Mars: Teraformace

xxxxxxxxxo hodnoceno 990x (Seznam vlastníků)

Mars: Teraformace - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Jacob Fryxelius
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

GIGA Mars – fanouškovská rozšíření česky

V tomto vláknu budu postupně zveřejňovat podklady pro výrobu fanouškovských rozšíření Marsu přeložených do češtiny.
Dlouhodobým cílem je vytvořit českou obdobu GIGA Marsu.
GIGA Mars je ale obrovský projekt, který kromě vlastní mapy zahrnuje několik menších samostatně hratelných rozšíření. Herní doba GIGA Marsu je rovněž podstatně vyšší.

A proto jsem se rozhodl překládat tato menší rozšíření postupně, tak aby byla hratelná se základním Marsem.
Výhodou pochopitelně je, že je možno zařadit nový obsah ihned, a přitom s ním mohu hrát i tehdy pokud chci hře věnovat pouze standardní herní dobu.
Jen pro srovnání rozšíření #Mars: Teraformace - Venuše  obsahuje 49 nových karet projektů, níže uvedená již hotová rozšíření přidávají nejméně 150 nových karet.

Při výrobě jsem vycházel z podkladů pro GIGA Mars, které jsou k dispozici v kvalitní a editovatelné podobě. Oproti anglické verzi (která ve skutečnosti byla jakýmsi mixem angličtiny, italštiny a polštiny plným chyb) jsem na všech kartách ještě sjednotil použité symboly, ikony a rovněž i texty.
Pro všechna rozšíření jsem rovněž přeložil pravidla, a navíc sepsal FAQ, kde jsem se pokusil vyřešit mnoho situací, které byly řešeny v diskusním fóru na BGG anebo vůbec neřešené.

2024/01 Již delší dobu probíhá vývoj projektu na Discordu, kde jsou i aktuální data. Kdo má zájem, napiště mi PM a pošlu pozvánku.

2023/02 Aktuálně připravuji novou verzi s několika dalšími rozšířeními. Nová verze pochopitelně bude kompatibilní se stávajícím obsahem, ale bude obsahovat mnoho revizí, které se v čase objevily a hlavně i několik nových rozšíření.

2021-2022: jsou hotová následující rozšíření:
Ares

Pathfinders

Corporate Betterment

Cubic Preludes

FryxGames promos

Vše se samozřejmě ještě může mírně změnit, projekt je stále živý ...

A další plán?

  • nové destičky kolonií
  • rozšíření Měsíc
  • rozšíření Venuše fáze 2
  • nové tituly
  • nové politické strany
  • a mnoho dalšího...

Samozřejmě je to ale hobby projekt, takže postupuji pomalu.

Uvítám samozřejmě jakékoliv smysluplné připomínky k již hotovým věcem. Pokud by někdo chtěl pomoci s překlady dalších rozšíření, uvítal bych zejména jazykovou korekturu. A určitě by se hodil i šikovný grafik, jsem si sice schopen bez problému upravit podklady pro existující karty a vysázet tam texty, ale stvořit nové věci (např. obálku pravidel) je pro mne spíše trápení.

A pokud by někdo potřeboval podklady v jiné, než zveřejněné podobě (např. PDF pro jednotlivé karty), neměl by být problém podklady jednoduchým automatizovaným skriptem upravit.

Credits
GIGA Mars a všichni autoři původních fanouškovských rozšíření.
Překlad: @robkin 
Korektura: @Mitogar, @hof 

Historie změn
08.06.2021 Dodatečná korektura Corporate Betterment karet a pravidel
09.06.2021 Přidáno malé rozšíření Cubic Preludes
23.12.2021 Rebalance karet:
- B27 efekt dává jen 1E navíc (původní 2E bylo moc silné)
- B48 zdražení z 16E na 26E (5VB za původní cenu bylo moc silné)
- P27 dává mikroba za dva oceány (původní varianta byla moc silná)
- P53 cena snížena z 20 na 18, risk je to hodně velký, drobné ujasnění efektu
23.12.2021 Drobné změny karet:
- A01 slovo "odtud" nahrazeno slovem "odsud", které při překladu používá MINDOK
- P31 - přejmenováno na TĚŽEBNÍ STANICE (důlní už existuje viz karta kolonie C25)

23.12.2021 Ujasnění pravidel ve FAQ:
- B34 ve FAQ bylo explicitně jmenované místo Noctis, ale toto místo není prázdné a tak je z principu vyloučené
- P41 považuje se to za zahrání odpovídajícího symbolu
- P53 je možné získat oba efekty z jedné karty, vždy se vyhodnocují obě karty
- P59 zdroje na této kartě jsou pro účely ostatních efektů považovány za mikroby i data.
- společnost P13 SolBank - efekt v produkční fázi je povinný (důležité např. pro vyhodnocení soutěže Sběratel).

24.12.2021 Přidány přeložené FryxGames promo karty X34 až X38

24.12.2021 Přidány destičky pro BigBox promo karty X31 až X33 určené pro hraní bez rozšíření Ares

02.02.2022 Opravena karta X38 zapomenutý symbol a text “1 VB”.

10.02.2002 Drobná změny karet:
- B47 přejmenováno na ENERGETICKÁ SOUSTAVA (energeticka infrastruktura jiz existuje v zakladu)
- B45 slovo "Umístěte" namísto "Položte"
- P53 upravena formulace "doplňovacího balíčku" na "z balíčku" - běžně se to tak používá ve standardních překladech
- P72 opět vypuštění slova “doplňovacího”
- A13 až A26 přidán text "ALTERNATIVNÍ KARTA" tak jako je tomu u karet z BigBox Promo
- společnost P26 lepší viditelnost počátečního bonusu 2 karty (bílé místo černého písma)

10.02.2022 Úpravy FAQ:
- P72 nelze zvolit žolíkový symbol
20.02.2022 Drobná změna B44,P43,P68 - "černé město" jako symbol pro město ve vesmíru (namísto města s tagem vesmíru). Je to příprava pro další návazné efekty (soutěže, tituly apod.)

8.3.2022 oprava karty předehra Pathfinders P15 - oprava chybného symbolu založení kolonie

6.6.2021 23:14:05 | Upraveno autorem (porovnej)

Patří ti můj velký dík, perfektní prácička. Bylo by možné dát jedno samostatné pdfko se zadními stranami karet, pro ty co nepoužívají neprůhledné obaly? 

---------------------------------------------------------------
Občasně překládám. 
Zatím jsem přeložil: Mini Dungeon Adventures, Farmers Finances, Mini Rogue, A4 quest

7.6.2021 13:53:00

Aktualizace

  • Dodatečná korektura Corporate Betterment karet a pravidel
  • Přidáno malé rozšíření Cubic Preludes (8 předeher)

Zadní strany karet zkusím připravit pro zveřejněný formát 3x3 karty na A4. Pokud by někdo potřeboval jiný formát - bylo by potřeba se domluvit na přesnější specifikaci.

9.6.2021 01:04:26

Ahoj, vypadá to naprosto famózně. Rád bych se zeptal zda projekt stále pokračuje? Případně zda máš již vyhlédnutou nějakou tiskárnu kde bys dělal karty. Případně i celý herní plán, u toho jsem rozumnou možnost našel zatím jen na aliexpresu.  

31.10.2021 08:21:52

Pokracovat v projektu budu ted “pres zimu”, bude vice casu na to sedet vecer u pocitace misto aby clovek sel nekam ven :-)

Kazdopadne velmi dobre hratelne je i to co je zatim k dispozici. Karty jsem na jare si nechal vyrobit v nejakem lokalnim “grafickem print studiu" a pres leto jsem to opakovane hral vesmes s velmi pozitivni odezvou od hracu. Mam tu soupis errata a nekolik “rebalanc” pripominek, ale jde spise o drobnosti.

Vyroba karet vysla to na zhruba 4Kc/karta (se zaoblenymi rohy). K tomu kvalitni nepruhledne matne obaly cca 1Kc/karta (nepruhledne protoze jsem pro jednoduchost tisknul jednostranne bez pozadi, stejne by to pozadi nikdy nevypadalo jako originalni a karty by bylo snadne odlisit, obaly jsou v nekolika barvach aby se snadno odlisily projekty, predehry, korporace a udalosti z neklidu). Pro srovnani: karetni rozsireni Predehra obsahuje zhruba 50 karet a stoji nejmene 250Kc - takze tam to vyjde na nejmene 5Kc/karta (bez obalu).

Zetony jsem si nechal vytisknout na obycejny papir a pak vyrobil sam a vypadaji lepe nez ty originalni. Planuji vyrobit minimalne jeste vsechny zetony oceanu - protoze pro GIGA rozsireni jsou stejne potreba a alespon se ty zetony lepe barevne sjednoti.

Velky herni plan jsem zatim jeste neresil, ale predpokladam vyrobu toho GIGA planu na “banerovinu”. Ostatni nove “mapy” uz si kamarad nechal vyrobit prave na banerovinu ve stejnem “print studiu” s cenou okolo 300-400Kc/mapa. Vypada to skvele, je to rolovaci.

31.10.2021 10:52:17

Ahoj, všechno to vypada úplne skvěle. Víte mi prosím odporučit , jaký papír ( heúbku nebo typ ) mám na to použit, aby karty boli úplne stejné jako z originálni hry? Díky :)

23.12.2021 13:45:20

Pro karty se běžně používá 300g a v případě Marsu je papír hladký (tj. karty nejsou s textilní příměsí).

23.12.2021 14:26:25

@robkin prosím tě, našel jsem v tiskárne, že tlačí na papír ofsetovy, lesklý a matný. Nevědel by jsi mi poradit, který papír se na to hodí? Díky

23.12.2021 17:40:43

@robkin prosím tě, našel jsem v tiskárne, že tlačí na papír ofsetovy, lesklý a matný. Nevědel by jsi mi poradit, který papír se na to hodí? Díky

23.12.2021 17:40:52

No, ono pokud dáš karty do obalů tak podle mne záleží v první řadě na té gramáži - aby pocitově člověk měl dojem, že drží “kartu jako všechny ostatní". Na povrchu až tolik záležet nebude, protoze dotykat se karty clovek nebude. A leskly papir asi nechces, v obalech se to leskne dostatecne i bez toho :-) Takze asi spise pujde o pouzitou tiskovou technologii a o cenu tisku.

BTW chystam drobna errata (na zaklade nekolika odehranych her), zkusim to dnes vypublikovat - tak si pred pripadnym tiskem stahni aktualni podklady.

23.12.2021 21:10:26 | Upraveno autorem (porovnej)

Jak jsem již avizoval, provedl jsem drobné opravy některých karet a FAQ pravidel. 
Nově jsem přidal překlad FryxGames promo karet X34-X38 a destičky pro BigBox karty X31-X33. Podrobný seznam viz konec úvodního příspěvku.

24.12.2021 00:19:54 | Upraveno autorem (porovnej)

Ahoj,

neplánujete někdo pořídit? Případně bychom se mohli domluvit na nějakém hromadnějším tisku.

Kolonizaci zdar.

21.2.2023 07:20:00

Plánoval jsem to, ale… . Oslovil jsem několik firem, které dělají tisky (cca 10) a vždy byl nějaký problém.

  • nenabízeli třístovkouvou gramáž
  • neuměli formát C5 nebo B5, teď si přesně nevzpomínám, ale v tomto formátu jsou pravidla
  • nechtěli nařezat, nebo si řekl obrovskou sumu, vzhledem k ceně tisku
  • když nařezat tak nechat ostré rohy, nebo si řekl obrovskou sumu, vzhledem k ceně tisku
  • atd.

Zkrátka byl jsem moc náročný. Proto jsem se po půl roce rozhodl, to vzít do svých rukou.

  • Vlastním barevnou laserovou tiskárnu
  • Včera jsem si objednal řezačku na papír, toužil jsem po ní už dlouho.
  • Obyčejný zaoblovač rohů
  • Papír 300g/m3
  • Samolepíci papírové etikety A4 (pro herní plány)
  • matná fólie, film (pro herní plány)

Asi to nebude TOP kvalita jako od profíků. Jenže pokud to pak strčím do originálních obalů ke hře (před půl rokem jsem si jich objednal více z https://www.fryxgames.se/), bude to podle mě pocitově k nerozeznání od originálu. Jo a bude to pouze jednostranný tisk.

21.2.2023 12:51:22 | Upraveno autorem (porovnej)

Pro informaci, aktuálně pracuji na překladu dalších rozšířeních.

Něco už je hotové (Ides of Mars), něco ve stádiu korektury (Moon), něco v přípravě.

Na překlad a korektury mám dva nové spolupracovníky. A protože víc očí víc vidí, dostal jsem nějaké konstruktivní připomínky ke stávajícím podkladům. Takže jsem provedl “modernizaci” všech podkladů i zpětně a je tak možné, že některé odkazy mohly přestat fungovat.
Pokusím se vše dát dohromady co nejdříve a přidat mnoho nových věcí navrch!

Pro více informací klidně pište soukromou zprávu, určitě se nějak domluvíme.

26.3.2023 21:31:57 | Upraveno autorem (porovnej)

@robkin tak to je skvelé. Neviem sa dočkať na ďalší preklad od teba, to že ai sa na to celé podujal je skvelé a marsu dáva úplne nový rozmer! Ešte raz vďaka ☺️

26.3.2023 21:35:39

@robkin přehání. Práce bude jak na kostele. Děláme to pouze ve svém volném čase a když je chuť. Ale je se opravdu na co těšit.

27.3.2023 10:51:38

@robkin 

Ahoj díky moc za překlady. Chci se zeptat. Jak to vidíš s překladem rozšířením Moon? 

Dík 

11.7.2023 20:36:55

Překlad The Moon je hotový. Raději nebudu nic slibovat, ale snad to někdy brzo zveřejníme. Je třeba dopsat pravidla.

12.7.2023 07:32:42

@robkin supr tak se budu těšit na zveřejnění. 😉

Díky moc za tu práci. 

18.7.2023 13:50:43

Vieš prosím opraviť linky na nedostupné súbory? Ďakujem

30.1.2024 21:34:16

Aktuální data je stažení a další dění okolo tohoto projektu je na Discordu. Nemám placený Discord a tak sem nemá smysl dávat pozvánku (která je platná jen 7 dnů). Pokud vás tedy projekt zajímá, napište mi soukromou zprávu a já vám pozvánku pošlu.

31.1.2024 17:38:18

Vybíráme z Bazaru

Viva il RE!
Viva il RE!
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 4 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas