Neanderthal: Lovci mamutů

xxxxxxxxoo hodnoceno 137x (Seznam vlastníků)

Neanderthal: Lovci mamutů - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 3
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Dávnověk
Herní kategorie: karetní hra, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
Sierra Madre Games
Autoři: Phil Eklund
Rok vydání: 2015
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Neanderthal vs. Greenland

Mám předobjednaný Greenland. Měl jste někdo možnost srovnat Greenland s Neanderthalem?
10.8.2018 07:40:56

Mrkni zde
https://boardgamegeek.com/thread/1361192/greenland-v-neanderthal


______________________
hráč a drobný sběratel

10.8.2018 21:47:30

;-)

Ak som to správne pochopil, tak ten Greenland by mal byť menej športka :D
Nehral som ani jednu, tiež sa rozhodujem čo predobjednať.

12.8.2018 08:34:09

SpringB
Předobjednej obě dvě a máš klid. :-D já to tak musel udělat :-)

12.8.2018 08:47:04

Rob. Milicka
Jj souhlas také mám zajednané obě, to je jestota ;-)
______________________
hráč a drobný sběratel

12.8.2018 10:39:25 | Upraveno autorem (porovnej)

Srovnání?
No David na BoardGameClubu říkal, že hry vypadají podobně graficky a mají podobné mechanismy, al nejsou to stejné hry.

Díky doprovodným textům navíc bude z každé hry jiný feeling a nové informace a ten background těchto her je přeci jen pro mě osobně to hlavní.

Takže já mám rovněž objednané obě.

12.8.2018 13:39:05

N vs G
Správně je rozhodně koupit obě hry i tvrzení, že jedna není jen reskin druhé. Greenland byl první a má možná o trošku více aktivních herních mechanik, protože pracuje s rozvinutějšími národy. Většina mechanik je spíš volně položených vedle sebe. A ty pokročilejší se dají bez problémů vyloučit pro usnadnění hry, což se hodí zejména při učení. V Neandrthal, kde jsou rasy logicky plošší, nerozvinuté a není mezi nimi kromě výchozích pozic skoro žádný rozdíl, Eklud hru maličko osekal, ale to co zůstalo pevně svázal, takže se hra dá hrát jen v plné verzi a je potřeba jí už ze začátku pochopit jako celek, který ale není tak manipulačně bohatý jako plný Greenland. Zato je o poznání kontaktnější. Jak co do interakce mezi hráči tak i za přispěním predátorů. Národy v Grónsku to neměly jednoduché, ale neandrtálci bojovali o holý život a na tlaku hry na hráče je to docela znát. Neandrthal sice vyhrál best solo game, ale osobně mi přijde, že je pro sólo vhodnější strategičtější Greenland, který variabilitou možností a národů snadno zasupluje druhého hráče a není problém ho hrát ve dvou bez toho, aby si hráči zkřížili cestu. To se u taktického Nenarthalu nutně stane už po první události a na solo modu jednoho hráče je znát, že je simulovaný a není přirozený.

Je každopádně zajímavé sledovat jak drobné změny v mechanice a filosofii hry dokážou vygenerovat jiný pocit z her, které jsou na první i druhý pohled takřka identické. A všechny ty změny jsou logicky podepřené a zdůvodnitelné. Proto nemám rád Na křídlech, který je taky worker placement, taky se tam snáší vajíčka hodem kostek, ale na celé hře je vidět jak je to jen mechanika natřená ptačím faceliftem, pokud přetřete ptáky na želvy a pojmenujete to Na Krunýři, bude to fungovat úplně stejně. A to je v pořádku? Eklunda naopak posun myšlenky tématu přežití druhů v čase přirozeně dovedl k nikoli dramatickým, ale výsledek výrazně ovlivňujícím krokům, což jasně potvrzuje, že jeho mechaniky a téma jsou úzce spojené a že účelově používá své mechaniky pro popis tématu. Což je podle mého soudu nesrovnatelně hodnotnější přístup, než když někdo vezme mechaniku a zkusí na ní naplácat hru. Schválně jestli to bude fungovat. Masový trh a produkce bohužel podle prodejních čísel spíše nahrává naplácávačům, takže nás asi nečeká deluxe verze Greenland/Neandrthal používající stejné komponenty v jedné krabici. Protože ty hry jsou perfektní už samy o sobě, ale jejich genialita ještě více vynikne v tandemu.

15.12.2020 10:42:20

Vybíráme z Bazaru

God of War karetní hra, NOVÁ
God of War karetní hra, NOVÁ
Akt. cena: 410 Kč
Končí za: 2 dny

Offcanvas