Nemesis - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Sci-fi, Horror
Herní kategorie: desková hra, kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Adam Kwapiński
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Takže klasické téma: Jaké jsou vaše dojmy z hraní?
Já sem krabici zatím vybalil, ale už teď vím, že to je jeden z nejlepších insertů pro deskovku vůbec.
Každý žeton má své místo a to místo je dokonce označené.
Produkční kvalita týhle hry je na hodně vysoké úrovni. Jen ty figurky pořád nejsou to nejlepší, co by mohli mít. Když může CMON, proč ne i oni? :(
Už se na první hru hodně těším!
29.11.2018 06:38:38

MalcolmReynolds
Uz zase? Posledne to byl Root, ted Nemesis. :-D

Jinak slovnik prosim.

22.10.2019 17:52:53

Vojtech Musil
O co ti jde?

Tohle je sekce dojmy, tak jsem napsal svůj dojem po první hře. A jestli se neshoduje s tvým, tak je to jen dobře, protože případný zájemce o hru by měl znát pozitivní i negativní dojmy u kterékoliv hry. Mimochodem za tím, že je Root špatná hra, si stojím.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

22.10.2019 17:55:51

MalcolmReynolds - OT
Tak ještě štěstí, že sis to zahrál nejprve sám. Když si představím, že bys mi půl hodiny vysvětloval pravidla a po další půl hodině bychom hru zase uklízeli ze stolu, tak bych byl celkem naštvaný.

Ani na mě s Nemesis nemusíš čekat, o tohle fakt nestojím.

*****
Too old to Rock'n'roll, too young to die.

22.10.2019 18:06:14

Obtížnost

Že ze hry jde cítit beznaděj je jen atmosférické + je to přece hra o vetřelcích :-) Pokud někdo lítá bez rozmyšlení po lodi a dělá hluk tak je asi jasny že přiláká měco špatné. Jde se hýbat i opatrně a promyšleně. Já jsem spokojen a to ještě neumím ani využít všechny mechanizmy..

22.10.2019 18:13:01

náhoda, atmosféra a Captain Tightpants
Chtělo by se říci, že není možné takovouhle hru soudit po začátku první partie. Ale podle toho, co píšeš, pro tebe takovýhle amerithrash asi opravdu nebude.

Když jsem prvně hrál Dead of Winter, první hod celé hry byla cesta bývalého ředitele školy na lokaci škola. Hod 1:12, ředitele sežraly zombie. Jeden z hráčů okamžitě odmítl hru hrát, zbytek se jal vymýšlet, jak se v rozpadlé sborovně na ředitele vrhl bývalý kolega. Mně to stačilo k tomu, abych si tu hru zamiloval.

22.10.2019 18:29:10

Wee Free Gamer
Jenže když ti v Zimě mrtvých umře postava, sice to zamrzí, jenže můžeš další dvě hodiny hrát za jiné postavy. V Nemesis se ti může stát, že ti postava umře už ve druhém kole a pokud nebudeš chtít svinit ostatní hráče, tak máš zkrátka smůlu. A to se mi nelíbí. Nemám nic proti instantní smrti postavy, ale podle mě by hra v sobě měla mít zabudovanou nějakou mechaniku, aby se to nemohlo stát tak brzy. Třeba by se žeton královny mohl přidat do pytlíku až po pár kolech.

Jinak je pravda, že mi amerithrashe začínají vadit čím dál víc. Ze začátku jsem je miloval, ale postupně mě začalo štvát, že je možné hru prohrát po několika hodinách jenom kvůli smůle. Tady to aspoň bylo rychlý.

Edit: K Zimě mrtvých bych jen dodal, že já měl asi nějakou porouchanou kostku. Ten zub byl sice jen na jedné straně, ale v našich hrách padal snad s dvacetiprocentní pravděpodobností. Přesto mě hra bavila.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

22.10.2019 18:46:56 | Upraveno autorem (porovnej)

MalcolmReynolds

A hraješ určitě vše dobře? Nevím sle umřít už tak rychle v druhém kole mi příjde pomalu nemožný. Navíc i když si zraněný pořad je tam možnost se léčit atd..

22.10.2019 19:00:02

GeneraIX
Teoreticky se dá umřít ještě dřív. Kdyby poté, co jsem dostal vážné zranění, si královna při ústupu postavy vytáhla kartu "švih ocasem" (pokud máš jedno vážně zranění, zemřeš), tak je postava mrtvá hned v prvním tahu prvního kola.

Možná, že to při příštím hraní bude lepší, ale mě zkrátka vadí to, že to vůbec je možné a do toho dalšího hraní ani nemám chuť.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

22.10.2019 19:33:39 | Upraveno autorem (porovnej)

MalcolmReynolds
Nevím příjde mi že se snažíš na tom najít za každou cenu chyby. Ty nejvíc extremní hypotetické situace. My hráli několikrat několikatihodinové partie a všichni vychcipali vždy po sobě v rozmezí několikati minut protože šlo do tuhého. Navíc hràt za alieny bude super ale ještě jsem nějak rychle nezařval takže jsem se zatím nedočkal. Nevím mě se hra zdá prostě super a tyhle problémy jsem ve hře neměl..

22.10.2019 20:23:23 | Upraveno autorem (porovnej)

GeneralX
Já nehledám chyby. Ty ses ptal, jak je možné umřít ve druhém kole, tak ti píšu, že to jde ještě dřív. Když se podíváš na jeden z prvních komentářů v těchto dojmech od Yedleho, tak zjistíš, že jemu se stalo něco podobného. A jak je možno dočíst se v hodnocení, stalo se to i dalšímu hráči. Prostě tahle možnost tu je, mě se zrovna stala a proto jsem tuhle hru zavrhnul. A je mi jedno, že ta šance je minimální. Prostě se mi to stalo a ty si o tom piš a mysli co chceš.

Edit: V prvním tahu prvního kola umřít nejde. Pokud by po pohybu přišla královna, měl by hráč v ruce čtyři karty a královna by mu nic neudělala. Nejdříve to tedy jde až ve druhém tahu prvního kola. Já jsem se s postavou nejprve pohnul a jelikož to bylo do místnosti, kde jsem nic pořádného nemohl udělat a navíc jsem neměl v ruce karty prohledávání ani nic jiného, co by se dalo použít, tak jsem se pohnul ještě jednou a v tu chvíli na mě vyskočila královna. A jelikož už jsem měl v ruce jen tři karty, tak se do mě zahryzla.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

22.10.2019 20:44:51 | Upraveno autorem (porovnej)

GeneralX
Tak každý to má jinak, já taky herní design Nemesis nepovažuju za úplně zdařilý takže v tomhle Malcolma chápu. Ono teda na mě tak působí bohužel všechny hry od Awaken Realms.

22.10.2019 21:14:19

umírání
Je to hra o vetřelcích aby si měl hutnou atmosféru ta hrozba tam být podle mě musí. Nikdo tě jako hráče nenutí tak riskovat aby ses s alienem potkal, můžeš postupovat tím obezřetným pohybem nebo jak se jmenuje můžeš chodit kde jsou jiní hrači ale když chceš riskovat hold v ten moment musíš počítat že né vždy se to vyplatí

22.10.2019 21:21:22

Froggery
Což o to, ona to bude asi dobrá hra a i ty mechaniky se mi celkem líbí. Ale už před samotným hraním jsem si říkal, že v tom vidím riziko, že když se sejde pár špatných hodů kostkou v kombinaci s blbým taháním žetonů, tak to může člověka strašně pojet. A bohužel přesně to se mi stalo.

Byla vůbec chyba si tu hru pořizovat, když vím, jak moc mě kostky nesnáší. Vždyť já jsem tou černou kostkou házel asi desetkrát a snad šestkrát mi padly spáry. A když nepadly spáry, skoro vždy mi padla ta jediná možnost, která spouštěla střetnutí. Navíc snad všechny karty, které jsem za vetřelce otočil byly zásahy. K tomu všechny tažené žetony na střetnutí byly buď dospělí vetřelci nebo rovnou královna, zatímco žetony které jsem tahal na konci kola byly vždy larvy. Prostě naprosto ukázkový pojeb na všech frontách.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

22.10.2019 21:29:24

AR
Nemesis nemam a ani nechcem, ale z toho co tu citam mi to pride podobne ako This war of mine. Tam, ked sa kludne aj v prvom kole (dni), spoji vela zlych nahod, tak proste koncis. Ale tam sa to da väcsinou vzdy dako zachranit a ako tak z toho vykorculovat, pribranim novych postav.

22.10.2019 21:55:00

Dojmy
Nemesis jsem nechtěl, nevěřil jsem tomu, proto jsem ani nebackoval na KS. Teď po víkendovém zahrání panuje čiré nadšení. Ano, před koncem většina z nás umřela, ale hra odvyprávěla parádní příběh. Lituji že jsem nebackoval KS a nemám expanze. Za mě Awaken Realms zkrátka opět potvrdilo, že hry prostě dělat umí a řadí se mezi mé top herní vydavatelství (a věřím že stoupne ještě výše poté, co mi dorazí Tainted Grail).

22.10.2019 22:31:33

Dojmy
Po prvni i druhe hre musim rict,ze nam naopak ta hra sedi, a to hodne. Pokazde to tvorilo jak atmosferu,tak pribeh. Zalezi holt na tom, s kym to hrajes :)
A ke kralovne. Sice si urcite kousla,ale proc pak nepohnout vsema postavama za ni (zvlast,kdyz se vyprazdnil hluk ze vsech sousednich chodeb a skoro nehrozi,ze vyskoci neco dalsiho)a nenasolit to do ni vsim,cim to jde? Bud zhebne nebo pri stesti utece. Navic, vzdycky je moznost pouzit kradmy pohyb,kdyz vis, ze mas pridavat hluk a hrozi,ze na tebe neco vyskoci. Nebo koordinovat pohyby dvou postav tak,aby se na hluk nehazelo. Pak jsou tu karty jako Ustup, dymovnice a podobne. Mechaniky, abys neumrel ve druhem kole nebo na tebe hned nevyskocila kralovna, tady jsou, takze nerikej,ze to nehrajes blbe (pripadne ze to nehrajes riskantne. V tom pripade musis ale pocitat s nasledky) ;)

Jinak, dokud nezkusim TG,tak je u me AR zatim 33/66. Lords of Hellas jsem prodal v plne palbe, mam rad cisty design, a to LoH tedy nejsou. Naopak Twom a Nemesis super a ve skupine si uzivame kazdou hru

23.10.2019 00:11:00 | Upraveno autorem (porovnej)

Dojmy
Zatím jsem zkoušel jen full co-op se ženou, takže nemůžu hodnotit ten backstabbing aspekt hry při semi co-op (nicméně se na to taky těším). Hra na mě pocitově působí jako takový mix Arkham Horror a Robinsona (ne, není to kvůli těm hexům :) ) a musím říct, že je to super!

Pokud bylo cílem tvůrců vytvořit hru, která bude vyprávět příběh podobný filmům s vetřelci, tak se jim to povedlo na 100%. Což o to, taky jsem v první hře otočil jako první místnost tu se slizem a následně zemřel asi v pátém kole bídnou smrtí, ale to je právě součást toho příběhu :)

Myslím si, že tahle hra hráče pojede mnohem méně než třeba zmíněný AH právě proto, že nabízí možnosti, jak minimalizovat nebezpečí střetu (obezřetný pohyb, společný pohyb postav).

23.10.2019 09:59:58

královna v prvním tahu
hru mám rozloženou na stole studuji pravidla (hru jsem ještě nehrál), podle pravidel však není možné aby se královna objevila v prvních kolech. Královna se má objevit v hnízdě, pokud není hnízdo objevenou tak se pouze přidá žeton vajec do zásoby vetřelců. Hnízdo je místnost "1" takže nelze otočit v prvních kolech.

26.10.2019 10:52:14

Kralovna v prvnim tahu
Muze se objevit jako kazdy jiny nerad, kdyz delas kraval a vytahnes si ji z pytliku pri stretu. Takze klidne i v prvnim kole a nemusi to byt v hnizde. Na me pred chvili vyletela ve 3. motoru a dorazila me :( Ale jsem blbej, mel jsem ji jeste vystrikat xicht hasicakem namisto ustupu (nedoslo mi, ze ho bude lepsi pouzit, setril jsem si ho na dulezitejsi mistnosti).

26.10.2019 12:49:13 | Upraveno autorem (porovnej)

pravda
ale to si ji vlastne privolas sam, pokud to nebudes chtit tak ji tam v prvnim kole nedostanes (v singlu jak bylo popisovano nize), teda nezkoumal tak do podrobna co vsechno bych musel udelat abych ji tam dostal

27.10.2019 10:00:01

Kralovna
No ja reagoval na to, ze to neni mozne ;) Btw. Jak ve hre vice hracu, tak v solo jsou ta pravidla stejna (pro solo je jen specialni sada ukolu a mistosti ti davaji jen polovicni mnozstvi predmetu). A v zasade se da rict, ze za privolani kralovny si vzdycky muzes sam ve spojeni s nahodou: 1) ve stretu: druhy hluk v chodbe + smula pri tahani zetonu z pytliku, 2) pri evoluci: postava v hnizde + smula pri tahani zetonu z pytliku :) Obojimu se ale v zasade da opatrnosti predejit (nebo presneji receno nejakou dobu predchazet). Ja jsem si kvuli zbytecnemu riskovani pokazil bilanci na 1:3, uz jsem mel nakroceno k druhemu vitezstvi. Jo aby nedoslo k mylce - v tom pripade, ktery popisuji, jsem ji dostal az v 10. kole, ale i tam jsem se tomu mohl vyhnout, kdybych nespechal a kdyby mi nepadlo jedine cislo, ktere v tu chvili vedlo ke stretu...

27.10.2019 10:30:07 | Upraveno autorem (porovnej)

po 3 hrách super
tak musím říci že za mě super, hráli jsme sice 3x ale plnohodnotné hry byly pouze 2, ta první spíše tak na zkoušku. Další hry jako full-coop a 1 prohra a jedna výhra (hodně těsná). Má to fak hustou atmosféru a za mě asi jeden z top AT. Pokud někoho štve náhoda ve hře doporučuji Lifeform, kde mám také 3 odehrané hry. Když provnám Lifeforrm a Nemesis je to jak Dáma a Člověče nezlob se. Všichni jsme se shodli že Nemesis pro nás byla taková oddychovka, kdežto v Lifeform se nám vařila hlava přemýšlením. Nemesis vyndám a zahraji i s nehráči, což bych si u Lifeformu netroufl.

29.10.2019 10:56:18

Prvé dojmy a postrehy
Mám za sebou prvé dve zoznamovacie hry, hral som individuálne, ale za 2 postavy. Cieľom bolo iba si vyskúšať v praxi pochopenie pravidiel, no v obidvoch prípadoch ma hra tak vtiahla do deja, že som bol zo zvedavosti donútený dohrať to do konca. Treba povedať, že toto je na hre fakt úžasné. Navodenie atmosféry je vynikajúce, asi je to, okrem kvalitnej vizuálnej stránky komponentov a použitia zaujímavých herných mechaník, aj zásluha drobných sprievodných textov tu a tam a celkove veľmi vydareného prekladu od Mindoku. K prekladu mám iba jednu výtku, ale to až na záver.
Pravidlá sú hutné, ale sú písané konzistentne a maximálne zrozumiteľne. Prvé hry sa ale bez neustáleho nazerania do manuálu zvládnuť nedajú, hernú dobu (60-120') som výrazne prekračoval (cca 4 hodiny :). Časom sa to hádam zlepší, pretože celkove to nie je nič extra zložité a všetko do seba zapadá. Čo som našiel ako problém, hodím do Otázok.
Po hernej stránke mi Nemesis pripomína samozrejme TWoM atmosférou, ale mechanikami skôr taký mix Putovania po Stredozemi a Arkhamu. Putovanie mi to pripomína v kľúčovej fáze hry - počas akcií, keď sa hráč rozhoduje, ktoré akčné karty z decku zahrá a ktoré obetuje ako náklad (porov. Success v Putovaní), tiež je tam prvok "zaprasenia si" decku neužitočnou kartou (Infekcia vs. Slabosť). Z Arkhamu si to zobralo fázu udalostí (porov. Mythos karta), ktorá na konci kola opvlyvňuje dej, podobným spôsobom riadi pohyb votrelcov po mape a podobne. Všetky spomenuté hry mám rád, takže za mňa, super.
Veľmi sa mi páči systém úloh. Keď sa to tak vezme, ono je to v podstate kľúčová esencia v hre. Úlohy určia to, akým štýlom budete hrať, sú dosť pestré (na BGG sú už fandovské doplnenia, z ktorých niektoré sú fakt kreatívne a boli by rozhodne obohatením hry). Nemesis môžete hrať vyslovene kompetetívne, ísť si po krku navzájom, škodiť si, alebo kooperatívne, alebo semi-kooperatívne, spojiť sa proti niekomu, potom zradiť na konci, skrátka vždy, počas celej hry, máte slobodu sa rozhodnúť, ako sa zachováte, či pomôcť alebo hrať na vlastné triko... Otvorenosť hry v tomto smere ma fascinuje, hneď ma napadlo aj jedno vylepšenie k tomu, ale to radšej hodím do samostatného vklákna. Neviem, nemám až tak veľa nahratých rôznych hier, ale nič podobné nepoznám. Hral som teda zatiaľ len schizofrenicky za 2 postavy, ale veľmi sa teším na hru v partii viacerých hráčov, lebo toto je fundament. Pripomína mi to dobrý film (áno, aj Votrelcov). Tiež máte na začiatku pár postáv, z ktorých niektoré sú vám sympatické, potom sa začnú správať čudne a nakoniec vysvitne, že sú to hajzli, alebo naopak, nejaký nesympatický týpek vám na konci možno zachráni kožu. To všetko sa dá v tejto hre zažiť a tým je to pre mňa unikátne.
Čo sa týka kvality spracovania obsahu, tak som na tom bohužiaľ neslávne. Môj insert je v mieste pre karty nepresný. Veľké karty sa mi zmestia jakž-takž, ale malé by som už vyslovene musel tlačiť. Aj hexové dieliky musia ležať našikmo, aby sa tam vošli. Okrem toho mám mierne odlúpený povrch na jednom hexíku, mal som v tom mieste pretlačený kartón a držiaky na karty mám 2x s číslom 2 na úkor chýbajúcej trojky. To budem asi musieť riešiť s Mindokom. Inak OK.
Čo by som hre ešte vytkol je, že vyžaduje hodne veľa miesta, a nemusela by. Hrací plán je sám o sebe veľký a k tomu každý hráč potrebuje vlastný priestor pre svoj panel a svoje karty a ešte je k tomu panel votrelcov a po ruke musíte mať kopu ďaľších žetónov a figuriek. No, nemá každý doma biliardový stôl! Niekde v klube alebo v hospode by s tým mohol byť problém. Panely postáv by kľudne mohli mať veľkosť štandardnej karty. Informácia o základných akciách a kombinovaných predmetoch sa opakuje pre každú postavu, to by sa dalo riešiť nejakou lama kartou, ktorá by aj tak po čase bola zbytočná, pretože sa tých pár vecí naučíte. Zranenia by sa tiež dali riešiť napr. tými istými mini-kocôčkami aké sú pre zranenia votrelcov. Panel votrelcov sa mi zdá úplne zbytočný. Tiež je tam lama informácia, vajcia by sa mohli dávať priamo na dielik Hniezdo, lebo tam v skutočnosti patria a kartám slabín by sa mohlo nájsť miesto na hlavnom pláne. Ten sa mi inak zdá trochu pritmavý a hlavne plán lode málo kontrastný. Človek tie chodby musí niekedy doslova hľadať.
Posledná vec na záver je preklad. Ten je celkove veľmi vydarený ako som už spomínal, atmosféru vystihuje dokonale, teším sa na Untold Stories. Jedna jediná vec mi padla do oka, ktorá mi nesedí a to sú dva názvy štádií alebo foriem votrelca - Nymphoid a Strážce. V angličtine sú použité termíny Creeper a Breeder. Creeper je niečo, čo sa plazí. Má to končatiny, ale ešte ich nevie celkom dobre používať. ČLoveka v tomto štádiu voláme batoľa alebo v slovenčine máme na to priliehavý aj keď nespisovný výraz - lezúň. Týmto smerom by som išiel (aj poľský termín je obdobný), takže nejaký Lezoun :-) alebo Plazivec by mi viac sedel ako Nymfoid. No a Strážce to mi nesedí úplne. Breeder je totiž zas jednoznačne spätý s rozmnožovacou funkciou, je to skrátka plemenný samec, ktorého jedinou úlohou je oplodňovať. Proste kanec, trúd, opelovač, žrebec, alfasamec... V PL verzii je to Reproduktor, čo sa samozrejme použiť nedá, ale význam je jasný.
Toť vše, zvyšok inde.

29.10.2019 11:00:28 | Upraveno autorem (porovnej)

Fandovské osobné úlohy
Pripájam link na BGG, už sa ma niekto na to pýtal.

https://www.boardgamegeek.com/filepage/174784/custom-personal-objectives-print-and-play

Graficky to nie je nic moc (autor to aj priznáva), ale nápady tam sú skvelé. Takže, ak by to niekto vedel dať do CZ a urobiť to aspoň trochu krajšie, bola by to super služba :)

29.10.2019 13:01:38

Ne tak super jak se zda
Po ca 10ti hrach v 4-5ti lidech musim říci, že je to značně nadhodnocená hra. Největší problém jsou pravidla, která by v zásade stacila na 3 strany, bohužel tzv.: specifických situací jež nastávají jednou za hru či vyjímčně a zejména vyjímek vyjímky z vyjímky je ve hře tolik, že bylo nutno udělat pravidla na 28 stran namísto třech.

Ani to však nestačí a nejasnost která je pravidly prolezlá má za následek desítky dotazů k ujasnění a upřesnění. Tyto pak hráč na herních fórech musí dohledávat. Nakonec při každé návštěvě zjistí, že jde hledat jednu odpověd aby našel X věcí které hraje jinak než je autor zamýšlel.

Nemyslím si, že jsme uplní deskoherní trotlové, pár her už máme všichni nahráno, ale tato hra je v oblasti pravidel peklo na zemi.

Nebylo-li by výše uvedeného, pak se jedná o nadprůměrnou hru, která si ale myslím, že by za ty peníze nestála. Je to díky figurkám zbytečně přehypovaná záležitost, taková ta čirá radst z hraní se uplně nedostavuje.

27.11.2020 16:10:55

Vybíráme z Bazaru

Kroniky Avelu (základní hra)
Kroniky Avelu (základní hra)
Akt. cena: 700 Kč
Končí za: 9 dnů

Offcanvas