Mars: Teraformace - Předehra

xxxxxxxxxo hodnoceno 248x (Seznam vlastníků)

Mars: Teraformace - Předehra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Rozšíření pro hru: Mars: Teraformace
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, karetní hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Jacob Fryxelius
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Tak jaké máte dojmy? Mě osobně se toto rozšíření neskutečně líbí, protože hre to dalo rychlost v začátku a umožňuje Vám rozjet vaší korporací stylem, který Vás bude bavit.
22.7.2018 22:59:54

dojmy
Za me je to vyborne. Pro solo se mi libi ten novy mod, kdy se jede na TR misto kompletni teraformace. Ne ze bych si na kompletni teraformaci uz nezahral, ale jet na vyssi TR je takove osvezeni. Jinak solo hrani na 12 generaci se mi jevi i s dvema kartami predehry tezsi nez klasicka verze na 14 generaci bez predehry.
Vic nez pro solo hru to ale ocenuju pro multiplayer a to ve dvou aspektech. Jednak clovek uz neni az tolik zavisly na uvodnich 10 kartach, protoze dohromady s predehrou se toho obvykle da vykouzlit hodne. Takze s predehrou tedka obcas vynechavame startovni draft (i kdyz ten samozrejme neni soucasti puvodnich pravidel).
Druha vec je zkraceni hry. Predehra zkracuje o obvykle 2 generace. To se podle me hodi hlavne pro hru ve dvou lidech. Ve dvou bez predehry se hrava obvykle 13 generaci, coz vyzaduje trochu jinou strategii nez hrani na 10 a 11 generaci, coz je delka obvykle hry ve 4, resp. 3 hracich bez predehry. Takze kdyz ve dvou ted hrajem 11 generaci, strategicky je to podobne puvodnim multiplayerum ve 3 a 4 lidech a neni tam takovy duraz na brzke produkcni karty. Na druhou stranu zkraceni hry na 7-8 generaci pro hru v 5 a 4 lidech aspon z meho pohledu neni uplne zadouci (i kdyz pochopitelne v situaci, kdy jsem vyrazneji omezeny casem nebo ucim novacky, se to muze hodit). Tady se podle me dobre uplatni kombinace s rozsirenim Venuse. Jednoduse se vynecha krok svetove vlady, cimz se hra protahne vetsinou o 2 generace, takze se to navzajem vykompenzuje s efektem predehry a jsme zpatky na 9-10 generacich.

Jedine "ale" mam k ziskavani nekterych titulu. Napr. souboj o starostu, ekonoma, biologa nebo experta na Jupiter se obcas muze zvrhnout pouze v to, kdo je zacinajicim hracem - a ted to nemyslim tak, ze si naplanuju akce tak, ze vim, ze pristi generaci budu zacinat/pojedu pred svym protivnikem o dany titul. Jde o to, ze kombinaci nekterych karet projektu, karet predehry a karet korporaci mam podminky pro tyto tituly splnene behem 0-2 akci ve hre, takze jedine, na cem zalezi, je rozlosovani startovniho hrace. Tahle situace neni v kazde hre, ale zatim to v mych hrach neni ani nejaka velka zvlastnost.

Kdyz to shrnu, tak zatim pro me pozitiva jasne prevysuji ono negativum.

EDIT: Prumerna delka samozrejme zavisi krome poctu hracu i na stylu herni skupiny.

23.7.2018 00:51:01 | Upraveno autorem (porovnej)

Super
Za me parada. Dnes jsem hral solo i s venusi a byla to vyzva vse stihnout za 12 generaci. Diky kartam Predehry to ma grady hned od prvni generace. O to driv si potom musite rozmyslet kdy prestat cpat penize do rozsirovani ekonomiky a po hlave se vrhnout do teraformace.
Mam vsak jednu otazku. Kdyz jedu solo (tzn.nove na 12 generaci) tak startovni TR mam klasickych 14 nebo take nove 12? V pravidlech jsem to nenasel a hral jsem od 14 tak snad jsem si to o ty 2 TR nezjednodusil :)

25.7.2018 22:23:59

Speedemon
Startovni TR je porad 14.

25.7.2018 22:36:33

...
Ještě doplním, že tady jsou pravidla myšlena tak, že když není zmínka o změně, platí původní pravidlo beze změny.
Překladatel pravidel nejen pro fu Mindok

26.7.2018 09:30:38

...
Díky oběma za odpověď. Myslel jsem si to a hrál to správně, ale raději se chtěl ujistit

26.7.2018 09:57:02

Dotaz
Vnímám zkrácení hry, což je fajn. Rozjezd se většinou dost táhne. Přijdou Vám hodně zajímavé jednotlivé karty - ať již nových korporací, projektů či předehry? (jako poslední motivace ke koupi pro mně). Díval jsem se na video - graficky mi přijdou vydařené. Díky moc za názory.

