Marvel Champions: Karetní hra

xxxxxxxxxo hodnoceno 184x (Seznam vlastníků)

Marvel Champions: Karetní hra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: karetní hra, kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Caleb Grace
Michael Boggs
Nate French
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Marvel LCG vs. LOTR LCG

Mohl by někdo prosím srovnat tyto dvě hry? Měl jsem core set LOTR LCG a ta hra mě tak neskutečně frustrovala, že to bylo neúnosné a musel jsem ji prodal. Dával jsem jí dost šancí, i některé karty jsem si dotiskl abych zjistil, zda by dva core sety změnily hratelnost. Bohužel hra na mě byla moc přísná a já nechtěl opakovat scénář několikrát a čekat až se štěstěna nakloní na mou stranu. Mám celý cyklus AH LCG a ten je báječný. Je Marvel LCG taky takový záděr jako LOTR LCG? Díky :-)
27.11.2019 10:58:12

ctrlondra
Lotr LCG som nehral, ale Marvel je veľmi podobný.

Teraz zhrniem len čisto moje pocity z Arkhamu a Marvelu.
Marvel je čistá matematika a zapamätávanie si všetkých možných mechanizmov na stole a za všetku tu námahu (ak si uspešný) dostiahneš len to, že nepriatelovi uberieš život na 0.
Moj pocit po dohratí Marvelu je vždy niečo ako ,, hmm to je všetko?" A začnem triediť karty naspäť do škatule...
Zato pri Arkhame sa rozvíja príbeh, po dohratí si prečítaš a vyhodnotíš príbeh, kopa zaujímavých variácií daneho príbehu. A vždy mam pocit že som sa dobre zahral. Pri Marvel sa premáham aby som mal podobne dobrý pocit pri hraní ako z Arkhamu ale tento pocit proste nemám, matematika, matematika a len pretahovanie sa o znižovanie scheme a hit pointov. Kde zaver hry je buď nula na počítadle tvojho hrdinu alebo nepriateľa...
Mne osobne to príde tak, že ak sa ti páči Arkham zostaň pri Arkhame a rozšír si zbierku, kým Marvel nebude mať minimalne nejakú zmysluplnejšiu kampaň alebo možnosť deckbuildingu.

27.11.2019 15:06:05 | Upraveno autorem (porovnej)

u mě vede Marvel
Osobně sem se do LOTRa nemohl nikdy nijak pořádně dostat. Zato Marvel šlape od začátku jako po másle. Jak píše stalkeroman, nějaký rozvoj příběhu tam nehledej, ale každý ten scénář a jednotlivé karty tvoří podle mě dobrou atmosféru. Třeba při hraní za Iron Mana máš prostě pocit, že si na začátku slabej Tony Stark bez obleku a ke konci hry neporazitelnej Iron Man.

Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

27.11.2019 15:21:35

ctrlondra
Ešte doplním, prečítal som strašne vela aj o Lotr LCG a aj Marvel (Marvel navyše hrávam). Takže z toho čo viem, je že Marvel nie je tak frustrujúci ako Lotr. Prvý scenár Rhino v Marvel sa dá krásne poraziť aj na prvý pokus, Marvel je prístupnejší pre začínajúceho hráča. Takže ak ťa trápi len otázka frustrácie na základe skúseností s Lotrom LCG, tak sa určite báť nemusíš.

27.11.2019 15:30:43 | Upraveno autorem (porovnej)

Podobné a přesto úplně jiné
Mám obě tyto hry. Osobně mám radši LOTRa je strategičtější a většiná scénářů (česky) byla odehrána na první pokus, ostatní na druhý či třetí a zrovna teď ho jedu znova. Líbí se mi příběh i opravdu to plánování a procházení lokací.

Marvel je ale také skvělý, proto hodlám zůstat u obou. Tady je to čistá mela a za každou postavu se hraje trošku jinak, takže ikdyž pojedeš stejný scénář, musíš zvolit jinou taktiku.

Co se týče třeba setupu, tak většina píše že LOTR je zdlouhavý. Tady nesouhlasím, podle mě je to stejné.
Marvel - vybereš hrdinu + jeho karty, vybereš taktiku a její karty + doplníš o standart karty. Vybereš záporáka, jeho úkol, karty a nějaký vedlejší plán a vše zamícháš.

Lotr - vybereš 3 hrdiny, k nim karty v barvě + doplníš o standart karty. Vybereš scénář a ten se skládá třeba ze 3 balíčků, ty jen smícháš dohromady a jde se na to. Časově naprosto identické.

První skládání balíčku u Lotra za hrdiny může být časově náročnější jen když máš mnoho rozšíření, na druhou stranu s tímto balíčkem pak projdu celou hru a né jen jeden scénář, takže další kola jsou o to rychlejší.

EDIT: a abych odpověděl na tvůj dotaz. Marvel bude asi trošku lehčí, ale podle mě dokáže také dost potrápit.

27.11.2019 16:20:30 | Upraveno autorem (porovnej)

Marvel vs. Arkham
Já mám z Marvel LCG stejný pocit jako z Avengers (filmů) - snaží se zavděčit všem a dle toho to i dopadlo. Pořád nad tím ještě hůl nelámu, ale po několika hrách mám podobný pocit jako stalkeroman - "A to je všechno?". Uvidíme, co přinese první scénářové rozšíření...

27.11.2019 16:29:24

Dojmy
Podělím se s nějakými dojmy:
Obsah krabice: Hrál jsem skoro všechny lcg od FFG. A musím pochválit FFG, že tohle zvládli dobře. Opravdu není důvod kupovat druhý set. Nechybí žetony vyšších hodnot (1,3,5) což mě v Lotrovi hrozně štvalo. Neutrální karty jsou v dostatečném počtu. Můžete vyrobit čtyři balíky a točit je. V krabici citelně chybí rozdělovače, za což by měli někomu zodpovědnému sebrat odměny. Podivný je i žeton prvního hráče, ale budiž.
Deckbuilding: Na první pohled elegantně jednoduchý. Na druhý pohled nenabízí moc variability a do budoucna neslibuje dostatečný rozvoj stávajících strategií. Prostě si neumím představ jaké karty má dostat Iron man, aby se jeho balík dostal na další úroveň. Ostatní karetní hry takhle ale fungují. V Lotrovi jeden hrdina otevřel možnosti pro karty, které byli do té doby podstatě nehratelné (takovou možnost tady zatím nevidím). V zásadě jde o to, že základ balíku tvoří karty hrdiny a vše ostatní je tam jen do počtu. Už se mi stalo, že jsem za hru zahrál jen například pět karet mimo karty hrdiny. To je extrém (ale jde to). Docela by mě zajímalo, jak chtějí zvyšovat kvalitu stávajících balíčků, ale spíš budou posilovat nové hrdiny.
Překlad: Nedokáži zatím posoudit. Stav "tuhý" ovšem pobavil
Artwork: Jedním slovem - příšerný. K universu nemám moc blízko, ale filmy znám, takže se dokáži s hrdiny jakž takž ztotožnit. Obrázky mi tady přijdou hrozně nudné - stejné, nenápadité. Lotr byl úplně o něčem jiném (a i tam mám výhrady). Obecně mi ve hrách od FFG chybí odvaha k více autorskému pojetí.
Hra: Hra je příjemně svižná. Je zde minimum kol, kdy se nic neděje. Nezvykle velká obměna karet na ruce zajišťuje novou situaci každé kolo. Každý balíček má svou tvář, smysl a strategii. V Lotrovi byly první hry otravné; se špatnými balíčky jste jen mohli doufat, že vám přijde něco, co vůbec lze vyložit. Tohle je zde odladěno skvěle a hra funguje hned od začátku.
Padouši: Tři scénáře v základu jsou docela odlišné. Nicméně si nejsem jist, zda bude variabilita v mechanikách padouchů dostatečně veliká, ale věřím, že designeři něco vymyslí. Příběh zde bohužel chybí a v tomhle Lotra natož Arkham horror nikdy nedostihne.
Počet hráčů: Za prvé musím přiznat, že už v Lotrovi a i tady odmítám hrát ve více lidech postupně a čekat na tah. Vždy jsme to hráli paralelně. Může to být výhoda, ale nemusí. Do tahu si hráči zasahují minimálně a to zdržení není obhajitelné(pro mě). Každopádně tuto hru nedoporučuji (a lotra už vůbec ne) ve více než dvou hráčích. Hra se stává chaotickou nepřehlednou a nepředvídatelnou. Ve dvou se hraje pěkně v jednom ještě lépe.
Shrnutí: Marvel champions je pěkná kooperativní hra. Ke které se nemusíte propracovávat roky, ale parádně si ji užijete hned. Ta hra s Vámi ale neporoste a těžko se stane epickým 5-letým téměř osobním posláním.

17.12.2019 21:01:55

Dojmy

Rozdíl oproti LOTR je obrovský.

LOTR je depresivní hra, kde se celou hrou nese mizerie a strach o to co se stane další kolo.

Marvel je jiný. Totálně. Díky mechanice doliz do maxima se opravdu člověk cítí jak superhrdina. pořád je co hrát a karty mají opravdu citelný vliv - jsou poměrně silné. Oproti lotru kdy každý hrdina je poměrně slabší než kdejaký nepřítel v Marvelu je to naopak. Hrdina je s velkým H :D Art work je opravdu super, celá hra má super komiksovej look. Co se týče rozšíření hned první zavádí zajímavou mechaniku elter-ego pro nepřátele což je super. Za mě 10x lepší než utahanej a depresivní LOTR.

15.1.2020 13:58:08

10/10
design je krásny, je to sakra tematické aj keď to sú len karty. Každý boss-fight je ako jeden celý komiks. Krásne si to vieš predstaviť, čo sa reálne deje. Znovuhrateľnosť je veľmi vysoká a potom ako mi prišli rozšírenia tak sa pohol trochu deck building, kde si môžem upraviť niektoré decky, zkúsiť iný deck proti konkrétnemu villainovi. Mám cca 40 odohratých hier a to som ešte neskúšal Ultrona, takže neomrzí. Čo sa týka prekladu tak by som určite neišiel do anglickej verzie, tie české výrazy su na smrť + rozšírenia sú v angličtine takže v tom budeš mať len bordel. Celý kontent pre hru 1-4 hráčov máš v základnej krabici a nič ďalšie nepotrebuješ. Není to ako u AH alebo LOTR, že potrebuješ viac tých základných krabíc.

Je to pekné, nie veľmi zložité puzzle.

Obtiažnosť si volíš sám a z toho, čo som čítal na fórach tak lotr je veľmi ťažké vyhrať a je to depresívne.

Ak sa ti páči marvel univerzum a kartové hry tak určite must buy.

Marvel Champions je najprístupnejšie z tej trojice LCG.

15.1.2020 14:23:38

Marvel vs. LOTR
Původně jsem Marvela radikálně zamítla s tím, že už máme LOTR, LCG strašně lezou do peněz a je to stejnej systém v jiném hávu. No, neměla jsem pravdu:
- LOTR je hodně o příběhu a hra je o tom, jak ten příběh společně prožíváte: "Procházíte temným lesem, s každým krokem ve vás narůstají obavy..." a tak. Je to pomalejší, kecací.
- MARVEL je o boji. Je rychlej. Vůbec jsem netušila, kdo je Captain Marvel (nojo, i kvůli tematice, která mě nebere, jsem to nechtěla :-)), a strašně me baví za ní hrát. Tak, jak se postupně rozšiřuje počet vyložených karet, roste pocit "superhrdiny". Zároveň je boj o taktice a spolupráci, nepřátelé jsou dost "nabušení", jen tak tam vletět a mlátit kolem sebe nejde, superhrdina nesuperhrdina.
Stručně: jsou to dvě úplně jiné hry a jsem ráda, že máme obě.

- LOTR je přinejmenším zatím i dost o stavbě balíčku, v MARVELU jsou zatím balíky víceméně hotové (pro mě plus u Marvela, LOTR mě baví hodně, ale balíček jsem si cheatla a našla na netu).


20.1.2020 10:02:59

Vybíráme z Bazaru

Whitehall Mystery (DE)
Whitehall Mystery (DE)
Akt. cena: 600 Kč
Končí za: 2 dny

Offcanvas