Onirim - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 2
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 15 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: karetní hra, kooperativní
Čeština: není
Vydavatelé: Z-Man Games
Autoři: Shadi Torbey
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Znáte to?

Koupil jsem to tuhle v Tomovejch hrách, poněvač mi přišly dobrý ty ilustrace. Je to rychlovka a hrál jsem zatim je solitér a pokaždé jsem prohrál (asi 10 her). Nicméně mě to nutí hrát dál - právě kvůli tý časový nenáročnosti. Je to abstraktní hra. Hrál to někdo ve dvou?
8.2.2011 23:22:30

to Lino22
zatim jen solitair

uz vetsinu zakladnich her vyhravam (e; pomalu se vrham na expanze

9.2.2011 10:11:43

zkušenosti a jak se to hraje
já jsem včera zahrál tři solitér hry a vyhrál jednu. A musím říct, že mě to moc bavilo. Hr a vytváří dobrý tlak a člověka to nutí dělat důležitá dílčí rozhodnutí.

princip je v podstatě ten, že máte balíček karet ve kterém jsou:
8xdveře, kterých jsou čtyři druhy (barvy) po dvou kusech
karty labyrintu-
ve čtyřech barevných sadách a každá barevná sada má na sobě tři druhy symbolů-měsíc, slunce a klíč. těchto karet je 16+15+14+13=58 karet labyrintu celkem
10 karet zlých snů-nočních můr.

cílem hry je dostat na stůl všech 8 dveří dřív než vám dojde balíček.
na začátku si líznete 5 karet (přičemž karty dveří a můr se vrátí zpět do balíčku a dobíráte si do pěti tak dlouho až máte jen 5 karet labyrintu)

ve svém kole můžete buď vyložit jednu kartu labyrintu na stůl a nebo jednu odhodit.
přičemž vykládané karty se štosují vedle sebe a nikdy nemůžete zahrát kartu se stejným symbolem, který je vyložený na předcházející kartě. a cílem je mít v řadě za sebou tři karty stejné barvy (čili dejme tomu tři zelené karty s postupkou slunce, měsíc, klíč, na pořadí, ale i slunce-měsíc-slunce, nemusí být zastoupeny všechny tři symboly, jen je třeba dodržet pravidlo, že nelze mít vedle sebe dva stejné symboly). máte-li tuhle postupku, můžete v balíčku najít jedny dveře odpovídající barvy a vyložit je před sebe (a balíček pak zamícháte).

pokud se rozhodnete kartu zahodit (tj. jde mimo hru, nehodí se vám do postupky před vámi) pak se nic neděje, jen pokud je to karta se symbolem klíče-proběhne fáze proroctví-mrknete se na 5 karet shora v balíčku, jednu z nich musíte (!) zahodit a zbytek dáte navrch balíčku v libovolném pořadí.

pak dobíráte karty do pěti, přičemž:
pokud líznete labyrint-nic se neděje a jdete do dalšího kola (a vykládáte či zahazujete jednu kartu)
pokud jsou to dveře-můžete je vyložit, ale pouze v případě, že z ruky odhodíte klíč odpovídající barvě dveří
líznete můru- což je hnus :)

můra: zbavíte se jí (jde mimo hru) tak, že
A) odhodíte z ruky libovolný klíč
B) zahodíte všechny karty z ruky (mimo hru) a doberete si nových 5 (stejně jako na začátku hry, dveře a můry se zamíchají pak zpět do balíčku, neberete si je do ruky, ani nemůžete na dveře použít klíč)
C) vrátíte jedny vyložené dveře zpět do balíčku
D) otočíte vrchních pět karet balíčku, všechny labyrinty jdou mimo hru, dveře a můry se vracejí do balíčku

pokud máte v ruce pět karet jdete do dalšího kola a zase hrajete nebo zahazujete kartu.

výhra: máte vyložených na stole zaráz všech osm dveří
prohra: dojde vám balíček dřív než vyložíte osmé dveře


jak jsem psal, hrál jsem zatím jen tři hry, ale bavilo mě to moc a člověk musí přemýšlet, co kdy vyložit, jakým způsobem požívat klíče (na můru, na postupku, na proroctví nebo kdyby přišly dveře?) a jaký postih zvolit, když přijde můra. Tlak je ve hře celkem velký, samozřejmě hraje roli, jak karty chodí, ale ten aspekt jestli ještě čekat s vyložením karet nebo si třeba přerušit stávající započatou postupku a začít vykládat jinou a katastrofální nedostatek klíčů :) je velmi zajímavý. Bavilo mě to.

Těším se na hru ve dvou, kdy hráči mají částečně společnou "ruku" (3 karty jsou společné na stole a 2 má každý sám pro sebe, přičemž se dá při odhazování karty z ruky prohodit karta ze společné do soukromé "ruky") a každý hráč musí získat 4 dveře (od jedné barvy každé).

navíc součástí hry jsou ještě tři minirozšíření:
jedno udává přesné pořadí, v jakém je nutno barvy dveří získávat a zároveň přidává prvek kouzel, které vám dávají výhody a zajímavé je, že hrát je můžete kdykoliv a kolik chcete, ale platíte za ně kartami z balíčku ODHOZENÝCH karet-čili ze začátku toho moc nezakouzlíte.

druhé rozšíření přidává věže-podobné karty jako labyrinty, budujete postupku čtyř věží (zvláštní řada karet, které vykládáte mimo řadu labyrintu).

a třetí přidává dobré sny a kletby (ted si nepamatuju přesný název)(edit: jsou to Dark Premonitions-čili temné předuchy). z osmi karet kleteb se náhodně vyberou 4 (5,6 pro těžší hru), které na sobě mají nějakou podmínku, která je-li splněna, kletba se aktivuje (např. máte-li vyložené dvoje červené dveře musíte třeba jedny libovolné dveře vrátit zpět do balíčku). vyplněná kletba se pak odhodí. zase jsou tam ještě karty dobrých snů, které kletby ruší, no je tam toho dost :)

celkově je to velmi zajímavá a hlavně velmi originální hra a těším se až vyzkouším hru ve dvou a všechna rozšíření.
grafika je též originální, sice nemůžu říct, že bych z ní byl nějak odvázaný, ale mají své kouzlo.

a v solitéru jedna partie trvala asi 10 min, takže je to fakt rychlovka.

9.2.2011 10:12:12 | Upraveno autorem (porovnej)

HA!
tak jsem to hrál blbě, na získání dveří dle BGG není nutno mít postupku symbolů stejné barvy (tj. slunko, měsíc, klíč), stačí mít tři karty stejné barvy (tj. slunko, měsíc, slunko taky stačí). pcha, teď to bude brnkačka :)

edit: opraveno i v tom velkém příspěvku níž, ať je to jasné

9.2.2011 10:42:30 | Upraveno autorem (porovnej)

další partie
tak jsem si dal dnes ráno jednu solo partii u snídaně :) a opět vítězství. Už tomu přicházím na kloub. Těším se až vyzkouším rozšíření a hlavně tedy hru ve dvou.
Moc pkná kooperační rychlovka. Hodnocení ale přidám až po hře dvou hráčů.

10.2.2011 10:07:53

kandelabr
Tak ja se asi vratim k pexesu. Jak to delas? Vracis nekdy dvere do Limba, kdyz prijde Mura? Mozna frkni ten popis do "O hre", kdyz uz jsi se s tim psal, je to dobry!

10.2.2011 10:15:02

Lino22
dveře nevracím nikdy, často odemílám karty svrchu balíku, a občas odhazuju karty z ruky (když mám třeba tři nebo když nemám žádné klíče). Hraješ to dobře s těmi třemi kartami stejné barvy za sebou? nemusíš mít od každého symbolu jedno, ale stačí třeba slunce-měsíc-slunce, čili klíče si můžeš šetřit na můry nebo na proroctví.

10.2.2011 10:18:47

kandelabr
Jo, tak to hraju, nedovedu si predstavit, ze bych do postupky musel davat i klic. Prave jsem zase prohral o jedny dvere :/ proste v baliku uz nebyl modrej mesic :).

10.2.2011 10:39:11

Lino
no jo, to naštve :(
ale zase je to napínavé až do konce. já občas používám klíč i do postupky. když máš rychle oboje dveře od stejné barvy, pak můžeš zbývající klíče použít na můry nebo na proroctví. nezapomínáš, že při proroctví musíš jednu kartu odpálit? ideální na můry.

a co grafika, líbí se ti? já si ze začátku nebyl moc jistý ale začíná se mi líbit čím dál víc. krásná malá hra.

10.2.2011 11:08:01

kandelabr
Já jsem obdivovatel naivního umění, takže mě se to líbilo a vlastně proto jsem to koupil.
Já Můry odpaluju přes Prophecy, to jo ale prostě mi to nějak nechodí nebo co. Často mám plnou ruku sluníček a tak. Dvoje dveře stejný barvy je paráda - to pak lze zahazovat karty tý barvy, když máš plnou ruku a chceš si líznout.

10.2.2011 11:56:05

Lino22 a kandelabr
Chlapi prihrajte sem nejaky ten obrazek at muzem i my ostatno co hru nemame omrknout o cem se bavite. :)

10.2.2011 11:59:53

to Parxel
http://www.zmangames.com/cardgames/files/onirim/card1.jpg
http://www.zmangames.com/cardgames/files/onirim/card2.jpg
http://www.zmangames.com/cardgames/files/onirim/green_door.jpg

10.2.2011 12:05:03

the real thrill
vcerejsi posledni hra nemela chybu. hned na startu nejak tri mury za sebou. za chvilku pul balicku pryc a na stole snad jen troje dvere. koncovka uzasna. v baliku mura, cerveny dvere a cerveny slunicko a ja potrebuju pribrat kartu a vylozit crveny mesic.... a vyslo to (e;

10.2.2011 12:07:06

fotky
nafotil jsem karty, ale vetsina jich byla rozmazana, tak jsem poslal jen 2 fotky. Nafotim to znova, pozdeji.

10.2.2011 12:29:10

uz jsem to ted skoro vzdal
a ejhle dvoje posledni dvere hned za sebou na dva klice (e;

10.2.2011 12:37:59

ndru
ty si teď hraješ, darebáku? :)
já to mám vedle sebe, ale nemůžu, nemůžu :(
snad navečer.

už jste to někdo hráli tedy ve dvou?

10.2.2011 12:43:30

hraju, hraju
cekam na klienta (e;

ve dvou se doufam zadari pres vikend (skolime z brachou nejake ucitele a o volnem case hrajeme co kdo priveze). a mozna zlanarim manzelku o neco drive

10.2.2011 12:55:41

to kandelabr
tak manzelka vzkazuje, ze pokud dorazis a budes za ni nejakych 14 dnu 6x v noci kojit a prebalovat, tak mozna bude mit silu jednu dve hry dat

10.2.2011 22:27:12

ndru
ok, promyslím to :)

jinak včera první hra ve dvou a pěkné. i když to bylo celkem jednoduché, půlka můr zůstala mezi asi posledníma deseti kartama. ale funguje to hezky. asi už zkusím nějaké rozšíření.

11.2.2011 10:05:16

konecne
Tak uz vim, kde jsem delal chybu. Jednak jsem si konecne prohlidnul distribuci jednotlivejch znaku a zjistil, ze mesicku je malo. A druhak jsem prestal susit klice a pouzival je normalne do serie, kdyz bylo treba. A hned jsem vyhral :))

13.2.2011 11:51:04

první zkušenosti
Jelikož jsem měl v pátek narozeniny, vyrazil jsem si udělat radost do Arrakisu a Planety her. V Planetě jsem narazil na kandelabra, který mi "odprezentoval" Onirim a hned byl přidán k nákupu. (Onirim, ne kandelabr ;-)
První dvě hry jsem hned vyhrál. U druhé mi dokonce zbylo 16 karet. Pár minut jsem se ukájel vlastní genialitou, poté přišlo naštvání za zbytečně vyhozené peníze za tak jednoduchou hříčku. Nakonec se dostavila drobná pochybnost, jestli přece jen něco nedělám špatně. A lup ho... měl jsem 4x sluníčko na sluníčku.
Ať to zkrátím. První výhra přišla ve 2 v noci, kdy mi chyběl zelený měsíc na poslední dveře a v balíčku bylo 6 karet. Zbavil jsem se tedy klíče a při věštění první 3 karty můry, pak zelený měsíc a zelené dveře. :)
Hra mne zaujala. Těším se na vyzkoušení hry pro dva a na rozšíření (jedno jsem zkusil, ale dostal se snad jen za dvoje dveře). Hlavní nevýhodou je pro mne zdržující časté míchání balíčku.

13.2.2011 15:36:11

jankie
Jo je to dobry :). Manzelka ma chripku a poti se, tak sedim u ni a hraju Onirim. Uz pomerne pravidelne vyhravam.

13.2.2011 17:40:34

jankie
tak to jsem rád, že tě to chytlo :) já teď hrál dvě hry ve dvou a dvakrát nás to sežralo.

13.2.2011 20:02:42

expanze
Kterou "expanzi" byste mi doporucili jako zabavnou? Ted uz ma smysl prikrocit k expenzi, hral jsem to kazdej den a vyhravam vetsinu her.

EDIT: v pravidlech mi malinko uteklo, ze pri Prophecy se jedna karta musi nikoliv muze zahodit. Takze kdyz se liznete na Prophecy 5 dveri, tak good by pork pie.

22.2.2011 11:31:28 | Upraveno autorem (porovnej)

Onirim
Včera jsem si udělal PnP verzi, než bude hra u nás k sehnání. Dal jsem 2 základní hry - první jsem prohrál těsně o jedny dveře a druhou o troje dveře. Hra mě zaujala natolik, že se hned od rána těším až si večer po práci zas zahraju a předvedu to manželce ;) Jen co vyhraju pár her, tak se mrknu na rozšíření.

22.2.2011 11:43:49

Odulin
Heled, takhle jsem na tom byl ja. Rozloz si pred sebe karty a hned uvidis, ktery neni dobre zahazovat. Taky pouzivej smele klice do trojic a ber dvere - idealni je zahrat dvoje stejny dvere, protoze pak te karty te barvy az do konce hry nezajimaji. A hned to pujde jinak.

22.2.2011 11:46:50

Vybíráme z Bazaru

Zemeplocha Ankh-morpork EN
Zemeplocha Ankh-morpork EN
Akt. cena: 3000 Kč
Končí za: 10 hodin

Offcanvas