7.8.2018 16:20:33

neres,
a kup. Za ty 3 stovky je to must have...

7.8.2018 17:56:18

Stana
Čo tým myslíš zaujímavé? V podstate sú to karty korporácií s novými krásnymi ilustráciami a s tým, že tam je trochu menej peňazí k dispozícii, ale zase si nechávaš dve.

My sme to v dvojici hrávali aj doteraz tak, že sme začínali s dvomi korporáciami.

Čiže mechanicky ti poviem, že to je zbytočné, dá sa to krásne simulovať. Ale ako hráč ti poviem - netreba váhať, sú to nové možnosti, plus ďalších pár pekných akčných kariet. Za tú cenu, ako bolo povedané, jednoznačné must have.


7.8.2018 18:37:48 | Upraveno autorem (porovnej)

Zkrácení? Nevím
Zatím hráno 2x ve dvou a to zkrácení dost záleží na hráčích. My díky rozjezdu nabrali více drahých karet a hra nám trvala dvojnásobek času co normálně :-)

8.8.2018 08:13:41

(ne)zkrácení

Souhlasím, hráno třikrát a pokaždé výrazně delší...ale je možné, že za to mohla ta konkrétní partie...uvidíme do budoucna....

Každopádně mě Mars s předehrou baví víc ;)

8.8.2018 11:33:44

delka hry
Delsi casove nebo na pocet generaci? Pokud delsi poctem generaci, pak si myslim, ze minimalne jeden z hracu hraje spatne strategicky. Pokud hrajete casove delsi hru, ale generacne kratsi, tak si myslim, ze po par partiich s predehrou se dostanete casove do normalu.

8.8.2018 13:30:28

JA mám lent toto rozšírení a základnu hru.

Hra je moc dlhá a ja som vyhral len 1 hru z 50 proti môjmu mladšiemu bratovi.

Ale ináč ak máte čas, je to celkom dobrá hra.

Svojho času som to hral každý večer.

Nedá sa to hrať stále ale je to celkom fajn, hlavne ak máte slabšieho súpera, čo nie je môj prípad. V šachu ho porazím ale v tomto nie.

Rozšírenie nie je až také úžasné, a jediné čo v hre poriadne pocítite sú nové korporácie a možno aj karty predohry, ale nové karty projektov hru moc nemenia.

Ostatné rozšírenia nemám, ale myslím že napríklad Kolonie hru viac obohatia ako predohra

20.5.2022 15:40:11

Ahoj

Nechci se hadat, ale Predehra je naopak nejzasadnejsi a nejlepsi rozsireni ze vsech, ktere k Marsu vysly, a ktere melo byt uz v zakladni hre

21.5.2022 06:37:19 | Upraveno autorem (porovnej)

Vlastním všechna rozšíření k Marsu, protože tahle hra patří mezi mé oblíbené. Pokud jde o rozšíření k této hře obecně, je možné se dočíst celou škálu dojmů od “must have”, po “úplně k ničemu”. Co si myslím já? Každé jedno rozšíření přináší do hry vždy slušný balík nových karet a tím i nové možnosti. Většinou hru hrajeme kompletně se všemi rozšířeními (jen Neklid ne úplně vždy). Mně osobně se líbí to, že ta rozšíření leží na stole trošku jako “švédský stůl s jídlem”. Nikdo vás nenutí hrát to či ono. Zahrej si ve svém tahu co chceš a nebo ne, rozhodnutí je jen na tobě. Někdy to krásně sedne a akce na kartách se skvěle kombí, jindy si rozšíření ani moc nevšimnete. Ale zásadní je, že tam prostě ta možnost je!

 

A co samotné rozšíření Předehra? Tak tady se přikláním k tomu, že mělo být opravdu součástí základní hry, protože je vážně příjemné začínat už alespoň s nějakými zdroji nebo výhodami. I kdybych žádné jiné rozšíření neměl, tohle bych postrádal ;-)

21.5.2022 09:46:27

Kromě Neklidu, který mi už připadá zbytečný, máme všechny rozšíření a Předehra je z nich zdaleka nejdůležitějši, rozhodně měla být v zakládu, stejně jako dvouvrstvé hrací desky

21.5.2022 16:17:14

Vybíráme z Bazaru

Paladinové Západního království + promo karty
Paladinové Západního království + promo karty
Akt. cena: 600 Kč
Končí za: 5 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas