nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Merkator

Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Renesance
Herní kategorie: ekonomická
Čeština: není
Vydavatelé: Lookout Games
Autoři: Uwe Rosenberg
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

Popis hry

Hráči se stávají obchodníky, kteří cestují po evropských městech, získávají zde zboží a to pak pomocí kontraktů dodávají do míst, kde je zrovna potřeba. Tím získávají nové, hodnotnější kontrakty. Jak jejich vliv roste, mohou své peníze investovat do honosných budov, které zvýší jejich věhlas a tím i šanci na vítězství.

Průběh hry

Hra probíhá na kola, každý tah hráče má čtyři fáze:

  1. Investice - hráč prodá kontrakty dle svého uvážení a za utržené peníze může nakoupit karty budov nebo bonusové karty.
  2. Cestování - hráč cestuje do jednoho z měst na plánu, aby tam sesbíral zboží a svou návštěvou vyvolal příliv zboží do okolních měst.
  3. Plnění kontraktů - hráč plní kontrakty, na které má zboží a které jsou vázány k městu, kde se právě nachází.
  4. Spolujízda - spoluhráči se mohou přidat k cestě aktivního hráče a sami v daném mšste obchodovat.

Hra končí, pokud dojdou žetony času, či je některým z hráčů získán nejcennější kontrakt "Vestfálský mír", což znamená konec třicetileté války.

Zajímavými mechanismy hry jsou:

  • Příjem zboží - každá barva kostek odpovídá dvěma druhům zboží, takže hráči musí při příimu zvážit, kterého druhu budou potřebovat více a podle toho umístit kostky.
  • Pohyb po mapě - Hráč při pohybu do určitých lokací dostává ze stupnice času žetony času. Jakmile se stupnice vyprázdní, hra končí. Jiné lokace naproti tomu vyžadují, aby hráč měl nějaké žetony v zásobě a odevzdal je za cestu (ne zpět na stupnici, ale nyní už mimo hru). Hráči tak mohou korigovat tempo hry.
  • Spolujízda - Poté, co hráč navštíví město, mohou se k němu přidat i spoluhráči, kteří mu za to platí žetony času. Ti pak mohou v daném městě také sbírat zboží (bonusovými kartami) a plnit kontrakty. Takto je možné vydělávat i během tahu jiných hráčů.
  • Plnění kontraktů - Kontrakty jsou hlavním zdrojem vítězných bodů na konci hry. Hráč začíná se čtyřmi kontrakty a za splnění kteréhokoli z nich (odevzdání příslušného zboží v cílovém městě) dostane novou kartu kontraktu s hodnotou o jedna vyšší než kontrakt splněný. Původní kontrakt mu ovšem zůstává! Takto hráči sbírají kontrakty, aby pak nadbytečné prodali v investiční fázi. Na konci hry každý aktuálně aktivní (= neprodaný) kontrakt hráči vynese body rovné hodnotě tohoto kontraktu.

Autor: Kew