nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Mini Express

Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Vlaky
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: BoardBros
Moaideas Game Design
Autoři: Mark Gerrits
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Svět se řítí vpřed, poháněný parou a tažený lokomotivou. Kdo zaváhá, možná přijde o největší obchodní příležitost svého života. Jako začínající železniční magnát se pokusíte ovládnout evropský či americký trh, získat vliv v místních vlakových společnostech a vydělat pohádkové jmění.

V Mini Expressu se hráči stanou byznysmeny, snažícími se podmanit si mladý železniční průmysl. Jejich cílem bude navýšit hodnotu čtyř železničních společností, získat co nejvíce jejich akcií a vybudovat si v nich dostatečný vliv, aby překonali své protihráče.

Příprava hry:

Zvolte si stranu herního plánu, na které budete hrát, a položte ji na stůl. Poblíž umístěte desku se stupnicemi a desku správy majetku. Umístěte 6 akcií od každé společnosti na odpovídající pole na desce správy majetku; zbývající akcie zatím dejte stranou. Umístěte 1 vlak od každé společnosti na barvou odpovídající lokaci na mapě. Umístěte značku délky trati pro každou společnost na hodnotu 0 na ukazateli délky trati na desce se stupnicemi. Umístěte 4 vlaky od každé společnosti na desku správy majetku na pole pro vlaky. Zbývající vlaky (20 od každé barvy) nechte poblíž herního plánu v obecné zásobě. Náhodně umístěte 1 žeton poptávky do každého města na mapě kromě počátečních lokací společností. Hráč, který jel naposledy vlakem, si vezme žeton začínajícího hráče a bude začínat hru. Od něj si střídavě, ve směru hodinových ručiček, hráči vyberou po jedné akcii společnosti z akcií odložených stranou. Poté si hráči, v opačném směru a počínaje hráčem po pravé ruce začínajícího hráče, vyberou druhou akcii, přičemž každý musí mít dvě různé akcie a musí mít jinou kombinaci než jakýkoliv jiný hráč. Za každou akcii, která zůstane mezi odloženými akciemi, postupte s ukazatelem společnosti dané barvy na stupnici délky trati o 1 políčko (ve hře 4 hráčů) nebo 2 políčka (ve hře 3 a 5 hráčů). Nakonec si každý hráč vezme 5 značek vlivu v barvě dle vlastní volby a umístí po jedné značce na hodnotu 1 na stupnici vlivu každé společnosti. Zbývající pátou značku si nechá před sebou, aby připomínala jeho barvu.

Průběh hry:

Hráč, který je na tahu, musí buď stavět trať, nebo si pořídit akcii.

Stavba trati: trať je vyjádřena žetony vlaků. Vždy musí vést nejkratší možnou cestou do vybraného města, v němž trať dané společnosti ještě není a zároveň zde není naplněn limit pro počet společností (který je na každé ikonce města vyjádřen barvou a číslem). Může ale začínat z libovolného políčka, na němž již trať je. Není možné vést trať přes jiná města.

Nejprve si vezmete odpovídající počet vlaků z desky správy majetku. Pokud jich zde není dostatek, nemůžete danou trať postavit. Vlaky umisťujete na vzájemně navazující políčka, počínaje políčkem sousedícím s již postavenou tratí dané společnosti a konče políčkem města, kam trať, kterou stavíte, směřuje. Na každé políčko je potřeba umístit přesně jeden vlak dané společnosti.

Všem dotčeným společnostem přidejte kompenzační bonus. Za každé políčko, na které jste umístili vlak a které již obsahovalo vlak jiné společnosti (včetně políčka města, do kterého právě postavená trať vede), tato dotčená společnost dostane kompenzaci ve formě 1 vlaku na pole pro vlaky.

Za každé políčko mimo města, kudy trať vede, zvyšte hodnotu dané společnosti o 1. Poté zvyšte svůj vliv ve společnostech, jejichž symbol je umístěn na žetonu poptávky ve městě, kam trať vede, o 1 za každý symbol.

Pořízení akcie: Vyberte si jednu ze společností, která má na poli pro akcie alespoň jednu akcii. Vezměte si ji. Za každý vlak na poli pro vlaky této vybrané společnosti musíte snížit úroveň svého vlivu v dané společnosti, přičemž nelze jít do mínusu. Nakonec na pole přidejte ze zásoby 3 vlaky dané společnosti. Akcie v držení jednotlivých hráčů jsou otevřená informace a jedná se o jediný zdroj vítězných bodů v této hře.

Konec hry:

Konec hry se spustí, když je na konci tahu některého z hráčů vyčerpána nabídka akcií dvou společností. Pokračujte ve hře, dokud nebudou mít všichni hráči odehraný stejný počet tahů, a potom přejděte na závěrečné bodování.

 

Hráči spočítají své výsledné skóre tak, že sečtou vítězné body za akcie ve svém vlastnictví. Pro každého hráče má každá akcie jinou hodnotu v závislosti na tom, jaký má vliv u dané společnosti a jaká je délka její trati. Podle tabulky určete hodnotu akcií každé firmy a na základě toho spočítejte vítězné body. Hráč s nejvyšším počtem vítězných bodů vyhrává hru.

Autor: Laadevil

Rozšíření hry (1)

Mini Express: Vlakem kolem světa (2022)

Popis ještě nebyl vložen.

rozšíření 1 - 4 hráči od let

Celkové hodnocení:oooooooooo(hodnoceno 0x)