Northgard: Země nepoznané

xxxxxxxxxo hodnoceno 72x (Seznam vlastníků)

Northgard: Země nepoznané - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Fantasy, Středověk
Herní kategorie: strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
TLAMA games - logo
Autoři: Adrian Dinu
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Už někomu dorazil KS? Jaké z toho máte dojmy?

Zdravím, otázka je již položena v názvu :D Přišlo již někomu? A hráli jste? Popřípadě vaše dojmy? :) 

29.5.2022 15:45:56

Hodil jsem dojmy do recenze, dneska jsme to hráli a za mě je to paráda. Mám rád osadníky a celkem i carcassonne a právě druhou jmenovanou hru mi to připomnělo. 

Spíš teda hlavně vzhledem, ale částečně i konceptem - stavíš mapu z dílků, na ně rekrutuješ vojcly, čím dané území kontroluješ a to ti přináší body. Na něm můžeš těžit suroviny na další vojcly, kteří prozkoumají další území, nebo vtrhnou na území protivníka a proberou s jeho vojcly, po jak nepravých cestách se jejich vůdce ubírá :) 

Případně můžeš suroviny použít na stavbu budov, které ti přináší další bonusy/suroviny a z takto konrolovaných území těžíte suroviny na další vojcly či budovy pro další suroviny, což ale logicky začne poutat pozornost okolních sousedů. 

Tyto možné akce jsou určeny (v základu) čtyřmi nalízanými kartami, tvořícími postupně se zvětšující balíček karet - nejde o hru stavěnou primárně a čistě na deckbuildingu, ale prostě ten malinký paklík si tvoříš, přičemž postupně síla těch karet narůstá. 

Hra se hraje na sedm kol, kdy hru vyhrává hráč, který nasbírá během hry největší věhlas (z kontrolovaných území), anebo první, kdo před sedmým kolem postaví tři velké budovy. 

My jsme to hráli dvakrát ve čtyřech lidech, každá hra cca na dvě hodiny či méně a pokaždé jsme skončili právě tímto způsobem už v pátém kole. 

Je to až pro pět hráčů a ani čtyři hráči nijak výrazně nezpomalovali hru - hra je dostatečně svižná a rychlá i ve větším počtu. Interakce mezi hráči je fakt velmi výrazná - pouze když hraje od tebe na mapě nejvzdálenější hráč, můžeš být relativně v klidu, ale jinak jsi furt ve střehu, jestli ten žlutej, po zuby ozbrojenej gauner vedle za horama nemá kartu rychlého pohybu a nerozhodne se využít toho, že ty sis ve svým tahu zašel obhlídnout úrodný pastviny modrýho hráče a nechal doma jen jednoho vojína. Nebo naopak že modrý hráč ti neoplatí tutéž společenskou povinnost v oblasti tvých “stonehege” menhirů. A i tak tu pořád  visí možnost, že ten vzdálený rudokožec z druhý strany světa použije nějakou speciální kartu, kterou pošle dva svý vojcly na neutrální území třeba právě hluboko ve tvým nekrytým týlu..

Dá se hrát čistě na prosperitu, expandovat, zkoumat, těžit, ale pokud si nebudeš krýt záda, skončíš na tom posledním zbývajícím X ;-) 

 

Čtyři základní akce na kartách jsou označeny primárně ikonkami, ale různé silnější karty mají k tomu psaný dodatečný bonus. Toho textu tam není nijak moc, ale pro neangličtináře či děti by to problém asi byl. Vzduchem se nicméně šíří zkazky, že by kolem Vánoc 2022 či po nich mohla přijít do retailu CZ verze. Kdyby tahle hra šla nějak šířeji do retailu, nedělalo by mi problém věřit, že by byla mezi aspiranty na hru roku. V hodnocení jsem dal 9/10 s tím, že si nechávám prostor pro úpravu hodnocení po více hrách (a nepředpokládám, že směrem dolů ;-) ).

 

18.7.2022 23:05:32 | Upraveno autorem (porovnej)

@Tomcat díky moc za objemný postřed! Už se těším, až mi taky dorazí na stůl :D :) a máš warchief pledge? kde jsou monstra a náčelníci? Nebo to jste zatím do hry nezahrnuli? :) 

19.7.2022 07:46:56

Hru bohužel zatím nevlastním, jen jsem byl spoluhráčem. Byla to varianta bez warchiefů. 

Jinak hráli jsme dvě hry a vždy bez potvor. Můžeš je lovit a získávat věhlas (a snižovat tím ale svoje síly, protože nejsou úplně slabý), ale ony se pohybují na základě jednoduchých pravidel i samy a nakonec tě (nebo někoho poblíž) napadnou tak jako tak. 

Ta hra je ale tak zábavná už v základu, že jsme se rozhodli to zatím nekomplikovat. Třeba až se to časem trošku ohraje, je přidáme..

Jinak ještě k těm bojům - moc se mi líbí, že to není čistě nenápaditá vyvražďovačka stylem větší bere. Boj dvou armád nekončí (většinou) vyhlazením armády slabšího protivníka - obě strany mohou mít po boji nějaké ztráty, ale zbytek prohrávající armády se stáhne na volné vedlejší území, kde může posílit a pak to útočníkovi dát sežrat. Nebo se dá taktizovat, jít do předem prohraného boje a pak se stáhnout, ale do jiného směru, než z kterého jsi přišel = např. do týlu protivníka, čímž mu připravíš nepěkný bolení hlavy (na čemž nicméně popravdě vždy nejvíc získá třetí protihráč, který se těchhle půtek neúčastní) 

 

19.7.2022 07:57:44 | Upraveno autorem (porovnej)

Přidám svůj postřeh ze včerejší hry s mým 8 synem. Byl nadšen! Já byl překvapen ze hrál úplně sam po zběžném vysvětlení pravidel. Jako hrozné jsem ho zadupal 🦾😅, ale i tak měl strasnou radost kdyz vypiplane teritorium získal nakonec zpět :)

Hezky vypadající na stole; light pravidlove hra plna interakci.

Proud Dad.

19.7.2022 12:35:13

Překládám pravidla, hotovo cca 50%. Třeba někoho potěší (pravidla jsou jinak poměrně jednoduchá).

_______________________________
Namalované figurky do deskových her: https://www.instagram.com/sumbera.dan/

20.7.2022 21:45:51

Mně dorazilo dnes, dojmy zatím nemám, nestihl jsme ani rozdělat a k hraní se dostanu až v srpnu.

20.7.2022 22:00:25

Zatím pracovní verze CZ pravidel, kdyby měl někdo zájem: https://uloz.to/file/EGkV4djMyBI6/

Základní pravidla hotová, chybí modul Nestvůry.

_______________________________
Namalované figurky do deskových her: https://www.instagram.com/sumbera.dan/

30.7.2022 06:53:20

@gerlant vypadá pěkně, díky

30.7.2022 11:11:31

@gerlant ahoj, budeš prekladat i karty?

30.7.2022 11:18:57

@foxthetox O kartách jsem zatím moc neuvažoval. Není to zbytečné? Toho textu je tam strašne málo a jednoduchého. Už jsem to hrál s 8 letým synem a neměl problém. Základní karty jsou bez textu a ty pokročilejší leží nějaký čas na stole, tak jsem vždy přečetl co tam je a pak už si to pamatoval 

_______________________________
Namalované figurky do deskových her: https://www.instagram.com/sumbera.dan/

30.7.2022 17:23:13

Nahrál jsem CZ překlad karet.

7.8.2022 20:01:35

Ahoj @gerlant budeš prosím dodělávat ty pravidla (Nestvůry)? Popřípadě moduly Warchiefs a Wilderness (můžu oskenovat a vyčistit)? 

12.8.2022 17:31:35

Core pravidla, včetně nestvůr a rozšíření Warchiefs (Náčelníci) už tu pár dní čekají na schválení.

Wilderness (Divočina) teď dodělávám, možná do konce týdne nahraji.

_______________________________
Namalované figurky do deskových her: https://www.instagram.com/sumbera.dan/

12.8.2022 20:12:50

@gerlant jseš borec! Moc děkuju :-) 

12.8.2022 20:21:22

Nahráno i Wilderness (Divočina). Vše čeká, snad admini brzy schválí.

14.8.2022 00:19:01

Northgard je naprosto pecková hra! Po mých oblíbených titulech Warcraft a Meeple War a dalších je tady krásné zpracovaná RTS strategie do deskoherní podoby. Vlastním Warchief pledge a udělal jsem tak dobře. Co musím vypíchnout tak u této hry se mi líbí to, že všechno je separé a tak si před každou hrou lze vybrat jestli hrát jen základ nebo přidáte nestvůry nebo jen náčelníky a nebo divočinu. Líbí se mi to, že se dá každý modul vybrat podle toho, jak chcete. Nováčci si mohou hru postupně rozšiřovat. Působí to na mě, jako více her v jednom. Hrál jsem po skončení kampaně na tabletopii a tahle hra je podle mě to nejlepší, co mám doma. Je to lehké a celkem i rychlé na odehrání. Grafika skvělá, insert a jednotlivé moduly jsou v krabici skvěle poskládané a komponenty + miniatury parádní. Moc se mi tehdy líbila kampaň na KS, která byla hezky vedená a přehledná.

15.8.2022 16:32:52

Jaké to je pro hraní ve dvou?

26.1.2023 09:22:20

Já si nemůžu pomoct, ale jsem z toho trochu rozporuplný. Hra není složitá, ale přijde mi že je to celé nějak neintuitivně napsané. Den předtím jsme se učili Eclipse, a snad až na vysvětlení rare technologii jsem se nemusel dívat po přečtení do pravidel. Tady mi ale přijde že jsem se pokaždé musel podívat, jak se co boduje a získává.

 

Za druhé, vítězství přes tři velké budovy mi přijde hrozně nevybalancovné. Hráli jsme ve třech, a dva jsme oba vytáhli po jednom dílku s velkou budovou, zatímco kolega tahal dílky s velkými budovami a spoustu zdrojů. Nakonec  když jsme se snažil dobýt aspoň jednu, měl všechno za poměrně velkou armádou a prostě to nešlo. 

Jaké máte dojmy vy?

18.4.2023 13:12:37

Docela se divím, že tu není větší diskuze. Po prvních pár hrách musím Northgard zhodnotit jako skvělou a rychlou hru s jednoduchými prvidly, která nádherně vyplňuje mezeru mezi hardcore hráčskými tituly jako Eclipse nebo Civilizace či TI4 a hrami pro úplné začátečníky a rodinky (Osadníci nebo Carcassonne). Zahrál jsem si to v pohodě s přítelkyní, která jinak tyhle strategické hry nemusí, a bavili jsme se oba. 
Když tu hru nebudu brát jako náhradu plnohodnotné 4X pařby, ale jako rychlou oddechovku pro občasné hraní, tak tam není moc co vytknout (snad jen, že by místo žetonků vítězných bodů hře víc slušelo nějaké počítadlo). 

Pravidla jsme pochopili do deseti minut (všechno je na referenční kartě nebo ikonkách), během hraní ani nebylo potřeba koukat moc do pravidel. Pro rodinky a oddech rozhodně můžu doporučit.

11.10.2023 22:47:41

Vybíráme z Bazaru

This War of Mine: V Obležení CZ
This War of Mine: V Obležení CZ
Akt. cena: 2400 Kč
Končí za: 4 dny

Offcanvas