Osadníci z Katanu

xxxxxxxxoo hodnoceno 1508x (Seznam vlastníků)

Osadníci z Katanu - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
Albi - logo
Autoři: Klaus Teuber
Rok vydání: 1995
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Aké to je?

zdravím viem že táté hra je tu už 15rokov :) a má vela rozšírení a vy ju budete všetci as poznať. Je to jeden zo štarderov do sveta doskových hier. Uvažoval som nad touto hrou ekd som začínal nakoniec som sa rozhodol pre carcassone. Odvtedy už ubehla neaká doba a moja zbierka sa rozrástla na niekolko kusov a ja stále uvažujem že si osadníkov kúpim. Lenže v obchodo sa ich cena pohybuje okolo 30euro čo je dosť podla mna. A taks a vás pýtam či sa to oplatí kúpiť a čo všetko na mna bude čakať v tej hre. Či je to len stavanie miest a ciest + obchod alebo aj neaké výskumy ktoré mi pomáhajú. Proste či sa to podobá trocha na počítačových setlersov. A či potrebujem neaké rozšírenie aby to nebolo len stavanie ciest a miest ale aj niečo viac. bla bla bla už neviem na čo sa pýtať v priebehu diskusie sa vás ešte niečo popýtam :)
14.6.2010 15:27:37

Balorok
No, bez rozšíření Města a Rytíři je to celkem o ničem, tohle rozšíření přináší možnost trochu rozvíjet své království a barbaři jsou povedená hrozba. Jinak si to doteď rád zahraju se svými bývalými spolužáky z VŠ, ale to jen výjimečně. Je to dobrá hra, nicméně u mě ji překonal Conquest of Paradise - podobný žánr, lépe vyřešeno. Co je na Osadníkách super, je měnění surovin, všichni jsou pořád ve hře a tak je to ideální pro deskovkami netknuté rodiny.

14.6.2010 15:33:39

Joe

Som na tom podobne...
...ako Sydo. Občas so Osadníkov zahrám (na mobile :P ), ale nijako nepatria k mojim obľúbeným hrám. So spomínaným rozšírením to môže byť trochu zaujímavejšie, ale napríklad v šiestich hráčoch by som sa do toho vôbec nepúšťal. Na to je tá hra príliš dlhá a pre mňa mierne nezaujímavá a nudná. A okrem toho dosť závisí od ochoty hráčov obchodovať, ak má niekto vyložene zlú pozíciu na mape a nepadajú mu kocky.

14.6.2010 15:36:58

kocky
no to je vec ktorá mi tam nesedi že regiony mi prinášajú úrodu apod len ked padne kocka

14.6.2010 15:39:18

Balorok
Já jsem na Osadníkách začínal, takže se mi líbí a mám k nim osobní vztah. Občas si je zahrajem i s odstupem času.

Základ je v podstatě to co píšeš. Stavíš cesty, vesnice a vylepšuješ je na města. Sbíráš suroviny a obchoduješ s nima. Stručně řečeno. Navíc je v Osadníkách zloděj, což je dost podstatný a řekl bych i agresivní prvek hry. Zabraňuje ti v získávání surovin z pole na kterém stojí. Částečně ho lze ovládat, buď když ti padne na kostkách 7 nebo pomocí karet.

Za sebe bych tuhle doporučil, ale určitě se tady najdou lidi, kteří ti řeknou úplný opak. Takže pokud máš možnost, tak si zajdi do nějaké herny a hru si vyzkoušej.

14.6.2010 15:42:52

to Balorok
Sydo to vystihl poměrně dobře. Jde o to co od té hry očekáváš a na jaké jsi deskovkářské úrovni - tím nemyslím znalosti, ale spíš to aby tě jednodušší hry nenudily. Osadníci jsou podle mne, tak jak Sydo zmínil, nepřekonatelní v té interakci s ostatními hráči při obchodování se surovinami. Z toho taky vyplývá, že se nedají hrát ve dvou (upraveně dají ale ztrácí se tím to, co je na Osadnících nejlepší). Já osobně zase moc Rytíře nemusím a spíš mám rád Kupce a Barbary, ale to je věc vkusu.

Ještě bych ti poradil místo Osadníků hru Ad Astra, která vychází z principu Osadníků, ale je rozvinutější s méně náhodou a místo náhodných kostek určitým způsobem plánuje každý hráč dopředu co se bude dít a jeho plán je pak využitelný i všemi ostatními hráči - je to velice pěkný mechanismus.

Pokud můžeš vyměnit téma osadnické osidlování neznámého ostrova za dobývání planet v jiné galaxii, tak bych ti doporučoval místo Osadníků hru Ad Astra. Má všechno dobré z Osadníků, náhoda poměrně eliminována a ještě něco navíc.

14.6.2010 15:45:01

Balorok
Já sice Conquest of Paradise, který doporučuje sydo neznám (respektive nehrál jsem), ale přijde mi to jako dost velký skok od Osadníků :). Já bych doporučil Ad Astru, což jsou osadníci ve vesmíru a imho mnohem lepší než osadníci. Ale pokud by ti vadilo sci-fi téma, tak to asi nic. I když řekl bych, že to sci-fi je dost potlačené mechanismy. Místo na zemi hraješ ve vesmíru, cesty nahrazují vesmírné lodě, vesnice nahrazuje kolonie, město nahrazuje továrna a suroviny jsou taky univerální (voda, jídlo, 3 druhy šutrů + energie). Abych se přiliš nezamotal, tak tím chci říct, že by se Ad Astra mohla líbit i ne sci-fi fandům :).

Takže doporučil bych Ad Astru a na osadníky bych se dneska už asi vykašlal :), zvlášť když píšeš, že už sis začátkama prošel. Protože by tě to mohlo zklamat pokud jsi hrál už složitější budovatelsko strategické hry, hlavně kvůli velkému prvku náhody.

14.6.2010 15:45:44

Parxel
no tu u nás žiadna herna neni a ani neviem o nikom (okrem mna a ludí čo so mnou hrávajú) kto hrá takéto hry takže tu mám problém.
No hej ten zlodej tam je ale chýba mi tam neaké to obsadzovanie území. V podstate bez tých barbarov je to taká normálna neagresívna hra kde si každý buduje to svoje dajme tomu královstvo. Není dosť podobná osadníkom hra Smal world? akuráť že tam sa aj bojuje o územia

14.6.2010 15:49:10

Balorok
Small World je čistě o konfliktech, žádná těžba surovin. Pokud chceš těžbu surovin a zároveň výraznější konflikty, tak by se ti možná mohly líbit Runewars

14.6.2010 15:53:47

Ad Astra
Vida, jak jsem mohl zapomenout na toto? Ale když ti Osadníci vypadají tak přístupněji, nejsou tak "nerdy" jako Astra :)

14.6.2010 15:55:24

to Balorok
Small World je z úplně jiného soudku. Small World je v podstatě útočná "area control". Ve Small Worldu můžeš obsazovat soupeřova území, každý hráč, respektive jeho postavy, mají jiné vlastnosti a útočnou sílu, stejně jako jinou ziskovost z území. V Osadnících jak něco postavíš, tak ti to nikdo nevezme (s malými nepodstatnými výjimkami jako je např. přerušení nejdelší cesty apod.). Škodit můžeš jen tak, že se soupeři nasomruješ tam, kam by chtěl jít on, ale v podstatě si buduješ jen své území. Škodící prvek je rozvinut v rozšířeních, ale to je už jiná kapitola. Jak už jsem psal dřív - doporučuju Ad Astru.

14.6.2010 15:55:36

Ad astra
hmm vyzerá to pekne. Sú tam aj neaké potičky? :)
Runewars tak čo som pozeral obrázky tak v tom mám chaos a to úplný :D to by som si musel zahrať.

14.6.2010 15:56:02

ad Beholder
Jo ale Runewars už jsou podle mne složitostně, herně a cenově někde jinde jak Osadnící. To bychom pak mohli doporučovat X jiných her.

14.6.2010 15:58:21

Balorok
Já mám Osadníky moc rád a rád si je zahraju, ale spíš už tak z nostalgie, podle mě už za těch 15 let byli překonáni, i když tenkrát to byla pecka.

14.6.2010 15:58:32

kren
tak když sydo začal Conquest of Paradise :).

Ale jak vidím Balorok chce konflikty (ve hře :) ), Ad Astra je zcela bez přímého konfliktu (ale můžu trochu škodit v podobě, těžím to co chybí tomu kdo je nejvíce vepředu a potřebuje to, apod. Takže budˇ se vzdát konfliktů a jít do Ad Astry a nebo opravdu doporučit zcela jinou hru :)

14.6.2010 16:02:38

Sydo
presne tak to vidím aj ja preto sa vás tu pýtam na vaše názory. Mám už doma hry z viacerých súdkov a stále mi ale chýba rha ktorá má niečo z osadníkov niečo zo smal worldu a z portorika.
Proste chýba mi hra ktorú si zahráme ned máme chud tvoríť neaké imeríum alebo královstvo atd. kde je budovanie, obchod, neaký boj, výskum . Proste ako som povedal enaký mix osadníkov, portorika a smalworldu :) a niečo čo nieje extra zložité:)
Takú doskovu obdobu PC settlersa alebo hry Anno

14.6.2010 16:03:06

Beholder
tie konflikty by tam mohli byť :) ale aj nemusia ale zas aby to nebola taká solitérovka

14.6.2010 16:04:45

to Balorok
Jestli myslíš potyčky jako souboje, tak nejsou. O tomhle Osadníci ani Ad Astra skutečně nejsou - oboje jsou víceméně budovatelské hry. Pokud ale vyjde k Ad Astra slibované rozšíření, tak by se tam mohly objevit další asteroidy a piráti, kteří by mohli přistávat na cizích (soupeřových) planetách. Jak ale psal PJ v diskuzi k Ad Astře - autoři nechtějí příliš do téhle hry vnášet boj a přímé konflikty. Chtějí zachovat budovatelský ráz hry. Přesto by tahle hra mohla dostat další rozměr a bylo by to myslím i podle tvých požadavků. Nikdo ale neví kdy a jestli to vyjde. Psal jsem si s Faiduttim - autorem hry a záleží na tom jak bude Ad Astra prodejná.

14.6.2010 16:06:49

...
"Proste chýba mi hra ktorú si zahráme ned máme chud tvoríť neaké imeríum alebo královstvo atd. kde je budovanie, obchod, neaký boj, výskum . Proste ako som povedal enaký mix osadníkov, portorika a smalworldu :) a niečo čo nieje extra zložité:)"

Tak tady končím v doporučování, protože nic z toho co jsem hrál a znám se těmto podmínkám nerovná :). Ale nejvíce se tomu blíží Vláďova Civka nebo Age of Empires III.

14.6.2010 16:06:54

a sakra
tak tie moje požiadavky sú vždy také strašné že nič také neexistuje :D tak to asi kašlem :D Bud nekúpim nič alebo skúsim osadníkov a možno tu astru

14.6.2010 16:10:41

to Balorok
Pokud ti jde o boj, tak zkus jinou hru, pokud ti jde o budování a HLAVNĚ o to aby se i během tvého tahu zapojili do hry i tví protihráči tak jednoznačně Ad Astra. U Osadníků se také zapojí během tvého tahu, ale ne až do takové míry jako v Ad Astra a to pouze obchodováním se surovinami. V Ad Astře i obchoduješ i soupeři hrají tebou naplánovanou akci.

14.6.2010 16:15:05

Beholder
No, on je Conquest of Paradise opravdu jednoduchá hra, řekl bych, že na stejné úrovni jako Ad Astra.

14.6.2010 16:15:12

Balorok
Možná že existuje, ale já to neznám :). Ty požadavky nejsou strašné jen vždy to či ono v některých hrých schází. V jedné schází přímý konflikt a souboje, v jiné zas těžba surovin nebo stavba budov, v některých není obchodování apod...Vždy je třeba v něčem ustoupit, protože desková hra není počítačová hra :), má své limity.

14.6.2010 16:17:00

sydo
Opravdu? budu se na to muset kouknout. Není tam moc angličtiny, respektive musí umět anglicky všichni hráči? A je to zábavné ve 2 nebo dovedeš si to ve 2 představit jako zábavnou hru?

14.6.2010 16:22:26

Beholder
to mi je jasné že to nieje PC hra :) len som skúšal či tepoznáte takú čo by sa približovala PC hre settlers napr. :)
no tak to teda upresním. Ked dam tu na zatrolenkách do vyhladávača konkrétne veci vždy to nájde aj to čo nechcem :)
A ty si vavel že treba niektoré veci odobrať.
Tak neaké návrhy na hru kde je diplomacia a budovanie,
budovanie a obchod
diplomacia a obchod
boj a budovanie
boj a obchod
:))))
Tak to som zvedavý :)

14.6.2010 16:31:36

Beholder
Angličtina je jen na kartách a to ještě dost primitivní. Ve dvou jsem nehrál, zatím jen ve třech, ale řekl bych, že tam všeobecně platí toto - pokud si hráči jen hrabou na svém, tak je to o štěstí, kdo narazí na lepší ostrovy - konflikt je nutný, aby se toto eliminovalo. Já mám tu hru rád, i když je dost spartánsky provedená a už opravdu nešly vybrat jiné 4 barvy, které by od sebe šly hůř rozeznat :) Souboj je primitivní, ale právě kvůli tomu to srovnávám s Osadníky, je to proklatě jednoduché, ale zábavné. Nedoporučuji alergikům na náhodu, koukni do pravidel na webu, ať máš představu nebo na recenzi od SSZGSA tady.

14.6.2010 16:32:26

Vybíráme z Bazaru

Magic: Khans basic land set 2
Magic: Khans basic land set 2
Akt. cena: 30 Kč
Končí za: 4 dny

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas