Narcos: Desková hra

xxxxxxxxoo hodnoceno 33x (Seznam vlastníků)

Narcos: Desková hra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 18 let
Herní doba: 75 min
Herní svět: Mafie
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: undefined
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Fel Barros
Renato Silva Sasdelli
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Hodnocení

Nechápu jak může např.Michal-BF z Blackfire dát této hře 5 hvězdiček, když k ní má výtky a hra je prostě špatná ve 4-5 hráčích. Jestli jsem to dobře pochopil, tak hru řadí mezi ty nejlepší dokonalé hry, což je teda u této hry opravdu nepochopitelné, protože je to lepší průměr 3-3,5* z 5. Naučte se už dávat i jiné hodnocení než 5*, když se vám hra líbí. 3 nebo 4 * není ostuda.
13.6.2019 10:15:42

Tomax
já to jeho hodnocení chápu. Napsal, že hru je nejlepší hrát ve dvou lidech. Na to je i hra dělaná. Lze ji ale hrát i ve více lidech ale zábavnost prudce klesá. Takže jeho hodnocení se týkalo hry dvou hráčů, což i napsal.

13.6.2019 10:33:04

yodle
Vím, že je hra nejlepší ve dvou, ale opravdu si tato hra zaslouží hodnocení 5* (když lze dát i půl*, tak tedy 10 z 10), tzn. hra vysoké kvality, bez chyb a může se zařadit mezi skvosty? Opravdu? :-)

13.6.2019 12:01:44

Tomax
Podle tebe je hra lepší průměr a musí to tak cítit všichni? Ok, mohl sem dát 4,5. Ale mě zatím letos přinesla nejvíc radosti a herních zážitků ze všech her, co jsem hrál.
Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

13.6.2019 17:10:18

Můj nazor
O téhle hře se dá říct, že už teď je zapomenutá. Důkazem budiž to, že na BGG má 7 měsíců po vydání pouhých 175 hodnocení a v diskusi neleznete za posledních pár měsíců pouze pár dotazů na pravidla. Ani na YouTube toho není moc k vidění. A podle mě ani není důvod, protože v rámci her se skrytým pohybem se opravdu jedná pouze o lehký nadprůměr a co se týče tématu, tak tam bych to označil rovnou za promarněnou příležitost, protože Narcos by podle mého názoru mnohem víc než skrytý pohyb slušel nějaký pořádný area control nebo něco podobného.

Jenže v Blackfire se hru rozhodli lokalizovat hned v okamžiku, kdy byla ohlášena. To ovšem nemohli tušit, že CMON hru vydají, ale na veškerou propagaci se vykašlou. A tak je teď na zástupcích Blackfire, aby se snažili dostat hru do co nejširšího povědomí hráčské obce. A s ohledem na to, že letos už těch her, které se do historie nezapíší a které se nejspíš ani neprodávají podle očekávání je už vícero (např. Discover, Děsnej krvák), tak se holt musí snažit, aby Narcos nebyla další z nich.

Každopádně druhý odstavec je pouze spekulace a můj soukromý názor.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

13.6.2019 18:20:13

hodnocení
Nepřísluší mi hodnotit obsah této diskuse, ale věřte mi, že bych tady raději viděl slovní hodnocení hry a dojmy, než strkanice o tom, kdo a proč dává 10z10. Je vidět, že někteří z vás již měli možnost to hrát. Mě třeba hra zajímá, ale je k ní zatím málo informací (jak píše i Malcolm viz počty hodnocení na BGG). Mohl byste k tomu někdo něco sem hodit, ať si uděláme představu? Např. proč ji někdo hodnotí jen jako průměr? V čem to vázne, nebo naopak, co se povedlo. Díky.

13.6.2019 18:53:50

Souhlas

s deskovcem.

13.6.2019 19:10:23

Drive Thru Games
Na tomhle youtube kanále jí vynachválil dost. Podle něj nejlepší hra se skrytým pohybem. Samozřejmě jen jeho názor. Ale ja mám jeho kanál rád. Vlastně na jeho doporučení mám českou verzi už doma. :D

13.6.2019 19:14:42

.. .

Je zde někdo, kdo hru zahrál už vícekrát a mohl by víc říct? Znovuhratelnost, vyváženost, dojmy a tak?

24.6.2019 15:25:35

...
Hráli jsme to 3x a pokaždé vyhrál hráč který hrál za Escobara. Různě jsme se prostřídali.
Celkově to bylo celkem zábavné, ale pak už nikdo nechtěl hrát za lovce.

24.6.2019 16:13:22

patrón
Tak u nás po 3 partiích je to spíš naopak, patrón to má hodně těžký(možností jak hrát má ale dost) a nesmí dělat moc chyby, jinak se dá docela lehce najít...zdá se nám to vybalancovaný a mechanismy pěkně provázaný, zábavná skvělá hra.

30.7.2019 10:34:38

Dojmy
Mám za sebou dvě hry (ve dvou a ve třech,ve více lidech bych to nehrál). A hra nás bavila a osobně ji hodnotím velice kladně. Jednou vyhrál patrón jednou frakce,uvidime jak to bude dál. Téma je zpracováno hezky. Co teda hodnotím negativně jsou pravidla,která by dle mého měla být detailnější,měli jsme během hry docela dost nejasností.

30.7.2019 10:44:07

První dojmy
- Po rozbalení:
hlavní herni deska a komponenty jsou vyrobeny z opravdu silného pevného kartonu. Potisk na komponentech je přesný; nikde nic neujiždí. V krabici je báječný insert, všechny komponenty, včetně figurek, mají své místo, není potřeba pytlíkovat.

- Po prvním zahrání:
jsem mile překvapena! Ve hře se dá dělat během tahu poměrně dost věcí za obě strany. Je potřeba opravdu s rozmyslem nasazovat/odesílat figurky ve správný čas na správná místa, stejně tak jako časování akcí a mj. hlídat, aby na konci fáze neměl patrón příliš velký příjem, či bodů slávy díky přeživším kumpánům...Suma sumárum jsme se shodli, že hra není pro nás tolik frustrující pro hráče za lovce, jako LfW a hraní celkově je pro obě strany mnohem zábavnější Pokud to tak bude po zahrání více partií, budu ráda.

/Hráno ve dvou. Hodnocení udělím po odehrání dalších partií/.

4.8.2019 04:53:59 | Upraveno autorem (porovnej)

První dojmy
Co se týče obsahu a zpracování herního materiálu, tak tam není moc co vytknout. Grafika karet je povedená (a fanoušci seriálu ocení, že postavy jsou věrni své předloze). Karty jsou kvalitní, žetony rovněž. Byť se to z obrázků nezdá, mně přijde hezká i mapa. Deska patróna a frakcí by mohla být z tvrdého kartonu, ale hře to nijak nevadí (jde jen o pocit).

Herně mě to bavilo za obě strany. Srovnám-li to s Letters from Whitechapel, Fury of Dracula, Ninja: Legend of Scorpion clan, tak toto patří do té lepší poloviny. Přestože naučit se hru není těžké a samotné ovládání hraní rovněž ne, vymyslet to, tak aby to dávalo smysl a šlo se za svým cílem je složitější. Přijde mi, že bylo docela dost možností, co dělat a jak to dělat, což je dobře, protože i ze zdánlivě neřešitelných situací se dalo dostat a zamotalo to průběhem.

Po prvních 4 hrách nám přijde, že Patrón má navrch a hra mu pomáhá, ale to mohlo být i tím, že v pravidlech není vše úplně jasně a na správném místě popsáno, takže jsme zjistili, že pár věcí jsme nehráli dobře.

Také jsem byl v situaci, kdy jsem od začátku hry dobře utáhnul smyčku, ze které Patrón nemohl většinu hry ven, ale neměl jsem prostředky na to, abych ho chytil - zkrátka věděl jsem kde je, ale nevěděl jsem, jak se k němu dostat. Ano, měl jsem trochu smůlu a ano, hráč Patróna dobře blokoval a vytvářel tlak na bodový zisk v případě, že bych mu nezabíjel Sicarios (a tím plácal akce).

Vadí mi 2 spolu spojené věci, které zřejmě mají svůj smysl, ale mě přijdou přepálené. Jeden ze Sicarios má hodnotu 5 VB, pokud přežije do konce kola a hráč Patróna má každé kolo k dispozici žeton s obranou 4, kterou může dát na jakéhokoli Sicaria. Tuto obranu nelze překonat žádnou kartou za balíčku frakcí - k tomu jsou zapotřebí 2 speciální, které jsou ale jednorázové. Pokud tyto 2 karty vyplácáte, není šance, jak Sicaria s obranou 4 sestřelit. A patrónovy nic nebrání dávat obranu 4vždy na Sicaria s hodnotou 5 VB. Je to nepříjemná slepá ulice, ze které se frakce nemá šanci dostat. Navíc, Sicaria nezabíjíte jen protože, má vysokou hodnotu VB - on taky občas dobře blokuje, nebo vydělává. A taky se nesmí zapomenout, že ve hře je pouze jeden Sicario s vysokou hodnotou VB. I na ostatní v řadě potřebujete mít štěstí na dobré karty, když je zrovna potřebujete.

Zkrátka - v našich hrách patrón vyhrál zatím vždy právě na VB, protože schovával vysoce hodnocené Sicarios za vysokou obranu (3 a 4) pokud frakcím nešly karty, byl z toho malér.

To mě vede k tomu, že si vyrobím malé úpravy do hry - hodnota VB nejlepšího Sicaria bude jen 4 (o 1 méně) a frakce budou mít 1 pole (ze 3) určené pro útok na Sicaria vylepšené o bonus +1. Pořád tak ve hře bude šance zabít kohokoli. Bude malá, ale bude.








6.8.2019 12:10:36

Deskovec
Zase vem v potaz, že ten Sicario s hodnotou 5VB se musí dávat blízko Patróna. Já sem zatím hrál asi 8 her, 4 vyhráli lovci, 3 patrón na body a 1 patrón na úkoly.
Zkušenej hráč "pilotující" patróna musí mít i štěstí. teď se mi v jedné hře stalo, že lovci měli vytipované 3 místa kde je a stále 2 akce na zajmutí. 66% na úspěch a stejně zvolili ty 2 místa, kde nebyl. To je k naštvání a zároveň epickej pocit pro Patróna. V jiné hře mi zase zbývala jedna akce na zajmutí a mohl být na 5 místech. Prostě sem to nějakou dedukcí zkusi a trefil sem se... to byl zase epickej pocit pro lovce.
Super je, že je ve hře tolik možných rozhodnutí. S poslední frakcí lovců, když je nízká šance, že bude patrón dopaden, nemá smysl plýtvat pokusy na jeho odhalení, ale je mnohem efektivnější mu blokovat pohyb do druhé sezóny.
Co je průšvih, když se Patrónovi podaří zablokovat letiště a ještě třeba s Plata o Plomo kartami vyšachuje nějaké lovce.
Pro mě, když hraju za lovce, je priorita zbavit se La Quicy. Ten frajer se slávou 5 je proti němu neškodnej.

Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

6.8.2019 13:02:13

Michal-BF
Zatím máme taky vyrovnanou bilanci, ale jedna karta nám přišla u Patróna docela likvidační - Limón - Patrón se může přemístit do sousedního města. Ano, je to karta drahá, ale tím, že může, ale nemusí to lovcům totálně rozbije jakékoliv pátrání.

6.8.2019 13:40:42

Michal-BF
Ale jo, vždyť já beru, že "pětkař", je kompenzovaný vzdáleností. Já však zatím nemám problém patróna najít, takže ani ona krátká vzdálenost pro mě není dostatečná cena za to, kolik bodů se za něj dostane. Spíš narážím na to, že je ve hře moment, se kterým zkrátka lovec nehne - odstranit sicaria s obranou 4. A to nemusí být jenom zmiňovaný "pětkař", klidně to může být i karta, která blokuje lovce (mně například sicario zablokoval 3 lovce najednou a nešlo s tím nic dělat). Jasně, zkušenější hráč si to pohlídá - nicméně zatím zprostředkovávám první dojmy. Je proto fajn, že od zkušenějších hráčů slyším, že to problém nebývá.

Takhle z úvodu si myslím, že hrát za lovce a dosažení nějakého výsledku je těžší. Nejen, že je potřeba patróna najít, ale taky je třeba nechat si dostupné akce odemčené až budou potřeba a mít i trochu štěstí, že přijdou ty správné hodnoty (částečně lze ovlivnit kartami od DEA) ve správný čas. Navíc je potřeba si pohlídat, aby po prvním chycení patrón neutekl bůh ví kam a ideálně blokovat ústup. Takže připravit past, aby sklapla a nedala moc šancí na restart není žádná sranda. Zvlášť když patrón sbírá body kolo za kolem a postupně si plní i svoje úkoly.

Ale je to pěkná hra, která vytváří spoustu zvratů a staví hráče před zajímavá herní rozhodnutí. Až se divím, že parta, pro mě neznámých, autorů dokázala dát dohromady něco tak vydařeného. A taky je škoda, že je kolem hry docela ticho, protože dobrá je.



6.8.2019 16:12:34

Deskovec
Nemám teď u sebe pravidla, ale tuším, že Los Pepes má 2 dolary na své kartě od začátku, takže se v podstatě hned můžeš mrknout pod 2 vesty. Podle mě má každý Patron trochu jinou taktiku, koho nejvíc ochránit. No ale když už víš, kdo má 4, útok za 3 s bonusem +2 od kolumbijsmké policie to řeší:) Ale jasně, využiješ to omezeně (vlastně jen 2x za celou hru, takže načasování a využití na správného sicaria je klíčové). Překladatelka hry v jiném vlákně zmínila, že se omlouvá, že je to špatně formulováno, ale ty karty DEA a Policie může využít jakákoliv frakce.

Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

6.8.2019 16:28:43

La Quica
U nás je po 6 partiích počet výher vyrovnaný pro obě strany a osobně mi přijde, že spíš patrón je pod větším tlakem...jen nějak nechápu, proč je potřeba se zbavit zabijáka-La Quica, jak píše Michal-BF, v čem je v dalších tazích po nasazení a zahrání jeho speciální akce tak nebezpečný..

7.8.2019 10:09:43

La Quica
Tak možná je to jen můj pocit, ale já se ho chci jako lovec prostě zbavit pokud možno v první sezóně, když je ve hře. Protože aby mi každou sezónu dával Plata o Plomo a blokoval lovce, to teda nechci. On je za 2 sezóny schopen rozmístit třeba 12 (4 za kartu, 2 za svoje akce) žetonů ovládnutí a to dokáže podělat lovcům celou hru. A zablokování lovce (někdy i dvou najednou, když ho chytře umístí), to prostě nechceš... Vlastně jako lovec nechceš aby se stalo ani jedno z toho co Plata o Plomo dělá.

Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

7.8.2019 10:25:13

Michal-BF
Mám pocit, že jeden z nás to hraje dost blbě :)..pravda je, že ty pravidla nejsou moc detailní. Když zahraju La Quicu, tak s ním provedu speciální akci (přes jakoukoliv kartu sicaria zahraju 1 kartu plata o plomo, přes kartu La Quica můžu zahrát druhou kartu plata navíc) a to je vše, běžné akce La Quica nemůže dělat (stejně jako León). Dokonce fáze s ním pak můžu už jen hýbat - speciální akci (jako i běžné u ostatních sicarios) zahraju jen při nasazovaní sicariů. Na konci fáze všechy sicarios stáhnu zpět a na příští fázi je mám k dispozici všechny. Proto jsem se divil, té potřebé se ho zbavit.

7.8.2019 11:11:19

selbyy

též mě to teď těžce zmátlo.

7.8.2019 11:14:12

...
Jsem si celkem jistý, že to hrajeme dobře :). Ještě bych doplnil, že i sicarios zajatý po útoku, se vrací na konci fáze na desku patróna a je k dispozici

7.8.2019 11:25:32

sicarios
Aha... to by měnilo situaci:)

BĚŽNÉ AKCE SICARIOS PŘI UMÍSTĚNÍ NA MAPU
Při umístění běžného Sicaria na mapu provede hráč Patróna kterékoli 2 akce na poli, kam figurku umístil, nebo na sousedících polích.

Je pravda, že to slovo "běžného" všechno mění:) ještě mrknu do originálních pravidel.

Při lokalizaci jsem si asi 2x psal přímo s Felem Barrosem a upřesňoval si některé věci, protože za ty pravidla by někdo z CMON zasloužil nakopat.

Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

7.8.2019 13:23:03

selbyy
Máš recht, tak to celou dobu hrajeme 2 věci blbě:/
Není nad to si tovyjasnit. Přitom v pravidlech je zrovna tohle celkem jasný. Moýžná Jsme to ipoprvé hráli dobře, jenže, pak to člověk 2 měsíce nehraje, myslí si, že si to pamatuje a už se chyby nabalují...
Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

7.8.2019 13:49:41

Pravidla
nejsou úplně zle napsána
Jen by mohla být podrobnější.

7.8.2019 14:10:48 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Arkham Horror (třetí edice) CZ
Arkham Horror (třetí edice) CZ
Akt. cena: 910 Kč
Končí za: 6 hodin

Offcanvas