Merchants & Marauders

xxxxxxxxxo hodnoceno 47x (Seznam vlastníků)

Merchants & Marauders - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Piráti
Herní kategorie: desková hra, ekonomická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Z-Man Games
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Galeona vs. Fregata

O víkendu jsem se opět po dlouhé době dostal ke hraní M&M. Zas a znovu mne to dovedlo k zamyšlení, k čemu je fregata vlastně dobrá. Ve všech ohledech zaostává za galeonou. Vyjma manévrovatelnosti. Bohužel ji převyšuje pouze o 1, takže extra kostku na "seamanship" hráč nedostane. Razil jsem proto cestu piráta plující v galeoně. S merchant raidem byl problém, protože mi prakticky vše uteklo. Naopak to byla výhoda v boji proti hráčům a NPC. (A toho jsem stejně nechtěl využít, protože poslat ke dnu nováčka ve flutě mi přišlo přliš zařezávací.) Díky tomu mi přijde, že pirát ztrácí na univerzálnosti oproti obchodníkovi. Zatímco obchodník v galeoně si může troufnout napadnout piráta a současně obchodovat, pirát se rozhoduje, zda si vybere plující pevnost galeonu a půjde proti plastovým modelům, nebo zvolí fregatu a soustředí se na merchant raids. Zvažuji co s tím, abych nějak výrazně nenarušil pravidla a hru spíš nepokazil. Momentálně to reálně vidím na 2 možné úpravy:

1) Fregata má při boji s galeonou o 1 vyšší manévrovatelnost (nelze ji podle mě zvýšit paušálně, protože pak by se značně usnadnil merchant raid).

2) Fregata má 4 děla (namísto současných 3).

Samozřejmě lze namítnout, že fregat "stačí" najít přístav, kde se prodává modifikace "plachty a stěžně", ale takový plán má dle mého názoru 3 velká "ale":

1) Hráč ho po celou hru nemusí najít
2) Může do něj plout X tahů a být předběhnut.
3) Obchodník není ve své lodi omezen ničím a hned si plní své úkoly. Pirát by spoléhal na věc, která nastane jen s určitou pravděpodobností a musí ji obětovat část času, který pak na obchodníka ztratí.

Jakožto pirát mi pak takový hráč připadá být bitý, protože galeona fregatu převyšuje výdrží, posádkou a i počtem děl. Tedy vším, co je pro boj podstatné.

Samozřejmě jsem zvažoval i house rule, kdy se cena galeony navyšuje o 10 zlatých. Nicméně to mi nepřijde jako rozhodující rozdíl. Našetřit 10 zlatých je mnohem snazší, než najít vylepšení "plachty a stěžně".

Zajímají mne samozřejmě názory, jak to řešit.
23.9.2013 15:45:28

G vs. F
Teď jsme dohráli a taky na tom bádám. Taky mě napadlo změnit ceny těch dvou lodí (kdyby byla fragata za (např.) 25 a galeona za 40, už v tom bude rozdíl) - je-li to však korektní. Na BGG autor hry argumentuje nízkou manévrovatelností galeony, tím pádem (jak píše Špatňák) všechno uteče, a tudíž nemůže hráč spoléhat na body za 12+ peněz za raid. A v tom asi bude ten klíčový moment...

1.1.2014 18:21:39

G vs F
Tenhle problém byl viditelný už v samotném základu, myslím že galeona z historického hlediska byla nejdřív válečnou lodí časem přešla na silně ozbrojenou obchodní loď, využíváná hlavně Španěly v jejich zlatých flotilách.
Se Špatňákem bych souhlasil hlavně v bodě 1 než v bodě 2, ale naproti tomu piráti byli lepší v obsluze děl než většina obchodních lodí.
Zase s Bacilem bych souhlasil na zvýšení ceny Galeony oproti fregatě, poněvadž v této podobě si obchodník koupí svůj Man-o-War.
Chce tyto změny testnout ,aby zase nebyla moc porušena rovnováha. Takže dobrý lov, a kurdějě s vámi :-).

12.9.2015 07:11:55

G vs F
Tenhle problém byl viditelný už v samotném základu, myslím že galeona z historického hlediska byla nejdřív válečnou lodí časem přešla na silně ozbrojenou obchodní loď, využíváná hlavně Španěly v jejich zlatých flotilách.
Se Špatňákem bych souhlasil hlavně v bodě 1 než v bodě 2, ale naproti tomu piráti byli lepší v obsluze děl než většina obchodních lodí.
Zase s Bacilem bych souhlasil na zvýšení ceny Galeony oproti fregatě, poněvadž v této podobě si obchodník koupí svůj Man-o-War.
Chce tyto změny testnout ,aby zase nebyla moc porušena rovnováha. Takže dobrý lov, a kurdějě s vámi :-).

12.9.2015 07:11:56

Galeona
Mám nově rozšíření Seas of Glory a tam je galeona upravená - má manévrovatelnost 1, takže už si rozmyslíš vzít si ji, pokud nechceš jen převážet zboží.

13.9.2015 14:49:31

Hmm
Hrál jsem tu hru celkem 2x a v každé hře jsem si vzal Fregatu s tím, že v tom musí něco být. Pokaždé jsem dospěl k názoru ze Fregata je jednoznačně blbější loď a pokud upgraduji loď tak za předpokladu, že jsou v nějaké rozumné vzdálěnosti stěžně (max 2 tahy vzdálené) tak Fregatu nemá vůbec cenu brát a to ani za předpokladu, že hraju za piráta. Galeona je po všech stánkách lepší loď a když už nic, tak má značně více hitpointů, takže ji zkolit trvá mnohem déle (pokud nemáte hodně blbé hody kostkou). Až to budu hrát příště tak úpravu manvrovatelnosti na 1 pro Galeonu jednoznačně doporučím, navíc se jedná i o oficiální variantu již pro základní hru. Jinak je pravda, že rozšíření tohle řeší automaticky a navíc přidává ještě jednu loď navíc. Hra je to super ale jinak mě nikdo nepřesvědčí, že má význam preferovat fregatu před galeonou.

21.7.2016 08:20:19

Vybíráme z Bazaru

Summoner Wars: Mistrovská sada (CZ) - 1. edice
Summoner Wars: Mistrovská sada (CZ) - 1. edice
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 5 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas