Mars: Teraformace - Venuše

xxxxxxxxoo hodnoceno 140x (Seznam vlastníků)

Mars: Teraformace - Venuše - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Rozšíření pro hru: Mars: Teraformace
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, karetní hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Jacob Fryxelius
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy


Ahoj chtěl jsem se zeptat jaké je toto rozšíření vyplatí se kupovat???
7.8.2019 16:33:28

.
Na to asi nedostanes jasnou odpoved. Nekdo to zatracuje, nekdo vychvaluje. Nekdo s tim nehraje vubec, nekdo obcas, nekdo porad.

Duvody pro zatracovani se casto objevuji dva, a (jak uz to tak byva) navzajem se vylucuji. Jedni "zatracovaci" si stezuji na to, ze rozsireni nepridava nic noveho, druzi si zase stezuji na to, ze to pridava prilis na komplexite jinak pravidlove jednoducheho zakladu. Tretim duvodem se pak objevuje to, ze to akorat prodluzuje hru.

Osobne s Venusi hraju pokazde, kdyz to jde, a hravam ji rovnou i s novacky. Venuse nepridava zadna nova pravidla, akorat se objevuje jedna nova stupnice Venuse, podobna stupnici teploty na Marsu, akorat neni potreba ji maximalizovat pro konec hry (vyjma solo hrani). A objevuje se novy zdroj (plosiny; [ty se objevuji i v rozsireni Kolonie]), ktery funguje uplne stejne jako zvirata a mikrobi.

Tim, ze je vic moznosti, co delat, se rozsiruje strategicke pole. Nekterym hracum vadi, ze stupnice Venuse je nepovinna, takze nektere hry se takrka nehne, nekdy se pohne tak napul, nekdy bude na maximu. Pochopitelne se trochu meni pomery karet v balicku, takze na Venusi byvaji dle mych pozorovani nejcasteji stiznosti od tech, co v zakladni hre omilaji strategii mest+lesu a symbolu budov dokola, a najednou nejsou schopni se adaptovat na to, ze se da spousta bodu vydelat na kartach, a to i bez bodovacek Jupiteru.

Co se tyce natazeni delky hry, tak je to opet diskutabilni. Podle me je to castecne nefer argument, protoze prvni hry s Venusi byvaji prirozene delsi, protoze lidi neznaji karty, tak si je ctou. Jenze to plati pro jakoukoli karetni hru i karetni rozsireni, po par hrach toto zpomaleni zmizi. Hra nabizi dve varianty - jednu, kdy se hraje "jako obvykle", a jednu, kdy na konci kazde generace zacinajici hrac jmenem tzv. Svetove vlady zvysi jeden globalni parametr o jedna, aniz by z toho mel bonus. Takze pokud ma herni skupina pocit, ze ji delka hrani nesedi, muze ji pouzitim te varianty se Svetovou vladou urychlit o 1-2 generace, takze ve vysledku bude hra stejne dlouha jako bez Venuse. Treba ja to hravam tak, ze Svetovou vladu nepouzivam (vyjma hry ve dvou hracich), protoze hravam i s Predehrou, ktera prave hru taky zkracuje o 1-2 generace.

Kazdopadne jestli vahas, tak doporucim to, abys vyzkousel, ale ne jednou, ale tak 3-4x, a uvidis.

7.8.2019 17:03:43

Stady
Wow, díky za podrobný popis - s přítelkyní jsme se před pár dny vrhli do hraní Marsu (který jsme předtím dlouho opomíjeli a jen nám ležel v poličce), takže se tvůj jeho rozšíření velmi hodí (v rámci svého FOMO mám samozřejmě všechna, včetně Venuše... :)...).

Mrknu na pravidla a určitě to v následujících dnech testneme.


7.8.2019 17:57:49

Mno

Ja se snazim taky to hrat vzdy s venusi. Narozdil od stadyho hrajem vzdy s podporou svetove vlady. Pro me ta podpora prinasi dalsi takticky prvek, jak si posunout 1 hlavni ukazatel ke svemu uzitku, ci k protihracove ztrate. Navic to funguje i stilem- chces hru urychlit, tak zvedni hlavni faktor na marsu. Chces to zpomalit, tak zvedni venusi.
Dalsi vec je, ze v rozsireni kolonie pribylo dost karet na plosiny, takze se s tim i hraje lip.
Posledni vec je, ze kdyz nekdo chce zahrat treba jen zaklad, nebo s predehrou tak nejdriv chvily remcam, ale pak me vzdy prekvapi, jak je dobra i jen v zakladu.

Mejte se

8.8.2019 22:39:16

Sólo hraní
Jaké je to v sólo variantě? Mars je jedna z mála her, která mě baví hrát i samotného, a tak přemýšlím o dalších rozšířeních (mám možnost je získat za velmi solidní peníz).

Předehru a Hellas & Elysium mám a Neklid určitě nechci, takže zbývají Kolonie a Venuše. Doporučili byste? Nebo rovnou obě?

Díky

4.3.2020 13:53:08

ackerman17
Pred kúpou som Venušu dlho zvažoval - nakoniec som išiel do toho. Ako aj v diskusii nižšie píšu, je to také diskutabilné rozšírenie. Ono sa raz dostane do hry, inokedy nie. Mars hrávame často a vždy so všetkými rozšíreniami (s výnimkou Neklidu) a často sa stane, že o Venušu sa nikto ani neobtrie.
Ale napríklad naša posledná hra ma prekvapila - hráčom chodili karty Venuše a jednoducho sa vyplatilo zahájiť teraformáciu aj tam - a to hlavne mne - a pocitovo to bola aj iná hra, lebo som sa nezameriaval iba na Mars. Takže to všetko záleží iba od toho ako ti budú/ alebo nebudú chodiť karty. A myslím si, že podobne to bude aj v Sólo hraní.

Ako som spomínal vyššie, hráme všetky rozšírenia, niektoré sa dostanú do hry, iné nie, ale neľutujem kúpu ani jedného z nich. Neklid ma nezaujal, takže som ho ani nekupoval.

4.3.2020 14:11:25 | Upraveno autorem (porovnej)

Ackerman17
Venuse je tak nejak navic, je uplne jedno jestli ji mas nebo ne, ale rozsireni obsahuje spoustu peknych karet. Natahne se ti herni cas, spousta novych moznosti.
Hrajeme Mars se vsim co vyslo , neklid vyjmecne, a vsichni vyzaduji to hrat komplet. Sice se pak herni partie natahne na cca 3,5 - 4h.

V solo variante sem ji taky hral i s koloniema. Pokud si chces koupit jen jedno rozsireni tak bych volil kolonie. Pokud je ti to jedno tak vem i venusi a neklid.

4.3.2020 19:53:58

Souhlas

Jestli mas moznost to koupit za rozumny peniz, tak to vem vsechno.muzes to pak stridat a to ti prida i na variabilite. Co se tyka herni doby tak my se pohybujem uz od zacatku,kdyz jsme hrali jen zaklad,az do ted, kdy to hrajem se vsim, okolo 2,5 hodiny (kdyz zahrnu pripravu i uklid, tak 3h).
Dojmy- ze zacatku nadseni, pote utlum, a ted to beru jako soucast celku (taky asi proto, ze se mi podarilo najit system, jak to i obalene vsechno dostat do krabice od zakladu :)

4.3.2020 22:05:20

Díky
Díky všem, vezmu tedy obojí (neklid opravdu neláká) a ono se to nějak podá :)

4.3.2020 23:16:23

rozšíření
Já to třeba hraju vždy komplet. Žádný rozšíření mi nepřijde zbytečný. Venuše přidavá další herní možnost s minimem pravidel navíc, kolonie sou pro mě naprosto zásadní, protože když mi nechodí karty na nějaký suroviny, můžu si to vykompenzovat kolonií. Předehra hru nakopne hned od začátku a můžeš si nastartovat svou korporaci hned od prvního kola. A neklid? Ikdyž se to s ním protáhne, tak se mě to rozšíření moc libí. Celkově to krásně zapadá do té hry a přidává to úplně nový rozměr strategií. Věřím, že mars byl od začátku zamýšlen se všema rozšířeníma a tak nějak mě to vše krásně do sebe zapadá. Hrát jenom základ mi přijde jako lízat zmrzlinu přes sklo.

5.3.2020 12:14:22

Všechna
Taky jsme pořídili všechna rozšíření a nelitujeme, mám to podobně jako Oenomauss.

Mám otázku - jak někteří píšete, že "střídáte" různá rozšíření... To jako pokaždé z těch balíků karet vytahujete karty podle toho, jaké rozšíření zrovna k základu zařadíte? Nebo jak to děláte? Já si to nedovedu představit, a už jenom proto to vždycky hrajeme komplet, i za cenu toho, že jedna partie ve dvou pak trvá čtyři hodiny.

5.3.2020 20:42:28

Shaula
Kdyz hrajem se vsim vcetne neklidu a dalsi hru chcem bez neklidu tak balik karet projdu a vyradim neklid. Nebo nic netridim a kdyz nekdo dobere kartu z neklidu tak ji da bokem a vezme si druhou.
Nic tezkeho, kdyz vytrizuju jen neklid.

Tezsi je dobre promichat balik po kazde hre.

5.3.2020 21:15:15

Siki shaula
Delam to jako siki.obcas pred hrou protridim, jindy behem hry.a roztrideni ani netrva moc dlouho. Jinak doporucuji si obcas zahrat i jen zaklad(proste ne se vsim). Mne to vzdy mile prekvapi, jak je ta hra dobra ve vsech variantach.
Michani-poridte dobre obaly a neni problem

5.3.2020 22:59:50 | Upraveno autorem (porovnej)

Toneckrmelec
Obaly mam ffg, max spokojenost. Myslel sem to tak, ze da dost namahy to dobre rozmichat aby nebyli karty u sebe.

5.3.2020 23:10:35

Vybíráme z Bazaru

Medaile z Deskohraní
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 2 dny

Offcanvas