Middara: Unintentional Malum – Act 1

xxxxxxxxxx hodnoceno 10x (Seznam vlastníků)

Middara: Unintentional Malum – Act 1 - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 15 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: kooperativní, vývoj postavy
Čeština: undefined
Vydavatelé: Succubus Publishing
Autoři: Brennon Moncur
Brooklynn Lundberg
Clayton Helme
Ian Tate
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

První dojmy?

Hrál už to někdo? Právě jsem shlédnul Falcův DF unboxing, a hra hodně přitáhla mojí pozornost..
1.6.2019 10:22:33

Dojmy z hry
Začali sme to hrať pár týždňov dozadu a musím povedať, že zatiaľ je to skutočne excelentné. Síce naším tempom to budeme hrať vyše 100 hodín.. pričom na začiatku som to podhodnotila na 40, ale keďže sa hra páči, tak myslím, že sa s tým skupina zrovná.

Príbeh je zábavný, v porovnaní napr s Gloomhavenom mi to príde oveľa lepšie. Možno sa to dá porovnať s Mice and Mystics? Tam sa mi tiež ten príbeh zdal byť pekne spravený, ale tam nám zase prišli priveľmi triviálne mechaniky, tak sme to po dvoch scenárkach predali. V každom prípade, príbeh v Middare nie je generický a postavy majú osobnosť. Samozrejme, ak niekto nemá rád anime štýl, tak tie dievčatá v minisukniach a podivné príšery nemusia byť úplne po chuti. Nám sa to však páči. Avšak, ak to budete celé čítať a prekladať nahlas ako my, tak to zaberie dosť času, občas tam toho textu je fakt hodne, trebárs na hodinku a pol. Ale keďže ten príbeh je zaujímavý, tak to zase toľko nevadí. Prípadne majú už aj audio (ak vám nevadí počúvať anglicky) a spark notes (skrátená verzia príbehu), tak sa to dá riešiť aj tým.

Čo sa týka mechaník, tak sa mi páči, že vždy budete hádzať max 3 kocky. Môžete si tie kocky zlepšovať, ale viac ich mať nebudete. Systém vybavovania si hrdinov je skvelý, momentálne máme všetci šitné mundane vybaveníčko, ale aj s tým má človek pocit, že má na výber a na tých veciach sú zaujímavé efekty. Svojho hrdinu si skutočne môžete spraviť akého len chcete, dať mu aké chcete zbrane i ability, což je dosť cool, aj keď je potom trochu ťažšie sa rozhodnúť do čoho ísť na začiatku. Príšery sú rôznorodé a správajú sa zaujímavo, dá sa podľa toho zariadiť a strategizovať. Zároveň ich tam nebýva až tak veľa, takže keď už sa človek naučí poriadne pravidlá a vie vyhodnocovať to ich AIčko bez hádania, či je hento tak alebo tak, tak to zase tak dlho netrvá. Zase sa nevyhnem porovnaniu s GH, kde máme za sebou asi 18 scenárov a teda ovládanie tých hromád príšer v každom ťahu mi už riadne lezie na nervy.

Setup jedného encounteru trvá krátko, max 10 minút. Zatiaľ nie sme moc ďaleko, tak neviem, ako to bude ohľadom vetvenia a rôznorodosti scenárov. Avšak posledný scenár, ktorý sme robili mal hodne pekný cieľ, tak v tomto ohľade mám nádej, že to bude bývať rôznorodé. Celkovo tie červene zašrafované texty v knihe príbehov sú skvelé riešenie, neviete, aký loot na vás čaká v truhle, neviete, čo za vami čaká za hentým rohom, bude to hromada cave sicklov, truhlička s pokladom alebo ďalší kus jaskyne? A čo sa stane, keď zatiahnete za hentú páčku?

Ak to niekto budete hrať, tak som si čítala názory na to, že hra je príliš ľahká. V novom KS to plánujú vyriešiť a upgradnú ten akt jedna, aby bola obtiažnosť hard. Hra v stave v akom je teraz je vraj easy obtiažnosť. V každom prípade, ja som zatiaľ upgradla pár vecí, ktoré sa doporučovali na zvýšenie obtiažnosti: reshuffle iniciatívy každé kolo, monštrum sa spawnuje hneď ďalšie v iniciatíve, aplikovala som erratu na cloth veci (ktoré boli bez nej moc silné). A downscalovala som bonusy za flanking a backstab. Prvé scenáre boli aj napriek tomu ľahké, ale to je v pohode, keďže to je v podstate tutoriál. Od nejakého štvrtého encounteru to už začalo byť zaujímavejšie, ale prešli sme ich už tak 10 a stále sme žiadny neprehrali (aj keď v poslednom sme mali pár nešťastných hodov za príšery a dve postavy boli defeated). Takže s tými úpravami obtiažnosti už to je v pohode hrateľné, predpokládam, že moc prehrávať nebudeme, ale sme už aspoň nútení dávať si pozor, aby sme neprehrali.

Takže za mňa a moju skupinu zatiaľ celkovo veľká spokojnosť a tešíme sa, ako sa to bude ďalej vyvíjať.

1.6.2019 12:57:45

Simcsa
Ahoj, jsem rád, že to tu někdo hrál. Můžu se ještě zeptat - anime styl, mangu atd. opravdu nemám vůbec rád. Jak moc je tento východní styl cítit v tom příběhu ? Protože pokud by se to týkalo jen obrázků, tak bych si desky hráčů mohl přetisknout na něco, co by mě tolik neiritovalo, v knize příběhů si je třeba zakrýt a místo holky s minisukní použít miniaturu z jiné hry (ano, tak moc nemám rád tento styl ;-) Ale zřejmě se jedná o nějaké východní sci-fi-fantasy, soudě podle toho, že jsem viděl u jednoho hrdiny pušku... Zajímalo by mě, jestli si příběh může užít i člověk, zvyklý na evropské/severské fantasy ala Tolkien, Lone Wolf atd. Ptám se, protože jinak mám rád rozsáhlé herní příběhy, v knize příběhů je množství rozhodování, skryté volby s výsledky rozhodnutí...

1.6.2019 16:49:20

MikeDundee
Ahoj, mám rozjetou kampaň se Simcsa a sdílím s ní veškeré nadšení, ale tobě bych doporučil jinou hru.
Příběh je ze světa fantasy a přirovnal bych to k DND, ale je tam cítit i anime styl a k Pánovi prstenů to má hodně daleko.
Co se týče grafiky, pokud trpíš už při pohledu na obálku hry, tak ten Game book nezvládneš. Je plný doprovodných obrázků, které dotváří svět a jsou velmi výrazně v anime stylu.

3.6.2019 10:39:58 | Upraveno autorem (porovnej)

MikeDundee
Ahoj, na tvojom mieste by som sa poohliadla po inej hre. Nemusíš milovať anime, aby si si hru užil, ale podľa mňa je treba aspoň byť k nemu neutrálny. Obrázkov je tam hromada, takže si neviem predstaviť, ako to budeš zakrývať, a príbeh je o deckách, ktoré prechádzajú dungeonmi.

7.6.2019 12:03:16

Pro 2 hráče?
Je Middara dobrá i ve dvou hráčích? Zkoušeli jste to?

23.6.2019 21:48:19

kubicvak
Hrát to určitě jde, ale každý musí ovládat 2 postavy. Hra a příběh je nastavený právě na 4 hrdiny.

23.6.2019 23:37:34

pro 2

Ve skutečnosti už existuje/chystá se ofiko varianta pro 2 hráče, kteří nechtějí ovládat více hrdinů.

Zahlédl jsem na BGG - vypustili to mezi lidi a čekají na odezvu, aby to mohli případně poladit a vydat s druhou edicí.

(hru nemám, takže jsem to kdovíjak nestudoval)

24.6.2019 11:37:51

Vybíráme z Bazaru

Art Gallery Nová CZ verze
Art Gallery Nová CZ verze
Akt. cena: 459 Kč
Končí za: 4 dny

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas