Maria - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 3
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 210 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: válečná
Čeština: není
Vydavatelé: Histogame
Autoři: Richard Sivél
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Otazky k pravidlam

Mariu som konecne dostal do ruk a prave sa prekusavam pravidlami. Potreboval by som niekolko upresneni.
1, (str.7) Generalov mozem re-enternut na plan do akejkolvek velkej pevnosti, ktora prave patri mojej mocnosti? to znamena aj do dobytej pevnosti, ktora mi povodne nepatrila? Co presne znamena "friendly controlled"?
2, (str.10) pri anexii Sliezska Prus odklada nabok polovicu victory pointov ktore vydobil na rakusanovi. (druhu polku si dava do poolu) aky to ma vlastne vyznam? nemoze si ich dat rovno vsetky do poolu? je to dobre len koli zimnemu bodovaniu? Podobne s tou moznosyou Frantika sa stiahnut z ceskej mapy. Neviem mozno pocas hry v tom najdem vacsi zmysel.
12.4.2010 12:04:31

Gaspar
Hurá, další rakouský voják :) Doufám, že tě tak bavit jako nás.
K dotazům:

1. Generála můžeš nasadit pouze ve velkých pevnostech uvnitř státu. Čili rakušák jen v rakousku atd. Friendly controled v tomhle případě znamená např., že rakušák dobyde pruskou velkou pevnost (a v tom případě tam prušák nasazovat nesmí) a pak tuhle pruskou pevnost ovládanou rakušákem dostane francouz, to je pak friendly controled a prušák si tam může genrála nasadit (pokud je tam místo). ok?
2. ta půlka vítězných bodů je strategická. "zasejvuješ" si takhle body, které se poočítají jako by byly někde na pevnostech (jsou prostě mimo pool a tvým cílem je pool vyprázdnit a v podstatě je ti jedno kde ty body jsou). Prušák má navíc výhodu, že může znovu zaútočit na pohraniční pevnosti a nemusí se cpát do srdce čech. Ale k tomu aby tohle mohl udělat potřebuje souhlas rakouska (které si tím zjedná kolo míru). Francouz se nikoho ptát nemusí prostě se stáhne z rakouska a body dá bokem, ale pokud zaútočí znovu na české mapě, body se mu vrací do poolu. Tohle je taktické pro frantíka zase v tom, že si pozobe pohraniční pevnosti rychle ze začátku a pak se může stáhnout z české mapy zasejuje si bodíky a o čechy už se nestará a jde topit pragmatické alianci.
Stačí?
kdyby něco ptej se. dle mého je tohle naprosto skvělá hra, už se těším až si zase dám.

12.4.2010 13:40:27

kandelabr
no yo, ale prave ked si ten prusak zasejvuje tie bodiky mimo pool to neni ziadny progres. v momente, ked po skonceni jednokooveho primeria, zautoci tak si ich beztak do poolu zase da. je pravda, ze Sliezsko, dalsia zasobovacia armada je fajn bonus ale zase bude musiet krvopotne dobyjat pevnosti aby si vyprazdnoval pool. neva, snad mi to pocas hry nejak prijde.... zatial mam velmi chabu predstavu ako to v suktocnej hre bude prebiehat. Tiez sa uz tesim na prvu partiu. Odporucas najprv odohrat cvicnu, alebo sa da natvrdo skusit aj plna verzia?

12.4.2010 14:26:18

gaspar
máš pravdu s těma prušákama, teď jsem se na to díval, tak s tou půlkou to moc nechápu, možná fakt je to tam pouze pro zimní skórování. Ale zase pokud jako prušák vybojuješ slezsko hned ze začátku, dřív než se nahrneš do česka, tak neztrácíš žádné body, dostaneš trén navíc a sousedíš přímo s nepřítelem. pravda ztrácíš sasko, ale to se stává poměrně snadno neutrálním (což mi připomíná že jsme to včera hráli blbě, sakra).
S tou cvičnou vs. plnou verzí-my hráli nejdřív tu zkušební, protože jsem si po přečtení pravidel moc nebyl jistý jak to všechno bude fungovat. ideální by bylo dát si třeba dva roky zkušební hry, abyste zjistili jak se hýbe a bojuje a hlavně na co všechno je potřeba myslet, aby člověk šetřil kartama, že za sebou musí generál tahat jídlo, dávat si bacha ve kterém kvadrantu necháváte generály, že malá prohra je často lepší než jít až na krev (a pak dostat na budku o kolo později) atd.
ty pravidla nejsou složitá, ale není lehké pak hru kočírovat tak, aby vás to neválcovalo. rozhodně je to hra na víc partií, postupně se učíme a pořád nám nějaké to pravidlo sem tam vypadne. ale stojí to za to.
čili poradil bych aspon pár kol základu a pak se hned vrhnout na plnotučnou variantu :)

13.4.2010 10:25:31

este dve otazocky
1, naco je dobre pri boji vyuzivat pri hrani Rezerv nizsiu hodnotu ako maximum (t.j.8)? napada ma len eliminovanie strat na minimum a nedat moznost superovi ptihodit dalsiu kartu. uvazujem spravne?
2, pri hrani politickych.... niektore davaju moznost posuvat aj viacej markerov. v pravidlach sa pise, ze mozem posunut jeden, vsetky, alebo ani jeden marker. Co napriklad karta "War of Jenkins Ear": mozem posunut marker Talianska a pritom neodobrat TC Frantikovi?

15.4.2010 17:36:45

Gaspar
1. Přesně tak. Pokud už nemáš v ruce žádné trumfy (nebo si je chceš nechat pro boj jinde) je lepší šikovně dorovnat a prohrát o jednu jednotku, než riskovat, že tě soupeř zdecimuje. K tomuhle dorovnávání jsou rezervy ideální.
2. Taky máš pravdu. Můžeš si vybrat který rámeček chceš provést a který ne. Pokud se rozhodneš ho provést, musíš ho ale vykonat komplet, tj. pokud se marker hýbe o dvě šipky, musíš ho posunout o dvě a nebo vůbec. A bacha ještě na znaky mocností na kartách. Pokud tam mocnost nemá svůj znak, nemůže kartu koupit.

už jste hráli?

15.4.2010 18:00:24

kandelabr
bohuzial zatial nie. najprv ochorel moj maly syn a potom ja. na nejake vecerne akcie nebol cas. Ale uz som dohodnuty s priatelmi na tento piatok. urcite aspon v strucnosti potom napisem svoje dojmy ci postrehy. dufam, ze nebudeme sklamani.

19.4.2010 16:13:05

Gaspar
To taky doufám. Věřím, že nebudete, u nás se zatím řekl bych všem líbila. Jsem zvědav, kdo u vás vyhraje :) Kdybys potřeboval ještě pomoct s pravidly, neváhej a ptej se.

19.4.2010 17:32:24

kandelabr - detaily k už řešenému
(první sada otázek - A, druhá sada otázek - B)

A1: Jsi si jistý že "friendly controlled" platí pro všechny spřátelené mocnosti ? Neplatí to jen pro ty kooperující (tj. např. Prusko a Francie kooperující nejsou) ? V pravidlech to specifikované není. Na druhou stranu, asi bude málo pravděpodobné, že by Francouzi obsadili bývalou pruskou pevnost (a opačně).

B2: V pravdlech : Follow the instruction AND shift the marker on the track ... čili to taky není úplně jednoznačné. Ale tady fakt nevím co s tím.

9.5.2010 17:08:52

trohat
A1: ruku do ohně bych za to nedal, ale dává mi to smysl. Právě, že kdyby to bylo jen pro kooperující tak by to tam napsali, tenhle pojem je ve hře jasný.
B2: v pravidlech je tohle blbě, sám autor píše na bgg, že tam mělo být and/or, čili fakt si můžeš vybrat. (Na BGG je kdyžtak neoficiální (ale autorem potvrzené) FAQ).

9.5.2010 17:48:32

Neutralita Saska
Mám dotaz k pravidlům kolem Saska. Sasko začíná jako spojenec Pruska, ale poměrně snadno se může stát neutrálním anebo dokonce spojencem Rakouska. V pravidlech je pak popsáno, jak přejde na stranu Rakouska a je dále hráno Rakouskem. Ale co když se pomocí politických karet zase stane spojencem Pruska? Může se to vůbec stát? A pokud ano, co s tím tedy?

21.9.2010 15:27:43

Pevnosti v Německu
Druhý dotaz je na pevnosti v Německu. Mají hodnotu volitelského hlasu, čili komu patří, je dáno aktuálnim stavem tohoto hlasu na pevnosti? Aneb jedna z armád Prgamatické aliance může hned v prvním tahu přejít na zrychlený marš přes pevnost s Francouzským hlasem ... resp. předpokládám, že nemůže, protože to znamená, že pevnost je nepřátelská, souhlasí?
A s tím souvisí ... v Německu předpokládám musí zásobovat své armády každý ... Francie, Rakousko i Pragmatická aliance ...

21.9.2010 15:31:40

Matto
neutralita Saska: je to jednosměrný proces, jakmile se stane neutrální, už se k Prušákům nikdy nepřidá. Prus může spolupráci saska pozichrovat jen jednou politickou kartou z prvního roku (šoupne pak žetonek na tracku úplně doleva), ale pokud se stane neutrální, už to nejde vrátit.

pevnosti v Německu: myslíš ty čtyři, na které se nedává vítězný bod, ale kdo kontoluje min. tři z nich dostane vítězný bod do chlívečku vlevo nahoře a upraví i track hlasování dole. Jinak force marchem není možné dobývat pevnosti, ale lze přes ně projít.

zásobování v Německu: ano, tam si každý musí s sebou vláčet jídlo, nikdo tam není doma. Jinak ještě pozor na Arenberga, ten je doma i u Pragmatiků a může se živit z jejich vozječku. Ovšem obráceně to neplatí.

21.9.2010 15:45:51

Vysvětlení
Add Sasko ... díky, jak nemám v ruce hru ale jen ten Vassal modul, tak nevím, že už žádné karty na návrat Saska pod Pruská křídla nejsou (však jim taky Prusko za pár let v Sedmileté válce pěkně vysvětlilo, že se to nedělá). Tak to je zajímavé ....

Add ty německé pevnosti ... jo ty jsem myslel Šlo mi o to, kdo je vlastní resp. jestli to je dáno těmi hlasy ... ano je :o)

Add zásobování, jasné díky ... resp. jsi si jist tím zásobováním na území Pragmatiků? Viz. pravidla: "Je vždy zásoben v Nizozemí (Netherlands) a může být zásoben zásobovací kolonou Pragmatické armády." ... o území ani slovo, jen o vozíku

21.9.2010 15:56:00

Arenberg
no však jo, v nizozemí, což je domácí území Pragmatiků. Prostě nepotřebuje zásoby, když je v šedém území. Napsal jsem to asi zmatečně, samozřejmě v pragmatiky dobytých územích vozejk potřebuje.

21.9.2010 16:02:35

Nizozemí
Ne, napsals to dobře, to já se nepodíval pořádně na mapu ... ono je Rakouské Nizozemí ... tam je to jasné ... a pak Nizozemí Pragmatiků, což je přesně to cos psal ...

21.9.2010 16:05:03

Matto
tak fajn, hlavně, že už je to jasné :) A plánuješ pořídit kopii nebo budeš hrát jen elektronicky?

21.9.2010 16:15:15

Nákup
No jak vidíš, šilhám po ní hodně ... takže asi pořídím, nicméně chtěl bych alespoň jednou zahrát naživo anebo přes ten Vassal, abych se definitivně rozhodnul. Nepatřím ke sběratelům, čili finální rozhodnutí je vždy boj :o)

21.9.2010 16:31:19

Saská neutralita
Ještě dotaz, pokud k tomu dojde, přebírá hráč hrající za Rakousko a v tuto chvíli i za Sasko karty Saska, co v ruce držel Pruský hráč anebo se zahodí a Rakouské Sasko si lízne nové dle startovního počtu?

22.9.2010 13:21:17

Matto
jenom si vezmeš zbylé karty, pokračuješ s tím co mají. Je důležité nezapomenout na to, že pokaždé když prušák utrpí velkou prohru (tj. přišel by o vítězný bod z chlívku(i když tam žádný nemá) ) tak se šoupne saský žeton směrem ke spojenectví s rakouskem. na to jsem při minulé hře zapomínal a vymstilo se mi to :(

22.9.2010 13:55:57

kandelabr
Jo jo, přesně tak se mi to povedlo ... Rakušan zahnal Prusa na hranicích Slezka a Moravy a způsobil mu ztrátu 4 pěšáků = Prus ztratil jeden vítězný bod a hup, Sasko je neutrální

22.9.2010 14:51:24

Zima
Ještě dotaz ... v zimě se jen doplňuje/rekrutuje anebo se dělá i politika a berou karty?

22.9.2010 20:41:16

zima
v zimě je klid zbraní, politika ani karty se neberou.jenom nákupy a zimní skórování. Politických karet je šest na každý rok (respektive sedm pro rok 42, tam je navic karta volby císaře).

22.9.2010 22:05:56

Jak to pěkně funguje ...
Tak jsem si jednu hru postupně vyzkoušel a dospěl jsem k zajímavému zjištění, že je skoro jedno, jak moc který stát prohrává, ale že záleží, jak se mu daří ofenzivně ... aneb Francie obsadila polovinu Čech a udržela tři německé pevnosti a to že jí Pragmatici sebrali polovinu severní Francie vůbec nebrání tomu, aby Francie zvítězila ... neb za ztrátu pevností na domovském území člověk VP neztrácí. Ty jsou jen za ofenzívu mimo své území (aneb urputná obrana doma sice zabrání ve vítězství útočníka, ale nepomůže vlastní výhře). Moc pěkné, jsem nadšen :o) Jen mi přijde, že role Francie je možná až příliš jednoduchá a přímočará ... ale je to jen první dojem

23.9.2010 13:55:11

Matto
tak francie je rozhodně nejpřímočarejší a podle mého vítězí nejvíc ve hrách nezkušených hráčů. Jakmile Trochu začnou fungovat pragmatici, tak francie dostává řádně na budku a musí řešit dilema jestli třeba jednoho generála neposlat zpátky domů na obranu. Když se moc odkope, a vše věnuje na útok do čech, tak jí hrozí, že ji pragmatici převálcují doma. Proto je zajímavá ta možnost stáhnout se z čech a zakonzervovat si polovinu bodů.

Jinak ten balanc mezi ofenzivou a defenzivou mi taky příjde zajímavý. Body se ti počítají jenom v ofenzivě, ale musíš něco nechat doma, jinak ti body pozobe soupeř. Spousta důležitých rozhodnutí. Je to krásně vyvážené.

23.9.2010 14:19:03

Politika
Čtu si pravidla ke hře a chci se zeptat ohledně bodu 17. Politika.
Pokud hráč má z předchozích kol zakonzervovány TC, pak i když v dalším kole při fázi "Politika" nepřidá další TC může si vybírat ze dvou politických karet?
Podle mého názoru ano viz. hned první věta na straně 9 pravidel přístupných na tomto webu. Cituji: "Pokud mocnost nemá žádnou TC na politickém ukazateli, tak se nepodílí na ničem v této fázi." Tedy nic se nemluví o tom, že by ji musel dát v každém kole, aby se mohl účasnit.

26.10.2010 13:40:54

Vybíráme z Bazaru

War of the Ring: The Card Game ENG + komplet obaly
War of the Ring: The Card Game ENG + komplet obaly
Akt. cena: 899 Kč
Končí za: 13 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas