Námořníci z Nordenu

Námořníci z Nordenu - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Piráti
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Dino Toys
Kosmos
Z-Man Games
Autoři: Klaus Teuber
Rok vydání: 2014
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Příběh tohoto světa začal už dávno, ale tvoje cesta začíná právě teď. Sestav svou loď, najmi dobrou posádku a vydej se na širé moře ve snaze pomoci třem ostrovním městům. Zde začíná tvá pouť. Zbývá jen popřát dobrý vítr do plachet a štastnou cestu.

O co ve hře jde?

Jak už bylo řečeno, ve hře Námořníci z Nordenu se hráč může doslova vžít do role majitele obchodní lodi, která má za cíl pomoci třem městům na dalekém moři. Cesta je dlouhá a zrádná a je potřeba se na ní dobře připravit. Nejde jen o to vlastnit loď, je třeba také zajistit dobrou posádku a připravit se i na boj se zrádnými piráty.

Příprava hry

Aby bylo možné začít hrát je potřeba udělat několik věcí:

  1. vybrat si barvu lodí a sestavit je podle plánku v návodu,
  2. připravit bodovací tabulku a každému hráči přiřadit bodovací kostky v jeho barvě,
  3. připravit námořníky (každý hráč má na začátku hry v banku 4) a rozdělit žetony surovin,
  4. připravit úvodní vklad (každý hráč získá do začátku 5 mincí),
  5. připravit karty moří dle návodu.

Poté si hráči domluví pořadí a hra může začít.

Průběh hry

Hraje se v tazích. Každý tah se skládá ze dvou částí.

  1. Příspěvek na chudé
  2. Obchodní cesta

Příspěvek na chudé, tj. 1 minci získá hráč vždy na začátku kola, pokud nemá žádné mince v zásobě. Obchodní cesta je souhrn úkonů, které může hráč ve svém tahu provést.

V principu to funguje tak, že si hráč vybere jedno ze tří přístavních měst, kterému chce pomoci a podle své lodní rychlosti (na začátku hry je tato rychlost 4 a je označená umístěním plachty na stěžni) odkrývá jednu kartu moře za druhou z balíčku karet vybraného města a u každé si může vybrat, zda splní akci, která je na ní vyznačená. Maximální počet otočených karet je roven rychlosti lodi.

Karty moří mohou obsahovat různé možnosti. Možnost koupit nebo prodat suroviny, možnost vylepšit loď a tím zvýšit její rychlost nebo možnost najmout členy posádky. Námořníci se dají pořídit jen tímto způsobem (v úvodu hry žádné námořníky na lodi hráč nemá). Tímto způsobem může hráč obchodovat, dokud na to má peníze. Pokud hráč ve svém kole splní 2 akce na kartách (karty označené písmenem A), jeho tah končí a to i pokud ještě nevyčerpal svou cestovní rychlost.

Karty moří ale nejsou vždy jen pozitivní. Hráč může odkrýt kartu mlhy, označenou písmenem E. V takovém případě hráč použije bílou hrací kostku a hodí s ní. Pokud mu padne políčko se zlatým emblémem, hráč narazil na poklad a vezme si 1 minci do zásoby.

Pokud ale na bílé kostce padne symbol lebky nebo více lebek, je hráč napaden piráty a musí s nimi bojovat nebo se vykoupit jednou mincí (boji se tak vyhnout) a pokračovat v cestě. Boj probíhá pomocí černé kostky a záleží na několika věcech. Počet lebek na bílé kostce značí sílu pirátského útoku. Hodí-li tedy hráč na bílé kostce 2 lebky, musí pirátům svými děly způsobit alespoň 2 zásahy. Za každé pořízené dělo může hráč jednou hodit černou kostkou. Má-li tedy hráč 2 děla, má dva hody a musí dosáhnout min. dvou zásahů, aby vyhrál. 

Prázdno na černé kostce znamená, že hráč výstřelem z děla minul. Stříbrná tečka znamená 1 zásah z děla, a dvě modré tečky na kostce znamenají dvojitý zásah. Ten se ale počítá jen tehdy, pokud je některý z námořníků hráče dělostřelec.

Takto se vyhodnotí boj a pokud hráč vyhraje, získá do lodního vězení 1 žeton piráta. Pokud hráč prohraje bitvu, jeho tak okamžitě končí.

Cíl hry

Cílem hry je dosáhnout stanoveného počtu vítězných bodů. Pro hru 4 hráčů to je 8 bodů, v ostatních počtech hráčů pak 10 bodů. Jak je získat? Pokud hráč během své plavby odkryje kartu moře s obrázkem cílového přístavu, může se podívat na bodovací tabulku. Tam nad obrázkem daného přístavu (postupuje se zezdola nahoru) vyhodnotí, zda splňuje všechny podmínky pro získání vítězného bodu. Pokud ano, označí tento vítězný bod barevnou kostičkou ze své zásoby a odhodí z lodi všechny potřebné suroviny pro tento bod.

Autor: Megaworm

Další názvy této společenské hry

  • Norderwind
  • North Wind

Vybíráme z aukcí

Teotihuacan (CZ, poškozeno)
Teotihuacan (CZ, poškozeno)
Akt. cena: 222 Kč
Končí za: 4 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas