Ora et Labora - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: budovatelská, ekonomická
Čeština: není
Vydavatelé: Filosofia Editions
Hobby Japan
Lacerta
Lookout Games
Z-Man Games
Autoři: Uwe Rosenberg
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

ake to je?

hral to uz niekto? Je to viac podobne Le Havre alebo Agricole, popripade nieco uplne ine?
12.1.2012 12:22:39

Info
Máš už někdo nahráno? Jaké to je?

1.4.2012 11:25:43

Zkušenost
Mám za sebou první partii ve třech a zatím jsem mírně optimistický.

Už po té první partii se nezapře podobnost s Le Havrem (LH). Pokud jej nemáte v oblibě, tohle vás asi taky neosloví. Je tam několik nových mechanismů, které se mně osobně velmi líbí (způsob produkce surovin, nakupování pozemků, rozmisťování budov, jejich ekonomická a obytná hodnota, atd.), ale oproti zmíněnému LH vidím jedno velké negativum.

I zde, stejně jako v LH, je velké (dokonce ještě větší) množství různých druhů surovin a mnoho budov, které je buď produkují nebo nějak přeměňují jednu na druhou. Zatímco v LH jsou tyto konverze velmi intuitivní a tudíž snadno zapamatovatelné (Co asi může dělat pekárna? Přece měnit obilí a energii na chleba! A uhelný důl? No jasně, dostanete uhlí!), v O&L je spousta budov typu "vezmi si jednu keramiku a k tomu vyměň jedno dřevo o jednu slámu za jednu knihu" (a tohle konkrétně se jmenuje "Dormitory", tedy něco jako kolej/ubytovna). Pravděpodobně je to z důvodu vyváženosti, ale bohužel je to na úkor zmíněné intuitivnosti, což vede k neustálému prohlížení všech budov.

Abyste mohli začít budovat nějakou strategii, potřebujete si tyhle věci aspoň zhruba zapamatovat. Takže prvních pár her bude podle mě vyloženě testovacích, než člověk dostane všechny tyhle "Dormitory" do krve.

Závěrem - pro fanoušky LH bude O&L příjemným zpestřením a obohacením, i když až po několika partiích. Ostatním se asi bude zdát už příliš překombinovaná.

2.4.2012 10:05:43

nove dojmy?
nájde sa tu niekto s novými poznatkami o tom aké to je?? :)

2.6.2012 17:05:22

stOKYi
Hra je docela slozita. Cloveka tam nic nevede za rucicku, nic nutne "nemusi" - jen si sam vymyslet, kde body sebrat, coz neni uplne intuitivni.
Pokud bys mel zetony zbozi v krabickach, je setup relativne snadny a prostoje mezi kolama kratsi nez treba v Agricole / Le Havru diky rondelovemu systemu pribyvani surovin.
Herni doba je docela dlouha, pokud maji hraci sklony k "paranalyze", ale podarilo se nam uz odehrat partii ve ctyrech za dve hodiny.
Jak psal Ranca, efekty nekterych budov jsou neintuitivni a ke zvladnuti hry na vyssi levelu je potreba vedet, kdy ktera budova prijde a co vlastne bude vubec ve hre mozne provadet za operace.
Co se mi libi, je na Uweho hru dost velka interakce (pisu na Uweho, necekej Nexus Ops :) ), osobne hodne sleduju, co planujou ostatni, navic cas od casu se musis spolehnout na cizi budovu (daji se pouzivat).
Je potreba hlidat si stavebni suroviny (budovy jsou srdcem hry), jidlo a energii na stavbu sidel (solidni zdroj viteznych bodu), peclive planovat rozvoj krajiny (kvuli konecnemu obodovani) a ke konci hry pak treba zkusit nejakyma chytryma premenama sesbirat par viteznych bodu, pokud uz nejde moc vic poresit praci s krajinou, prip. mas hromadu zbozi vhodneho k nejake sikovne premene.
Cekam, ze aspon nejakeho prozreni dosahnu po radove desitkach her :) Ale je to fajn, objevovat, co vsechno spolu ladi.
Navic hra obsahuje dve varianty (Francie a Irsko), ktere se lisi par budovama a tematicky (Frantici si potrpi na vino, Irove na whisku), coz jeste vic rozsiruje moznosti zkoumani.
Jedine, co se mi nelibilo, byla kratka hra - sice jsme ji hrali spatne, par pravidel jsme zapomneli upravit, takze jsme zcasti hrali jako klasickou dlouhou hru. Presto si myslim, ze standardni dlouha varianta je mnohem lepsi.

3.6.2012 01:15:05 | Upraveno autorem (porovnej)

Kew
ani som si nevšimol že si mi odpovedal :) Vďaka.. A vieš to porovnať s agricolou? Je to lepšie, alebo nedá sa to ani porovnávať? (iné mechanizmy a pod).

8.6.2012 13:09:46

DC

jaké to je??
Je to skvělé. Hráli jsme to na dovolené s manželkou každý večer ve dvou (celkem 5 partií) a zdá se mi to čím dál tím lepší. Dostali jsme se ve dvou na čas 1,5 - 2 hod na partii a výborně jsme se bavili (tedy spolu jsme se moc nebavili, přeci jen je to trochu makačka na bednu). přijde mi to lepší než le Havre, na druhou stranu musím uznat, že Agricola se Sedlákama je asi lepší. Jen nechápu, jak to chtějí na letošním 4poháru zahrát ve čtyřech lidech za 2 hodiny :-). Hru vřele doporučuji. Komponenty jsou trochu horší (hrací desky), ale i tak to neva. Už se těším na další partie .-)

24.7.2012 15:05:55

dojmy dobré
Le Havre se mi zdála jako jedna z nejlepších her, které jsem hrál. Každý komu jsem to ukázal si buď hru brzy koupil a nebo rozhodně chodíval zahrát. Pro představu ... nikdo z nás nehrál deskovky a po půl roce jsme mohli uspořádat turnaj pro 10 lidí a měli jsme k dispozici 3 krabice. Říkám to tu proto, že ORA ET LABORA je ještě o něco lepší, takže bomba, akorát komponenty mě vyloženě štvou ... ty hrací desky mohli udělat jako u Agricoly. Na druhou stranu taky, pokud jste hráli Le Havre, tak je to hodně podobná hra...

3.6.2013 18:53:11

DC

Všem
Tak jsme po dloooouhé době zahráli 2 partie této super hry a opět nás to chytlo. Mě se prostě Uwe líbí, ať si říká kdo chce co chce :-)

2.1.2015 10:19:26

Vybíráme z Bazaru

Marvel champions The Mad Titan's Shadow velke rozs
Marvel champions The Mad Titan's Shadow velke rozs
Akt. cena: 780 Kč
Končí za: 11 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas