nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Opera

Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Renesance
Herní kategorie: ekonomická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Hutter Trade GmbH + Co KG
The Game Master
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

V roce 1607 měla celosvětovou premiéru Monteverdiho opera Orfeus. Během následujících staletí pak opera ovládla celou Evropu. Jste v kůži aristokratů, kteří zasvětili svůj život podpoře opery a její jemné chuti. Dokážete v různých evropských městech získávat do svých divadelních domů ty nejlepší skladatele a uvádět jejich díla za ovací diváků?

Stáváte se bohatým fanouškem opery, který se dostal dál, než-li jen do divadelního sedadla a k obdivování nádherných kostýmů. Vy totiž máte možnost stavět vlastní operní domy a uvádět v nich díla nejslavnějších dobových operních skladatelů!

Příprava hry

Na hrací plán se položí kartičky rolí, které hráči během hry využívají. Potáhnou se (dle počtu hráčů) díla skladatelů a umístí se na kartičky skladatelů. Ze začátku hry jsou dostupné budovy měst Londýn, Paříž a Miláno. Hráči si vemou díla svého domácího skladatele, dukáty, položí své disky na stupnici bodování a na stupnici rozpočtu.

Průběh hry

Opera je hra typu ekonomické strategie, nelekejte se však tohoto širokého názvu a nečekejte za ním zdlouhavou a nudnou kopu tabulek a obchodování s akciemi. Pod pokličkou se skrývá elegantní systém budování svého subtilního impéria (ne, ne, ani Risk to není) operních domů v šesti evropských městech, do kterých pak můžete nakupovat operní díla od šesti světoznámých autorů (Mozart, Verdi, Händel, Beethoven, Monteverdi, Wagner). Ty vám na oplátku na konci každého kola přinášejí peníze na další výdaje a v bodovacích kolech také vítězné body.

Během celé hry se tedy musíte snažit skloubit dohromady vhodný nákup budov v některém z evropských operních měst, hudebních děl (a jejich distribuci), případné získávání peněz a bodů i uprostřed kola a správně načasované využívání šesti rolí. Hra je navíc překrásné a dobově ilustrovaná, co ještě zlepšuje vizuální zážitek z hraní.

Každé kolo probíhá ve čtyřech fázích:

  • fáze rozpočtu - tady hráči draží poŕadí, ve kterém budou provádět akce v akční fázi
  • akční fáze - hlavní část kola, hráči si volí role a využívají je (nebo se spolupodílejí na jejich využití)
  • fáze příjmu - hráči získávají příjem za každý operní dům a v něm uváděná díla
  • konečná fáze - upraví se sláva skladatelů a probíhají ostatní administrativní úpravy na hracím plánu

Během hry proběhnou také bodovací kola, ve kterých hráči získávají body za díla ve svých hlavních sálách. Každá budova totiž má několik sál, z nichž jedna je hlavní. Po prvním a druhém bodovacím kole jsou rovněž dostupná nová města.

V akční fázi hráči volí role, které mohou využít. Za jejich služby se platí úrovněmi rozpočtu, nebo u spoluvyužití také dukáty. Jsou mezi nimi:

  • Impresario - díky němu hráč může koupit max. 2 dostupná hudební díla
  • Architetto - hráč může stavět max. 2 části budov
  • Signora - hráč může prodat max. 1 hudební dílo
  • Maestro - hráč jej umístí do některého města a během fáze příjmu v něm hráči získávají dvojnásobní příjem
  • Critico - hráč jej umístí do některého města a pak zvolí jednoho ze skladatelů, kterému může zvýšit nebo znížit slávu
  • Esperto - hráč jej umístí do některého města a všechny hráčovy hudební díla v tomto městě přinesou okamžitě vítězné body

Po ukončení všech kol vyhrává hráč s nejvíce body.

Shrnutí

Opera je překrásne ilustrovanou hrou se zajímavými mechanismy (zejména rozpočet a jeho využívání na vykonávání akcí), která potěší srdce každého náročnějšího fanouška stolních her.

Autor: Joe