Pád nebes: Galské povstání proti Caesarovi

xxxxxxxxxo hodnoceno 70x (Seznam vlastníků)

Pád nebes: Galské povstání proti Caesarovi - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: válečná
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
GMT Games
Autoři: Volko Ruhnke
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Průvodce hrou - první COIN

Pád nebes je moji první COIN hrou, kterou se zatím ztěžka prokousávám. Předem bych chtěl poděkovat všem, kteří se zasloužili o to, že tato hra vyšla v češtině, bez toho bych se k této hře nedostal. Pro zkušenější hráče budou některé moje postřehy úsměvné. Při procházení výukové hry mě napadlo, že některé věci mohly být srozumitelnější a narazil jsem na pár nesrovnalostí. Rozhodně to není míněno jako kritika.
1.Přehled jednotek, které je možno použít ve hře je uveden na zadní straně průvodce hrou. Na začátku průvodce hrou mohlo být uvedeno, že je třeba vyřadit přebytečné komponenty. Než jsem to udělal, tak jsem se nebyl schopen domluvit s deskami frakcí, kde nesouhlasila počítadla spojeneckých kmenů.
2. Škoda, že mapy s počáteční situací u jednotlivých scénářů nejsou na stejné straně dvojlistu, ale jsou na zadní straně popisu nastavení scénáře. Líp by se nastavení kontrolovalo.
3. Galské frakce jsou odlišeny jen barvou, škoda, že nemají i odlišný symbol. Ze začátku se strašně pletou. To samozřejmě není v moci českého vydavatele.
4. Na str. 6 průvodce hrou v posledním odstavci vlevo "....ustoupit nebo ji odstranit (4.2.5)", asi má být 4.5.2, bod 4.2.5 neexistuje
5. V otázkách a diskusi se tu již řešil na str. 6 neodhalený římský sbor na území Tréverů, který v mapkách na dalších stránkách zmizel. To má za důsledek na straně 10, Belgy řízení Germáni při přepadení nezničí 2 pomocné sbory a 1 legii, ale jen 3 pomocné sbory(nedojde k posunu počítadla legii mimo mapu). Na území Tréverů zůstanou 3 jednotky Římanů a 4 Belgů, což je stejně jako Germánů, takže ti neovládnou toto území, takže nedojde k odříznutí zásobovací trasy Římanům.
6. Fáze vítězství na str. 14. U Arvernů by se měly sečíst, obě podmínky, protože musí být splněny obě. Ani to ale není přesné, například při odstranění 10 legii bych si za tuto podmínku měl přičíst 0, protože odstraněné legie navíc mi nenahradí chybějící Arvenské spojenecké kmeny a citadely.
7. Na str. 17 na přehledové mapě po první zimě chybí na území Arebatů Ambiorix.
2.1.2021 17:58:19

Díky za postřehy
1) Zní to rozumně, GMT klasicky tohle (komponenty navíc) dělá, ale pokud na to někdo není zvyklý, může ho to zmást :) Viz taky tady: https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/pad-nebes-galske-povstani-proti-caesarovi-5924/otazky/podrobny-seznam-komponent-23680/

2) Bylo by to určitě přehlednější, ale bohužel vzhledem k rozložení textu a počtu stran by to asi nešlo udělat tak, aby to na druhé straně nerozhodilo text některé z okolních kapitol / rejstříku.

3) Tohle mě popravdě nikdy nenapadlo, přišlo mi, že barvy jsou už dostatečně odlišné. Navíc symboly vidíš, jen když jsou jednotky odhalené, takže stejně ne vždy.

4) Máš pravdu, má to být 4.5.2, protože se to týká Běsnění. Chyba vznikla již v originále, číslo odkazu jsme jen přebrali, ale mám poznačeno na případnou opravu, díky.

5) Jestli tomu rozumím dobře, tak ty tebou popisované změny nastanou, pokud tam jednotka nebude. Pokud počítáme s tím, že chyba je známá (má tam být o 1 sbor více), pak nejsou ty další úpravy nutné, je tak?

6) Nerozumím. U Arvernů se vždy vyhodnocuje ta podmínka, která je splněná "méně". K žádnému sčítání nedochází.

7) Ano, máme již poznačeno na základě nějaké dřívější diskuze :)

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

2.1.2021 23:09:39 | Upraveno autorem (porovnej)

Kew
ad 3) Ne, jednotky se nepletou. Jde o žetony a symboly na kartách, ty zatím nemám zažité. Jde o to mít zafixované všechno jednoznačně jméno fraxe - barva - symboly na mapě a kartách. Je to jen na začátku než si to člověk zažije.
ad5) Popsané změny by nastaly, pokud by tam chybějící jednotka byla. Průvodce hrou s touto jednotkou nepočítá a řeší to bez ní na rozdíl od mnou popsané situace.
ad 6) V pravidlech je to asi tak uvedeno, ale ve skutečnosti pokud musím odstranit 2 římské legie a dodat jeden disk spojenců tak osobně si myslím, že mi chybí k vítězství 3 stupínky. Pokud jsou pravidla pro posuzování vítězství napsána jinak, tak je to třeba respektovat.

4.1.2021 10:07:00

Nomad
5) Aha, tak to je pak chyba, díky za upozornění.

6) No, herně se to posuzuje podle toho horšího čísla, ale to je jen v případě, že nikdo nevyhraje a řeší se, kdo byl "blíž". Samozřejmě technicky ti k čisté výhře chybí splnit 3 "položky" (za předpokladu, že v obou podmínkách pak budeš mít kladné skóre).

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

4.1.2021 11:21:58 | Upraveno autorem (porovnej)

drobnost
U scénáře Velké povstání na mapě počáteční situace na území Nerviů chybí jedna belgská družina.

9.1.2021 18:33:15

Vybíráme z Bazaru

Rome: Rise to Power
Rome: Rise to Power
Akt. cena: 111 Kč
Končí za: 7 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas