Mexica - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Ravensburger
Rio Grande Games
Super Meeple
Autoři: Michael Kiesling
Wolfgang Kramer
Rok vydání: 2002
Sdílej: Facebook

Otázky ke hře

body za nula budov

Může získat nějaké body hráč, který sice v okrsku nemá žádnou budovu, ale přesto je třeba na sdíleném druhém místě (např. když v okrsku je jen jediná budova)?
1.2.2014 17:06:07

btk

Bodují pouze hráči, kteří mají v okrsku pyramidy
V pravidlech to sice není napsáno úplně doslovně, nicméně se tam píše, že body každého hráče se přidělují podle součtu hodnot všech jeho pyramid v daném okrsku. Pokud tam žádné pyramidy nemá, není co sčítat, a proto tato hodnota pyramid vůbec neexistuje, tudíž hráč nemá na žádné body nárok.

1.2.2014 18:11:04

budovy
Přísně technicky vzato co sčítat je, součet je nula a ten je druhý nejvyšší. Na úplně identický dotaz u hry Bezva finta Vláďa Chvátil i hoši z CGE odpovídali, že je nutné se doslova držet pravidel, a tak tam je možné dostat body i za nula něčeho.
Na upřesňující dotaz, zda je to tak opravdu míněno schválně, nebo to bylo v pravidlech vynecháno omylem, už Vláďa nevěděl sám.
Asi holt je potřeba si to říct před začátkem hry...

1.2.2014 18:29:30

btk

Přísně technicky vzato,
když v okrsku žádné pyramidy nejsou, není co sčítat. Pyramidy ve hře mají hodnotu 1 - 4, "nulové" pyramidy neexistují, pravidla píší, že se sčítají hodnoty pyramid v okrsku, přičemž to slovo hodnoty je napsáno tučně. I logicky mi dává větší smysl to, že ten, kdo staví, má body, a ten, kdo nestaví, body nemá. Jestli to chceš hrát jinak a dohodneš se se spoluhráči, nikdo ti samozřejmě bránit nebude, pravdou je, že málokterá pravidla jsou napsaná tak, aby nepřipouštěla naprosto žádnou diskusi. Mimochodem stejný dotaz, jako máš ty, jsme našel i na boardgamegeeku a odpověď byla podobná, jako ta moje.

1.2.2014 23:18:56

btk
Bohužel nemáš pravdu, i když výsledek je asi stejný. Pravidla celkem jasně říkají, že i za nula budov by se měly body udělovat. Zdá se to sice nelogické, vypadá to jako chyba a také se mi líbí hrát to tak, že k zisku bodů je nějaká budova zapotřebí, ale měli bychom si být vědomi, že právě tohle je fanouškovské ohnutí pravidel.
Argument: Vycházím z anglického překladu pravidel. Není to originál, takže má jen omezenou vypovídací hodnotu, nicméně německý originál jsem líný hledat.
Tam se praví: "When scoring a district, first determine the value of all players´ buildings in the district. To determine the value of a player´s buildings, (tučně) sum the values (konec tučně) of the player´s buildings in the district."
Nula je rozhodně také platný součet čehokoliv, kromě toho je tučně jen to o hodnotách, ne o budovách.
Takže můj původní dotaz směřoval na to, zda hraje někdo fanouškovskou úpravu, že body lze získat jen při alespoň jedné vlastní budově, a za odpověď na tuhle otázku ti děkuji (je stejně dobrá jako obdobná odpověď hráče na BGG). Dále mě zajímalo, jestli náhodou někdo neví o názoru autora (-ů) či vydavatele, a v tomto směru je BGG také zatím negativní.

2.2.2014 09:53:28

karel
Zajímavý dotaz - mě by nikdy nenapadlo, že za nula budov bych mohl chtít nějaké body...
Zmiňovaný odstavec o bodování zní v překladu z němčiny takto: "Při počítání okrsku jde vždy o hodnotu budov. Tím se myslí součet hodnot všech budov jednoho hráče v okrsku." Součet hodnot je podle mě zvýrazněn, aby nedošlo k záměně s počtem budov (já mám tři budovy, ty jen dvě, přesto vyhráváš, protože jsou za víc).
Jak to cítím já (protože výslovně to nikde uvedeno není) - věta "musíš mít v okrsku budovu, jinak body nedostaneš" v pravidlech není, protože prostě autorům nedošlo, že by na tak prostou (v termínech života, vesmíru a vůbec) eurohru mohl někdo aplikovat nezničitelnou matematickou logiku, že nula je také počet, a že dle herního citu by ses měl snažit něco vybudovat, jelikož při hře dvou hráčů takto získám spousty bodů, aniž bych hnul prstem a cokoli na plán umístil. A navíc skončím bez práce druhý, zatímco parťák, co drtil šedou kůru bude předposlední :-)

2.2.2014 10:52:07

bacil
Ano, ano, viděl jsem to taky tak, dokud mě v CGE rázně nepoučili, že pravidla jsou pravidla, myslet si můžeme, co chceme, ale hrát je potřeba podle nich. Třeba to K und K tak ostře nevidí...

2.2.2014 14:34:06

btk

karel
Sečti IQ jednotlivých Marťanů na planetě Zemi a dostaneš IQ pozemské Marťanské populace. Jaká tato hodnota bude? Podle tebe možná nula, podle mě tato hodnota vůbec neexistuje, protože prostě není co sčítat. A o tom to celé je (pokud se bavíme jen o pravidlech a ne o logice hry). Otázka je, jak se změní strategie při různých výkladech. Dle mých zkušeností dokážou na konci hry i malé okrsky často rozhodnout a pokud by se bodovalo i "za nic", ztratí zakládání a stavění v těchto okrscích mnoho ze své přitažlivosti a samotné stavění budov se pravděpodobně bude odehrávat téměř výhradně v těch velkých.

2.2.2014 18:32:26

Po letech?
Vracím se ke hře po letech a procházím otázky ke hře. Je něco nového k této otázce? Od autorů nebo v souvislosti s novým vydáním? Podle diskuze před 6 lety mi pak totiž vychází, že kdo nemá pyramidu neboduje, protože v níže zmiňovaných něm. pravidlech se hovoří o součtu hodnot postavených pyramid. Nebo jsem to pochopil špatně? Chci hrát podle pravidel hry. Díky za trpělivost.

24.9.2020 20:16:39

Vybíráme z Bazaru

Lux Aeterna
Lux Aeterna
Akt. cena: 350 Kč
Končí za: 9 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas