Na vlnách neznáma

xxxxxxxxxo hodnoceno 59x (Seznam vlastníků)

Na vlnách neznáma - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 7
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: Piráti
Herní kategorie: desková hra, kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Isaac Vega
J. Arthur Ellis
Mr. Bistro
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Protože již Vidím nějaké vlastníky k této hře, tak si dovolím položit klasickou otázku - jaké to je ? :-)
13.8.2020 12:34:57

Dojmy
Hrali sme prvý scenár v piatich ľuďoch a bolo to dobré. Veľká časť hrania bola o čítaní príbehov a bolo to hodne na dlho, možno 5 hodín? Obecne sa mi to páčilo, ale prišlo mi, že ak by ten scenár bol trošku kratší, tak by to bolo lepšie. Zdalo sa mi to ku koncu už trošku monotónne. A všetci sme vyhrali (dvaja legendárne), takže keby je to trošku ťažšie, tak by to tiež bolo fajn. Ale bol to prvý výukový scenár, ďalšie budú možno zložitejšie.

Texty boli chytľavé, bolo zaujímavé počúvať, čo sa nám stalo. Grafika super, jednotlivé lokácie a presuny v knihe lokácii tiež. Keď sme zrazu na rozbúrenom oceáne a máme obmedzený čas sa priradiť na lokačky tak, aby sme s tým dačo spravili, tak je to celkom tematické.

Mechanicky to bolo veľmi jednoduché, ale fungovalo to. Myslím si však, že práve aj kvôli tým jednoduchším mechanikám to už po tých troch/štyroch hodinách začalo byť zdĺhavejšie. Keby som to porovnala napr s Príbehmi tisíc a jednej noci, tak tu viete dosť dobre odhadnúť, čo vás na ktorej lokačke čaká. Naproti tomu tisíc a jedna noc ma bavila aj napriek podobnej hracej dobe a podobne jednoduchým mechanikám celý čas. A keď tak premýšľam, čo tá hra robí lepšie, tak asi to, že na postavy hádže viac negatívnych vecí a zároveň sa dejú vašej postave, s ktorou ste zžití. Vo Forbidden Waters sa veľká časť vecí deje obecne všetkým a neboli tam také výkyvy v tom, že niečo by bolo brutál pozitívne a niečo zase veľmi negatívne.

Napriek tomu všetkému, hru by som doporučila, len si je treba uvedomovať do čoho idete. Nebude to pre každého. My časom určite plánujeme skúsiť ďalší scenár, bola to zábava.

Akurát upozorňujem, že sa hodí dobrá znalosť angličtiny. Je tam veľmi veľké kvantum textu a ak si to budete čítať a prekladať nahlas a nepoužijete nahrávky v appke, tak sa vám ta hracia doba ešte predĺži.

A doporučovala by som to hrať radšej vo viacerých, 4-6 ľudí mi príde byť ideál. Nebránila by som sa ani siedmym, prestoje tam moc nie sú, takže by to mohlo byť bez problémov. Ak vás bude málo, tak bude menej interakcie vo voľbe lokačiek a menšia iniciatíva zberať negatívnu povesť (ktorá určuje poradie hráčov).

13.8.2020 16:09:45

Simcsa
Díky moc za pěkné shrnutí :-)
Ještě se zeptám na cílovou skupinu - je to spíše pro děti, pro teenagery, nebo pro hravé dospělé ? Tzn. kolik je tam kletí, mordů, sexuálních scén...
S překladem textů do češtiny by neměl být problém, ale jaký je podle minimální věk na zvládnutí mechanismů ? (píšeš že jsou jednoduché - zvládne např. 10 leté dítě ? (pokud je to tedy pro děti vhodné...) A na tu stránku v knize lokací stačí pouze vypravěč, který ostatním přečte např. dostupné akce atd., nebo je lepší, pokud si to každý může přečíst sám ?). A pak jsem koukal, že je tam i spousta kartiček - kolik jich má hráč vyložených ? (Pokud pár, byl by si je neangličtinář schopen po přeložení zapamatovat ?)
Hru jsem chtěl hrát ve třech, píšeš že to není úplně ideální. A jestli jsem to správně pochopil, tak na celkovou dobu hraní má menší počet hráčů malý vliv... Spíše bych to viděl misi rozdělit na dvě části... Mňo uvidíme... :-)

13.8.2020 21:58:42 | Upraveno autorem (porovnej)

Mikedundee
Ahoj, hrál jsem partii se Simcsa a mám na hru podobný názor. Co se týče doporučení, tak my jsme to hráli všichni dospělí. Ještě možná s teenagery bych to zahrál ale s dětmi už ne.

Hra má sice jednoduchá pravidla, ale nepřijde mi dětsky poňatá, jako třeba Plyšová hlídka. A obal krabice také trochu klame a vypadá spíš dětsky, ale člověk nesmí zapomínat, že jen přeci hraje za piráty (krev, boj, vraždy, krádeže). Víc nechci rozvádět, nech je nějaké překvapení.

Další věc je herní doba. Je pravda, že jsme často diskutovali, ale 4 a více hodin je dle mého normální herní doba. A to jsme poslouchali namluvený hlas v appce. Kdyby jsme to simultánně překládali, tak by se herní doba dost prodloužila.

Angličtina je možná problém i v akcích. Člověk otočí list na další lokaci a hned se má spustit časomíra (40 sec.). V tomto čase se musí všichni rychle rozhodnout pro lokaci, kam chtějí jít.

Na kartách je také text a v průměru jsme měli tak 2-3 karty každý, ale občas jich někdo měl víc a často tyto karty kolovali po stole nebo se zahazovali pro efekt a tahali další.

Celkově bych tuto hru doporučil spíš starším dětem (10 let mi přijde dost málo) a hlavně lidem co umí anglicky, protože je to hra postavená spíš na příběhu, než na propracovaným herním designu.

13.8.2020 22:55:25

RuzoviMedvidek
Díky, takže to vypadá, že pár let musím počkat... ;-)
O to mi právě šlo a ještě že jsem se zeptal - krabice opravdu klame - jeden by řekl, že se v ní ukrývá nějaký dětský příběh, druhá plyšovka pro malinko starší děti...

14.8.2020 07:17:41

Dnes odehrán první scénář ve třech a dojmy velmi kladné. Český dabing tomu strašně moc prospěl. Užil jsem si tři hodiny příjemného pirátského dobrodružství. Těším se na další partii a jsem moc zvědav jak znovuhratelný bude první scénář.

6.7.2021 22:42:49

Vybíráme z Bazaru

Jízdenky Prosím - Európa
Jízdenky Prosím - Európa
Akt. cena: 155 Kč
Končí za: 5 dnů

Offcanvas