Marco Polo II - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
Albi - logo
Autoři: Daniele Tascini
Simone Luciani
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Jaké to je?

Prosím podělte se o zkušenost a srovnání s Marcem Polem. Díky
16.10.2020 08:53:10

dojmy
Za mě naprosto skvělé, hrál jsem tedy jen online na BGA. Podrobnější srovnání najdeš na boardgamegeeku, zde jen pár bodů:
MP1 je určitě ostřejší hra, kdy ti pořád něco chybí a soupeři a kostky tě můžou dost zaříznout. MP2 je volnější, zdrojů je mnohem více, ale také jsou větší cíle. Celou dobu se ti to bude hrát pěkně, bude to vypadat jak pohodička a pak skončíš s 90ti body poslední a vítěz bude mít bodů 130. Protože jsi prostě hrál neefektivně, ostatní tě všude předběhli, atd. Prostě tyhle elementy z MP1 tu pořád jsou, ale nerozbije ti to hru.
MP2 nabízí mnohem více možností, co s kostkama, takže nezávisíš tolik na hodech. To ale také znamená, že toho musíš mnohem více promyslet. Pravidlově to zůstalo stejné, ale prostor rozhodování hodně narostl, o to je to náročnější. Hry také budou trvat déle. Dále kartičky cílů, které byly to nejhorší v MP1 (náhodné, špatně vybalancované), jsou změněné a vybalancované. Postavy nejsou tak radikálně jiné jako v MP1, ale variabilita je pořád vysoká. Balanc se zatím těžko posuzuje (bude asi na úrovní MP1), ale některé postavy se zdají trochu lepší. Kontrakty a cestování jsou propojené, nejsou to oddělené části jako v MP1.
Přestože to tedy zůstalo mechanicky v zásadě stejné, tak pocitově to je jiná hra - volnější, víc kombinační. Na vážné hraní je určité spravedlivější.

16.10.2020 10:40:44

Kurde fakt? :)
Prvniho marca pola mam moc rad.
Mozna jen postavy mi prijdou lehce nevyrovnane.
Ale vzdycky jsem si to (prohru :) ) odduvodnil tim, ze jsem plne nevyuzil potencial a hral to spatne :)

Ale kupovat si marca pola 2 mi jde nejak proti srsti. Co pak s tim puvodnim, ten se mi prestane libit? Her je spousta. Kdyz prijde chut na marca pola, tak se mi nechce jeste uvazovat jestli 1 nebo 2 :).

Jestli to je fakt totalni nahrada a jednicku uz nebudu chtit hrat tak ok, ale jestli jsou obe dobre a podobne tak mi staci asi jednicka.

16.10.2020 12:36:04

ještě jsem nehrál ale určite ! :)
Marco Polo u nás vládne už přes 5 let - hrajeme se všema rozšířeníma a dvojka bude perfektní - nové cesty, úkoly. Hlavně aby se stihlo do Vánoc :):):)

16.10.2020 12:40:00

dost jiné
Ještě mě napadlo zdůraznit, že MP2 je pocitově dost jiné než MP1. To znamená, že má-li člověk rád MP1, nemusí mít rád MP2 a naopak. Zároveň ty hry dle mého nelze kombinovat - oficiálně to není vybalancováno, postavy z MP1 v MP2 moc fungovat nebudou.

22.10.2020 08:37:37

Je to vážně jiné
MP1 jsme měli velice rádi. Když však padli nízká čísla, anebo někdo vyfoukl dobré kontrakty, bylo to špatné. Zde v tomto případě jsem se po několikátém zahrání setkal s tím, že je dokonce i lepší v některých případech házet čísla nižší. Rozhodně víc se cestuje po mapě. Asi největší slabina jsou pak postavy. Zamrzeli mě minimálně dvě postavy, které dávali hráči suroviny každé kolo a to pak byla obrovská výhoda. Tím pádem, pro lepší hru, bych minimálně tyto postavy vyřadil (Isabela Donati, Mailin and Tian Chin), u těchto postav takový Filippo Vitello bledne závistí. Na druhou stranu je to pouze můj subjektivní názor a záleží i na tom, kdo za danou postavu hraje. Jinak je to celé moc hezky udělané a i ten papírový insert potěší. I celkově slušná kvalita zpracování. Máme německou verzi vyrobenou v Německu a žetony i ostatní herní materiál je dobré úrovni. Ne jak jsme se sklamali Puerto Rico v2 také objednáno v Německu, ale vyrobeno v ČR, kde herní kartón je opravdu velice tenký a nejsmutnější na tom je, že i na fotkách na obalu hry jsou ty komponenty zobrazeny s 2x tak tlustým kartonem.

27.10.2020 20:54:08 | Upraveno autorem (porovnej)

postavy
Nemám úplně hodně nahráno, ale Fillipo je prostě i teoreticky slabší postava (je slabší s menším počtem hráčů, není mu to nijak kompenzováno). Mailin a Tian se zdají dost těžcí rozjet, zatím jsem neviděl povedenou hru. Jako top postavy to zatím vypadá na Abha Basu, Isabella Donati a Gantulga Od, za nimi De Wu, pak Mailin a Tian a Mongke Khan, poslední Vitello (i když i s ním při dobrých bonusech při hře 4 hráčů lze udělat 120-130 bodů). Minimálně 4-5 postav je ale hodně kompetetivních.

27.10.2020 21:08:18

Propojení

Nikde jsem neobjevil, jestli to jde hrát propojeně. Třeba jako “minikampaň”, když jsou tam nové cesty. Má tedy cenu mít oboje?

28.10.2020 13:08:10

Jilut
Spojeně se to hrát nedá. Přes v zásadě pravidlovou shodu je to herně dost jiné, nové postavy ve starém Marco Polovi fungovat nemohou vůbec (2 mohou teoreticky pravidlově), staré postavy v novém bez úprav jejich vlastností také většinou ne a to už vůbec nemluvím o vyvážení.
Je to dostatečně jiné, abys mohl mít doma obojí, zároveň asi bude většina lidí tíhnout k jedné z těch her. Rozdíl je na úrovni Agricola/Caverna či Terra Mystica/Gaia Project (nicméně pravidlově jsou si MP1 a MP2 mnohem blíže než zmiňované dvojice).

28.10.2020 14:19:12

to Umma
Díky za vyčerpávající vysvětlení.... :-D

28.10.2020 19:03:43

Jde hrát Agents of Venice v Mp2

Ahoj mám doma mp1 s Agents of Venice. A zvažuji koupě mp2. A napadlo mě zdali jde hrát Agents of Venice s mp2. Má někdo zkušenost? Zkoušel to někdo? jde to vůbec? četl jsem příspěvky a někdo psal o charakterech a přizpůsobení. Ale u tohoto rozšíření nevnímám, že by mohl být nějaký problém. Ale rád si přečtu názory. Případně myslíte si, že bude nějaké rozšíření? děkuji.

22.11.2020 12:00:58

Renok
Koukni na stránkách Albi na návod k MP2, na konci je napsáno s čím se to z MP1 dá a nedá hrát.

22.11.2020 18:37:53

renok
V pravidlech je přímo uvedeno, že je možné zkombinovat pouze postavy, deska Venice není doporučena. Nicméně u těch postav bude pravděpodobně problém s vyvážením.

22.11.2020 23:53:03

Srovnání s MP1
Máte někdo další nahráno obojí, abyste mohl posoudit, zda se vyplatí přesedlat z MP1 na MP2?

MP1 mě baví a bojím se toho, že po koupi MP2 jedna z verzí zapadne prachem...

20.1.2021 20:00:18

Cartas
Mám obě. Stará hraná nepočítaně, druhá cca 10krát. Určitě se může stát, že původní založíš. Dvojka je vyladěnější, hravější, zábavnější. Vstřícná k cestování, které bylo v prvním Marcovi hodně náročné. Více možností na co hrát. První Marco mě bavil hodně, tento je ještě lepší. Jen trochu nevyvážené postavy, s některými získáváš zdroje během hry pořád, u jiných jen když hraješ "na to správné". Pokud to vyřešíš tím, že přesílenou postavu vezme nováček, nebo si zkušenější hráč dá výzvu s outsiderem, nebudeš zklamaný:)

20.1.2021 20:19:24

...

Me to pripada hoodne podobne, ta dvojka je urcite bohatsi o par veci co je plus ale jako minus mam ze uz mi prijde dost dlouhe

21.1.2021 01:23:41

.
Já asi půjdu proti proudu, ale mně přijde lepší první Marco Polo. Tam tak nějak pohodlně plyne všechno kromě cestování - to je těžkopádné. V Marco Polo II mi přijde, že je to naopak, tzn. cestování je v pohodě, ale všechny ostatní věci jsou těžkopádné. A herní plán se na můj vkus každé kolo mění až moc. Jasně, variabilita je potřeba, ale zase nic se nemá přehánět. O nevyváženosti postav nemluvě.

21.1.2021 12:19:25 | Upraveno autorem (porovnej)

.
No me to neprijde o tolik lepsi, ze bych musel mit obe. Prvni Marco je skvely, druhy taky, oba si zahraju vzdycky rad, ale uplne nevidim duvod mit oba doma. Kdyby ano, nemyslim si, ze bych hral jen dvojku (teda chvili urcite, protoze je fresh :D), ale obe hry maji sve pro a proti a presne jak pise Anupinka, treba jednicka je lepsi v postavach a jejich balanci.


24.1.2021 09:25:27

obě dobré
Marco Pola jsem měl rád a mám rád i dvojku, obě mě baví a z obou mám herně jiný pocit (jednička ne hráče hodně tlačí pořád je všeho málo, ve dvojce se snáz dostaneš ke zdrojům a hra je přívětivější), i když mechanikou a pravidlově jsou velmi podobné... pro mne má smysl mít obě

Ivo
:: rodinné deskovky - 2 bratři:
https://www.youtube.com/channel/UCf5oSub5HOXdDdLvPBiIZqg

24.1.2021 11:36:51

Dojmy
Co jsem si odnesl ze všech reakcí, je to, že MP je spíš pro kompetetivní hraní a MPII je příjemnější, přístupnější a dalo by se říci i rodinnější hra? Je to tak?
Když si raději užívám samotné hraní, než vítězství, měl bych přesedlat na MPII?

1.3.2021 12:56:30

PJ

Havelock
Mě třeba první díl nebavil kvůli "šikaně" (na tohle nemám, tohle nemůžu, tohle mi ostatní zabrali, na tohle nemám kostky). MPII je příjemnější i přístupnější, ale "rodinnější", to bych zase netvrdil. Pořád je to hutnější a komplexnější euro. A pořád je to víceméně taky to samé. Zkus kouknout třeba na Monasterium, to se mi zdá originálnější.

1.3.2021 13:35:06

Replay
Prijde mi, ze jakmile tu hru odehraju za vsechny postavy, tak se mi do ni znovu uz moc chtit nebude, protoze ty delaji tu hlavni variabilitu.

1.3.2021 13:59:35

PJ

kumas
Za sebe ten dojem nemám. On se pokaždé mění i herní plán a pořadí některých akcí (knihy). A variabilita postav se dá zpestřit minirozšířením:

https://cundco.de/en/detail/index/sArticle/347/sCategory/103

1.3.2021 14:03:00

PJ
Je nějaká možnost toto minirozšíření sehnat v ČR?

1.3.2021 14:16:00

PJ

dave
To je spíš dotaz na české distributory a eshopy. Já objednal v Německu.

1.3.2021 14:20:36

Havelock
MP2 je příjemnější, ale je tam komplexnější rozhodování než v MP1. Když hraješ MP1 špatně, tak nic nezvládneš, u MP2 akorát skončíš s malým počtem bodů. U MP2 taky nebudeš tolik nadávat na kostky. A nejsou tam nevybalancované cestovní úkoly jako v MP1.
Postavy se tak radikálně neliší jako v MP1, jejich disbalance je podobná jako u ras v Terra Mystice. 3 postavy jsou určitě top, 2 postavy možná drobet slabší a Filippo je prostě designerský kiks (situace tedy dost podobná MP1, kde to balancování bylo určitě těžší). Některé postavy se ale hrají výrazně jednodušeji než jiné.
Řekl bych tedy, že MP2 je férovější na kompetetivní hraní, na rodinné hraní bude už asi moc dlouhý (v plném počtu) s příliš širokým rozhodovacím stromem.

1.3.2021 15:59:00 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Mansions of Madness 1. vydání
Mansions of Madness 1. vydání
Akt. cena: 1800 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas