Milostný dopis (edice 2019)

xxxxxxxxxo hodnoceno 173x (Seznam vlastníků)

Milostný dopis (edice 2019) - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 20 min
Herní svět: Renesance
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Seiji Kanai
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Stráž - překlad

V této nové edici české verze se karta s číslem 1 jmenuje Stráž. Obličej postavy na obrázku odpovídá mužskému pohlaví. Proč je tedy v textu uvedeno v závorce "kromě Strážné" ? Správně by tam mělo být Stráže, nikoliv Strážné. To někdo opsal ze staršího vydání a hlavu si s tím moc nelámal, že mám pravdu?
11.1.2020 15:31:32

Strážná

Já tam teda vidím nějakou mongolku či korejku.

Co se týče uvedených názvů, tak je naprosto jasné, že stráž = strážná a asi bych to vůbec neřešil.

11.1.2020 16:16:58

eMenthal
Také tam vidím spíš ženu a né chlapa i když né běžnou evropanku... spíš se nepřestávám divit co všechno může lidem vadit (někdo se upíše -to se stává a tam měl být jakýkoli tvar) a ty z něj děláš hned zloděje co to musel mermomocí ukrást z jiné verze.
______________________
hráč a drobný sběratel
hlavní tvůrce Facebookové stránky POD VÍKEM

11.1.2020 17:56:00

1a2a3a4
Ve verzi 2012 je pod nazvem guard zenska postava. Takze to opravdu vypada jako prepis puvodni verze at je to chlap nebo zenska nebo treba shemale...:)

Me spis pripada divne neco jineho. To nasilne multikulti all gender at je to hlavne korektni :), ale to je jiny pribeh.

11.1.2020 20:06:58

Multikulturní mišmaš
Tu hru mám rád a tu speciální edici se sametovým pytlem ještě radši. Ale ta multikultůra mě tam doslova s..e. Snažím se na to nemyslet, ale jakmile se mi sejde v ruce král a princ, tak adrenalin stoupá.

Jsem přesvědčen, že to s tou strážnou a strážemi je prostě opomenutí vycházející z navázání na první verzi, ale nemyslím si, že je potřeba na to takto poukazovat.

11.1.2020 20:40:29

Dooby

Poukazovat se na to právě musí, protože věci se mají dělat pořádně. A tady se na to někdo vykaslal. Mně ta chyba nevadí, novy hráč však může být zmaten. Cilem meho příspěvku bylo upozornit, aby třeba dotisk byl bez chyby, ale slabomyslnejsi to hned chápou jako útok. Že jste rovnou nesezrali toho, kdo upozornll na Pitáti Ares místo Piráti Ares v rozšíření Port Royal.

11.1.2020 23:39:58

Prekladatelsky coming-out

Ahoj, hru jsem prekladala ja. Ano, je to chyba, ale nikoli v dusledku opomenuti ci zkopirovanim predesle verze, ale prave naopak. :)) Tak usilovne jsem dumala nad genderem postavy, az mi tam po neustálém prepisovani tam a zpatky zustala chyba. Nemyslete si, ze me to nemrzi, protoze mrzi! :) Ale doufam, ze na hratelnosti to nic nemeni a aspon se treba clovek zamysli nad spravnym oslovovanim transgender lidi... :D

12.1.2020 08:17:21

Elatrix
Zamyslet se nad spravnym oslovovanim transgender "lidi" ?
Dekuji nechci, to si bez tlacit nekam jinam

12.1.2020 09:43:49

eMenthal
Asi nechci hrotit tu diskuzi. Ale mě vadí ten pohled, že je překladatel automaticky lempl. Proto jsem reagoval.

V každém překladu najdeš chybu a můžeš se stavět jako autor na hlavu, stejně tam nějaká ulpí. Můžeš akorát doufat, že nebude zásadní pro hru.

12.1.2020 09:50:21 | Upraveno autorem (porovnej)

Elatrix
Chápu, že se to stane (i důvod), ale tohle zní jako něco, co by bez problému vychytal korektor. Zvlášť když jste věděli, že se s tím názvem hýbalo. To neproběhla finální kontrola?

***
Deskoherní inkvizitor

12.1.2020 13:32:51

gar-mogoth
Bohužel, za finální kvalitu jsem byla zodpovědná já. Jak říkám, je to rozhodně chyba, moje a ničí jiná a omlouvám se za ni.
Beholder: Prosím? :D Ta moje poznámka byl samozřejmě vtip. Nevím, co tady kdo kam tlačí. Za grafiku karet opravdu zodpovědná nejsem, lol. Nicméně ty uvozovky sis mohl odpustit.

12.1.2020 16:00:56

Omg
Resite totalni hovadinu. Straz je slovo oznacujici cloveka a nebo i vice lidi na strazi bez ohledu na jeho pohlaví. Takze je to uplne jedno. Jasne, z překladatelského hlediska je to nesoudrznost terminologie. Chapu, ze u nedavneho listonos x postak to nekdo resil ale straz/ny/na come on!
___
redaktor Deskofobie

12.1.2020 17:04:56

Yedle
Je to BF(AssMode) to se musí řešit :+).

12.1.2020 19:15:50

Beholder
Vím, ze jsem OT, ale z profesního i lidskeho hlediska nemohu jinak. Napsat trangender ,,lidi’’ vypovida o ubohosti a malosti pisatele. Tomu nelze prihlizet a tento Beholderuv příspěvek by tu neměl být mlčky přechazen!

25.2.2020 11:08:11

Beholder
Možná bylo účelem tvůj příspěvek ladit k settingu hry Milostný dopis, ale i tak si myslím, že už je to příliš středověk...

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

25.2.2020 12:51:44

Ad "lidi" tedy směruji primárně k Beholderovi
Označování některých lidí formou "lidi" považujeme za dost zásadní porušovaní respektu k názoru ostatních (a je mi dokonce jedno, že první zmíňka o transgender byla míněna jako žert). Protoze podle této formulace nejde o lidi, což je když už nic jiného nesmysl z biologického hlediska. A že mají jiný názor neznamená, že je v pořádku je dehonestovat. Nakonec více takové prohlášení vypovídá o jeho autorovi než o osočované cílové skupině.

Nicméně si nemyslíme, že řešením je tyto věci mazat, protože to pak obzvláště zatvrzelým jedincům přihání vodu na mlýn (opravdu nikoho teď neoznačuji, je to obecné pozorování obvykle extrémních zastánců snad všech názorů) v tom, že "cenzura", "zednáři", "pražská kavárna", "konspirace" nebo "Sorosovi multikulti sluníčkáři". Což jsou další zdánlivě slušná vyjádření, jejichž cílem je ale jednoznačně nálepkování a dehonestace protistrany. Každý nechť si udělá názor sám...

Mimochodem, ač Beholdere s tvým názorem nesouhlasím, tak ho nebudu označovat za pitomý, protože tím bych se dopustil přesně stejného chování, které kritizuji :-). A to na druhou stranu nejsem rozhodně zastáncem 43 pohlaví a podobně. Jen nějak nemám potřebu se vyhraňovat, úmyslně ubližovat a tak. Raději si s člověkem s jiným názorem konstruktivně popovídám a klidně se pak shodnu, že sorry, ale že se neshodnem :-)

25.2.2020 13:20:41

Beholder
Nějakou chvíli jsem přemýšlel, jak se vyjádřit, protože jsem v tomto ohledu mnohem militantnější...

...a musím poděkovat Diovi ;) (love, peace)

25.2.2020 13:24:18

K tématu
Jen tak "mimochodem k tématu" ;-).

Z lidské chyby se tu úplně zbytečně dělá velbloud. Je super, že na to nálezce upozornil (naprosto věřím, že s cílem případné opravy v budoucích vydáních). Je až neskutečné, že autorka se tu objevila, posypala si hlavu popelem (z mého pohledu až zbytečně moc ;-) a vzala chybu na vědomí do budoucna.

Škoda, že u takové super spolupráce vydavatele a komunity neskončilo. A díky těm, kteří se této konstruktivní roviny drželi! Vážím si toho. K tomu zbytku se již vyjadřovat nebudu...

25.2.2020 13:31:00 | Upraveno autorem (porovnej)

Leech a zbytek
Pac a pusu...

25.2.2020 13:38:58

Výborně
Asi by bylo fér nechat se Beholdera napřed vyjádřit, jak to opravdu myslel. Společným rysem chování této komunity je nasazování psí hlavy komukoliv, koho dotyčný nepochopil (vlastní zkušenost z obou stran).
Ono totiž hoď kamenem, kdo jsi bez viny, že? Vyjádření typu "Nebudu o tobě říkat, že jsi ________, protože bych klesnul na tvoji úroveň." je naprosto dospělácký a na výši (sarkasmus).

EDIT: ninja'd by Beholder. Krásně se k tomu vyjádřil, jen co je pravda...

25.2.2020 14:02:00 | Upraveno autorem (porovnej)

Havelock
Máš pravdu, dlouze jsem přemýšlel, jestli to tam dávat. Nicméně jsem se nakonec přiklonil k tomu, že trochu ostrosti do vyjádření přidám. Nejsem takový frajer jako týpek na náměstí Nebeského klidu...

A pardon, ale je mi jedno jak kdo myslel "lidi". Evidentně nejsem sám, kdo si to vyložil jako určitou formu dehonestace.

A jestli je jedna zásadní hodnota, kterou na ZH obecně chci dodržovat, tak je respekt k ostatním. A na rovinu? Výklad této hodnoty budu vždy nakonec dělat já (ač se obvykle některých lidí na názor ptám, abych nebyl vyložene zaslepený)...

25.2.2020 14:23:20

Havelock
Asi předjímám, ale mně to je docela dost jasné z toho, jak to napsal (s ohledem na "to si běž tlačit někam jinam").

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

25.2.2020 14:39:19

Diskuze
Je naprosto zřejmé, že to Elatrix myslela jako vtip, takže Beholder vyletěl naprosto zbytečně. Na druhou stranu jeho postoj docela chápu. Počátek milénia se čím dál více nese ve znamení menšin a ústupků vůči těm, kteří "exhibují, křičí". Celá západní civilizace jede na této vlně, hlavně se nedotknout něčí důstojnosti, přesvědčení. Myslím si, že jsem poměrně tolerantní, ale některé zviditelňující akce určitých skupin mají na mě zcela opačný účinek. Nehledě na to, že tyto skupiny si často vycucají jen to, co se jim hodí ku jejich prospěchu...
Příklad:
Pokud je v zákoníku práce omezení na maximální tíhu břemena a jeho kumulativní hmotnost, které může přenášet člověk A a ve stejném zákoníku práce má člověk B v obou aspektech méně přísné limity, pak je z logiky věci zřejmé, že:
- buď bude člověk A za práce spočívající pouze v ručním přenášení břemen hůře zaplacený
- nebo bude zaplacený stejně, ale bude muset mít delší pracovní dobu, aby zvládl stejný díl práce, jako člověk B

A když to převrátím do deskových her, mě ta korektnost také neskutečně štve. Očekávám, že v dalším vydání Milostného dopisu přibudou psi a marťani nebo nejnižší forma života ve vesmíru - lidé, co si hrají z vláčky.

Omlouvám se za OT.

25.2.2020 14:52:29 | Upraveno autorem (porovnej)

saiwer
Hodně souhlas. A možná v něčem nesouhlas (nebo spíš by bylo potřeba rozebrat různé odstíny té šedi - ideálně nad pivem ;-).

A k té korektnosti ve hrách. A proč jako jí tam nemít? Když to bude přestřelené, nebude to do hry sedět nebo se to jen nebude někomu líbit, tak má krásnou možnost to ohodnotit. Tím, že si to nekoupí. Ale křičet "fůůůůj, ta hra nám tlačí korektnost"? Jaký je rozdíl proti "fůůůůj, to cukrářství ve Frakfurtu nabízí zákusek ve tvaru stylizované hlavy černocha"? Resp. klidně ať si to lidi křičí, jen to svědčí o polarizaci společnosti a mě to nebaví a když s tím mohu něco dělat, tak se o to budu snažit. Protože mi to přijde silně kontraproduktivní. Protože tlak vyvíjí protitlak. A ten zase silnější původní tlak a je z toho začarovaný kruh. A teď jak z toho ven... Ach to jsem si zase zafilozofoval...

No a proto bych obecně chtěl kultivovat respekt mezi lidmi. A klidně ať zazní otázka v diskusi je hře typu "hele, nepřijde vám ta hra nějak až podivně/protivně korektní?" A když to bude hra hrající si na hru věrně kopírující historii ve středověké Evropě, bude v ní polovina černochů a polovina králů bude královna, tak jako sorry, budu s tím souhlasit. Ale pokud to bude promované jako alternativní historie a nějak chytře ten koncept využitý, tak zase proč ne... Protože co pak ty scifi hry, kdy jedna z hratelných ras jsou inteligentní delfíni ;-) Není to taky pokus o přílišnou korektnost?

25.2.2020 15:08:26 | Upraveno autorem (porovnej)

multikulti
Brr, tak jsem si ty obrazky karet nove edice nasel na BGG (proc nejsou tu?) a musim rict, ze to je hroznej shit. Za plat pambu za starou edici. Nic proti ruznejm rasam nebo (pseudo)pohlavim, ale cpat to do her (filmu, pripadne kamkoliv) stoji za vyliz :/

25.2.2020 15:18:19

Já teda nevím...
Nedalo mi to a hledal jsem obrázky těch postav z edice 2019 a přijde mi to normálka. OK Guard vypadá trochu jako žena, možná trochu původem do Asie. A co jako? Přijde mi už to jako hledání příslovečné hole na psa :-). Ale tak to prostě vnímám... Grafika pro mě osobně úplně obyčejná, žádné umění, prostě průměr. A ilustrátorovi tak ty postavy prostě tak nějak vyšly. A nebo čemu by vadilo, kdyby ilustrátor dostal příkaz "toho guarda udělej jako ženskou/asiata/..."? Mě osobně by vadilo vzhledem k zasazení hry, kdyby chtěli modrého marťana nebo příslovečného inteligentního delfína (který už má slíbený velitelský můstek v dalším seriálu Star Treku :-).

Ještě mě napadlo k dokreslení... Komu před 20 lety vadil v Robinu Hoodovi ten jeho muslimský pomocník? Nepamatuju nikoho. Dneska? Dneska si myslím, že by kolem toho pár lidí na sociálních sítích aféru vytvářelo (ale opět, moje domněnka, kterou prokázat nebude možné :-)...

25.2.2020 16:52:07 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Tajuplné říše
Tajuplné říše
Akt. cena: 225 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas