Osadníci z Katanu

xxxxxxxxoo hodnoceno 1515x (Seznam vlastníků)

Osadníci z Katanu - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
Albi - logo
Autoři: Klaus Teuber
Rok vydání: 1995
Sdílej: Facebook

Otázky ke hře

Nejdelší cesta...

...znamená, že hráč postaví cestu nejméně 5 dílků dlouhou,ale co když si tam postaví vesnici? Bere se to jako přerušení nejdelší cesty???
6.12.2009 13:28:03

Nebere,
ani když si tam tu vesnici postaví jiný hráč (aspoň tak jsem to vždycky hráli). Jediná podmínka je, aby ses dostal z bodu A do bodu B po své silnici tak, že projdeš aspoň X dílků, nepřeskočíš žádnou mezeru kde by se cesta postavit dala a žádnou cestu nepoužiješ dvakrát.

6.12.2009 13:39:23

Retro
Pokud vím, tak tvé vesnice tvou cestu nepřerušují.

6.12.2009 13:39:37

cesty
Dobře, dekuju za vysvětlení:-) P.S.:v souborech ke stažení jsem našel upřsnění k pravidlům a tam se píše, že soupeřova vesnice cestu může přerušit..

6.12.2009 13:45:37

nejdelší cesta
Vlastní nepřerušují, ale soupeřovy ano.Viz "Almanach osadníků": "Obchodní cestu lze přerušit! Pokud jiný hráč postaví vesnici na křižovatce, která je součástí nejdelší cesty, je tato přerušena a karta se může stěhovat k jinému hráči."

6.12.2009 13:47:28

to borghal
Jasny, cizi vesnice ti nejdelsi cestu prerusi...vrat vysvedceni :D

6.12.2009 14:59:42

oplprokop
Not my fault, pravidla jsem nečetl, osadníci patří mezi málo, které někdo učil MĚ a ne naopak :))

Tohle má ale jeden důsledek, který jsem ještě při hře neviděl - když někdo postaví vesnici do cesty hráči, který má aktuálně nejdelší cestu, musí tento kartu za nejdelší cestu vrátit ? Podle mne nemusí, protože na té kartě je to napsáno "který postaví" a ne "který vlastní" ... ale pak vznikne paradoxní situace, že hráč B bude mít nejdelší cestu na plánu, ale kartu bude mít hráč A, protože v minulých kolech postavil nejdelší cestu, kterou mu ale někdo přerušil. Jak potom hráč B ví, kolik má postavit cest ay kartu získal ? Musí si pamatovat, kolik to bylo ?

V pravidlech o tom není nic, ale v almanachu osadníků se píše, že v takovém případě se karta stěhuje k tomu, kdo má aktuálně nejdelěí cestu - to ale nekoresponduje s tím, co je uvedeno na samotné kartě, kde se píše "Tuto kartu obdrží ten hráč, který postaví nepřerušenou obchodní cestu nejméně z 5 silnic. Jakmile jiný hráč vybuduje delší obchodní cestu, převezme tuto kartu od jejího dosavadního vlastníka." Tzn. karta je udělena za POSTAVENÍ nejdelší cesty, ne za vlastnění nejdelší cesty. Hráč, který tuto kartu má, se ji má vzdát podle textu na kartě jen tehdy, pokud někdo postaví delší cestu, než za kterou kartu získal on. A tady je ten rozpor ... chyba překladu, nebo prostě nedomyšlenost ?

7.12.2009 00:02:58

To Borghal
Hraješ si pouze se slovíčky nic víc. Jak u nejdelší cesty, tak u přístavního mistra tak u vlastnictví rytířů se stěhuje vždycky karta k aktuálnímu hráči, který má v tom daném okamžiku postavenou nejdelší cestu, má nejvíce přístavů nebo má nejvíce rytířů. Pokud bych chtěl slovíčkařit tak jak ty, tak bych zase mohl naopak tvrdit, že ten hráč, který o nejdelší cestu přišel přerušením vesnicí soupeře vlastně nejdelší cestu nepostavil. Věnuj se raději hře a ne jazykovému rozboru, obzvlášť když to máš v almanachu naprosto jasně vytelené.

7.12.2009 01:18:38

... ještě k nepřesnému popisu v pravidlech
... takové jazykové nepřesnosti jsou u mnoha her úplně běžné a našel bych desítky podobných případů, kdy by se dalo o přesné jazykové formulaci polemizovat a zbytečně popsat stovky řádků v diskuzích. Má to význam jedině v případě, že to není v pravidlech nějak blíže opisem nebo na příkladu vysvětleno a mohlo by dojít k dvojznačnosti výkladu. U Osadníků to tak ale není a je to v Almanachu naprosto jasně vysvětlené.

7.12.2009 01:23:53

dotaz
Mám dotaz, kde se píše, že vlastní vesnice nepřerušuje vlastní nejdelší cestu? Já jsem to nikde v pravidlech nenašel(snad jsem to nepřehlédl), předpokládám, že je to ten případ, "co není zakázáno je dovoleno".
A právě proto se chci zeptat na situaci, když si postavím vesnici do sve nej. cesty (délka 5) a soupeř si postaví taky nej. cestu (délka 5), znamená to, že vrátím dvoubodovou kartu. A co teď, mám možnost ještě tu svou cestu prodloužit o jeden dílek, nebo musím začít počítat od dané vesnice, kterou jsem napasoval do své nej cesty a postavit tak o "tři" dílky cesty víc, abych měl zase navrch s nejdelší cestou? V pravidlech se píše "spojitá" cesta, tak předpokládám, že by měla být bez vesnic.
díky za odpovědi ;)

28.12.2009 16:34:05

->Voren
Zdravim, ano, co nie je zakazane, to je povolene v tomto pripade plati. Ak dosiahnes dlzku ciest 5, zoberies si Najdlhsiu cestu. Tvoje dediny ti ju neprerusia, jedine superove dediny. Tuto kartu, najdlhsiu cestu, neodovzdavas spet, ked protihrac dosiahne dlzku cesty 5. Je stale Tvoja, ale akonahle ma protihrac dlzku cesty o jedna vacsiu od Tvojej, davas tuto kartu jemu.
Pre ujasnenie, predstav si situaciu, tvoje 2 cesty, tvoja dedina, tvoje 3 cesty, tvoja dedina, tvoje dve cesty. V tomto pripade mas cestu dlzky 7, ak nikto nema dlhsiu, tak mas NAJDLHSIU CESTU DLZKY 7.

28.12.2009 16:39:21

onimko
citace z almanachu:"Jestliže po přerušení mají dva hráči stejně dlouhé obchodní cesty, mimořádná karta se odkládá. Do hry se vrátí opět tehdy, když jediný hráč vlastní nejdelší obchodní cestu."
Mám za to, že se karta v případě rovnosti odevzdává zpět do "banku" ;)

28.12.2009 16:49:55

to Voren ad nejdelší cesta
Tvá citace z almanachu se týká pouze případu rovnosti délky cest způsobené přerušením nejdelší cesty. Jestliže soupeř dosáhne rovnosti s nejdelší cestou tím, že prodloužil svoji kratší cestu, tak majitel nejdelší cesty kartu neodkládá. Předává ji posléze až majiteli nejdelší cesty

28.12.2009 17:00:08

kren a onimko
díky, tak to jsme hráli celou dobu špatně:)

28.12.2009 17:12:15

Prerusenie

Ahojte, mam dotaz k najdlhsej ceste.
Hrac ,,A,, postavil suvislu cestu napriklad zo 6 ciest. Ziskava kartu s dvoma bodymi za najdlhsiu cestu.
Hrac ,,B,, vsak postavi v dalsom kole svoju dedinu tak, ze prerusi hracovi ,,A,, najdlhsiu cestu. Ale hrac ,,B,, ma cestu s dlzkou iba 4. Kto ziskava kartu s Najdlhsou cestou, ked nikto v hre nema cestu dlhsiu ako 5? Vracia sa v tomto priade do banku?
Dakujem za odpovede.

13.1.2018 14:31:44

prerusenie
dva body nemá nikdo ;) karta se vrací

13.1.2018 14:39:48

Zdravím. Máme podobnou situaci jako psal tom_game. Tedy nejdelší cesta hráče A je přerušena protihráčovou vesnicí. Ale hráči B a C mají oba cestu dlouhou 6 dílků. Kdo dostává kartu? 

28.7.2021 15:24:40

Bra1n3

Nikdo. Čeká se, až někdo bude mít nejdelší o min. délce 5 sám.

Překladatel pravidel nejen pro fu Mindok

28.7.2021 21:20:58

Vybíráme z Bazaru

Kaskádie - insert (základ + rozšíření)
Kaskádie - insert (základ + rozšíření)
Akt. cena: 470 Kč
Končí za: 6 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas