nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Men of Iron, Volume I: The Rebirth of Infantry

Počet hráčů: 1 - 2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: válečná
Čeština: není
Vydavatelé: GMT Games
Autoři: Richard H. Berg
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Je vůbec zázrak, že na tomto světě jsem. Již můj praděd byl šlechetný rytíř, který vybojoval nejednu bitvu a tak mohl svůj meč předat svému synovi, mému dědovi. Jablko nepadlo daleko od stromu a tak i můj děd byl velký a šlechetný rytíř. Jeho odvaha a skvělé taktické dovednosti ho vynesli až do stavu šlechticů, kteří měli výsadu jezdit do boje na koni. I můj otec byl šlechtic a nyní jsem to i já. Naše těžká jízda je postrachem po celé zemi, jsme nejdůležitější součástí armády. Nerad to říkám, ale poslední dobou si naši vládci myslí, že i pěchota je důležitá. Pche, jsou to jen slaboši, neurození zemědělci, kteří neslouží k ničemu jinému, než jako živé štíty.

Jan ze Stráže u Liberce dne 22. července 1314 (Bannockburn)

Men of Iron je taktická hra ze středověku, která simuluje nejvýznamnější bitvy 14. století. Autorem této středně obtížné hry jest Richard H. Berg (Pax Romana, SPQR, June 6 a další). Sám autor prohlašuje: rychle k naučení, snadno k zahrání. :)

Co vše ve hře naleznete:

 • Kolem 700 žetonů
 • 3 pomocné archy
 • 2 mapy (celkem 6 map)
 • Pravidla a brožura s bitvami
 • Kostky

Podtitul této hry nese název The Rebirth of Infantry in 14th Century Wester Europe (Znovu zrození pěchoty v západní Evropě během 14. století) a styl hraní tomu i odpovídá. Je zde kladen důraz na použití pěchoty, která dokáže s jízdou pěkně zamávat. Naleznete zde: Lukostřelce, kušisty, rytíře, kopiníky, jízdu ale i rytíře, kteří spadli z koně. :D

S Men of Iron se vydáte na bitevní pole:

 • Falkirk - Skotsko, 22. Července 1298
 • Courtai - Flandry, 11. Července 1302
 • Bannockburn – Skotsko, 23-24. Června 1314
 • Crecy – Francie, 26.Srpena 1346
 • Poitiers – Francie, 19. Září 1356
 • Najara – Kastilie, 3. Dubna 1367

Tyto bitvy naleznete v oddělené brožuře, která vám historickým popiskem přiblíží situaci a poté pěkně provede přípravou hry.

Všechny bitvy jsou ve stylu aktivní útočník vs. pasivní obránce, naštěstí ale autor dává ke každé bitvě možnost hrát hru podle pravidel, které bitvu vyrovnávají, ale mění tak historické pozadí.

A tak, místo aby William Wallace čekal na jízdu, může se pohybovat, měnit formace a doufat, že to nějak rozdýchá. :)

Příprava hry

Nic složitého, dle chuti a časové tísni si zvolíte odpovídající scénář. Rozložíte mapu, rozmístíte jednotky a pak už jen dle určení scénáře začne začínající hráč aktivaci velitele a jeho oddílu.

Průběh hry:

Hra Men of Iron nemá klasická herní kola, vše se děje výše zmíněnou aktivací oddílů a jejich velitele. Oba hráči mají ale možnost zasáhnout do protihráčovi aktivace tím, že se pokusí aktivovat svého velitele. Pokud uspějí, stávají se aktivními hráči, ale pokud ne, dávají tak protihráči zdarma aktivaci libovolného velitele. Tím, že aktivujete velitele, smíte pohnout jeho jednotkami a poté vyvolat souboj s nepřítelem. Jak na jednotku zaútočíte je pouze na vás a je jasné, že z boku máte lepší výhody, stejně tak pokud se na ní vrhnete v přesile. Jízda vám dokonce umožní provést drtící výpad, ale není to zase až tak jednoduché a vše má své pro a proti.

V Men of Iron se prověří vaše taktické schopnosti, zdravý úsudek a brilantní manévrování. :) Tak se nebojte a směle do toho! :D

Autor: Jenda (SSZGSA)