Mr. Jack Pocket

xxxxxxxxoo hodnoceno 58x (Seznam vlastníků)

Mr. Jack Pocket - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 15 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: logická
Čeština: není
Vydavatelé: Hurrican
Autoři: Bruno Cathala
Ludovic Maublanc
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

PJ
PJ - avatar

Vyváženost hry

Jsem trochu na rozpacích. Když jsme hráli hru poprvé, připadalo mi, že za vyšetřovatele se prakticky nedá vyhrát a že na rozdíl od předchozích her je role Jacka výrazně snazší. Jenomže se ukázalo, že jsme hráli špatně:

1) Počítaly se i hodiny na Jackově kartě alibi. Ty se nepočítají (je to v pravidlech i to potvrdil autor hry na BGG)

2) Vyšetřovatel nebral za kartu alibi Jackovi žetony hodin - správně se odebírají, získal-li je Jack v předchozích kolech.

3) Postavy podezřelých se neblokují navzájem ve výhledu - tj. překážkou ve výhledu je pouze zeď nebo přerušení ulice. Tj. pokud na začátku "celistvé" ulice stojí vyšetřovatel, vidí do ní na všechny postavy v ulici.

Druhé dvě partie jsme tedy hráli snad již podle správných pravidel a můj dojem je přesně opačný - za Jacka nebyla šance zvítězit! V prvním kole odpadla polovina podezřelých, v druhém kole další dva a ve třetím kole už Jack neměl šanci.

Tak nevím, jestli něco nehrajeme špatně nebo jestli je hra opravdu takhle nevyvážená? Každopádně zkusíme ještě další partie...
4.3.2011 22:57:56

Vyváženost
PJ: Je to přesně jak píšeš. Já měl jen trochu zmatek v tom, co jsem psal na jiném vlákně. Jak se zdá, "odborník" na tuto hru je Panzer, který mi řadu věcí vysvětlil. Dle jeho názoru, se právě že za JACK dá vyhrát celkem snadno, jen se musí umět asi více přemýšlet předem. Jak jsem psal, hra se zdá být velice jednoduchá, ale vůbec tomu tak není a podle mne je tato hra dost podceňovaná. Osobně si myslím, že vyhrát za JACKA je "svým způsobem umění". Když hraju za JACKA já, jsem většinou do 5-tého kola dopaden. :-/ Hraje-li to kluk, mám naopak potíže jej dostat. (je vidět že hraje šachy a u hry úplně jinak myslí než já).
Právě proto, že podceňuji jednotlivé tahy, zůstane mi vždy v ruce "černý petr" a většinou je obtížené dostat JACKA, zbývají-li ve hře poslední 2 postavy. Je to pak taková strategická honička. Ale tak jako u většiny her, i zde hraje roli náhoda, čili co ti padne na akčních žetonech. Máš-li štěstí, nemá JACK šanci. :-)

5.3.2011 08:31:37

PJ

Vyváženost... po několika měsících...
Zkouším sem opět napsat, zda-li se někdo neozve. Hráli jsme teď různě po cestách Mr. Jacka (skladnost je vynikající) a v žádné z partií nevyhrál Jack. Postupně jsme došli k závěru, že za Jacka se prostě vyhrát NEDÁ.

V prvním kole prostě odpadne 4-5 postav, ve čtvrtém a nejpozději v pátek kole je Jack dopaden. Kdyby mu aspoň inspektor nekradl hodiny, určitou šanci bych viděl... je hra opravdu tak nevyvážená nebo to všichni hrajeme tak blbě? Hrál jsem se třemi různými hráči a vždy s podobným výsledkem... díky za názory a tipy.

30.6.2011 09:42:13

hmm
Já nevim. Náhrano moc nemáme..asi tak 10-15 her, ale za Jacka taky vyhráváme. Počkej, jak to myslíš s tím kradením hodin? Myslíš to doufám tak, že inspektor "krade" tím způsobem, že už Jack danou alibi kartu nemůže mít? O své žetony totiž Jack nikdy nepřichází. Prostě s vyvážeností problém zatím nemáme.

30.6.2011 10:43:22

hráli
jsme to naposledy před několika měsíci, ale myslím, že jsme měli opačný problém - myslím, že jsme to hráli tak, že Jack musí být ve světle, aby byl chycen, takže jsem za policajty nikdy nevyhrála - nebo možná jednou :-)

30.6.2011 10:52:41

tak po 30 hrách
co mám nahráno se nezdá, že by to bylo nějak nevyvážené. za jacka jsem vyhrál několikrát a přítelkyně mě taky za jacka porazila. Záleží dost na zkušenosti to je pravda, ale to, že ti během prvního kola odpadne pět podezřelých? není výjimkou, že v prvním kole inspektor vidí nula podezřelých. jde o to dávat pozor a dopočítávat všechny možnosti, které jack inspektorovi nechává. což samozřejmě není snadné :)

30.6.2011 10:58:42

ad kradení hodin
Podle mne je to v pravidlech dost nešťastně napsáno a do češtiny nešťastně přeloženo.
V anglicky psaných pravidlech je:
"Mr. Jack loses any hourglasses that were on the card."

Ikri to přeložila:
"Mr. Jack ztrácí počet hodin vyobrazený na kartě."

V případě, že detektiv získá kartu alibi, ta bych to přeformuloval na text:
"Hodiny z této karty už nemůže Mr. Jack získat"

Ona ta nepřesná formulace může někoho zmást, že detektiv Jackovi kromě hodin na kartě ukradne ještě stejný počet žetonů. A tak to není.

30.6.2011 11:06:29

kren
Máš pravdu, já jsem to tak pochopila a i původně (špatně) hrála. Já bych to i opravila, ale můj pdf creator není nějak schopen tvořit jiné stránky než A4, takže mi s tím tenkrát někdo ze ZH musel pomoci a převést to.
Nemám nic proti, pokud to někdo opraví :)

30.6.2011 11:58:47

PJ

Všem
Díky moc za reakce a názory. Hlavní dík patří křenovi, že vyšetřovatel Jackovi hodiny skutečně "NEKRADE". Mimochodem, na tento bod jsem se ptal na jaře a bylo mně zde potvrzeno, že vyšetřovatel po vytažení karty aliby Jackovi nashromážděné hodiny skutečně bere. Přečetl jsem se česká i anglická pravidla a skutečně nevím. Může se k tomu ještě někdo vyjádřit, prosím?

kandelabr:
Vůbec si nedovedu představit, jak by se v prvním kole dalo zařídit, aby bylo nula podezřelých??? Vidí se přeci přes několik postav, ne? Snad tím, že se zviditelní prostě všechny?

Přiznám se, že jsem na rozpacích. Jsem rád, že potvrzujete, že hra je vyvážená, ale pak to znamená, že to prostě hrajeme kromobyčejně blbě. Snad je to i moje chyba, že někde špatně interpretuju pravidla - třeba u těch hodin. Jinde už mě ale nenapadá, co bych mohl zvorat... Napíše někdo tipy pro Jacka?

30.6.2011 12:22:01

alibi
http://www.boardgamegeek.com/thread/637849/mr-jack-pocket-unofficial-faq

Tohle by mělo spolehlivě vyvrátit všechny případné omyly. Zběžnej překlad jsem hodil zhruba před měsícem do diskuze "Pravidla - dotazy".

30.6.2011 12:33:00

vyváženost
Mám za sebou desítky her a vyváženost mi přijde přibližně 50:50.

Jinak co říct za typy. Nejužitečnější akce je výměna dvou karet, druhé - 2 akce otočení, pak pohyb všemi o jedna, pohyb konkrétním vyšetřovatelem a nakonec karta. Kolik ti objeví vyšetřovatelé podezřelých závisí hlavně na konstalaci těch 3 prvních akcí (manipulačních). Když se v lichém kole (kdy hraje vyšetřovatel 2 akce) objeví více manipulačních akcí, není to dobré. Zásadně tyto nenechávat vyšetřovatelům, dokáží pak nastavit jakoukoliv kombinaci

Dále je dobré hrát Jacka na stíny. Pokud máš už 3 a více hodin, vyšetřovatel znejistí a je nucen zahrávat i kartu s lupou (aby Jack nenavýšil další hodiny)

Pokud nemáš manipulační akce je dobré hrát za konkrétního vyšetřovatele a snažit se je nahnat hodně k sobě (sníží se tím pokrytí, záleží ale, samozřejmě na konstalaci ulic a rozmístění podezřelých)

Kdosi tu psal, že dokáže v lichém tahu přemýšlet jak bude hrát v dalším sudém - to bych chtěl vidět toho kombinatorika génia. Každopádně při hře za Jacka, když v lichém kole nepadne moc manipulačních akcí (tedy čekají na Jacka v sudém kole), připravuji si postavy pro další kolo.

Co se týká odebírání hodin není to chyba překladu, v anglickém originále je formulace stejně tak nejednoznačná. Je ale pravda, že vyšetřovatel Jackovi nic neodebírá.

30.6.2011 21:36:31

re
Omlouvám se za tu chybu...
Ta formulace v AJ byla bohužel zavádějící :(
Dokázal by to někdo opravit?

1.7.2011 07:28:56

Vybíráme z Bazaru

Podezřelí - MacGuffinova aféra (promo případ)
Podezřelí - MacGuffinova aféra (promo případ)
Akt. cena: 50 Kč
Končí za: 4 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas