Marvel Champions: Karetní hra

xxxxxxxxxo hodnoceno 187x (Seznam vlastníků)

Marvel Champions: Karetní hra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: karetní hra, kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Caleb Grace
Michael Boggs
Nate French
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Máte už někdo zahráno? Jaký to je?
4.11.2019 10:19:05

Dojmy?
Taky by mě zajímalo, přeci jen to není úplně málo za karetku. Stojí to za ty peníze, nebo se jen platí za značku?

4.11.2019 10:55:01

Dojmy
Začnu tím, že špatné to není. Základ si hra vzala z Pána prstenů LCG. Za mě je LOTR lepší. A když srovnám ceny, tak ano platí se i za značku. Na druhou stranu, Lotr je v základu pro 2, Marvel pro 4. Ale hra mě baví, zatím odehrány 2 hry. (jednou solo, jednou ve dvou). Čím více lidí, tím těžší si myslím. Ilustrace hezké, pravidlově v pohodě. Dá se kombinovat hrdina a taktika. Hrdinů je 5 tuším, taktik 4. Takže můžete mít Spidermana s agresivní taktikou nebo třeba technickou. Těch kombinací je dost, určitě to budou desítky či stovky hodin hry. Za mě zatím dobrý, musím se více ponořit do hry.

4.11.2019 11:08:04

Dojmy

Iba dodám, že deck ktorý ma villain je zostavený tiež modulárne, takže je tam vysoká variabilita.

4.11.2019 11:34:28

Dojmy
Odehráno od pátku 10 partií, 8 solo, 2 ve dvou.
Je to pěkný, je to fakt pěkný, zase něco jiného než Arkham LCG nebo Lotr LCG.
Ryhlejší a přímočařejší.
Ve čtyřech bych se už bál délky hry, ale ve dvou jsme první scénář spláchli za 1,5h a podruhé už jen za 1h.
Přijde mi to jednoduší a přístupnější, ale dá se stížit pokud zvolíte expert mód, pak už ale bude třeba vetší card pool aby se dal balík modifikovat.
Rychlý setup což se třeba o arkhamu říct nedá.
Prostě vemete balíky a jedete.
Za mě je ta hra skvělá a půjdu 100% do dalších rozšíření.

4.11.2019 11:40:18

Dojmy
Po pár hrách (sólo a ve dvou).

Za mě je to lepší než Lotr (karetní Arkham jsem nehrál), protože:
- rychlejší deckbuilding - v podstatě vezmete hrdinu a jeho balík karet (jasně daný pro každého), přidáte jednu ze 4 sfér (pokud se bavíme o core boxu přidáte všechny karty dané barvy - snad teď nekecám) a k tomu neutrální do limitu 40-50 na balík. Expanze samozřejmě rozšíří pool, ale základ zůstává jasný a oproti Lotrovi mě to nenutí trávit xy hodin skládáním a přemýšlením.
- opravdu vám stačí jedna kopie základu - karet je hodně a unikátní karty můžete mít stejně v balíku 1x (přičemž třeba neutrální unikáty jsou zde 4x)
- balíčky hrdinů a taktik se dají měnit dle chuti - nevyhovuje vám Iron-man s agresivní taktikou? Tak jí vyměníte za vedení apod. Přičemž to má vliv na styl hraní.
- oproti Lotrovi nedostáváte zdroje na začátku kola, ale oplatíte kartami z ruky - odhodíte je za vyznačené a tím zaplatíte cenu karty. Když vám dojde dobírací balík, zamícháte odhazovací a jedete znovu - nemusíte se tedy bát, že o karty přijdete a můžete ho takhle hezky protočit.
- modifikovat se dá i balíček střetnutí/záporáka - buď různou obtížností nebo různými sadami střetnutí, protože kromě základního střetnutí (jedna stejná pro všechny) a toho vázaného přímo k záporákovi (po třech v základu) je zde ještě vždy "speciální sada" různé obtížnosti (5 v základním boxu). Plus v základu navíc najdete expertní sady střetnutí pro vyšší obtížnost.
- líbí se mi systém střetnutí, kdy každý hráč v určitou chvíli obdrží jednu kartu a po otočení se s ní musí vypořádat
- ilustrace jsou boží, a pokud máte rádi komiksy od Marvelu, budete si nejspíš chrochtat blahem
- příprava je rychlá - v podstatě jen zamícháte předpřipravené balíčky karet dle pravidel a můžete hrát. A herní doba je tak akorát - první hry se nám protáhly asi na 90 minut, ale pak už to bylo kolem hoďky (ve dvou) - ale tedy s tím, že jsme hráli stejný scénář.
- variabilita jen s core setem se zdá zatím dost velká a desítky hodin hraní dá určitě
- možná je to jen můj pocit, ale ten feeling u hry je super, každý hrdina se hraje jinak a je tam vidět to spojení s lorem

- ad cena - ano, cca 1500 za core box karetky není málo, ale jak jsem psal, oproti klasice od FFG, tady skutečně potřebujete jen jednu bednu (oproti 2x u Lotra nebo 3x u trůnů). Cena je tedy vlastně nižší než jsme zvyklí.
- ad rozšíření - jasně, je to klasicky FFG, takže těch rozšíření bude hodně a všichni to víme, ale core set je tentokrát plný obsahu a nejedná se o nějaké osekané demo na vyzkoušení (ale třeba má někdo jiný názor)

no, snad to někomu pomůže :)

4.11.2019 21:18:38

Dojmy
Zatím mám za sebou první hru ve dvou a nejsem z toho nijak odvařený - čekal jsem větší příběhovost po vzoru Arkhamu, ale tady to bylo jen ve stylu - Rhino chce ukrást vibránium, zastavte ho - což mi příjde málo, ale jednalo se o první výukový scénář, tak si nechám finální soud až po pár hrách.
Plusy jsou za mě jednoznačně ilustrace a celková stylizace hry, rychlá příprava.

5.11.2019 11:51:46

Marwa
Bohužiaľ príbehové rozšírenia prídu až časom, v core sete ide "len" o súboje. Takže pochybujem, že ťa core set v tomto smere ešte nejako prekvapí.
Ja sa teším z Marvel Champions práve preto, že je to rýchla oddychovka a netreba riešiť 8 levelovú kampaň ako v Arkhame, ktorý síce zbožňujem, ale pre pocit z víťazstva nad kampaňou tam musím odohrať aj 30 hodín.
Takže takáto alternatíva, kde (zatiaľ) netreba riešiť príbeh, je dokonalé LCG pre ludí, ktorí milujú kartovky, ale majú málo času.


5.11.2019 12:11:03 | Upraveno autorem (porovnej)

standalone misie
to že sú to jednoduché ulohy (standalone) typu "rhino chce ukradnut vybraniu - zastavte ho", ja beriem ako vyhodu...
presne ako piše stalkeroman je to pre ludi čo maju menej času a potom sa mi pači že každé sedenie/hranie si môžem dohodnúť s hocikym, kto bude mať aktualne čas. Napr na kampanové hry treba stale tu istu partiu ludi a raz nemôže jeden potom druhy a naťahuje sa to...tu mi to odpadá

5.11.2019 12:53:56

solo test
Vcera test za Spidu, vyhral som v 3 kole?? Nick fury + 2x kop + Jessica Jones a hotovo? wow tak toto bude taka riadna rychlovka ale zabavil som sa

6.11.2019 14:59:44

hratelnost core setu
Hra je často přirovnávaná k pánovi prstenů. Jak je to s hratelností core setu? Nemyslím, jestli stačí jeden základ, ale jestli jsou všichni 3 protivníci dlouhodoběji hratelní. U pána prstenů byl jeden scénář moc lehký, další nehratelný v jednom. Je to tady jiné? Může už někdo posoudit?

11.11.2019 19:13:22

hratelnost
Já si ten základ koupil. Určitě časem půjde hratelnost dolů. LCG je právě o tom objevovat nové kombinace a dělat nové balíčky a hrát nové scénáře. Obávám se, že bez dalších rozšíření to nebude fungovat. Protože tak by nefungovalo žádné LCG. Pokud vezmu například Arkham LCG, tak tam máš zábavy o dost víc, máš 5 postav a za každou dokážeš udělat aspoň 2 hratelné balíky. Byly tam tři scénáře a nedovedu si představit že bych jakýkoliv hrál vícekrát do zblbnutí. Prostě to chtělo jít dál (zase je tam kampaň, takže jiný případ)... nové scénáře Zas si říkám, že je lepší že to dál nebudou předkládat, páč bych zase moc utrácel a to si snad nikdo nepřeje. Jinak porovnávat LCG pána prstenů (pro 2 hráče) a LCG marvel (pro 4 hráče) z hlediska prodejnosti je mimo a BF zbytečně ztrácí kšeft. Měli vydat ještě alespoň několik rozšíření a vidělo by se. Vyvozovat prodejnost Marvelu z Pána prstenů je mimo, mimo a mimo. Je to velká škoda!

12.11.2019 07:16:22

celyl
Přesně ten důvod, proč do toho nejdu. Nebylo by se kam posouvat. Bf na jednu stranu nechtějí vydávat rozšíření, protože by se to "neprodávalo" a dost hráčů si na druhou stranu buď nekoupí ani základ, protože nebudou rozšíření v češtině a nebo si to dají rovnou celé v angličtině. Takže začarovaný kruh a za mě mínus v přístupu Bf.

12.11.2019 08:03:19

Znovuhratelnost
Dokáže tedy někdo říct, jak je to se znovuhratelností a jaká je +- délka jedné hry?
Dají se tedy scénáře hrát opakovaně, aniž by to po pár hrách omrzelo, nebo jsou scénáře jen, abychom věděli, proč vlastně hrajeme, ale ve finále to nemá velký vliv?
Nebo je to tak, že si s Core setem zahraju každý scénář jednou nebo dvakrát a už mě to nebude bavit?
Vím, že je to poměrně subjektivní pocit, ale čím víc názorů tu bude, tím to bude objektivnější :-)

12.11.2019 09:09:32

Nechápem kritiku BF
Po skúsenostiach s viacerými LCG sa ukázalo, že to je v našom prostredí dlhodobo neudržateľné. Dokonca aj povedali presné čísla, a je to dosť tragické.

Teraz mali možnosti dve - nepreložiť vôbec nič, alebo preložiť základ a možno ešte niečo. Pre mňa jednoznačne dobre, že preložili aspoň niečo. Pre ľudí podľa mňa tiež.

Pretože ak vieš anglicky, ideš do anglickej verzie.
Ak nevieš anglicky a nepotrebuješ veľa LCG, tak ideš do češtiny.
Ak nevieš anglicky a chceš LCG, tak máš smolu, tak ako tak. A prekladom sa nič nepokazilo.

12.11.2019 09:45:32

core set
Maš tam troch vilainov. Každy je uplne iný štylom akým "hraje"... resp akym hraje hra proti tebe.
k tomu maš 5 volitelných encounter setov a 2 obtiažnosti....
čiže čisto teoreticky (nevravim že ťa to bude baviť) môžeš každého vilaina zahrať 10x a bude zakaždým trošku iný (iný nepriadelia, iné side schemy, iné eventy) = 30 roznych vilainov (teoreticky).

Hrdinov maš 5 k tomu maš 4 aspekty, takže každého hrdinu vieš zahrať 4x a zakaždym bude trošku iný (bude zamerany na spojencov, agresivny alebo obranny).

K tomu maš možnosť hrania solo, vo dvoch, troch, štyroch, opäť je ta hra zakaždym iná...

či ťa to bude baviť to si musíš odpovedať sám, ale možnosti to ponúka celkom dosť..

ja osobne som kupil EN verziu lebo si neviem predstaviť LCG bez dalších kariet pre hrača aj scenarov...

v porovnani s AH a PP je tam viac zabavi o tom nepochybujem (rozne obtiažnosti valainov a modifikacie encounter balika tomu velmi pomáhajú) + variabilita v počte hračov

12.11.2019 09:47:16 | Upraveno autorem (porovnej)

AmS

cz
Já jsem třeba rád i za přeložený základ, ne vždycky hraju s někým, kdo ovládá dobře angličtinu. Nemám problém, pokud nebudou další balíčky v češtině, smíchat český základ s anglickými balíčky.
Když budu hrát s neangličtináři, vyberou si jednoho z přeložených hrdinů, protože jde hlavně o to, aby se dotyčný vyznal ve svých kartách, zbytek už se dá zvládnout.

12.11.2019 11:34:05

Prvni hra
Par dojmu po prvni hre:
- hrali jsme s 8 letym synem, z toho duvodu jsem nakonec zvolil ceskou verzi - muze si sam cist sve karty, byt potrebuje pomoc s rozhodovanim ohledne toho, co je lepsi kdy zahrat, sam byl schopny vyhodnocovat sve karty stretnuti
- zacit hrat je vyrazne jednodussi, nez co si pamatuji z LCG Pan prstenu (ale pravda je, ze znalost Pana prstenu asi taky dost pomuze v pochopeni, jak se hraje Marvel champions)
- hru jsme bez vetsich problemu vyhrali - celou dobu jsme meli pocit, ze to mame pod kontrolou (coz je asi pro uvodni misi v poradku), s pripravou i vysvetlenim pravidel nam to zabralo tak hodinu a ctvrt
- predpripravene baliky funguji a zazitek ze hry je lepsi, nez byl s core setem Pana prstenu
- meli jsme pocit, ze hra tematicky (a graficky) funguje - Captain Marvel busila do Rhina pomoci fotonovych uderu a produ energie, Spiderman shanel spojence a kazil plany padouchu a kazdou fazi dorazil kopem z pavuciny :)
- cesky preklad celkem ujde (na to, ze je to BF, u ktereho jsem se nekolikrat hodne spalil, ale nakonec moznost hrat se synem zvitezila), byt jsou tam nektere zvlastni obraty a dost usmevne preklady - napr. stav Tuhy (preklad Tough) pobavil i syna (tzn. i 8 lete dite pochopilo, ze to je trochu nesmysl, a vsiml si toho sam) nebo "max 1 za hrace" (preklad "Max 1 per player") mi tak trochu evokuje, ze kdyz hrajeme ve 2, tak muzu mit 2 ...

Ceskou verzi jsem koupil s tim, ze budu kupovat anglicka rozsireni. Je otazkou nakolik to bude do budoucna hru komplikovat - napr. jako moc se karty budou odkazovat na jina klicova slova, coz muze byt neco, co povede k chybam ve hrani. Pokud nas bude hra bavit a byl by to problem, tak bych potom asi zvazoval sahnout po anglickem verzi core setu.

15.11.2019 10:40:16

překlad
Ono to vypadá že bude přeložené kampaňové rozšíření, což mě osobně přijde logičtější. Než překládat malé rozšíření kterých bude tuna.

15.11.2019 12:39:16

tuhý:)
Vidím, že to některé z vás neskonale trápí, ale to "TUHÝ" se nám taky moc nelíbilo, nicméně překladatel si to prostě obhájil nutností použít vhodnější slovo jinde. Smířili jsme se s tím, protože slovní spojení "to je fakt tuhý protivník" se celkem běžně používá. Tuhým zdar.
Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

15.11.2019 17:04:32

Tuhý
U nás je tuhý protivník nebo tuhý hrdina jednoznačně mrtvý a pokud hrdina přichází do hry tuhý, tak už toho moc dělat nemůže ????

16.11.2019 13:53:18

Tuhy prekladatel
Tak on si evidentne prekladatel obhajil i takovou kravinu jako je Podzemni distribuce, coz v originale bylo Underground business. Z toho je jasne videt, ze cestine dany prekladatel moc neholduje. Proste pouzil prvni slovo, ktere mu Google translator vyplivl.

Jinak co se tyka hry, tak je z ni jasne videt inspirace mechanismy pana prstenu. Prvni vyukovy scenar je opravdu velmi jednoduchy a jsem zvedavy na tuzsi protivniky.

16.11.2019 19:46:29

Překlad
Zároveň je pecka, když v přípravě jednotlivých balíků, je jiný název karty, než který doopravdy karta má a nebo v druhém případě tam jedna karta v přípravě kompletně chybí.

Tuhý je jen taková třešnička na dortu, lepší je se bavit překlady flavor textů na kartách hrdinů :) Bum! Hodně pobavilo :-D

16.11.2019 22:44:56

preklad
založte si na preklad vlastné vlákno, človeka to tu nebaví dookola čítať v dojmoch, ako si tu honíte vlastné egá na blbostiach

17.11.2019 08:05:45

Ludomyl
Nerozumim tve hloupe poznamce. Vlakno se jmenuje dojmy a muj dojem ze hry jsem popsal. Jednim z dojmu je to, ze ceska verze je spatne prelozena.
Ale ve tvem prispevku mi dojem ze hry chybi, takze mozna se zkus vyjadrit k veci a bude te to tu bavit cist.

17.11.2019 09:20:21

ludomyl
Tak hlavně že si stěžuje ten, kdo sem napsal první příspěvek vůbec nesouvisející s hrou :-)
Na obhajobu BF si založ vlastní vlákno, mě taky nebaví číst v dojmech dokola o tom, že za sebezmršenější hru musíme být vděční.

17.11.2019 10:24:01

Vybíráme z Bazaru

BY STEALTH AND SEA (DVG)
BY STEALTH AND SEA (DVG)
Akt. cena: 1700 Kč
Končí za: 12 hodin

Offcanvas