Nuns on the Run

xxxxxxxxoo hodnoceno 29x (Seznam vlastníků)

Nuns on the Run - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 8
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: není
Vydavatelé: Mayfair Games
Autoři: Frederic Moyersoen
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Nejasnosti v pravidlech

Je to asi na Elissu, protože má zkušenosti z kláštera :)
Překládám si pravidla a už jsem na str 6, zatím bylo všechno jasné a jen dva upřesňující dotazy:
1) str.6, levý sloupec, 7. řádek odspodu stránky:
You may still move between 3 and 6 dots, and if walk (3 or 4 dots), you .....
Jestliže uprostřed svého pohybu jako strážkyně uvidím novicku, znamená to, že mám k dispozici od této chvíle znovu plný počet bodů přesunu a nebo jen dokončím (už libovolným směrem) počet bodů, které mi zbývají?

1) 6. strana, kapitola Catching a Novice, poslední věta. Strážkyně vítězí, jestliže počet chycení je tolik, kolik je hráčů (včetně strážkyň) a nebo jen kolik je hráčů za novicky?
8.7.2010 12:30:26

Kdo tluče, tomu bude otevřeno ;-)
Jsem zde a odpovídám:

1) Ne, máš pořád jen tolik bodů přesunu, kolik sis určil na počátku tahu, jen můžeš uhnout ze své trasy (a pokud ji nechytneš, pak ti zase může stihnout zmizet před očima - položí Vanished token a prostě zaběhne za roh =))

2) O tom jsem nikdy nepřemýšlela, v těch pravidlech je to dost nejasné, ale vždycky jsme to hráli na počet novicek (přišlo nám to logické - ono by ani nebylo dost dobře možné určit, jestli se jeden hráč za dvě strážkyně počítá jako jeden nebo jako dva a tak...)

Lovu zdar!

8.7.2010 12:53:17

To Elissa
Díky
1) pořád jsem to tak chápal až do té doby než jsem narazil na 6. straně na tu větu. Je dost nešťastně formulovaná a tak do českého překladu to napíšu líp.

2) no v pravidlech je napsáno počet hráčů, tak by to asi mělo být takový počet, kolik je zúčastněných lidí ve hře, ale logičtější se mi zdá ten počet novicek. Třeba se ale mýlíme a má to být fakt počet hráčů. Já to totiž nikdy nehrál a nevím nakolik jsou vyvážené šance abatyš a převorky versus novicky. Je jasné, že čím víc bodů, které musí získat strážkyně, tím větší šance pro novicky. Takže až budu mít pár her za sebou tak se uvidí.

Jen doufám, že si to budu mít s kým zahrát. jsem totiž věřící a někteří mí herní přátelé z tohoto okruhu jsou poněkud bigotnějších názorů a tak by tuto hru asi nedali. A je to zajímavý paradox, protože jsem se už kolikrát setkal s hrozně fajn řádovýma sestrama - jeptiškama, které byli pro každou legraci a kterým by tahle hra určitě nevadila a určitě by si ji rády zahráli.

8.7.2010 13:05:58

kren
To se divím - já si jí koupila právě proto, že jsem teolog =)
A můj kamarád ji chce koupit své sestře - karmelitce, aby se měla se sestrami ve volnu čím bavit. =)

8.7.2010 13:30:20

to Elissa
Jsem rád, že máme podobné názory :). Jinak jak tak překládám ta pravidla, tak se mi ta hra líbí čím dál víc a jsem na ni moc zvědavý. Ještě se chci zeptat v jakém různém počtu hráčů jsi to hrála a jestli jsi to už hrála i ve dvou. Asi čím víc tím líp, ale chci se právě zeptat jak je to hratelné v menším počtu hráčů?

8.7.2010 14:51:38

počet hráčů
samozřejmě platí, že čím víc, tím lépe. Ve dvou jsme to zkoušeli, ale pak musí jeden hrát alespoň za dvě či tři novicky, aby to bylo trochu napínavé - když je jen jedna, tak ji prostě chytí nebo ne, a je to takové neslané nemastné =)

8.7.2010 14:56:40

to Elissa
Prosímtě ještě jedno takové ujasnění ohledně žetonů.

Novicky během svého pohybu umísťují (jsou-li vidět) svůj žeton novicky tam, kde se pohybují. Jakmile při pohybu zahnou třeba za roh, nebo za dveře, nechávají po sobě jen žeton zmizení. Pokud jsou pořád vidět i po pohybu, tak na plánu zůstává jejich žeton novicky i po ukončení pohybu. Po ukončení svého pohybu, jedna po druhé ve směru hodinových ručiček počínaje tou, která je vedle hráče strážkyně (KTERÉHO KDYŽ JSOU DVA A OBA ZAHRÁLI V PŘEDCHOZÍM KOLE CHŮZI ????), hází hod na způsobený šramot a eventuelně umísťují žetony šramotu.
Pak se hýbou strážkyně (KTERÁ PRVNÍ ???? - ale asi je to jedno), jestliže během pohybu strážkyně se některá novicka dostane do linie výhledu strážkyně, umístí na svou pozici žeton novicky (CO KDYŽ ALE STRÁŽKYNĚ POKRAČUJE V CHŮZI A NOVICKA SE DOSTANE OPĚT MIMO LINI VÝHLEDU - UMÍSŤUJE SE MÍSTO ŽETONU NOVICKY ŽETON ZMIZENÍ NEBO NE ??? A ODSTRANÍ SE V TAKOVÉM PŘÍPADĚ ŽETON NOVICKY OKAMŽITĚ JEŠTĚ V PRŮBĚHU CHŮZE STRÁŽKYNĚ Z PLÁNU NEBO NE???). Po skončení pohybu strážkyň se odstraňují z hracího plánu všechny žetony (I ŽETONY NOVICEK, KTERÉ ZŮSTALY POŘÁD V LINII VÝHLEDU STRÁŽKYŇ ???? NEBO TY ZŮSTAVÁJÍ NA HRACÍM PLÁNU POŘÁD DOKUD JSOU STRÁŽKYNĚMI VIDĚT ????). Pak hází na způsobený šramot obě strážkyně a novicky umísťují podle zadaných podmínek žetony šramotu. Tyto žetony šramotu leží na herním plánu i v příštím kole během fáze pohybu novicek a jsou odstraněny se všemi ostatními žetony až popohybu strážkyň v následujícím kole. (CHÁPU TEDY SPRÁVNĚ, ŽE SE V JEDNOM OKAMŽIKU MOHOU NALÉZAT NA HRACÍM PLÁNU ŽETONY ŠRAMOTU Z PŘEDCHOZÍHO KOLA PO POHYBU STRÁŽKYŇ ZÁROVEŇ S ŽETONY ŠRAMOTU Z KOLA AKTUÁLNÍHO PO POHYBU NOVICEK ?????)

Díky za odpovědi na otázky, které jsem vyznačil velkými písmeny.

8.7.2010 16:35:10

ujasnění
uf, ty mi dáváš... =)

KTERÉHO KDYŽ JSOU DVA A OBA ZAHRÁLI V PŘEDCHOZÍM KOLE CHŮZI
- to je jedno, my jsme to ve více lidech hráli takřka souběžně, a každá novicka umisťuje svoje vlastní žetony - je tedy možné, že se jich sejde víc z různých směrů, případně i dva na jednom poli
Každý prostě vymyslí svůj tah, hodí si na šramot a umístí případný žeton. Na pořadí opravdu nezáleží

KTERÁ PRVNÍ - hraje-li za ně jeden hráč, pak je to určitě jedno, hrají-li dva, pak se prostě domluví, v jakém pořadí hrají, klidně i souběžně

CO KDYŽ ALE STRÁŽKYNĚ POKRAČUJE V CHŮZI A NOVICKA SE DOSTANE OPĚT MIMO LINI VÝHLEDU - UMÍSŤUJE SE MÍSTO ŽETONU NOVICKY ŽETON ZMIZENÍ NEBO NE
Ano, ale moc bych se divila, kdyby tato situace nastala - proč by strážkyně šla pryč, když vidí novicku, kterou má chytit? (Leda že by chytala zrovna nějakou jinou, bližší)

A ODSTRANÍ SE V TAKOVÉM PŘÍPADĚ ŽETON NOVICKY OKAMŽITĚ JEŠTĚ V PRŮBĚHU CHŮZE STRÁŽKYNĚ Z PLÁNU NEBO NE
Ano, jakmile novicka zmizí z dohledu, vrací se její žeton zpátky do cely

I ŽETONY NOVICEK, KTERÉ ZŮSTALY POŘÁD V LINII VÝHLEDU STRÁŽKYŇ
Ne, ty tam samozřejmě zůstanou, dokud jsou vidět - pokud se ve svém tahu pohnou tak, že zmizí z dohledu, umístí na poslední viditelné pole žeton zmizení a svůj vrátí do cely

CHÁPU TEDY SPRÁVNĚ, ŽE SE V JEDNOM OKAMŽIKU MOHOU NALÉZAT NA HRACÍM PLÁNU ŽETONY ŠRAMOTU Z PŘEDCHOZÍHO KOLA PO POHYBU STRÁŽKYŇ ZÁROVEŇ S ŽETONY ŠRAMOTU Z KOLA AKTUÁLNÍHO PO POHYBU NOVICEK
Ano, přesně tak, můžeš s tím kalkulovat a doufat, že strážkyně zapomene, který je který =)

8.7.2010 16:57:05

PJ

Důkladně jsem prošel anglická i česká pravidla, ale...
...přesto mám několik dotazů.

Např. jsem nepochopil házení na hluk u abatyše a převorky. Chápu to správně tak, že po každém přesunu figurky na nové číselné políčko se hází na hluk??? Tedy několikrát během přesunu?

Také mi není zcela jasné pravidlo, jak se chová dříve spatřený a chycený žeton novicky, když se z nějakého důvoduabatyše/převorka k němu otočí zády? Prostě zmizí bez žetonu vanish?

30.6.2011 11:37:22

to PJ
1)
Je to přesně podle postupu, který je v bodech na str.4
- každá strážkyně se krokem nebo chůzí přesune na cílové políčko
- odstraní se žetony zmizení a šramotu, které leží dosud na herním plánu
- jestliže se strážkyně přesouvala chůzí hodí si na cílové pozici kostkami na šramot způsobený novickami
- jestliže jsou novicky v doslechu umístí do příslušného směru těsně vedle strážkyně žeton šramotu
- posune se žeton na stupnici kol

2) Ve chvíli, kdy se strážkyně otočí zády, tak žeton novicky zůstává ležet tam kde je, protože novicka ještě není na tahu (tedy jakoby stojí pořád namístě a strážkyně ví, že ji na tom místě viděla než se otočila). Jakmile přijde na řadu inkriminovaná novicka a není v té chvíli viditelná, tak na výchozí místo položí žeton zmizení.

30.6.2011 11:53:51

PJ

kren
Díky. Takže je to tak že strážkyně se přesouvá na cílové políčko a během přesunu musí novicky hlásit, zda-li náhodou nebyly spatřeny. A teprve v okamžiku, kdy strážkyně dorazí na poslední cílové políčko, teprve potom si jednou hodí na šramot.

Je tak? Omlouvám se za svoji natvrdlost. Poslední dobou mám dojem, že nějak zápasím se všemi pravidly :-(

30.6.2011 12:29:07

to PJ
Přesně tak, jak jsi to napsal. A natvrdlý nebýváš sám - viz mé dotazy na Ellisu o patro níž, když jsem se seznamoval s touto hrou :).

30.6.2011 12:35:02

Pohyb po chycení novicky
Zajímalo by mě, jak hrajete ,když dojde k chycení novicky a ona je stále v libii výhledu, může ji abatyše chytat znovu ?
Případně, pokud se novicka po chycení pohne o 4 body a zmizí za roh, může už ji abatyše chytat znovu ? Zdá se mi to pak pro novicku poněkud těžké, protože abatyše nasadí běh a 5 kroky ji zpět dožene ?

29.9.2015 14:36:55

chycení
přiznám se, že jsem nečetl pravidla, ale:
- po chycení se karta novicky obrátí na "poslušnou" stranu; dokud je na této straně, musí novicka jít o 3-4 pole po nejkratší cestě do své cely a abatyše (ani převorkyně) si jí nevšímá
- na začátku tahu novicek ji (svou kartu) však novicka může otočit zpět na stranu "na útěku" a zvolit kartu pohybu dle běžných pravidel, a to již v tahu, který bezprostředně následuje po chycení - v takovém případě, ale riskuje chycení, jak jsi poznamenal

29.9.2015 17:18:57

Wolfsen
Díky moc za objasnění :-)
Už je mi to jasné, nedocházelo mi, že pokud mám kartu otočenou na "chycena" jsem vlastně v bezpečí a mohu to tak mít třeba i 2 kola po sobě dokud se nerozhodnu být opět na útěku. To by dávalo smysl.

29.9.2015 19:04:14

Vybíráme z Bazaru

Zaklínač Starý svět- Skellige pouze rozbalené
Zaklínač Starý svět- Skellige pouze rozbalené
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 4 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas