Monstrum: Frankensteinovi dědicové

xxxxxxxxoo hodnoceno 85x (Seznam vlastníků)

Monstrum: Frankensteinovi dědicové - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi, Horror
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Dan Blanchett
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Lokalizace

České vydání oznámil Blackfire 30.3. 19
vyšla 11.10. 19

______________________
hráč a drobný sběratel
hlavní tvůrce Facebookové stránky POD VÍKEM
4.4.2019 22:27:24 | Upraveno autorem (porovnej)

Dátum vydania
Vieme nejaký orientačný dátum vydania?

15.7.2019 14:16:13

Ne přesně, ale...
zhruba za týden to vyjede z Číny, takže pak + 6-8 týdnů.
Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

15.7.2019 21:10:34

Ďakujem...
... takto orientačne úplne stačí :)

15.7.2019 21:19:56

Novinky
Tak už vieme (vďaka FB) český názov: Monstrum: Frankensteinovi dědicové a to, že hra pomaly opúšťa Čínu, čiže polovica septembra (září), žačiatok októbra (říjen) by to tu mohlo byť.

26.7.2019 20:42:34

Skladem
Od včerejška má Blackfire skladem, ale celosvětový start prodeje je až 11.10. Takže chvilku si na skladě ještě poleží...
______________________
hráč a drobný sběratel
hlavní tvůrce Facebookové stránky POD VÍKEM

25.9.2019 00:20:41

je to vonku
nejako úplne zaniklo v eufórii príchodu nemesis to, že dnes je celosvetový release tejto hry... šiel do nej niekto?

11.10.2019 19:54:44

ano
Dnes jsem koupil. Bojim se, ze to nebude moc dobrý, ale to tema me proste bere :)
___
redaktor Deskofobie

11.10.2019 21:06:28

...
môžeme sa tešiť na nejaké video?

11.10.2019 21:10:10

Dojmy
Když sem hru viděl poprvé loni v Essenu, tak se mi příšerně nelíbila a nedovedl sem si představit, že bychom jí lokalizovali. Nicméně pak nám na jaře poslali beta kopii a po 2 hrách ve 4 hráčích sem změnil názor, protože se všichni královsky bavili a to téma a zpracovaní příběhu ve hře je prostě boží. Pokud v Jouob castu nebo BoardGame Clubu mluví o HC euro, tak hru vůbec nepochopili. Ta hra je neskutečně snadná na naučení a poměrně rychle se zorientujete, co a jak funguje. Naposledy jsem hrál ve 2 se ženou minulý týden. Moje manželka byla v prvním kole ztracená, protože v podstatě žádná eura nehrajeme, ale od třetího kola už byla ze hry dost nadšená... až asi do devátého, kdy poprvé přišly na řadu kostky. Jo, je to příběhové euro s velkou porcí náhody, kterou ale můžete ovlivnit. V akademii získáváte karty, které vám s kostkami pomůžou a ona si za celou hru nevzala ani jednu. Já asi 5 a oživení monstra jsem slušně ukočíroval. A náhodné příběhové události? Dokážou vás pojet, ale často si za to můžete sami zkoušením, co vám hra dovolí. Pokud chcete hrát za bezcitného šarlatána a ze své role neuhnete ani na “křižovatkách” příběhu, tak vás holt většinou nějak sejme Kapitán, co monstrum loví. No a ty kostky... práce s elektřinou v době, kdy se hra odehrává, to není jako práce s buzolou děti. Je extrémně riskantní a je to taková třešnička na dortu.
Pokud ke hře (špatně) přistoupíte jako k čistému euru, tak vás asi zklame, pokud hrajete hry pro zážitek, měla by vás bavit. Musíte si rozmyslet, co od ní očekáváte. Já sem měl podobný problém se Scythe, nedostal sem od ní to, co jsem od ní očekával, protože mě suché euro hry nebaví, tady je to naopak.

Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

12.10.2019 09:12:24

HC euro
To Michal BF
Hra ma zaujala pozrel som si recenzie na BGG, secret cabal, Dice tower playthrough ktoré má mimochodom 3h 45min a first impression
Prepáč ako by si preložil “too long, convoluted, heavy euro, too much going on “
A Zee Garcia to zhrnul vetou “ Ten čas mohol som hrať TI4 a užiť si viac zábavy”

12.10.2019 12:56:43

Double post
Pardon

12.10.2019 12:56:45 | Upraveno autorem (porovnej)

perun
Já bych to nepřekládal, já sem si udělal vlastní názor a je to přesně hra pro mě. Já eura vůbec nehraju, nebaví mě, trpim u nich (a ani sem jí nechtěl původně lokalizovat), ale tahle hra je pro mě v každém směru skvělá. Do 2,5 hodiny by se to mělo zvládnout, cokoliv přes 3 je stejnej extrém, jako hrát Rising Sun 5-6 hodin. Taky si takoví experti najdou. Hra je k dispozici na deskohraní, přijďte vyzkoušet.
Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

12.10.2019 16:55:54

OT
Nazor dice toweru a jinych recenzentu je pro me naprosto invalidni, pokud se na 100 neschoduji s jejich vkusem. Napr Petr v DF mel argument u recenze 18CZ ze je to dlouhy jako TI4 a proto pro nej 18CZ nema tolik vyznam, protoze by si radeji zahral TI4. Po zahrani TI4 vim, ze bych radeji venoval ten cas 18CZ. Proto argumenty heavy euro a too long a conveluted at to z hernich mechanik znamena cokoliv (pravidla monstra maji reálne asi 2 A4) nic neznamenaji. Ja se tam osobne obavam nahodnosti a repetetivnosti. Kdy budu delat celou hru to same bez nejake vetsi krivky uspokojeni. Kdy treba v blood rage v prvnim veku skoruju 15 bodu, ve třetím 100. Tady budu stale sbirat orgány a patlat končetiny, abych je mozna ozivil. Uvidime, snad me to překvapí.

___
redaktor Deskofobie

12.10.2019 22:33:33

Vedle

Rad by som vedel s ktorým recenzentom sa zhodujes na 100%. Ja takého nemám.
Ako som napísal pozrel som si viac recenzií písomných na BGG, niekoľko video recenzií /tu Patrik na games.cz aj Jouob cast/
na Dice tower mali len playthrough a prvé dojmy ale sú to 3 ľudia v celku s rôznym vkusom. A nie neberiem ich ako to najlepšie v boardgamingu.
Recenzie sú subjektívne. A preto si ich pozriem viac aby som si z toho urobil vlastný názor.
Keďže väčšina recenzentov sa zhoduje v názoroch
Na dlhu hraciu dobu a repetitvnost
príliš veľa mechanizmov v hre a počítania
kocky v hre spôsobujú dosť náhody ktorá môže sťažiť výhru, je to euro hra so silnou a temnou témou
Dá s z toho niečo o hre pochopiť a vybrať si aj keď sa 100% s recenzentmi nezhodujem

13.10.2019 07:33:03

Zase double post
je možné že je tu chyba a postuje to dvakrát keď to odosielam z tabletu

13.10.2019 07:33:05 | Upraveno autorem (porovnej)

Po první hře
Moje dojmy po jedné hře:

Větší část hry je čistý workerplacement a resource management. Sbíráte materiál na stavbu kostry a svalstva, následně pak na zabalení do kůže když máte nějaký díl hotový, můžete ho oživit, což se děje pomocí hodu kostkami. Horší šedá kostka má jeden symbol oživení, tuším dva symboly blesku, který tělo poškozuje třikrát prázdnou stranu, která nedělá nic. Lepší modrá kostka pak má dvě oživení a nevím jestli jeden nebo dva blesky. U těch prázdných stran a blesků se můžu trochu plést, ty symboly oživení si pamatuju jasně.

Hra se hraje buď na 12 kol nebo dokud někdo neoživí kompletně složené monstrum. V každém kole se otáčí karta eventu, která určí hráče, který o evenu rozhoduje. Rozhodnutí pak směřují hráče do knížky příběhů, kde je k tomu hezky napsaný tématický text, včetně důsledků toho rozhodnutí.

Ty kostky jsou v tomhle případě dost zlo, s kamarádem jsme oživovali celou hru stejně, začali jsme někdy ve třetím nebo čtvrtém kole, hned jak jsme se dostali na dvě modré kostky a těma jsme oživovali každo kolo do konce hry, jen v posledním on zůstal na dvou modrých a já házel ještě třema šedýma. Výsledek: on oživeno komplet, já oživeny dva kusy. Nepoužívali jsme přehozy, nejdřív jsme si to neuvědomili a pak už nebyl čas, ono ty karty z akademie mají silné efekty a jejich získání stojí akce, takže pokud to někomu padá a jiný musí používat karty na přehozy, je to velký rozdíl, ikdyž se pomocí těch přehozů k oživení dostane, protože narozdíl od protihráčů nebude moci hrát karty pro jejich efekt. Každopádně tohle je trochu opruz a moc se s tím dělat nedá, přehoz je fajn, ale horší kostka má oživení ja jedné straně ze šesti, lepší na dvou. Tudíž ani přehoz, zejména u těch šedých není žádná výhra.

Texty na kartách jsou maličké a jejich čtení zdržuje, navíc kromě přečtení na začátku si je snad každej v průběhu kola četl znovu. Hra ve třech zabrala určitě tři hodiny, nicméně byla to první hra, ale zase jsme hráli ve skupince, kde nikdo nezdržuje. Myslím, že ta hra bude ve třech určitě přes dvě hodiny, ve čtyřech k těm třem.

Mezi pozitiva rozhodně patří propojení tématu a mechanik, to je opravdu skvělé, sběr materiálu, jeho rozklad, možnost uložit k ledu a zastavit rozklad, poškozování těla při oživovávní pomocí elektrického proudu (trochu ho připečete), potřeba nabíjet Leydenské lahve, možnost volného nabití když v rámci eventu přijde bouřka atd..., je toho spousta, akorát ten story book co to hodně oživuje, je díky počtu event karet nejspíš na pár použití, ale zase asi není problém udělat miniexpanzi s jinými eventy a extra story bookem, ale v tuhle chvíli je to tak na 3-4 hry a člověk to bude znát vše dokola.

Celkově se mi to líbilo, nemám problém hrát to znovu, ale must play to není. Největší problém je délka, přičemž ta hra nemá gradaci, jediný rozdíl je v event kartách, kde v první části hry (podle kol) čtete jednu stranu, později pak druhou, kde jsou asi zásadnější efekty, byť sem to nějak nepozoroval, ale jinak je ta hra stejná od prvního ho posledního kola, za celou hru získáte jednoho workera navíc a můžete poskoky povýšit na doktory, ale hru to nijak extra nemění. A pak to náhodné oživování, které mi do téhle jinak čisté eurovky nesedí.

Finální dojem je, že to není špatná hra, ale je velká škoda, že to nedoladili do dokonalosti, protože propojení tématu a většiny mechanik by si to zasloužilo a mohla to bejt fakt pecka.

13.10.2019 10:46:36 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Prvni hra a jsem prijemne prekvapeny!
Ano je to dlouhy, ve dvou jsme hrali necely tri hodiny.
Jinak tema funguje vyborne.
Co ocenuju, ze hra ma vyvojovou krivku. Zpocatku se soudtredite na budovani povesti a odbornosti, abyste zvysili efektivitu. Do toho si ruznymi nechutnymi a jeste nechutnejsimi zpusoby obstaravate mrtvoly. Ja jsem se vydal trosku temnejsi cestou, takze jsem se nezdrahal obcas najmout nejakeho hrdloreza nebo zlodeje mrtvol, cimz mi upadala lidskost, s tim jsem se musel pozdeji vyporadat. Verca jela cistou cestou a mela proto pomalejsi start, kdy ja mel skoro sestavene monstrum ona par kousku.
V dalsi pomyslne fazi hry si hraci museji obstaravat i krev, coz neni uplne jednoduchy a nakupovat vybaveni do labky na ozivovani netvora.
Ke konci uz je to zavod, kdo rychleji ozivi. Poslednich par kol jsme hrali temer simultalne, protoze vetsina akci probihala na vlastni desce - dobit lampy, opravit ugrilovane kousky.
Pribehove vsuvky nijak zazracne, ale nikoho to extra brutalne neposralo.
Hra skoncila v 11. kole, kdy jsme oba ozivili sve netvory. Verca ale mela plnou lidskost a vyhrala +/- o tech 20 bodu. Ja byl rad, ze jsem se vyhrabal z cervenych cisel :D
Jinak nikdo se neuchylil k vrazde a nepouzili jsme zadna zvirata.
___
redaktor Deskofobie

14.10.2019 10:09:18

délka hry

Četl jsem na BGG, že vydavatel připravuje oficiální dodatečná pravidla, která by měla zkrátit hru.
Zní to dobře a doufám, že je to pravda, protože se mi tahle hra od pohledu moc líbí, ale právě kvůli délce se bojím, že ji nebudu mít s kým hrát.

14.10.2019 11:38:35

Olney a Yedle
Dneska na Deskohraní jsme hráli ve 3 slabé 2 hodiny.
2 ze 3 lidí už to uměli. Je to pak dost znát. A druhý faktor byl ten, že akce jednoho z hráčů, který se soustředil na lidskost (což mu vyhrálo hru), dost pomáhal Kapitánovi, což ve finále znamenalo zkrácení hry o 3 kola (Kapitán postupuje rychleji, takže dává hráčům méně času na úspěšné dokončení monstr-ženy).
K Yedlemu... jj, ve dvou skoro nemá smysl se zabývat zvířaty. Je tam dost jiných míst, kde si nahrabat slušnej matroš. Ale už ve 3 hráčích je to dost klíčové, pokud si člověk chce pořádně zakonstruovat:)
Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

14.10.2019 18:59:17

?
Workerplacement, kde se posílají pracanti na hřbitov a do márnice, aby získali kusy lidského těla? To jako fakt? Připadá to jenom mně úplně zvrhlý? Vůbec si nedovedu představit, že bych něco takového hrál nebo že bych to někam přinesl mezi nehráče. Nechápu, proč zrovna tohle někdo vydává, když je tolik jiných her.

14.10.2019 20:08:27

Bacil

No nevim, ale já bych si docela rád složil svýho Borise Karlofa... Ale teda netvrdim, že nemám nějakou skrytou psychickou vadu. Každopádně nad hrou uvažuju, uvidim, až se na těch internetech toho objeví víc...

14.10.2019 20:18:02

Bacil
Slovy autora, když ho upozorňovali, že se téma nebude všem líbit: Není to hra pro děti a citlivější jedince. Naopak se najde dost lidí, kterým takové téma bude vyhovovat, protože je unikátní.

Naštěstí patřím do té druhé skupiny. Hrát hru s Hitlerem ti taky vadí? Nebo Narcos? Měl jsem v krámku rodinu z Kolumbie a něco mi o tom tématu řekli..

14.10.2019 23:27:49

hra
Já jsem se hrou určitě spokojený. Netradiční a na euro silné téma (které nebude sedět každému) a pravidlově v podstatě velmi jednoduché (tuším, že 4 strany). Delší herní doba se u takové hry dá předpokládat, ale přijde mi, že třetí hra už musí být odehratelná do dvou hodin i ve čtyřech hráčích. První hru až dvě je potřeba se seznámit s pravidly a souvislostmi.

14.10.2019 23:39:11

Bacil
Člověče nebuď takovej citlivka. Je to hra dle témátu hororové klasiky. A je jasný, že horor není pro každýho. Lidi taky hrajou wargamy a nemaj problém hrát třeba za nácky... maj snad skrytou duševní poruchu?

Co se týče délky hry. Nemyslel jsem to ani jako negativum, jen konstatování, že je to docela dlouhý. Navíc jsme to hráli poprvé a moje drahá manželka je extrémní promýšleč :)
Koukal jsem na bgg na tu promýšlenou kratší variantu a asi to bude ok. Spíš mě zaujala dodatečná úprava kostek: nepoužité laidenské lahve lze použít na přehoz. Na šedých kostkách je prasklé srdce symbol oživení ale za cenu ztráty lidskosti.
___
redaktor Deskofobie

15.10.2019 08:47:43

Yedle
Nechystáš s brachou a Verčou letsplay video ?
Hra vypadá velice zajímavě.

15.10.2019 11:25:51

Vybíráme z Bazaru

Summoner Wars MS 2. vydání, karty v obalech
Summoner Wars MS 2. vydání, karty v obalech
Akt. cena: 661 Kč
Končí za: 20 hodin

Offcanvas