Osadníci z Katanu

xxxxxxxxoo hodnoceno 1513x (Seznam vlastníků)

Osadníci z Katanu - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
Albi - logo
Autoři: Klaus Teuber
Rok vydání: 1995
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Proč se vám líbí?


Zdravím,

dostala jsem pod stromeček osadníky..a po prvním hraní jsem z této hry celkem rozpačitá.. nevyvolala ve mně prvotní pocit nadšení jako třeba citadela nebo summoner wars. Proč a co se vám na této hře líbí? Popř. došlo u vás nadšení a radost ze hry až po delší době hraní? :-)
2.1.2019 22:10:24

Klasika
Je nutne vzit v potaz, ze hra je uz 24 let stara. Dnesni hry jsou uplne nekde jinde. Presto musim rict, ze s rozsirenim Mesta a rytiri bych si hru s kamarady klidne zahral, a to jsem pomerne narocny hrac. Ale bez rozsireni ne.

2.1.2019 22:24:16

Blood Rage
Katan už nee. Pořiď si Blood Rage, to jsou vlastně taky takoví Osadníci. Jen jsou tam hezké figurky, není tam náhoda, víc si tam zahraješ i v cizím tahu a místo stavění se tam masakruje :-P
A stojí to stejně jako hnusní plastoví Osadníci s rozšířením.

2.1.2019 22:28:54

Varouch
Nic ve zlem, ale tohle je uplne zcestna rada. Blood rage neni pro kazdeho. Je to jednoducha predrazena hra se zbytecne krasnymi figurkami. Ja osobne ji moc rad nemam, a proto bych ji tak radostne nedoporucil.

2.1.2019 23:22:34

Havelock
Vysvětlím, jak jsem to myslel: úplně stejně, jako Ty v prvním příspěvku. Osadníci jsou 20 let stará hra. BR jsem dal pro srovnání, jako příklad hry moderní. Sice se nemusí každému líbit vraždění krvelačných nájezdníků, ale podle mě je to úplně jiný (větší) zážitek z hraní. Přitom složitost naučení je jen o trochu vyšší.
Jo a k ceně: BR cca 1800 kč. Osadníci 700 + Města a Rytíři dalších 700. Jednak to už není takový rozdíl a hlavně se podívej, co za to dostaneš. Na jedné straně 50 krásných detailních figurek válečníků, na druhé straně kupu hnusného plastu a kartonu. Můj závěr je ten, že naopak Osadníci jsou předražení.

3.1.2019 08:27:20

Varouch
Ano, porizovaci naklady Osadniku jsou vysoke a hra patri mezi davno prekonane klasiky, ktere se hraji spis uz jen z nostalgie, nebo snadne dostupnosti pro nehrace. Spatna hra to ale neni a kdyz uz tazatel ma zaklad jako darek, tak bych rozsireni sanci dal. Dalsi podstatny faktor je v kolika hracich se to hraje. Zaklad ve ctyrech je cista frustrace. S rozsirenim uz je to v pohode. Ve dvou nehratelne nikdy.

P.S. Blood Rage osobne vnimam jako tezce abstraktni hru. Nebyt tam figurky vysoke kvality, dalo by se to klidne hrat s ruznobarevnymi zetony. Tema je tam naroubovane jen tak tak.

3.1.2019 10:18:23 | Upraveno autorem (porovnej)

Osadníci sú dobrá hra
Už to, že sa Osadníci predávajú vo veľkom viac ako 20r. o niečom hovorí. Asi to nebude preto, že tú hru nikto nekupuje.
Je pravda, že my čo hrajeme viac hier časom prejdeme na iné hry.
Aj tak si však Osadníkov stále nechávam a občas to vytiahneme keď k nám prídu občasní hráči, alebo keď sa chce niekto niečo naučiť hrať.
A čo je na tej hre dobré? Určite interakcia medzi hráčmi. A myslím si, že tá hra vôbec nie je hnusná :-)

3.1.2019 10:30:05

osadníci & BR

prvne k @Sabrinab a dotazu na osadníky

na té hře je unikatní ten system obchodu, kdy rozpoznat jestli je má teď ovečka cenu jedny cihly nebo tří, a jestli ji vykšeftovat s hráčem v pravo nebo vlevo je jedinečné a málo, která novejší hra to má. Uči tě to poznat co má hodnotu a co ne, navíc je to proměné v čase a co je vyhodné teď nemusí být v dalším kole. Je to trenažér vyjednávaní.
Druhá věc, kterou si asi začínající hráč neuvědomuje je že vlastě 50% uspěchu a hry je už to počáteční rozhodování kde umístím své počátení vesničky, čeho bude dost, co nechám ostaním ... u náš tohle někdy trvá skoro stejně dlouho jak pak samotná hra.

Negativum je náhoda v kostkách s kterou se dá počitat ale nekdy jednoduše nekteré partie ovlivní vice než by se hodilo.

no a ted k @Varouch a Havelock
kde tu vidiš paralelu s osadnikami velmi nechápu? nic tu nebuduješ, není tu obchod ani vyjednávání, BR je o tom dobře poznat karty a potenciální kombinace. Společné je to že ani jedná neodpouší chyby.

3.1.2019 11:14:03

u nás dobrý
Občas ji hodíme s kamarády jako takovou odpočinkovou hru. Když je málo času, nebo se nechce moc přemýšlet, nebo po dohrání jiné hry, když se ještě nechce domů :)

Hra je možná překonaná, ale určitě patří mezi pěkné rodinné hry. Zvládnou ji i děti od 1. - 2. třídy ZŠ. Shodou okolností ji dostal nejstarší syn (27) u rodičů přítelkyně, tak jsme ji mezi svátky hráli s nejmladším (10). Dojmy byly rozpačité, protože... Hra má své mouchy. Náhoda někdy zahne až za roh (osmička nepadne za celou hru a 12 padně 5× třeba). Někdo se třeba dobře rozjede a cestou odřízne jiného hodně pozadu od možnosti rozvoje. Takže v našem případě byl junior nenadšený. S kamarády, kde jsme všichni dospělí to bereme spíše jako oddychovku a když to někomu neklapne, tak to zas tak moc neřešíme :)

@Anreasss: Pozor! To že se hra dobře prodává nic neříká o její kvalitě. Viz Dostihy a sázky. Také se ta hra furt dobře prodává, přitom je to takový herní odpad :)

Rozšíření zkusíme, stejně jsem chtěl synovy pořídit to jediné co má smysl, akorát jsem nevěděl, které to je :)

3.1.2019 14:05:11

peca007
Dík za upozornenie. Dobrý argument s tými dostihami a sázkami. Palec hore.

3.1.2019 17:54:43

Závěr
Jsem rád, že jsem rozproudil takovou smysluplnou debatu. Fakt. Jen ještě dodám, že jsem nepsal, že by ta hra byla špatná. Naopak, mám odehráno hodně her a bavilo mě to. Jen jsem ji srovnával s novými hrami. No a dojení mrtvé krávy formou množství rozšíření není osud jen Osadníků, ale i dalších her. Je to pochopitelné, je to byznys. Ale to neznamená, že to budu kupovat nebo že o tom nenapíšu svůj názor.

3.1.2019 17:58:42

rozšíření

Děkuji za vaše názory :-) když jste zmiňovali rozšíření.. které se vám zdálo nejlepší a v čem rozšíři hru?

3.1.2019 18:18:00

Rozšírenia

Kupci a Barbari.Skvelych päť scenárov,kopa hracieho materiálu.Velmi dobré rozšírenie.

3.1.2019 19:18:13

rozšíření
Většina lidí uvádí jako povinné rozšíření Města a Rytíři. Taky si myslím, že to hru podstatně obohatí, a to celkem nenásilně.

3.1.2019 21:03:57

rozšíření
Jojo, jednoznačně Města a rytíři. Je to jakoby druhá půlka mechanismů, které se nevešly do základní krabice, ale hrozně tam chyběly. Bez toho už pak nebudete chtít hrát. Rytíři jsou teď "figurky" na mapě, co chrání před lupičem a nejsou jen abstraktní karty. Ostrov ohrožují nájezdníci a hráči musí společnými silami jejich útoky odrážet, za což mají body, když se to nepovede, vyplení jim města. Podstatná je změna v surovinách. Město místo dvou surovin stejného druhu teď produkuje sekundární suroviny, za které se vylepšují města o různé budovy. Při dostatečném počtu vylepšení hráči pak získávají nové možnosti ve hře, a ty jsou nezanedbatelné. Navíc po dosažení nejvyššího vylepšení v jednom ze tří větví se z města stává metropole za další dva body. Dále jsou ve hře ještě nějaké další možnosti, jak získat body, třeba největším počtem obsazených přístavů, nebo největší produkcí jedné suroviny atd. A taky akční karty jsou mnohem zajímavější. Ale pozor! Hra se tou novou komplexností výrazně prodlouží.

To na druhou stranu rozšíření Kupci a barbaří jsou sada scénářů a jakýchsi variant hry. V jednom se na políčkách množí barbaři a dělají neplechu, v jiném je uprostřed hrad a hráči musí vozit karavanami různý materiál na jeho stavbu z různých koutů mapy. Mojí skupinku to nechytlo. Udělalo to z dobré hry několik různých, ne tak dobrých. Ale proti gustu...

4.1.2019 00:34:00 | Upraveno autorem (porovnej)

Rozšíření

Jednoznačně Města a rytíři. Bez nich už nikdy samotné Osadníky nebudeš chtít hrát...

4.1.2019 19:39:05

Jako...
Osadniky mam na urovni party her, ale nejradsi je hrajeme v zakladni verzi. Proste je to jednoducha hra, ktera je vlastne z 50% o nahode, nemusi se tak moc premyslet a kdyz bych chtel hrat neco slozitejsiho, strategickeho, tak urcite vyberu jinou hru a ne rozsireni...

4.1.2019 21:08:11

Pepsson
Jenže ty jsi zkušený hráč s velkou sbírkou a přehledem. Tazatel je rozsahem sbírky a zkušenostmi očividně začátečník. A takovým lidem se tady radí Blood rage. Tak nevim no...

4.1.2019 22:42:44

cena

akorát když jsem viděla tu cenu za rozšíření..tak me to trochu přešlo :'( :-D

5.1.2019 12:21:04

sabrinab
Dle vaší sbírky her vidím, že dáváte jako nováček přednost levnějším hrám. Uvedené hry také vlastním a mám je moc rád. Chápu, že jste třeba první hrou Osadníků zklamaná a je také možné, že ani další rozšíření vám k lepšímu zážitku nepomůže. Doporučuji se rozhlédnout po jiné hře, je možné, že vám tahle nesedla herními principy. A doporučovat hru, která stojí necelé 2tisíce není opravdu šťastné, stejně jako tu někdo v jiných vláknech doporučuje začínajícím hráčům Neandertal, Gloomhaven, Robinsona a jiné perličky...

5.1.2019 12:49:40

:-)
Osadníci a Carcassonne jsou vlastně moderní "člověče, nezlob se" a "dostihy a sázky" ve smyslu šlágru dnešní doby...dlouhá léta jsou to oblíbené hry, které zafungovali pro mnoho z nás jako vstupní brány do světa stolních her.

Citadela a Summoners jsou vlastně už pokročilejší hry, takže Osadníci není divu působí spíše jako krok zpět.

V podobném žánru zábavy by se mohl spíše ujmout Dice Forge, Gugong, nebo klidně i osvědčené klasiky jako Tzolkin

5.1.2019 13:17:04 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Mne sa pre nováčika vždy osvedčila Doba kamenná a Burgundy. Primeraná obtiažnosť, ľahké na naučenie, no už je to dosť strategické s primeranou náhodou.

5.1.2019 13:25:59

sabrinab
Jen bych rad dodal, ze hru nijak neobhajuji. Nevlastnim ji a ani nehodlam kupovat. Pokud je na vas rozsireni drahe, rozhodne nekupovat. Ta hra skutecne neni na dnesni pomery zadny poklad. Pro zkusnejsi je to spis nostalgicka zalezitost. Pro novacky, presne jak tu padlo, spis krok zpet. A za ty prachy to rozsireni tu hru nezlepsi o 100 %. Pokud vas to nebavi ted, milosrdnou lzi podekujte za darek a hru nekam zasantrocte.
Jestli je na vas jedno rozsireni drahe, radeji zustante u levnejsich party her a her pro dva. Toto hobby totiz casem prerusta ve sberatelatvi a nakonec az v jakousi posedlost, kdy tisice padaji jak listi na podzim. Beze srandy.

5.1.2019 13:48:42 | Upraveno autorem (porovnej)

re:Mitogar

No obávám se, že ani s rozšířením by mě to o moc více nebavilo.. vzhledem k tomu že jsem předtím hrála Smallword a Minutové říše které mi celkem připomínají Osadníky (asi díky obsazování poli panduláky) a nebavili mě.. tak to asi nebude oblíbená hra..ale třeba ji časem přijdu na chuť :-)

7.1.2019 20:59:57

.
Přestože her doma máme, troufnu si říct, hodně, tak Osadníci jsou s rozšířením Města a rytíři na stole poměrně často. Pro mě jsou neodmyslitelnou klasikou, na kterou nedáme dopustit. Blood Rage, který padl dole, je pro tebe nesmysl. :D Jestli se ti nelíbí cena, zkus bazar. :) Mně Osadnici zprvu taky nebavily. Ale našel jsem si k nim cestu a teď je vidím na stole vždycky rád.

A abych ti odpověděl. Pro mě nemají ameritrashe kouzlo. Ale tady mi náhoda, kterou vnáší hod před každým hodem, nevadí. Naopak mám rád to napětí, přetahování se o místo na mapě. Největším kladem je právě smlouvání a la "Nemá někdo kládu pro moje ovečky?". :D Ta snaha, přesvědčit protihráče, že obchod je pro něj výhodný a pak zahrát tah za čtyři body udělat tadááá a ukončit hru. Ten pocit, když ti padne to "tvoje" číslo a bankéř ti podá haldu surovin a zboží, to je k nezaplacení. :D
_________
Nechť Pán zatlačí a Paní zatáhne.

10.2.2019 12:34:22 | Upraveno autorem (porovnej)

Nadseni z TETO hry?
To ma byt ftip?

Ten vseobecny HYPE me loni primel k tomu, abych to poridil a ve 4 a s deckama JEDNU hru zahral. Jednoduche, nudne, nahodne, kostkove. Shodli jsme se na tom VSICHNI bez rozdilu veku a pohlavi ze takovou sragoru uz vickrat hrat nechceme a mili osadnici putovali osidlovat Katar. Carcassonne si zahraju klidne i jen zaklad po xy letech, ale tohle by me nejspis nebavilo ani s rozsirenimi. Kazdopadne druhou sanci uz to u nas nedostane...

24.3.2019 01:31:37

Vybíráme z Bazaru

Karak/Carcassonne - mřížky 4x4
Karak/Carcassonne - mřížky 4x4
Akt. cena: 220 Kč
Končí za: 13 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas