Mars: Teraformace – Expedice Ares

xxxxxxxxoo hodnoceno 131x (Seznam vlastníků)

Mars: Teraformace – Expedice Ares - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Jacob Fryxelius
Nick Little
Sydney Engelstein
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Ve dvou

Jake mate zkusenosti s hranim ve dvou? Nase domaci jsou dost rozpacite, cele se to strasne tahne. Kdyz jsme nad tim premysleli, tak jsme dospeli k zaveru, ze bychom bud hrali uz jen o kousek delsi klasicky velky Mars, nebo mnohem kratsi RftG, klidne vickrat dokola. Co jsem hral Ares ve 3 lidech, tak se to mnohem zlepsilo.

Tak si rikam, jestli nezkusit RftG pravidlo, ze ve dvou lidech kazdy hraje 2 karty fazi, ne jen 1, nezkousel to nahdou nekdo?

 

8.2.2022 22:59:26 | Upraveno autorem (porovnej)

A nebylo by to lepsi rovnou vyzkouset a podelit se o svoje zkusenosti? :) Me by to docela zajimalo.

8.2.2022 23:10:43

Kdybych mel cas to hned zkusit, tak bych to udelal. Buhvi, kdy se k tomu dostanu, mozna za 2 dny, mozna za 2 tydny.

8.2.2022 23:19:57

Dival jsem se na bgg a je tam spousta dalsich hracu, kteri si stezuji na delku hry ve dvou lidech. V zasade se s drobnymi nuancemi opakuji dve vairanty, jak to resit:

  1. A la RftG, hrac hraje 2 karty fazi misto 1. Vetsinou s tim pisou o uplne ignoraci pravidla, ze hrac nesmi hrat stejne faze po sobe. Osobne bych to dal tak, ze se nesmi opakovat jedna faze.
  2. Prida se treti neutralni sada karet, ze ktere se otaci karty, tim se tedy do hry prida treti karta faze. Nekteri z neutralni sady hraji, dokud se kompletne nevybere sada karet, nekdo po otoceni tri karet neutralniho baliku otocene karty zamicha zpatky a udela se nova hromadka 5 karet, nekdo smicha dokonce obe zbyvajici sady karet do jednoho velkeho balicku 10 karet a lize z nej. Jeste jsem narazil na to, ze ve fazi akci neutral posune bud teplotu nebo kyslik, podle toho, co je nejniz.

8.2.2022 23:52:06

Včera odehrány 2 hry. První, kdy jsem vysvětloval pravidla, trvala 90 minut. Druhou jsme zvládli za 70 minut. Hra měla spád, nic se netáhlo, a to jsme se několikrát potkali se stejnou fází. Takže za mě není třeba žádných úprav.

9.2.2022 08:04:00

Už jsem to různě psal, ale právě s více hráči mi přijde Ares lepší. Sólo je průměrný, ve dvou to bylo na 90 minut, ale je to dost takový, že víceméně furt jen bereš do ruky karty fází, blbý, když se sejde stejná. Ideální mi to přijde ve 3 lidech, tomu nasvědčuje i hodnocení na BGG.

Ohledně úprav, pokud hrát 2 destičky fází, tak jak se píše už níže, zopakovat max 1 fází. Ale obecně fanda house rules nejsem a přijde mi jednodušší (i pro plánování) hrát vždy jen 1, ale třeba to se ženou zkusíme.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

9.2.2022 08:51:54

Hrál jsem vždy pouze ve dvou a celkem asi 8 her. Všechny hry, kromě první, jsme skončili do hodiny.

Hra svádí k postavení pořádného enginu a pak to předvézt, ale zjistili jsme, že místo utrácení kreditů za spoustu karet je lepší velkou část hotovosti vrážet do akcí teraformace (nákupy oceánu, teploty, kyslíku). Celé je to hodně o tom najít balance mezi velikostí enginu a placenými akcemi. Ta rovnováha je opravdu blíž k placeným akcím než jsem původně myslel.

Někdy jsme pár bodíků získali hromaděním kostiček na modrých kartách jako vedelší bonusy za vykládání (nákup) jiných drahých karet, ale valná část je vždy z teraformace samotné. Kdo staví engine, ten se diví, že hra skončí dříve, než ho stihne používat.

Není to “engine building” ale “race”. Zavody o to, kdo teraformuje víc. Stejně jako RftG, tam o ten engine ani tak nejde, ale jde o to, kdo dřiv vyžere všechny bodíky připadně zaplácne 12 slotů na karty. 

Další věc, která hru zrychluje je simultánní hraní. Prostě si každý “šušní” to svoje a pak se zeptá soupeře, zda už taky skončil a frčí se nová fáze. 

9.2.2022 10:36:12

Psal jsem to ve vedlejším vláknu. Mám za to, že je třeba přijmout poznatek z RFtG, točit karty. Nebát se platit kartami a zase je nabrat, respektive, jak jen to jde, získávat zdroje z karty a valit to do finiše.

Jakmile si člověk šušní karty, že se mu hodí, tak to brzdí hru. Dneska asi znovu zkusím sólo a uvidím, jak mi to půjde. 

9.2.2022 18:32:15 | Upraveno autorem (porovnej)

@Ross Tikal Přesně. A ještě víc to vynikne v sólu, sám jsem byl překvapen, jak často je třeba platit standardní projekty, jinak se to nedá. Ten engine tu fakt není tak markantní jak jinde - což mě trochu zklamalo (RftG jsem nehrál.)

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

9.2.2022 19:15:42

@Ross Tikal @peca007 Tak to je videt z naceneni karet, ze TR je vuci prostemu VP v Aresu levnejsi nez klasickem Marsu. Nicmene to vypada, ze az prilis. Vase zkusenosti svedci o tom, ze stiznosti na bgg na to, ze karta slevnujici standardni projekty o 4 Mc, je OP, jsou opravnene, a zejmena se upozornuje na kombinaci s Rybama nebo Dobytkem. Ja s ni mam taky podobne zkusenosti, vyhraval jsem o parnik, pak zena zahrala v predposlednim kole -4 Mc na standardni projekty dohromady s Dobytkem a prostym nakupem teploty v poslednim kole na me stahla cca 10 bodu. Na bgg je dokonce prispevek, kdy hrac popsal, jak diky kombinaci korporace Zetasel (bonus za polozeni oceanu), std. projekty -4 Mc, Ryby (1 bod/ocean) a jeste cosi ziskal v poslednim kole za necelych 80 Mc skoro 40 VP.

9.2.2022 19:17:47

Tak buď si člověk může číst cizí strategie a tipy a hru si zkazit, nebo to prostě hrát a objevovat po svém. Mě vždy podobné broken věci akorát otráví, proto si nic konkrétního nečtu, pak na to člověk myslí a předem si zkazí zážitek - a přitom mu dotyčné karty vůbec nemusí přijít, nebo přijdou moc brzo, a prodá je, nebo moc pozdě, a už mu to tolik nedá.

Snad každá karetní hra je při určité kombinaci broken. Já třeba za 8 partií v Tapestry nebyl svědkem zahrání OP efektu karty tapisérie (mnou či soupeři), ač se o tom všude mluví. To jen tak na zamyšlení.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

9.2.2022 19:36:12

@Jonash vsak te nikdo nenuti to cist. Ja si to taky necetl predem a ani umyslne, narazil jsem na to nahodou az po tom, co se to stalo nam, a bylo to ve vlaknech o tom, jak resit bonusy za posledni zbyvajici oceany. Coz mimochodem jsem delal kvuli tomu, aby nekteri mistni dostali odpoved na svoji otazku, na niz si nedokazali sami najit odpoved.

9.2.2022 21:13:46

Za mě ve dvou nic moc. Původně jsem si myslel, že ten mechanismus volby fází víc vynikne, páč se budu hrozně snažit prokouknout co chce zahrát můj přímý soupeř, ale ono to je spíš naopak. Ve více hráčích jsme se všichni víc zajímali o to co asi zahrají ostatní, než jen ve dvou. Ten risk z toho, že přijdu o pro mě v daný moment nejsilnější fázi a tím mi můj jediný sok jakoby o kolo může utéct, je prostě vyšší, než je tomu ve více hráčích, takže se moc nevyplatí zahrávat cokoliv jiného než to, co zrovna potřebuju. Jasně, je to závislé na hráčích, takže věřím že u spousty hráčů to bude jinak, ale u nás ve dvou jedině klasický mars a ve více zase spíše expedice kvůli délce partií.

11.3.2022 14:40:13

Je tam stejna varianta jako v Race for the galaxy, ze ve dvou hrajete dve karty fazi? Nebo jeste house rule z RTFG, kdy se vybira nahodna karta ze sady tretiho AI hrace.

11.3.2022 15:32:44

@Havelock Zadna oficialni varianta pro dva neni, hraje se podle stejnych pravidel pri vsech poctech hracu.

Varianta hrani dvou karet fazi misto jedne podle je house rule, stejne jako varianta otaceni karet z tretiho dummy baliku.

11.3.2022 17:41:37

Však oni v jednom z mnoha rozšíření něco vymyslí :D 

Do té doby bych zkusil ověřenou variantu (house rule) z mateřské hry.

12.3.2022 09:01:36

Hrajeme ve dvou a z první hry jsme byli nadšení, pak to opadalo. Přesně kvůli těmto důvodům.

Začali jsme hrát s tím, že přidáváme do hry jeden balíček fázi navíc, v každém kole otočíme jednu kartu a balíček každém kole ho zamícháme. Abychom, když už, nedokázali predikovat, co tam bude. Za nás je ideální, velmi nám to pomůže, alespoň na začátku. Často se nám stávalo, že jsme se špatně odhadli a zahráli třeba 3x stejnou fázi po sobě. To je fakt velký opruz :-)

Jediné, co je velmi nekomfortní, tak to míchat, otáčet a hlídat. Chce to trošku systém, ale i tak výhody převažují negativa :-)

14.12.2022 12:52:39

U mě se původní nadšení ze hry změnilo v jedno velké zklamání, u hry více hráčů o něco menší, avšak ve dvou hráčích v dost velké ;)

Hra v žádném případě nedosahuje zábavnosti velkého Marsu, není tu příběh, radost z budování, vývoj, strategie, pouze sledování ikon a obsluha samotné hry.

Myšlenka spojit mechaniky z úspěšných her Mars a Dobyvatelé vesmíru v jedno se dle mého názoru ukázala jako naprosto nefunkční.

Mé doporučení je vůbec se hrou Mars Ares dále nezabývat a užívat si místo toho skvělý Mars Teraformace, případně skvělé Race for the Galaxy :)

2.1.2023 09:42:35

Vybíráme z Bazaru

Čtyři zahrady (nová)
Čtyři zahrady (nová)
Akt. cena: 700 Kč
Končí za: 6 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas