Na křídlech: Hnízdem v Asii

xxxxxxxxxo hodnoceno 56x (Seznam vlastníků)

Na křídlech: Hnízdem v Asii - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 2
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 70 min
Herní svět: Zvířátka
Herní kategorie: karetní hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Elizabeth Hargrave
Rok vydání: 2022
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy?

Stojí to za to? Máme zatám základ, evropu a oceánii. A upřímně z tohoto rozšíření mě zaujal snad jen balíček nových karet ptáků.

1.2.2023 20:09:25

ak máš hru nahranú ako ja (100+ hier) tak uvítaš každú novú kartu:D dnes mi to došlo a čo som ich letmo prebehol tak som milo prekvapený že sú celkom zaujímavé - tým že to má byť samostatne hrateľné tak som čakal že to budú hlavne variácie efektov zo základu čo ale tak nie je. 

 

ak ju hráš raz za čas a nemáš ešte ohrané karty tak ju nemusíš kupovať, ale teda za mňa to má zmysel kupovať aj len kvôli kartám, jediné čo ma teda mrzí je to že nie sú nové bodovacie doštičky 

1.2.2023 20:25:30

Rozšíření “Hnízdem v Asii” je velmi zajímavé rozšíření, které se ve hře pro 2 hráče (Duet) vymyká předchozím rozšířením. Ta v podstatě přinášela nové ptáky, nové úkoly a efekty. Pro 2 hráče jsou ale veřejné úkoly na jiném principu. Jednak princip “všechno nebo nic”, ale hlavně se za každou vyloženou kartu pokládá označovací žeton na mapu podle parametrů vyložené karty. Ten jednak může přinést další efekt, ale hlavně se veřejné úkoly počítají podle obsazených polí na mapě, ne podle karet vyložených ptáků. Navíc, kdo má větší souvislou oblast žetonů dostává další body. Pro režim Duet se nepoužívá nektar.

Karty úkolů, hnědé, zelené, růžové a žluté karty mají ve většině případů silnější efekty. Režim Duet se může hrát samostatně, nebo se všemi ostatními kartami. Lepší je samostatně. 

Pak je samozřejmě možné všechny karty z předchozích rozšíření a základní hry smíchat a hrát standardně.

Pokud hrajete hlavně ve dvou, tak doporučuji koupit.

3.2.2023 22:15:55

My doma hrajeme vlastně jen ve dvou a všechno potřebné máme krásně v jedné krabici. A přesně kvůli tomu Asii brát asi nebudeme, hra ve dvou stejně funguje moc pěkně …

3.2.2023 23:29:44

@Pesoft V Duetu se samozřejmě s nektarem dá bez problémů hrát, jen člověk musí mít Oceánii.

Jinak za mě Duet fajn zpestření hry pro dva, ta nová deska, na které člověk zabírá pole a dají se získat bonusy dělá hru zas o něco zajímavější, a i pro hru více hráčů jsou noví ptáci povedení, mají zajímavé efekty, za mě spokojenost.

 

3.2.2023 23:36:19

Ahoj,

jestli to za to stojí záleží, jak moc máš ohraný ten zbytek.

Já musím velmi pochválit DUET, který je fakt super. Na začátku jsme mysleli, že to nepotřebujeme (hra nám sama o sobě připadá jako velmi dobrá pro dva hráče), ale s duetem se to posunulo na jiný level. Oba hráči mají úplně stejné šance na plnění úkolů a celkově se do hry vnáší alespoň náznak nějaké strategie. 

Co se týče zbytku - za mě byla Asie vytvořena jako zadostiučinění pro ty, kteří se neztotožnili s Oceánií. Do hry se opět vrací voliéry ze základní hry, jejichž nedostatky vyvažují přesílené efekty ptáků. Že se s nektarem nepočítá je vidět i na tom, že není v zapisovacím bločku jako kolonka, případně nepřibyl ani jeden pták, který by produkoval nektar nebo by stál přímo nektar (což je škoda, na to, že je Oceánie docela zásadní rozšíření). 

S nektarem a voliérami z Oceánie se dá samozřejmě bez nějakých komplikací hrát, ale je vidět, že se s ním v Asii vůbec nepočítalo. 

Jak jsem již psala, karty ptáků jsou velmi přesílené a překombinované. Efekty například hoď 2x 3 kostkami apod mi příjdou zbytečné. Působí to na mě dojmem, že si řekli: Těmi kartami vyladíme voliéru a také “nedostatky” “chyby” “to, co lidem vadilo” u efektů ptáků. Když jsme hráli jenom čistě Asii, byla to (za mě) docela slátanina - během toho jsem se jenom vezla. A nebo nevěděla, co dřív. Tomu svědčí i fakt, že normálně Na Křídlech + Oceánii + Evropu máme ve dvou zahrané max za 35 minut a pouze jenom Asii hrajeme přes 40 minut. Abych to však jenom “nehejtila” velmi oceňuji, že přidali efekty karet například “doberte si dvě karty, pak dvě libovolné karty zasuňte z ruky”. Karty se alespoň více protočí a člověk neztrácí tahy tím, že jde 2x po sobě na karty. 

Rozšíření přidává také prvky pro hru 6-7 hráčů, ale to bych asi nedala. 

Asi bych to shrnula takhle - pokud nemá člověk ještě ohraný základ a třeba první dvě rozšíření, tak to nepotřebuje. A to říkám jakožto opravdu velká milovnice této hry. My už máme nahráno 100+ her, takže je to pro nás osvěžení (hlavně teda ten duet), ale asi více převažuje to zklamání, než nadšení…

7.2.2023 11:02:02

*jenom doplním - takhle. Za ty peníze je to zklamání. Když vezmu, že Oceánie je o 200 Kč levnější, výrazně mění hru, přidává nové voliéry, karty, nektar, tak tohle rozšíření je cena/výkon hodně slabé. 

7.2.2023 11:05:37

Souhlas, že Oceánie je pro mě dopadem na hru zajímavější. 

Jinak to, že v Asii nektar není je podle mě spíš kvůli tomu, aby se neškodilo zas tolik prodejům Oceánie, takhle kdo ho bude chtít, bude muset jít ještě do dalšího rozšíření. Taky by to pak ztrácelo jako rozšíření na atraktivitě pro lidi kterým se přidání nektaru nelíbí, protože když už by tam byl, musela by s ním určitá část ptáků pracovat, aby to mělo smysl a tím pádem by se jim do tohohle moc nechtělo, když by pak dost karet nevyužili, dále by tu museli být dvě sady kostek, zas další žetony, přidání pravidel a tím navýšení ceny i složitosti něčeho co může pořád fungovat jako vstupní krabice.

Takže to vynechání chápu. Naštěstí opravdu není problém s ním hrát, pokud člověk Oceánii má.

7.2.2023 12:27:53 | Upraveno autorem (porovnej)

hráme dvaja, ale tento duet nás vôbec nezaujal, oveľaviac sa nám páči bojovať o rôzne zaujímavé ciele, nielen o to, či máme dobre umiestnené žetóniky a to, či jeden dostane 4 body a druhý 2 body, alebo jeden 2 body a druhý 0 bodov, je nám fakt jedno

 

Chcel by som sa ale opýtať, aké sú samotné vtáky? Na křídlech nás baví a hrávame ho celkom dosť veľa. Myslíte, že to stojí kúpiť len kvôli novým kartám vtákov? Sú tam zaujímavé efekty? Alebo len to isté, ako doteraz ale len v "bledomodrom"? 

7.2.2023 12:52:07

@Froggery Já tomu rozumím. A to se mi právě na tom nelíbí, že se nerozhodli, pro koho to bude cílené. V podstatě to pro hráče přidává jenom 90 karet. Jinak to je pro nováčky, dvojice a početné skupiny. Ten, kdo hraje ve třech nebo mu z nějakého důvodu nesedne duet, tak z toho nic moc nemá. Ok, možná vezmeme v potaz, že tam přidávají nové žetony, pokud je má někdo ošolícháné, ale ty jsem zrovna taky nepotřebovala.  

@xixi není to to samé v bledě modrém, ale ty efekty jsou víceméně vylepšené. Jak jsem psala níže, tak házíš kostkami potravy (třeba třemi) místo jednou, tak třeba 3x, nebo když házíš kostkou, tak si můžeš vzít i kostku z krmítka (aspoň to trochu protočíš), více se točí karty, více se sbírají suroviny atd… Na můj vkus jsou ty efekty docela silné. Věřím, že pokud ti karty Asie padnou třeba 1x, 2x tak tě to příjemně posune, ale pokud bude mít někdo štěstí, a vyloží karet Asie více, tak se dostane do větší výhody. To však uvidíme časem, teď je to nové, takže je to takové příjemné zpestření.

 

 

7.2.2023 13:15:52

Rozšíření jsem koupil, ale trochu z donucení, protože Na Křídlech je moje oblíbená a chci ji mít kompletní. Dopředu jsem věděl, že mód Hejno nevyužiji (když by se nás mělo sejít 6-7, vytáhneme raději Nemesis apod.). To bych raději hrál Na Křídlech na 2 stolech po 3 hráčích ;-) Nové žetonky potravy nepotřebuji. Hazecí deska a deska na vykládání ptáků jsou nepraktický výsměch :-) Hned po prvním kole jsem šel pro krmítko ze základu a plastové víko. 

Z celého mě tak lákal pouze mód Duet a ten se mi líbí (byť jej hraju sólo). A samozřejmě nové karty ptáků. Jamey někde zmínil, že se do budoucna chystá jen balík nových 90 karet (za cca 25usd). 

Nové karty se mi líbí, mají zajímavé efekty. Ať už je to “push your luck”, kdy hážete kostkami nebo dobíráte ptáky do určitého celkového rozpětí. 

Co se týče zde zmíněného nektaru, tak ten v Asii není, protože SM razí heslo, že žádné jejich rozšíření nebude závislé na jiném rozšíření. Kdyby dali do Asie pár ptáků s nektarem, už by tě to nutilo koupit Oceánii, a to přesně oni nechtějí. Což já kvituji :-) Ať se zákazník rozhodne sám.

Ve výsledku jsem mírně zklamán, bude mi doma ležet spousta zbytečného balastu. Ale podařilo se mi i nadále mít základ+evropu+oceánie+asie v základní krabici (karty jsou neobalené, 5 desek, duet deska, veškteré jídlo,  vejce, budka, 2 sady kostek) :-)

7.2.2023 13:42:03

My jsme si toto rozšíření nakonec pořídili. Taky máme odehraných 60+ her ve 2 hracích a nové karty ptáků by nám chyběli. Ten duet vypadá jako fajn zpestření. Z Albi s 15% slevou to není zas tak šílená částka. Tak uvidíme po prvních hrách :) 

8.2.2023 11:49:52

Mám to podobně. Já tohle rozšíření kupuju čistě kvůli 90-ti novým kartám a abych měl komplet všechny rozšíření. Zbývající komponenty pro Duet a Hejno asi nevyužiju, i tak mi to stojí za to.

9.2.2023 15:54:41

Po pár hrách jsou moje dojmy následující - hrajeme vždy ve 2 hráčích:

První hra samostatného rozšíření bez základu byla dost zvláštní. Je viděť že ty karty jsou zaměřené spíš na doplnění základu než na samostaně hratelnou hru - na první přečtení jsou ty efekty někdy dost komplikované (především pro někoho kdo se se hrou setká poprvé). Kdybych chtěl někoho do hry Na Křídlech dostat, asi mu rozhodně doporučím spíš základní hru. Z desky duetu jsme byli taky trochu zaskočení, protože člověk musí kromě samostatné hry hrát ještě i takový malý AZ kvíz. Jo a ty tokeny na hrací desce šly hned druhou hry vedle hrací desky, protože mi přijde, že to strašně zavazí.

Jakmile si ale člověk osvojí efekty ptáků a desku duetu, tak musím uznat, že to tomu dodá nový zajímavý herní zážitek a dojmy oproti první hře se hodně zlepšily.

Nejlíp toto rozšíření podle mě ale vynikne, když se zamíchá se vším - Základ+Evropa+Oceánie+Asie. My be nektaru už nedokážeme hrát :D

Nové karty Asie dobře fungují s ostatníma kartama, nové osobní úkoly jsou zajímavé a hra má tak větší komplexnost. Desku duetu hráváme střídavě s původní verzí veřejných úkolů a dobře funguje i namíchat na desku duetu původní veřejné úkoly.

Jako negativum bych možná zmínil, že režim duet trochu nutí hráče hrát taktiku vyskládat co nejvíce ptáků, protože za to máte možnost umísťovat tokeny, takže to trošku redukuje ostatní strategie.

Všiml jsem si taky, že barva vrchní strany karet osobních úkolů je trošku světlejší než v původních verzích, ale je to drobnost.

Režim hejno jsem nehrál ani neplánujem.

Celkově bych to hodnotil jako 7.5/10

24.2.2023 08:33:19

asi před rokem jsme prodali na kridlech s obema rozsirenimi, ted jsme se ke hre vratili, ale prostrednictvim Asie, mame nejake info o tom, zda opravdu pro Asii vyjde rozsirujici balik ptaku?

moc si neumim predstavit hrat desku duetu s klasickymi verejnymi ukoly, protoze pak se ztraci ten efekt, kdyz se neboduji jing jang

nove karty mi prijdou zajimavejsi a moc se neumim predstavit to smichat se zakladni hrou, kde spousta ptaku nema zadny efekt

je tu nekdo, kdo naskocil az na asii a pak to s necim smichal, co by dobre fungovalo? Premyslim nad evropou nebo oceanii. Oceanie to dost komplikuje pres nektar, ale ma dle me zajimavejsi ptaky. Evropa by nas zase nutila hrat na klasickych deskach, ale tam uz si ty fogly zase tolik nevybavuji. Preferuju asi duet nez klasickou hru, ta deska nas docela bavi a prijde mi to zajimavejsi pridani komplexity nez pres nektar

13.1.2024 20:14:09

Dojmy po 15 hrách Asie, všechny ve dvou s manželkou. Za nás nejlepší varianta Na kridlech pro dva, není potřeba to s něčím míchat, není potřeba přidávat nektar nebo hrát na nektarovych deskách. Tohle se povedlo. Pokud Wyrmspan nebude zabiják wingspanu, jediný nad čím bych přemýšlel, tak jsou perutě Evropy, ale jak říkám, zatim 15 her behem 3 týdnu a nepocitujeme, ze by se nám to ohravalo. 

31.1.2024 22:04:42

Vybíráme z Bazaru

Lupos
Lupos
Akt. cena: 800 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas