Mars: Teraformace

xxxxxxxxxo hodnoceno 963x (Seznam vlastníků)

Mars: Teraformace - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Jacob Fryxelius
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Venuse - podekovani

"MEGAPODĚKOVÁNÍ
Stvořiteli Země, Marsu a Venuše.
Kéž jsme vždy dobrými správci jeho světů!"

To jako vazne? Nevychazi nahodou cesky preklad ze specialni edice anglicke verze pravidel urcene pro Bible Belt?
1.7.2017 03:12:37

Stady
Ano, to jako vážně. Myslím, že jsi expert na originál, tak si to jistě ověříš... Jestli tě to ruší, můžeš si to začmárat lihovkou nebo si udělat přelepku. Něco podobného je i v základu.

1.7.2017 06:20:41 | Upraveno autorem (porovnej)

Karel
Musim priznat, ze v zakladu jsem si toho nikdy nevsimnul. Skrtat lihovkou nic nebudu, jsem uzkostlivy na jakekoli psani do knih :-)

Na jednu stranu samozrejme chapu, ze si muze kazdy autor napsat do podekovani co chce. Ale tady me to opravdu prekvapuje a i trochu vadi, protoze se Fryxeliovi prezentuji jako skupina vedcu a hra je docela vedecky zalozena. Prirovnal bych to treba k tomu, kdyby J. Grygar zakoncoval svoje popularizacni prednasky podekovanim stvoriteli.

1.7.2017 10:58:23

to stady
Nějak nerozumím o co ti jde a co ti vadí. Jestliže je nějaký vědec věřící a víru nemontuje do každé věty svých prací, tak co je na tom, když na závěr práce poděkuje někomu ke komu má blízký vztah. Viděl jsem vědecké práce, kde na závěr poděkoval vědec za podporu své rodině nebo ženě (ostatně u her to bývá také běžné). Takže nerozumím tomu, proč ti vadí zrovna tohle. Je třeba respektovat něčí blízký vztah, který mu dává energii do jeho práce a respektovat to, že za to poděkuje, ať je to žena, rodina a nebo Bůh.

1.7.2017 11:20:37

Stady
Je to úplně jiná debata, určitě by byla zajímavá, ale asi nepatří zrovna na ZH. Aniž bych se cítil zrovna v této oblasti expertem, netuším, jak může být toto poděkování či světový názor, z něhož vychází, v rozporu s vědeckým založením hry. Možná je to právě naopak - ale to je každého osobní věc.

1.7.2017 11:39:39 | Upraveno autorem (porovnej)

To Stady
Každý si může pod stvořitelem představit kohokoliv (příroda/vesmír, mimozemská civilizace, bůh, ....). Ač nejsem víry křesťanské, či podobné jiné, tak se mi to poděkování líbí.

A Grygar je věřící a zde je úryvek z jednoho jeho narychlo vygooglovaného článku:

"Troufám si proto tvrdit, že věřící přírodovědec může dnes svou víru v Boha opřít také o kvalifikovaný údiv nad podivuhodným řádem materiálního světa, jak to kdysi tak předvídavě a výstižně vyjádřil žalmista Páně: "Nebesa vypravují slávu Boha silného a dílo rukou jeho obloha zvěstuje" (Ž 19,2)."

Omlouvám se, že plevelím tuto diskuzi, ale když už je otevřená, tak mi to nedalo se přidat. Jinak bych toto téma viděl pod Diskuzi - Ostatní témata

1.7.2017 11:59:10

karel, kren, tokura
@Karel, Kren:
Reaguju jeste na svuj predchozi prispevek. Krome podekovani partnerum, pratelum a rodine je tam, jak Karle pises, i podekovani "And, of course, eternal gratitude to the Creator of Mars and of everything else." Nasleduje maly nadpis "We thank our beta-testers:" a jejich jmena. Tohle beru, je to naprosto standardni podekovani a nemam s tim zadny problem.
Co mi ale tady na Venusi vazne vadi, je to - a ted nevim, jestli jsi to, Krene, videl - ze je oddelena sekce "PODEKOVANI" s podekovanim rodine a beta-testerum, a nasleduje zvlastni sekce "MEGAPODEKOVANI" se stejne velkym nadpisem, kde se dekuje stvoriteli (nebo Stvoriteli, nevim koho mel J.Fryx. na mysli). Tohle opravdu neni standardni podekovani a podle me to takovymto stylem vubec nepatri do hry, ktera ma byt "vedecka." A je uplne jedno, kdo nebo co ma byt tim stvoritelem mineno. Proto me to tak zarazilo. Bohuzel oficialni anglickou verzi pravidel k Venusi jsem nikde nenasel, takze jsem vazne myslel, jestli nahodou nevychazi ceska verze omylem z nejake specialni "nabozenske" edice pravidel, kde to treba mohli takto udelat pro lepsi prodavanost. Jestli se to Karla nejak dotklo, tak bych se Ti timto chtel omlouvit, rozhodne jsem nemel na mysli, ze jsi do prekladu pravidel pridaval nejake svoje veci nebo ze jsi neco prelozil spatne.
A ted to vysvetleni, proc si nemyslim, ze je takove zvyraznene podekovani v poradku. Jak Kren napsal: "Jestlize je nejaky vedec verici a viru nemontuje do kazde vety svych praci,..." Tohle presne je ono. Jak ma naprosty laik poznat, jestli ty texty na kartach vychazi z vedeckych poznatku, nebo z nejake svate knihy, kdyz je na zaver takove podekovani? Takoveto nestastne podekovani tak muze pro nektere lidi vedecke badani ruzne zdiskreditovat, a navic presne takhle, mixovanim vedy a viry, vznikaji zhovadile pseudovedy, jejichz jedinym cilem je oskubat lidi o prachy. Proto se takovato explicitni podekovani nedavaji do vedeckych textu, byt by byli autori verici. Jeste jednou zopakuju, ze podekovani v zakladnim Marsu vidim jako ok.

@Tokura:
Predstav si, ze prave Grygara jsem pouzil do prikladu prave proto, ze je verici. Dava to snad behem sveho vykladu najevo nebo snad na zaver svych prednasek pridava specialni slide s velkym napisem "MEGAPODEKOVANI"?

1.7.2017 13:40:20

Stady
Souhlasim s tebou naprosto....

1.7.2017 14:08:32

...
Tady to takhle měli: tři odstavce stejné úrovně "Credits" (normální tiráž), "Megacredits" (poděkování partnerkám a testovacím hráčům) a "Gigacredits" (poděkování Stvořiteli s velkým písmenem). Protože nejde přeložit tiráž jako poděkování, de facto jsme to o úroveň snížili :-). Ale politické důvody jsme nezohledňovali. Snad se ti to i tak bude hezky hrát...

1.7.2017 14:14:34

to stady
... ano budeme korektní, každou kartu necháme prověřit, jestli je vědecky podložena. Ze všech textů odstraníme jakoukoli zmínku o něčem, co by mohlo tu nebo onu skupinu lidí pobouřit. Na všech kartách a obrázcích se musí zkontrolovat jestli jsou genderově a rasově vyvážené ...

... víš je mi tě celkem líto, když tě rozhodí skutečnost, že chce autor někomu poděkovat. Snaž se být tolerantní a pochopit, že pro některé vědce se víra a věda nevylučuje, nestojí proti sobě nebo vedle sebe ale že naopak jedno vychází z druhého. A pokud má autor a i vědec takový životní postoj, tak proč by to nemohl vyjádřit poděkováním. Ano ty máš jiný názor, ale respektuj to, že někdo tvůj názor nesdílí a je to pro něho přirozené, jako je pro tebe přirozené, že víra a věda stojí proti sobě. Ano pověry a pseudovědy jsou zlo, ale ty s vírou nemají nic společného.

No myslím, že jediná šance pro tebe je napsat Fryximu rozhořčený dopis, že by si takové věci neměl dovolovat a vysvětlit mu, že kvůli jeho poděkování je hráčská veřejnost zcela zmatená, jak to vlastně s tou teraformací Marsu je.

1.7.2017 15:49:33 | Upraveno autorem (porovnej)

korektnost na kartach
Celkem se divim, ze ta hra bez humbuku prosla v Americe. Podivej se na ty karty, sami belosi, zadni cernosti a cinani jsou akorat na karte "hackeri" :-)

EDIT. Diky, ze me litujes, ale asi je to zbytecne. Vubec jsem nepsal, ze takove lidi netoleruju, jen jsem napsal, proc si myslim, ze je spatne takove veci psat dohromady. Kdybych takove lidi netoleroval, tak by ode me bylo pokrytecke si tuto hru vubec kupovat a podporovat je tak.

1.7.2017 16:28:46 | Upraveno autorem (porovnej)

stady
Ehm, přímo jsi to nenapsal, ale ono to z tvých příspěvků tak nějak vyplývá. Osobně si myslím, že autor si do poděkování může napsat "co chce". Pokud tím neporušuje zákon, samozřejmě.

1.7.2017 19:48:10

.
Dekuji za to, ze sdilis muj nazor, ze si muze kazdy napsat do podekovani, co chce (druhy zdola). Ale samozrejme jakakoli kritika = netolerance. Fryxeliovi rovnou poslu dopis s anthraxem a okamzite necham z labu povyhazovat vsechny verici kolegy. Jak jednoduche.

1.7.2017 20:32:56

To Study
Víme, že děkuje Bohu?

1.7.2017 23:22:51 | Upraveno autorem (porovnej)

tokura
Uvést stvořitel a nemyslet boha, je jako říkat, že to, že jsem otec své dcery, ještě neznamená, že jsem člověk, moc smysl to nedává. Samozřejmě můžu být mimozemšťan, který si sem přiletěl založit rodinu, nebo můžu být forma energie bez intelektu, která nějak způsobila její početí. Tak to většina lidí nechápe. Bůh stvořitel je jen titul jako pan inženýr, nebo pan doktor, obecně řečeno. Jinak by asi následovalo osobní jméno.

Já diskutovaný výrok oceňuji. Vnímám ho jako projev skromnosti a respektu k přírodním procesům, než jako veřejné vyznání Víry.

2.7.2017 01:44:11

.
@tokura:
Nevime, ale je to velmi pravdepodobne, uz proto, ze ho pise s velkym pismenem. I kdyby ho ale na mysli nemel, tak to ale evokuje B(b)oha skoro u kazdeho cloveka, takze je vlastne jedno, co myslel. Beztak vetsinu lidi ani ta otazka nenapadne. Chvili jsem se to snazil najit, ale neuspesne.

@rukavicka:
Jo, v tomhle s tebou castecne souhlasim. Ne s tim (ne)vyznanim viry, ale musim uznat, ze to poselstvi je dobre.

2.7.2017 05:52:19

.
Já myslím, že když někdo hledá vědecké poznatky, nemůže hledat ve hrách a brát to bez rezervy.

2.7.2017 15:03:33

Elessar
Zalezi, na jake urovni ty poznatky hleda. Pokud mu staci zakladni prehled, tak si myslim, ze ta hra ma stejnou hodnotu jako treba dokument v televizi. A asi neoveruje kazdou vec napsanou ve hre/vyrknutou v televizi, proste tomu veri. Nikdo nemuzeme byt odbornikem na vsechno.

2.7.2017 17:18:38

To everyone
A já říkám, že větší koko---u řešenou v diskuzi jsem snad ještě nečetl :)

2.7.2017 17:42:07 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Power Grid: The Card Game (EN)
Power Grid: The Card Game (EN)
Akt. cena: 100 Kč
Končí za: 9 dnů

Offcanvas