Maršál a špión

xxxxxxxooo hodnoceno 242x (Seznam vlastníků)

Maršál a špión - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: strategická, válečná
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Dino Toys
JAVOZ
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 1987
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

pravidla MaŠ vs Stratego

Koupil jsem tu "postav si sám" edici a chci se zeptat zda hrajete podle "Maršál a špión pravidel", nebo "Stratego pravidel". Hlavní rozdíly jsou v zásadě 2
1. v MaŠ je povoleno pohybovat se všemi směry i úhlopříčně
2. v MaŠ při souboji napadený kamen neprozrazuje hodnotu (tedy pokud není hodnoty nižší než útočníka, to pak jde samozřejmě ze hry).
Pravidlo "dvou polí" je nutno praktikovat ze Stratega (v MaŠ pravidlech není řešeno), jinak by ta hra mohla být taky nekonečná.

Díky za názor.
5.8.2010 22:41:34

panzer
Mi to hrajem podle pravidle MaŠ. Stratego neznám. Ale názor, co se týká změn v pravidlech mám asi takový:

1. To je docela zásadní ze dvou pohledů. Jednak nemůžeš projít minové pole, pokud máš dvě miny vedle sebe na úhlopříčce. Za druhé může vzniknout problém při pronásledování protihráče, protože pohyb po úhlopříčce může být v tomle hodně nápomocný. Proto možná vzniklo také to pravidlo dvou polím, ale neznám ho takže možná plácám. Zkus ho trochu rozvést.

2. To že se útočící kámen neodhaluje při úspěšném útoku mě vzloženě baví, protože musím odhadovat co protihráč použil. Jednak na základě vyhozených figur a pak také podle hodnosti poražené figury.

6.8.2010 07:04:28

pravidla MaŠ vs Stratego
Znám obě hry a přestože můj kamarád a spoluhráč nedá dopustit na pravidla MaŠ, já jsem si nějak zvykl na pravidla Stratega. Chvíli jsem zvažoval, jestli pravidla odhalování kamenů nevypustit a nenahradit, ale nakonec jsem se rozhodl, že ne a to ze 2 důvodů: 1) průzkumník je v tuto chvíli opravdu průzkumník 2) baví mě sledovat, jak se začne hra měnit a kameny soupeře přesouvat v okamžiku, kdy odhalíš strategické kameny (miny, maršála, generála atd.). I když se to nezdá, je to super na blafování(tím samozřejmě nechci říct, že by se s pravidly MaŠ také nedalo blafovat). Zvláštní ovšem je, že my NEhrajeme s pravidlem pronásledování(2) a nikdy jsme se nedostali do situace, že by to bylo na škodu - vždycky se z toho dalo něco vytěžit i když bylo jasné, že stíhaný kámen je K.O. Minimálně se dala odlákat pozornost pro protiútok, nebo se figura dala zahnat do pasti apod. Ale jasně - nejsme žádní profi hráči a u vyrovnaných bojů to může být na škodu.

6.8.2010 08:47:53

pravidla
Pánové díky za reakce. Je pravda, že podle pravidel MaŠ vlastně průzkumník není průzkumník, ale pouze slabá figura vhodná tak na odhalování min. Možná by šlo zkombinovat pravidla, že jediný průzkumník odhaluje protihráčovu figuru byť je zlikvidován, ale to už je hodně přitažené.
Pohyb po úhlopříčce vypadá že hru proti Strategu opravdu dost mění, tak jak píše Parxel. To pravidlo dvou polí jsem možná popletl a jmenuje se "dvou tahů". Zkrátka hráč může stejnou figurou udělat maximálně dvakrát za sebou tah tam a zpátky, potřetí už musí táhnout jinam (pokud lze). Pravidlo o pronásledování (je to tuším to, že pokud unikající figura se pohne o 2 pole, nesmíš ji potřetí zasebou pronásledovat) o kterém píše Deskovec jsem také zavrhl :)

Takže mi z toho vychází že asi zkusím hrát kombinovanou variantu - pohyb i po úhlopříčkách (alá MaŠ) + odkrývání figur při napadení (alá Stratego) :)

6.8.2010 09:04:54

panzer
Jaký je přesně rozdíl v odkrývání figur MaŠ a Stratego? Mě by to docela zajímalo. Taky bych to zkusil, jenom mi to teď z toho jak se o tom bavíme není moc jasné.

V MaŠ jsme to hráli vždycky tak, že se útočník podíval na protihráčovu figuru a pokud byla vyšší tak jí bral, ale neukazoval jí protihráči, pokud nižší tak neopak odevzdal. Při remíze nevím, to si nepamatuji.

6.8.2010 09:28:44

Parxel
Zmotal jsem to. Útočník se dívá na obráncovu figuru, tak jak píšeš, nikoliv opačně. Tedy průzkumník funguje jako průzkumník i v MaŠ.
Takže jediný rozdíl je v tom, že ve Strategu odkryje pro okamžik souboje figuru i útočník i obránce, kdežto v MaŠ se podívá pouze útočník, pokud je pak obráncova figura sejmuta tak obránce neví kým.

6.8.2010 16:34:34

pravidla

ZDRAVIM. ZAJIMALO BY ME ZDA MI NEKDO PORADI JEDNU VEC K PRAVIDLUM. JAK MUZE PROTIHRAC VERIT ZE KDYZ MU NESDELUJI HODNOTU MEHO KAMENE PRI NAPADENI ZE MAM VYSSI HODNOTU A TREBA MOHU BLAFOVAT. DEKUJI

9.3.2019 20:53:06

mar-vin
Ahoj, na začátek poprosím - nepiš velkými písmeny, nevypadá to vůbec hezky, dík :)

Co se týče tvého dotazu - nemůžeš to nijak ověřit, hra ale blafování nepovoluje. Pokud budou hráči blafovat, nemá tuhle hra smysl hrát.

9.3.2019 21:15:47

Blafovat se smí - nahánět malou figurou velkou není problém.

To co píše @mar-vin je podvádění a to se nesmí.

30.3.2023 19:59:17

Také mne ta otázka zarazila. Pokud si ji musíš pokládat, asi děláš v životě něco špatně. Určitě bych začal výměnou okruhu přátel. ;-)

31.3.2023 11:20:53

Vybíráme z Bazaru

Warhammer Underworlds - Shadespire
Warhammer Underworlds - Shadespire
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 3 dny

Offcanvas