Mořeplavci - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Období kolonizace
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Albi
Lookout Games
Z-Man Games
Autoři: Carl de Visser
Jarratt Gray
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Zdeněk

nejasné pravidlo "Platba"

Můžete nám prosím někdo vysvětlit, jak funguje pravidlo "Platba" ve čtvrté fázi "Akce"? Nechápeme totiž rozdíl mezi třetí fází "Výplata" a čtvrtou fází "Akce - Platba". V podstatě se provádí stejným způsobem, tedy žeton/y populace z budovy se přemístí do přístavu v závislosti na úrovni financí.

"Výplata" je jasná, v závislosti na úrovni financí (např. úr.3 - počet výplat 2) mohu najednou přemístit 2 žetony populace z budov do přístavu. Tím znovu zpřístupním budovy.

Ale jak to funguje ve fázi "Akce - Platba"?
Nabízí se dvě možnosti, jak si vysvětlit nejasně napsané pravidlo:

1) Mohu v závislosti na počtu žetonů populace v přístavu opětovně obsazovat ("Akce - obsazení budov") a uvolňovat ("Akce - platba") aktivační pole budov. S jedinou podmínkou, že žetony použité pro aktivaci budov nemohou být použity k vykonání jiné akce, např. "Akce - Plavba, Obsazení, Útok".
2) Žetony populace využité k aktivaci budov mohou být z budov uvolněny pouze pro to, aby mohly být dále využity pro jiné "Akce - Plavba, Obsazení, Útok" a není možné v rámci čtvrté fáze „Akce“ jednoho kola opětovně budovu aktivovat.

Díky
21.8.2010 11:28:24

Zdeněk

"Platba" - výklad různých pravidel
Mořeplavci - Pravidla – CZ, Snoopyx: „Není možné využít akci Platba z budovy pro její opetovné uvolnení.“

Albi pravidla: "Není možné využít akci platba z budovy, aby byl uvolnen žeton z též budovy."

Anglická pravidla: "A building can not use its own Payment action on itself."

www.boardgamegeek.com:
http://www.boardgamegeek.com/thread/433760/endeavor-a-monster-review-for-one-of-z-mans-best-g

"A final, quite rare action is Payment. You can take this action only at one of the 5-brick buildings or with one of the Pay special action trade tokens. When you take a Pay action, you can pay one worker just as you would during the Finance-dependent Payment phase. This effectively lets you use a building’s action TWICE in one turn - pretty darn useful if you have enough workers."

A teď se v tom vyznejte! :-)

21.8.2010 12:14:03

Zdeněk
není to tak složité. pokud máš budovu, která ti payment umožňuje, znamná to (samozřejmě pokud máš na ní dělníka), že si jako akci vezmeš dělníka z jiné (čili ne z té, kterou aktivuješ payment, k tomu se vzahují ta anglická pravidle) a vrátíč si ho zpátky do zásoby. A můžeš ho v další akci znovu použít. čili první akcí aktivuješ libovolnou budovu a provedeš co chceš, druhá akce-aktivuješ budovu s paymentem a vezmeš si dělníka z dříve aktivované budovy, třetí akce-dělníka můžeš znovu použít (na stejnou nebo jinou budovu, jak je libo).

21.8.2010 12:24:42

Zdeněk

kandelabr

Díky moc!

Nevšimli jsme si totiž, že "Akce - Platba" může být použita pouze tehdy, má-li hráč budovu nebo žeton s touto akcí, tedy ikonku měšce! :-) Teď už je to jasné.

Jinak řečeno, jestliže hráč může mít pouze jednu budovu úrovně pět (tedy jednu ze tří, která akci „Platba“ umožňuje), má možnost JEDNOU ve svém tahu tuto budovu využít. Může tedy vrátit do přístavu jeden žeton populace z JINÉ aktivované budovy a tuto uvolněnou budovu ve své následující fázi „Akce“ opět aktivovat. Nebo aktivovat jinou budovu, dle svého uvážení.

Jediné, co nelze, je využít pětkovou budovu tak, že „Platbu“ použiju na ní samotnou. Což ovšem stejně postrádá jakýkoliv význam.

Takže opravdu jednoduše řečeno, pomocí žetonu obchodu (s ikonkou měšce) nebo aktivací budovy s „Platbou“ (s ikonkou měšce vpravo dole) mohu JEDNOU uvolnit jinou aktivovanou budovu a v další fázi „Akce“ (stále v rámci jednoho kola) budovu ZNOVU použít. TEDY jedna budova se dá použít v rámci čtvrté fáze „Akce“ 2x!

21.8.2010 13:36:25

Zdeněk
je to tak, samozřejmě toho dělníka můžeš pak využít i jinak, dle uvážení.

21.8.2010 13:44:14

Jak provést platbu?
Včera jsme narazili na rozdílný výklad akce "Plavba".

Já jsem tvrdil, že pomocí "Plavby" mohu oddělat jen jednoho dělníka z budovy, bez ohledu na to, jak jsem zrovna na tom s výplatou.
Kamarád zase tvrdil, že oddělávám tolik dělníků, jakou mám zrovna výplatu. Když bych tedy měl obsazené tři budovy, využil "Platbu" ať už přes další budovu nebo pomocí žetonu a měl na počitadle zrovna 5, tak bych mohl oddělat všechny tři už dříve použité dělníky.

Teď jsem si to kontroloval v českých a anglických pravidlech (německy neumím) a česká potvrzují jeho verzi, anglická mou...

23.8.2010 08:20:41

zruda
My to hrajem dle tve verze. Uz jen proto, ze jinak by ten zetonek/budova byly extremne presilene a ve vetsine pripadu by te pekne nakoply k vitezstvi:)

23.8.2010 10:00:42

aneken
Tohle je potřeba ujasnit, už hlavně kvůli tomu, že to bude na 4poháru :-)

23.8.2010 10:06:29

zruda
ja myslim, že je to jasné, uvolníš jenom jednoho dělníka. proč by to pak byly dvě rozdílné akce, kdyby obě znamenaly to samé?

23.8.2010 10:19:11

kandelabr
Jasné to právěže není. Zatímco Výplata je jedna z fází, kterou provádím před akcemi, akce "Platba" je jedna z možných akcí prováděných ve 4. fázi.

Podle českých pravidel bych si Výplatou mohl vyplatit 3 dělníky (řekněme, že ukazatel mám na správné pozici). Pak bych jich měl tolik, že bych aktivoval 3 budovy a ještě bych mohl aktivovat buď budovu s měšcem nebo bych použil žeton. To by byla 4. akce. Najednou bych si mohl všechny ty tři už položené vrátit a jako 5. a další akci znovu ty uvolněné budovy aktivovat. Tohle umožňují česká pravidla.

23.8.2010 10:31:06

zruda
No mi jsme to tenkrat resili na zaklade konzultace anglickych pravidel a ta jsou naprosto jasna. Vyplatis jednoho. Navic anglicky verze uziva pojmu salary a payment, pricemz salary se sklada z jednotlivych paymentu - co pytlik, to payment. Takze akce payment za vyuziti zetonu ti proste vrati single panaka do pristavu...

23.8.2010 10:46:30

Vybíráme z Bazaru

Malá velká království + Úsvit hrdinů
Malá velká království + Úsvit hrdinů
Akt. cena: 600 Kč
Končí za: 2 dny

Offcanvas