Mořeplavci - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Období kolonizace
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Albi
Lookout Games
Z-Man Games
Autoři: Carl de Visser
Jarratt Gray
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

PJ
PJ - avatar

První dojmy

Tak co, jaké jsou Vaše dojmy po několika partiích?

Mám hru ani ne týden, bohužel k hraní jsem se vůbec nedostal, ale hrozně se těším :-)

Zaujala mě super pravidla, sice 12 stran v cizím jazyce, ale za necelou půlhodinku vše nastudováno, tady autoři odvedli vynikající práci - jedny z nejlepších pravidel, co jsem zatím u hry viděl :-)

Mimochodem, na BGG je přímo od autorů varianta pro dva hráče; nezkoušel to někdo? (Sami autoři nakonec po testování došli k tomu, že ve třech a více hráčích je hra vyváženější a celkově lepší, ale pro mě je z časových důvodů hraní ve dvou nejčastější a časově nejdosažitelnější...)
2.10.2009 07:53:19

jazyk
Je tam hodně textu na komponentách? Už jsem v čr viděl prodávat německou verzi za 800 :)

7.10.2009 19:56:38

PJ

Richmond
Ne, žádný text tam až na pár vzácných výjimek není a osobně hru řadím do škatule language-independent.

Abych byl přesný:

- na herní desce hráče je nápis "Free Governor", který označuje pole pro kartu guvernéra, které se nezapočítává do hand-limitu (proto je free)
- na herních kartách jsou velice slabě v pozadí názvy regionů, ale jednak názvy jako "Africa" a "Caribbean" jsou celkem jasné a druhak jsou regiony snadno a rychle identifikovatelné dle ikonek
- nejvíc textu je na budovách (Shipyard, Office, Bank, Fortress, atd) - s průměrnou znalostí angličtiny je budete znát a navíc nejsou názvy pro hru podstatné, protože funkce je vyjádřena symboly; takže klidně můžete říkat přístavišti třeba bačkora a stejně bude posílat lodě do hry :-)

Žádný další text tam, myslím, není. A pravidla jsou tak famózní, že je přelouskáš za chvilku (bál jsme se, že to bude složitý a dlouhý, ale opak je pravdou).

Ostatně koukni se na obrázky, které jsem nafotil; vzal jsem to celkem z gruntu...

7.10.2009 20:03:08

PJ
Dík za odpověd!

7.10.2009 20:14:03

PJ

Richmond
Rádo se stalo, ještě jsem zapomněl na jednu kartu "Abolition of Slavery", která jako jediná obsahuje text, je ale popsaná v pravidlech.
Německá verze má sice pro Evropana stravitelnější název (Magister Navis), ale asi by mně vadily německé názvy budov, i když je pravda, že pro hru samotnou nejsou důležité. Je to spíš o pocitu - němčinu nemám v lásce :-)

7.10.2009 20:23:59

PJ

Konečně...
...včera první hra ve čtyřech lidech. Hráli jsme cca hodinu a půl; myslím, že pokud bychom hru znali, přiblížili bychom se k hodině, což by bylo super.

Celkové pocity: líbilo se mi, je to komplexní tak akorát, jsou tam možné úplně různé strategie, které se obě zdály být úspěšné, těším se na další hru. Určitě jedna z nejlepších letošních ("předessenovských") euroher.

15.10.2009 23:17:46

Endeavor X Hansa Teutonica
Rozhoduji se mezi koupí těchto dvou her a ocenil bych nějakou radu. HT je novější, asi ji z vás ještě nikdo nehrál, že? Podle BGG mám pocit, že je HT hodnocena o chlup lépe. Endeavor se mi líbí více tematicky, HT mechanismy... ach jo. Jak vidíte tyhle hry vy?

HT má zajímavě řešené ty trade skilly, kdy se musíte rozhodnout mezi bodováním a vylepšováním vlastností. Rozhodně je také lákavé možnost blokovat soupeře a tím získávat více obchodníků. Naopak u Endeavora mám pocit, že přesně vím, jak to bude fungovat, přijde mi to jako takový mix zjednodušeného AOE III a Portorika

13.12.2009 17:00:57

PJ

Atterdag
S Hansou nemohu sloužit a jak správně tušíš, hrál to asi jen málokdo (jestli vůbec někdo). Ale co se týče Tvého odhadu Endeavoru, s tím bych tak moc nesouhlasil. Rozhodovat se tam určitě člověk určitě může a ne vždy je to snadné rozhodování. PuertoRico to připomíná pouze a jedině vybíráním si kartiček budov a jejich umísťováním na hráčovu desku. AoE3 to připomíná spíš jen tematicky.

13.12.2009 18:08:43

Rozhodování
Nemyslím si, že bys měl málo rozhodování v průběhu hry, jen si tu partii dovedu lépe představit. Taky se mi líbí to plynulé vylepšování v průběhu hry = samotný postup Ti přináší více možností (ne druh, ale kvantita). S PR bych viděl ještě tu podobnost, že musíš platit žetony za aktivaci (i když u Endeavoru mi to spíš přijde jako deaktivace:)

13.12.2009 20:18:27

AOE III.
Podobnost bych viděl ve vysílání do Nového světa, to je asi tak všechno, máš pravdu:)

13.12.2009 20:19:38

david

překlad
Mě by hlavně zajímalo, kam se zatoulal ten překlad pravidel, neboť v sekci Překlady je inzerováno, že je to přeloženo, ale zde se to zatím neobjevilo :-(. Už se na něj těším, hru mám , ale máme tam několik maličkostí...

14.12.2009 07:43:12

překlad
Překlad je hotový, ale byl poskytnut jedné nejmenované herní společnosti a o vyvěšení se jedná.
Re: David - Pro případné dotazy k pravidlům mi klidně napiš

14.12.2009 19:53:41

david

Překlad
Aha, to jsem si mohl myslet, že jedna nejmenovaná společnost po té hře sáhne - ale to je jedině dobře :-). Hra je dle mého opravdu hodně dobrá. Dotaz mám jeden, nebo spíše potvrzení našeho vysvětlení - když je na kartičce budovy např. vlaječka + lodička, musím provést obě akce v jednom regionu??

15.12.2009 06:52:23

To david
Ano, obě akce musíš provést v jednom regionu. Pokud jsou tyto akce různé, nemusí být provedeny v pořadí uvedeném na budově.

15.12.2009 10:10:23

David
Jeste nevis ktera;) Ja jsem se o tom s nima bavil s Essenu, kde se na to tvarili, tak jsem je podporoval, co to slo;) A budu rad, kdyz to nakonec vyjde;)

15.12.2009 10:15:08

aneken
Spal to triko Ameritrash, eurozaprodanče :)

15.12.2009 10:21:37

Sydo
Tak to zas ne, ja sem jim doporucoval treba i ceskou BSG;) Ale holt tyhle veci ma obslaply Blackfire a Albi s tim nic moc nenadela...

15.12.2009 10:31:43

Ad poznamka Davidovi
A ja si koukam priste driv prectu homepage, kde to koukam bylo odtajneno:D

15.12.2009 10:33:19

Gratulace krenovi
Jestli se nepletu, tak kren právě vyhrál mořeplavce v jedné soutěži :)

2.7.2010 13:07:00

to Hammer
Jo a bude to již druhý, který mám doma :).

2.7.2010 13:33:14

kren
Tomu říkám pech :( ale hezký pech :)

Já to tam párkrát taky zkoušel a nic :(

2.7.2010 13:44:00

kren
to se dělá, soutěžit o hru, kterou už máš, a ubírat tak šance nebohým bez Mořeplavců, kteří se tak snaží a JEŠTĚ NIKDY NIC NEVYHRÁLI? :-D

2.7.2010 14:03:40

No jo no, ale my jsme pětičlenná rodina ...
... takže ještě troje mi chybí :D.

2.7.2010 14:05:30

Dojmy
Tak mam za sebou ctyri partie a hra me opravdu mile prekvapila. Predevsim tim, ze je obrovsky variabilni, skoncil jsem vzdy prvni nebo druhej a prakticky pokazde jsem hral uplne jinak - jednou jsem byl velky objevitel, podruhe jsem se soustredil na vyzobavani akci zdarma, potreti na ovladnuti Evropy a obchodnich tras a po ctvrte na kombinaci vseho. Muzu vrele doporucit.

16.8.2010 10:57:21

Jeste k casu a tematu
Da se to dohrat do hodinky, coz je fajn. Na druhou stranu je hra dost abstraktni, v porovnani s jinymi objevitelskymi hrami;)

16.8.2010 11:01:12

Aneken
Hral jsem to jen jednou v klubu, ale tady mi ta abstraktnost fakt hodne vadila. Ale nepopiram, ze je to hra zajimava. Urcite ji dam nekdy jeste sanci.

16.8.2010 11:07:59

Vybíráme z Bazaru

Kámen, zbraně, papír
Kámen, zbraně, papír
Akt. cena: 390 Kč
Končí za: 7 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas