Osadníci z Katanu

xxxxxxxxoo hodnoceno 1515x (Seznam vlastníků)

Osadníci z Katanu - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
Albi - logo
Autoři: Klaus Teuber
Rok vydání: 1995
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Výběr rozšíření

Chtěl bych poprosit zkušené harcovníky, kteří mají nahraná všechna velká rozšíření, zda by mi pomohli s výběrem mého prvního (a zřejmě jediného) rozšíření.
Hrál jsem teď 3krát Námořníky, a mile mě to překvapilo. Jak jsou na tom v porovnání s nimi Kupci a Města?

Osadníci nehrajem nějak často, takže pravděpodobně skončím s jediným rozšířením (pokud vůbec).
23.7.2013 08:08:26

podle mne
je lepší koupit jinou hru než kupovat rozšíření. Za líťo je to porád jen jedna hra osadnící, nebo osadníci. Radši si vyberu osadníky, nebo třeba small world a pod.
Pokud rozšíření, tak podle mne je nejlepší atlantis, ale to není velké rozšíření.
Města a rytíři jsou opravdu dobrý, rytíři konkrétní síly, budovy ve městech a nájezdy barbarů hru opravdu posunou jinam, ale o hodinku ji prodlouží.

23.7.2013 10:14:19

cartas
Já bych šel do Kupců a barbarů nebo Zámořských objevů. Tyhle rozšíření se mi líbí nejvíce, protože přinášející hodně inovací a některé scénáře mění hru poměrně zásadním způsobem.

23.7.2013 10:37:32

cartas
mesta a rytieri hru predlžia, znaročnia, ale zaroven pridajú množstvo akcií čo urobiť, ako zahrať...
barbari a kupci sú zábavný, ponúkajú zopar scenarov roznych, a dajú sa aj dobre kombinovať medzi sebou...
ostané som zatial nehral...

ps: na pohodové hranie odporučam skôr barbarov :)

23.7.2013 10:43:20

jednoduchost vs. komplexnost
Záleží od toho, čo chceš... ak ti vyhovuju jednoduché pravidlá, len chceš viac možností, tak jednoznačne Námorníci... ak ale chceš nové možnosti, trochu komplexnejšiu hru, tak potom buď kupcov alebo rytierov...

23.7.2013 21:06:40

re:cartas
Za sebe určitě doporučuju Města a Rytíře. Je to nejlepší rozšíření, přidává nové možnosti a pravidla se až tak nemění. Je tam víc "akčních" karet se kterýma je dost legrace a dá se s něma skvěle manipulovat. Kupci ani námořníci mě tolik nenadchli.

23.7.2013 21:38:13

honzikeben
On je to názor od názoru, ale mě třeba expanze Města a rytíři vůbec nesedla.

24.7.2013 08:34:29

ludomyl
Asi takhle nejak jsem to potreboval slyset. Ja hral prave jen namorniky a to se mi libilo - prakticky ta sama pravidla.
Mesta a rytiri dost lidi chvali, ale zrejme to dela z osadniku jinou hru.

Ja mel podobne zkusenosti s rozsirenimi ke Carcassonne. Zaklad nas onehda bavil, prvni dve rozsireni taky, ale jak se s dalsimi komplikovala pravidla, prestala z toho byt takova ta oddychovka...

24.7.2013 12:46:58

Města a rytíři
Podle mne, protože mám raději komplexnější a náročnější hry, je nejlepším rozšířením Města a rytíři. Hru změní poměrně výrazně. Proto je potřeba trochu si "zažít" nová pravidla a první hry budou možná trochu zmatené. Ale až se "rozkoukáte" budete hrát mnohem zajímavější a napínavější strategičtější hru s více možnostmi. Podle mne jasná volba.

Moje žena, která má naopak raději rychlejší a jednodušší hry, by ale rozhodně doporučila Námořníky. Námořníci jsou výborní hlavně v tom, že v podstatě nemají "žádná" nová pravidla, takže hned po rozbalení sednete a můžete plnohodnotně hrát, přitom však hru rozšiřují velmi výrazně (oproti Městům a rytířům úmyslně není použito slovo mění) . Hra je oproti základním Osadníkům výrazně lepší.

24.7.2013 20:42:24 | Upraveno autorem (porovnej)

cartas
Ak je to pre teba naozaj vážne rozhodnutie, tak si pozri na webe pravidlá, to ti zaberie pár minút, než potom ľutovať, že si nekúpil práve tú druhú možnosť. Samozrejm pravidlá nenahradia hranie, ale dajú ti aký taký prehľad o tom do akej miery to je komplikovanejšie - pretože každému vyhovuje iná miera.

25.7.2013 00:42:27

tondakolik
Tak tady v tom s tebou nesouhlasím. My hrajeme hodně komplexní hry a osadníky bych za komplexní hru neoznačil ani ve spojení se zmíněným rozšířením.

Mě to prostě nesedlo proto, že se mi ty nové mechanismy v Městech a rytířích nelíbily a nebavilo mě to s nimi. Možná jsme v tomhle výjimka, ale prostě si myslím, že u mě to s komplexností vůbec nesouviselo.

25.7.2013 07:38:22

rozšíření
Já bych šel jako první do Města a rytíři, ale opravdu zajímavá začne být hra ještě společně s námořníky. Člověk s těmito rozšířeními získá možnost stavět různé mapy, ne jen tu obyč základní. My k tomu máme ještě rozšíření pro 5až 6 hráčů, to už se dá s mapami kouzlit. Jinak se mi zdá, že spoustu lidí tolik Osadníci nenadchli proto, že využívají jen málo z možností obchodování. Hodně obchodování se vším možným přitom dělá hru teprve zábavnou.

7.10.2013 14:07:25

Už je to pár let, co jsem otázku položil a za tu dobu již pár rozšíření doma mám.

S odstupem času to vidím takhle:


#Osadníci z Katanu: Námořníci 
- jediné rozšíření, které hrajeme pokaždé. 
- jednoduše ho máme smíchané se základem
- vůbec nezesložiťuje pravidla
- můžete stavět pestřejší mapy

#Catan - Kupci a barbaři 
- vyplatí se, pokud hrajete základ velmi často a chcete ho kapku okořenit
- jsou to samostatné scénáře, každý s nějakým extra pravidlem
- k základu máme trvale přidanou kartu “Přístavní mistr” (analogie k nejdelší cestě a největšímu vojsku)

#Osadníci z Katanu - Města a rytíři 
- mnozí říkají, že tohle je to jediné správné rozšíření (já to tak úplně nevidím)
- rozšíření je super, ale dělá hru složitější a delší, což může někomu vadit

#Osadníci z Katanu: Zámořské objevy 
- neznám
- odradilo mě, že to nelze kombinovat s ostatními rozšířeními

#Osadníci z Katanu: Poklady, draci a objevitelé 
- je potřeba vlastnit i jiná rozšíření, abyste plnohodnotně využili tohle
- nemám zkušenost

 #Osadníci z Katanu: Atlantis 
- už se nedělá a jeho obsah je rozmělněn po výše zmíněných rozšířeních

 

16.11.2022 17:14:19 | Upraveno autorem (porovnej)

Za mňa sú najlepším rozšírením #Osadníci z Katanu - Města a rytíři - pridávajú do hry obchodní zboží, to umožňuje stavať rôzne budovy v mestách a tým ich povýši na metropoly; hráči môžu verbovať rytierov a s nimi brániť ostrov pred nájazdom barbarov (a zároveň si aj trošku škodiť) a hra sa tak stáva zaujímavejšou. 

Hneď potom by som odporučil #Catan - Kupci a barbaři, tam sú zaujímavé scenáre. 

17.11.2022 10:06:18

Vybíráme z Bazaru

Vládcové Severu
Vládcové Severu
Akt. cena: 590 Kč
Končí za: 4 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas