threat...
Jinak ta stránka Tales from the cards je fakt parádní, díky moc za tip. Pro samé wargames jsem tuhle karetku už dlooouho neviděl, ale je fakt příjemné na chvíli se vrátit (od bombardování napalmem a plánování náletů na starý dobrý Albion:-)

31.10.2014 09:28:13

http://talesfromthecards.wordpress.com/2013/09/13/new-player-buying-guide/
No tak tyhle stránky jsou opravdu ultimátní, ještě jednou dík. Jsou tam review ke každému scénárku... A ty tipy na sestavování balíčků a herní strategie...paráda...tomu říkám dobrý blog

31.10.2014 10:09:47

dobrý blog č. 2
Po prelúskaní TftC, odporúčam Beorna:
http://hallofbeorn.wordpress.com/key-concepts/

31.10.2014 10:29:57

Marabu - Boromir
Za zvednutí threatu je to akce dobrovolná, když chceš za threat 1 máš akci navíc, jeho obnovení na konci kola je "bezplatné" jako u všech ostatních postav...

31.10.2014 12:58:57

Bobromil
Jeho akcia je super v tom, že sa s ním dá brániť/útočiť v prípade potreby viackrát :). A keď už je veľmi zle a hráč s týmto hrdinom je v stretnutí s viacerými nepriateľmi, dá sa (najlepšie už zranený) Boromir odhodiť z hry a nepriatelia dostanú každý 2 zranenia :).

31.10.2014 13:26:28

Black Riders
Tak jsem koupil nakonec prozatím Black Riders. Ještě jsem nehrál, ale jsem nadšen z karet i popisu kampaňového modu v pravidlech. Po dlouhé době jsem k tomu rozečetl Pána Prstenů a musím říct, že je super hned po přečtení děj zahrát v LOTRovi.

11.11.2014 12:21:33

Vybíráme z Bazaru

Robinson Crusoe EN +doplňky
Robinson Crusoe EN +doplňky
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas