Marvel Champions: Karetní hra

xxxxxxxxxo hodnoceno 184x (Seznam vlastníků)

Marvel Champions: Karetní hra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: karetní hra, kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Caleb Grace
Michael Boggs
Nate French
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Úvaha - Marvel Champions LCG - majstrštyk nebo podvod na hráče ?

Od shlédnutí žebříčku na pandemiconu, kde Petr s Jirkou a Falcem skvěle rozebrali hrdiny přemýšlím o MC. Hra šla na trh před vánoci 2019 a všichni jsme byli nadšení jak to kluci pěkně stihli. Ale stihli to? Poměrně málo z rozjuchaných fans se v době vydání ptalo proč je v krabici pět hrdinů na čtyři aspekty? Přitom mapping na Arkham Horror byl zjevný. Tvůrci později přiznali, že existoval ještě jeden aspekt se jménem Determination, který se do finálního produktu nedostal a měl být zhruba ekvivalentem Survivor classy z Arkhamu. Což hodně věcí osvětluje.

Stačí to vzít logicky. Základní set má pět postav a pokračuje šesti Hero packy. Cože? To nedává smysl. Proč šest? Znamená to, že někdo přebývá? Ale dobře. Pokud vezmeme stávající aspekty, tak u agrese není co řešit. Hulkové jsou jasní. I leadership je poměrně jasná věc. Cap je rozený vůdce a o Captain Marvel taky není pochyb. Pak tu máme spideyho, který se dá potunit i jinak, ale jeho domovský aspekt je jasně justice a Panther je typický ochránce. Následují Black Widow se Strangem, kteří jsou kvůli své verzatilitě a moci diskutabilní, ale dokážu si představit, že byli zamýšleni pro jejich domovský aspekt.

Zbývá Iron Man, Thor a Ms. Marvel. Slečna je typický doprovodný charakter, který rozhodně funguje skvěle v teamu, jinak je k ničemu. Klasický filler, který bych si troufl hodnotit jak nadbytečnost. Nebo snad odpustka za lemplovství? A pak tu máme dva nejmocnější Avangery, kteří jsou ve hře nepostradatelní, ale zároveň dokonale nehratelní. A já se ptám : fakt je jejich design tak špatný? Nebo jim chybí aspekt, který by z nich udělal samostatně použitelné hrdiny? Když vidím hrdiny z návazného cyklu, kteří jsou jedním slovem skvělí jak po stránce designu, tak i co do složení startovních balíků, které se kolikrát skrz jejich vyváženost ani nechce rozebírat (Strange, Wasp, Qicksilver), vidím jak jsou tvůrci šikovní a invenční, tak jednoduše nevěřím, že to co se děje u Iron Mana a Thora byl záměr. Spíš rychlé zalepení problému (navíc tím nejdebilnějším aspektem, který je dokonale degeneroval do okresního přeboru). Protože u umírajícího Starka s reaktorem v srdci je přežití jasné a v designu Thora je zase vepsán zdaleka nejvyšší počet životů u hrdiny ve hře, kterými měl patrně platit za funkčnost.

Je to velká škoda, nejde tu jen o odmáznutí dvou ikonických postav. Třída přeživších je v AH sice pro pokročilejší hráče, ale je jednoznačně nejzábavnější za ni hrát a fakt mě mrzí, že jsme o tuhle třešničku na dortu přišli. Otázka je jestli to prostě jen nestihli, nebo to fakt tak nefungovalo. Každopádně ale měli všichni hrdinové původně zamýšlení pro tenhle aspekt projít redesignem. Klidně bych si na to půl roku počkal.
21.4.2021 09:55:30

bavime sa o predpripravench balikoch? solo/multiplayer? Thor a Iron-Man su spatni? To si si asi pomylil hru. Objektivne su to S/A-tier hrdinovia a jedny z najslinejsich :D Design je v pohode.
+ to rozebirany na pandemiconu nebylo vubec smerodatny a za mne to teda vubec nerozebrali skvele, ale to sme uz resili na discordu.

21.4.2021 11:37:57 | Upraveno autorem (porovnej)

Nic v zlom ale pride mi ze uplne nevies o com rozpravas, resp. dost odvazne hodnotis tych hrdinov (ani som uplne nepochopil na zaklade coho vyvodzujes tie zavery kto je dobry a kto je nepouzitelny)
Detailnejsie:
Captain Marvel je najlepsia Justice/Agg hlavne na solo kde dokaze porazit vacsinu padouchu za 2/3 kola.
Spider-Man teda vubec neni najlepsi v Justice, Protection je podla mna vhodnejsi pre neho + s novymi packmi je dost silny v aggression po novu.
Black Panther ma velmi dobry kit na to aby dokazal zaplatit hordu spojencu takze leadership je pre neho jeden z nejlepsich. Protection asi najslabsi co sa tyka ostatnych aspektov.
Black Widow zavisi jak ju chces hrat a v kolkych hracoch.
Dr. Strange nepotrebuje zadny aspect (klidne aj only basic), vacsinu hras tie jeho karty takze ten zbytek decku mas len ako platidlo.
"Slečna je typický doprovodný charakter, který rozhodně funguje skvěle v teamu, jinak je k ničemu" kamo :D. Ms. Marvel je jeden z najlepsich hrdinov na solo a dokaze ziarit v Justice aj v Aggression, velmi versatilni charakter.
ze "nadbytecnost" :D ty su uplne v lese.
Co sa tyka mocnych Avengerov, tak Iron-Man teda rozhodne nepatri medzi top 2 nejsilejsich (ani v komixoch, filmoch). Komentar: "ale zároveň dokonale nehratelní". Su velmi dobre hratelni len sa treba za nich naucit hrat. Jich design neni vubec spatny, Iron-Man trochu potrebuje pomoct kym si posklada oblek takze neni uplne najlepsi na solo. Thor je casto diskutovan na roznych forach ale na konec som dosel k zaveru ze ludia maju nejaky svoj styl hrania + nie kazdy hrdina je dobry proti kazdemu villainovi a preto na neho casto nadavaju. Presne kvoli tomu ze je Thor skoro az broken tak ma znizeny hand size aby sa to trochu vybalancovalo. 

Asi oba hrame nejakou jinou hru. Nebo nevim odkud beres ti radikalne spatne nazory na hrdiny. 

P.S. to ze hrajes spatny deck s hrdinom este neznamena ze samotny hrdina je spatny.

 

21.4.2021 11:54:09 | Upraveno autorem (porovnej)

+ pocul som podcast kde rozoberali ten posledny fialovy aspekt (determination) a nedostal sa do finalni verze pretoze dost vela kariet sa proste prekryvalo s ostatnymi aspektami a bol malo unikatny. + to porovnani s Arkhamem je dost divne kedze tie aspekty funguju uplne inak v Marvel Ch. oproti classam v Arkhame.

21.4.2021 11:58:39 | Upraveno autorem (porovnej)

sedlak87 : Ano, to bych měl možná doplnit. Jde mi o standardně navržené decky a ne vyloženě o sólo, ale o autonomnost postavy. Tak abys s ní nepotřeboval nutně podporu, nebo nemusel být podporou svého spoluhráče. Nechtěl jsem rozebírat komba mezi postavami, efektivitu hrdinů při výměně aspektů, nebo zohledňovat některé specifické scénáře, případně větší card pool. Takže jsem rád, že jsem se vlastně shodli v tom, že ve hře chybí aspekt a že tam jsou v základním cyklu dva hrdinové kteří úplně náhodou zrovna nefungují optimálně, když zbytek hry bez problémů šlape jak hodinky. Co se týče Ms.Marvel, tak tady výtku beru, nemám jí tolik nahranou a možná jsem její genialitu úplně nepodchytil. Zato neberu zhodnocení pademiconu, evidentně nešlo o lidi, kteří mají tisíce záznamů na marvelcdb, ale o hráče, kteří to občas vyndají z krabice a chtějí se pobavit. Což je snad stále legitimní postoj...? Tvrdím, že hra by měla fungovat i pro náhodné hráče co vlastní třeba jen její část, nebo se v ní nechtějí hrabat na fulltime.

21.4.2021 12:41:51

Vybíráme z Bazaru

Velká čínská zeď, nová ve folii CZ
Velká čínská zeď, nová ve folii CZ
Akt. cena: 2800 Kč
Končí za: 6 dnů

Offcanvas