Na křídlech - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 70 min
Herní svět: Zvířátka
Herní kategorie: karetní hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Elizabeth Hargrave
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Strategia s havranom

Vcera sme hrali a prisiel som na jednu vec s havranom. Skusal niekto strategiu s havranom? Vylozit ho do biotopu poľa v prvom kole? Tato karta dáva moznosť odhodiť 1 vajce a zobrať si dve lubovoľné potravy z banku. Pride mi to riadne OP, ked potom clovek prakticky absolutne nemusi vyuzivat akciu zber potravy. Staci mu odhodit jedno vajce a má potravu aku presne chce, pricom ostatny spoluhraci ani nemaju záruku, ze z krmítka dostanú presne to co chcú. Karta mi pride znacne silnejsia ako ostatne. Vyhral som velkym rozdielom a už chápem ako moze niekto ziskat 120-130bodov v tejto hre :).
6.12.2019 16:46:33 | Upraveno autorem (porovnej)

nevím nevím
Silné to určitě je, pokud se povede v prvním kole, ale taky to znamená, že mimo toho havrana do začátku nic nemáš, musíš tedy vyložit havrana, navajíčkovat, sehnat jídlo pro jiného ptáka, vyložit ho, navajíčkovat, znovu aktivovat havrana a teprve potom dostaneš to jídlo. Protože havran musí vzít vejce jinému ptákovi než sobě.

Už v základní hře byli velmi levní ptáci, kteří za aktivaci brali jídlo z banku - stačili dva v lese a jednou akcí krbení nebyl problém dostat 4 a víc jídel ;)
Potenciálně hodně silných začátečních kombinací je tam hodně, tahle mi nepřijde až tak extrémní.

6.12.2019 17:08:17

house-rule ve 2 hráčích
Mám odehraných cca 10-20 her a jako ten havran je drahý, jak říká kolega, ale i podle mě je hodně silný. Hlavně ve hře 2 hráčů, ve dvou hrách po sobě jak jsme to hráli se ségrou, hráč s havranem zvítězil. Pak jsme se domluvili na house-rule, že budeme brát 2 potravy ne libovolně ale z krmítka. S tímhle malým omezením je ta karta ok.
Když se vám povede dát do biotopu pole ještě dalšího ptáka s hezkou schopností, tak ta hra je tak trochu nuda, vezmu si potravu jakou chci, stavím drahé ptáky...
Ve hře 4-5 hráčů to nemá podle mě velmi význam měnit, tam už ten havran sám o sobě hru nevyhraje (teda může, ale řekněme, že s menší pravděpodobností).

6.12.2019 17:51:52 | Upraveno autorem (porovnej)

Dansemacabre
"Už v základní hře byli velmi levní ptáci, kteří za aktivaci brali jídlo z banku - stačili dva v lese a jednou akcí krbení nebyl problém dostat 4 a víc jídel"
To je sice fakt ale, stale sa nevyhnes tomu, ze v krmitku nie su potravy ktore ty prave potrebujes. A to je to co sa snazim vysvetlit, ze s havranom nie si ovplinvnovaný náhodou skrz krmitko. Havran ti da dve potavy presne ake chces! Ty sice mas 3-4 potravy ale nemas zarucene ze su to tie co chces a navyse musis robit akciu zber jedla. Havran v biotope luky, ti da jednak body za akciu znasanie vajec a jednak potravu ktoru chces. A v tom vidim velky rozdiel!

Mne to pride extremne silne, je mi jasne ze potrebujes dalsieho 1 vtaka ktory ti bude davat vajcia na vykladanie vtakov, ale o to ide, ze ten moze byt vysoko bodovy a potom dalsi a dalsi.

0.tah? necham si havrana + ineho vtaka + si necham potravu: mys+hocičo+hocičo-presne to, čo zerie havran
1.tah: vylozim havrana na pole
2.tah: zozeniem potravu na dalsiu kartu co mam na ruke
3.tah: vylozim dalsiu kartu na iny biotop za 0 vajec (idealne voda)
4.tah: poznasam vajcia
5.tah: doberiem karty
6.tah: poznasam vajcia a vajce vymenim za dve potravy (presne tie co zere vtak co mam na ruke)
7 atd
8 atd: dookola
Nehovoriac o tom, ze pokial mas okrem havrana vtaka v danom biotope co ti dovoli doberat karty, to uz je masaker.
A drahy, za mys a dve lubovolne potravy podla mna nie je. Rad kupujem vtaky co lovia ine (to prinasa casto vela bodov) a tie stoja rovnako, tak isto 8-9 bodove vtaky stoja vzdy 3 potravy.

Inak hladal som aj na BGG a JAMEY sam priznava, ze to je moc silne a komu to vadi odporuca karty dat prec, havrany su dva :)

https://boardgamegeek.com/thread/2247955/problem-ravens

Fuchso: my to doma prave hravame s priatelkou vzdy len vo dvojici a ako pises tam to je silne ako svina, a vo vacsom pocte je to podla mna to iste, len s obmädzenim, ze viac hracov ti moze vyfuknut drahe vtaky..
Mozno sa to expanzia to nejako napraví..

6.12.2019 18:29:38 | Upraveno autorem (porovnej)

JAHMANsvk
Cerstva zkusenost a nesouhlasim - mel jsem havrana od 1. tahu, hra ve 4, sice pomohl, ale stale ti to vezme akci, abys ziskal jednu surovinu, ke konci jej moc nevyuzijes. Konec byl ja 1. misto s 8 body a zena tesne za mnou s 97, dale 87 a 79. Neda se pausalizovat, silny je, ale hru podle me nerozbiji.

Edit: mel jsem toho, co dava 1 potravu.

7.12.2019 20:18:10 | Upraveno autorem (porovnej)

no mal si toho slabsieho havrana :-)
a ten je taky priemerny. Je velky rozdiel dostat 1 jedlo za vajicko a 2 jedla za vajicko.

7.12.2019 21:14:18

Kedrigern
Hej? Tak si to zahraj s havranom co dáva dve potravy o tom bol moj prispevok :) . Potom napis dojmy. To je jablka a hrusky. A precitaj si vlakno na BGG, ze nemam ten pocit len ja. Dokonca Jamey priznal, ze je to moc silne a ze expanzie s tym mozno nieco spravia. Ja len tvrdim, ze ked ho vylozis v prvom kole si jasny vitaz, a ze je to OP. Netvrdim, ze to hru moc rozbija, je to rodinna zalezitost a je lahke sa nad to povzniest. Dokonca ty si vyhral este s tym slabsim havranom :D
https://boardgamegeek.com/thread/2247955/problem-ravens

7.12.2019 23:47:33 | Upraveno autorem (porovnej)

Jahman
"Dokonca Jamey priznal, ze je to moc silne a ze expanzie s tym mozno nieco spravia."

Napsal neco trochu jineho, doslova:
"Yes, we're aware of the perceptions around ravens. We would like to see if those perceptions remain the same after the expansion is released."

Kazdopadne neni problem velkeho havrana dat ven z baliku karet, kdyz ti prijde, ze rozbiji hru. Nebo ho zamichat do druhe pulky, nebo opravit cislo 2 za 1. Maly havran hru sam o sobe urcite nevyhraje.

Osobne mam nahrano kolem triceti partii ve dvou a problem s nim jeste nebyl (mozna protoze se nepovedlo zahrat ho v prvnim kole?). S expanzi bude sance na havrana v prvni ruce jeste mensi a podle vseho tam budou jine dost silne karty.

8.12.2019 09:10:33

Dansemacabre
Jasne suhlas, len som chcel poukazat na tento "problem". Havran (ten správny) v prvom kole podla mna rovna sa vítastvo. Ale mne to nerobi problem, hra to je rodinna a nie závodna. Na expanziu sa tesim (podla toho ako budu riesene karty uloh) :) . A je jasne, ze dalsim navysovanim kariet z expanzii, bude ta sanca stale mensia a mensia..

8.12.2019 09:54:18 | Upraveno autorem (porovnej)

havran
Všetci čierni vtáci v druhom riadku su dobra strategia. Ci su ale OP, to neviem. Moj protihrač minule vyložil havrana asi v tretom alebo stvrtom tahu, ale hru aj tak nevyhral. Samotny havran ti nezaruči vitazstvo.

15.12.2019 18:14:48 | Upraveno autorem (porovnej)

havram
Nikto asi necita co pisem. Ja vravim o havranovi v prvom kole.

15.12.2019 18:41:15

havran

včera som si hneď potiahol havrana - toho velkeho čo dá za 1 vajce 2 potravy a vykladal som ho ako druhého vtáka hneď v prvom kole
a aj tak som s manželkou prehral, a to som si bol istý že vyhrám na 100% celu hru ale pri zaverecnom bodovaní som zistil ze ma obehla a to poriadne tusim o 24 bodov (50:74)

hráme len 2 s manželkou a vyhrávame tak pol na pol ra ja raz ona cize sme rovnako skuseny,
takže nemyslím že havran sám vyhraje celu hru

27.12.2019 08:11:18

Lucas
Asi si ho nepouzival casto :). Neviem si predstavit prehrat o tolko bodov s tou kartou.

27.12.2019 09:22:12

JAHMAN
no stale sa len ucime a skusame rozne taktiky zatial
ale najoblubenejsia je hned vybrat stahovaveho vtaka a s nim migrovat, toto u nas je zarucene vytazna strategia co kukam

27.12.2019 10:16:19

Lucas
My sme vcera tiez hrali dve hry, a havrana som mal v druhom kole + vranu a bol to ozaj masaker. Obaja samozrejme do biotopu pole. Druhu hru mi to ale polovicka vratila :).

27.12.2019 10:59:02

jahman

my mame odohraných zatial 6 hier, kedže prisšla hra pod stromček, takže este to nemame take nahrate aby sme vedeli co a kam sa najviac oplati

27.12.2019 12:44:22

Potvrzuji sílu havrana
Po cca 40 hrách potvrzuji pravdivost úvodního příspěvku. Vždy, když mi přišel havran "včas", bylo z toho dobré skóre...

9.3.2020 19:21:30

po cca 60 hrach

hráme dvaja s manželkou, a vyhrá raz jeden a raz druhy,

čo sa týka karty havran, (ten čo dáva 2 potravy za vajko) ANO je silný, ale sú tam aj LEPSIE karty.

ten kto dostane havrana na začiatku hneď do ruky, ma veľmi dobru šancu vyhrať, ale už som s nim takto 2x aj prehral a to som hral veľmi dobre.

čo sa týka lepších kariet - tak je tam napr. vták čo dáva za 1 vajko 2 karty, a ten je dovolím si ešte lepší, s tou kartou od začiatku je výhra takmer istá, kto hral zavčasu s týmto vtákom vyhral myslím že vždy.

AVŠAK, hru takýto "silnejší" vtáci neničia, reálne je veľmi malá šanca že ho dostanem ihneď na ruku a ak aj dostanem, myslím že súper má ešte možnosť poväčšine s hrou niečo urobiť.

my sme kedysi hrali s pravidlom že havrana prvé kolo nesmieme vyložiť, ale po tom čo sme našli ďalších vtákov podobne alebo dokonca si dovolím tvrdiť viac silných tak sme to pravidlo zrušili a hráme so všetkým úplne od začiatku.

skóre mame vo dvoch väčšinou medzi 90 - 70
dosť často to bolo celkom blízko 100 ale reálne sme stovku prekročili len raz - konkrétne 104 bodov, som spravil a to som nemal v tej hre ani havrana a ani iného vtáka ktorý sa považuje všeobecne za silného, zahral som tu hru totiž že som mal na začiatku 4 potravy a len jedného vtáka (za 1 ľubovoľnú potravu ho vyložíš a dáva 1 kocku potravy z krmítka obom hráčom - toho som vyložil do vody - a bral kartu a poritom som bral aj jedlo na ňu, v tej hre som nebol ani raz po jedlo a do lesa som vyložil len 1 vtáka v poslednom kole a to koli bodom, že bol za 9 a mne už neostavalo miesto na skladovanie vajíčok) hru popisujem len koli tomu že chcem znázorniť že vyhrať sa dá kadejako, a aj body sa dá zbierať kadejako

VIEM TROSKU DLHSIE ALE SU TO DOJMI PO VYSE 60 HRACH, tak si myslím že nejakú výpovednú hodnotu majú.

Perute prídu dnes, tak už budeme hrať aj s nimi, takže robím sumár zo základu. S peruťami spravím až po ďalších desiatkach hier.

na hra mi chýba len jedno - zoznam vtákov v základnej hre kde sú aj ich slovenské názvy.

10.3.2020 07:34:34

Lucas
Tak kazdy mame ine preferencie, na BGG sa nic nepise o vtakoch co dávaju za jedno vajko dve karty. Ale zato sa tam pisu desiatky staznosti a nazarov na silneho havrana :).
Tiez vtak co mi da kocku s krmitka je super, ale jednak tu kocku dáva kazdemu, takze ziadnu vyhodu oproti superom nemas (okrem moznosti prveho vyberu), lebo dostanu tiez kocku, a jednak vtaky ktore sa krmia jednou potravou su bodovo najmesie a akciovo najslabsie. Oproti havranovi ktory ti dáva 2 lubovolne potravi z banku, takze co len chces. V krmitku nie su vzdy kocky, ktore clovek chce. Takze si asi mal len stastie v tom ze kocky z krmitka boli aj na vtakoch co boli vylozene. A to je ozaj len o stasti a nahode. Po dalsie, za 2 potravy uz mozes vykladat 8-9 bodove vtáky. Havran ma silu hlavne v tom, ze ked chodia vysoko bodove vtaky do ponuky (alebo mas stastie na ne s balika) tak neni o com, a len beries potravu z banku a vykladas 8-9 bodove vtaky :) . Ked chodia 3-4 tak jasne ze to je nic extra. Za jedno vajko (ako to ty pises :) ), brat dve karty mi pride uprimne nic extra. Kopu vtakov podporuje doberanie kariet zadarmo bez vajka, cize miesto tvojej karty, staci mat dve take karty a usetrim este aj to vajce. Cele strategia havran sa viaze na predpoklad, že chodia vysoko bodové karty. A to vela ludi nechápe co tu pisu, ze to nie je nic silného, alebo nemaju ten pocit. Ale samozrejme nechcem naburavat tvoju teoriu, len ja mam iny nazor a havran a vysokobodove karty su podla mna OP.

10.3.2020 17:32:21 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Assassin’s Creed: Brotherhood of Venice CZ
Assassin’s Creed: Brotherhood of Venice CZ
Akt. cena: 2100 Kč
Končí za: 4 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas