Malé velké galaxie: Do neznáma

xxxxxxxxxo hodnoceno 97x (Seznam vlastníků)

Malé velké galaxie: Do neznáma - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Rozšíření pro hru: Malé velké galaxie
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Gamelyn Games
Autoři: Scott Almes
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Ahoj,

tak za sebe musím říct, že toto rozšíření mě nadchlo. Hra přináší 4 nové druhy lodí - opět ze dřeva. Ty se během hry vyměňují za původní "obyčejné" modely.

Karty jsou opět krásně ilustrované. 30 pilotů zahrnuje spoustu podob a ras. Každý z nich se specializuje na pilotování jen některých lodí (výjimečně i všech) plus nabízí jedinečnou dovednost, kterou lze využít. Pokaždé si můžete pořídit jinou sestavu pilotů a hrát tak jinak.

30 karet průzkumů zas nabízí 10 druhů událostí a dobrodružství, na které můžete v neprozkoumaném vesmíru narazit. Některé pozitivní, jiné negativní. Body však do finále přinesou všechny. Každá událost v několika variantách vyznamenání, která se na závěr počítají.

Samozřejmě nové planety (12), tajné mise (8) a pak také pěkná bodovací karta pro větší přehlednost kdo na tom jak je.

Napoprvé jsem se trochu ztrácel v tom, který pilot řídí po přiřazení jakou loď - toto si myslím, mohlo být vymyšleno trochu přehledněji, ale už od druhé/třetí hry si člověk zvykne na jaké pozici v hangáru má jakou loď a dokáže se v přiřazování a používání jejich dovedností lépe orientovat.
Chce to jen pokaždé, než pohnete lodí, kouknout jaký vám díky jejímu pilotovi poskytuje bonus. To jsem si ale zautomatizoval docela rychle.

Celkově piloti i průzkum neprozkoumaného vesmíru dodaly hře větší hloubku a osobitost. Nejsou to už jen bezejmenné galaxie, teď mají i své "hrdiny".

Za sebe doporučuji. Bez tohoto rozšíření už si hru neumím a ani nechci představit.
6.8.2017 10:39:23 | Upraveno autorem (porovnej)

Hangár
Ano, hangár má ještě problém, že když chceš dát do jedné lodi jiného pilota, musíš toho původního odkrýt, aby ses podíval, jaká je vlastně jeho cena. Tohle by tam taky mohlo být nějak šikovněji.

7.8.2017 00:29:20

re: Alnagon
To jsem vyřešil tak, že karty pilotů nepřikládáme přímo do vyznačené výseče, ale jen k danému rohu hangáru, aby byla cena pořád na očích. Tím se to pěkně vyřešilo. Doporučuju.

9.8.2017 12:49:47

Herní doba..
Jak to pohlo s herní dobou. Stejné, kratší, delší.? Díky..

9.8.2017 12:56:03

re: Rukavička
Nestopoval jsem, ale pocitově asi tak 10 minut navíc. Je tam trochu přemýšlení co s kterým pilotem, ale stále zůstává svižné. Kostek nepřibylo, jen je s nimi trochu víc možností.

9.8.2017 13:51:15

Skončí skôr než začne
Máme za sebou dve hry s týmto rozšírením a všetko tak nejak klape. Nepreskúmaný vesmír vyriešil problém s nedostatkom kultúry, piloti a planéty hru spestrujú.

Čo mi vadí, je nezmenený počet bodov, ktorý ukončuje hru. Keďže sa body získavajú aj za okrúhle karty planét a pilotov, tak koniec hry príde nejak príliš skoro - akoby práve vtedy, keď sa to rozbehlo. Preto zvažujeme, či si nezvýšime počet bodov pre ukončenie hry z 21 na 30 trebárs.

Pri hrw vo dvojici sa nám zatiaľ zdá, že za symboly sú 2 VB pre každý symbol nejako veľa, resp. ak jeden z dvojice hrá na prieskum, tak druhý to nesmie zanedbať, lebo v závere môže prvý hráč kľudne získať po 2 VB aj za všetky zo 4 typov symbolov, teda spolu 8 VB.

Má niekto podobné dojmy, resp. rady, ako tieto veci eliminovať?

25.2.2019 20:09:22 | Upraveno autorem (porovnej)

@acedrac mame z toho uplne ty same dojmy. Hra skonci driv nez muze hrac zacit smysluplne vyuzivat efekty kolonizovanych planet a pilotu. Zkouseli jste zvysit pocet viteznych bodu? Nas jeste napadlo nedavat vitezne body za rozvoj galaxie. 

7.11.2022 07:43:31

Dle mého zmiňované "dřívější skončení" hře nijak neubírá. Jediné house rule, které aplikujeme, že na počítadle udržujeme pouze všechny viditelné body, tj. ne body z kartiček průzkumu (trpasličí planeta, černá díra apod.), které se sice ukazují, ale pak je má hráč skryté. Tím se ukončení hry někdy nepatrně odsune.

Věc kterou jde právě využívat takticky a hodnotím ji pozitivně je např. strategie, kdy zkolonizováním planety za 5/6/7b ostatním hráčům odskočíte a potom už jenom vylepšíte domovskou galaxii nebo dokoupíte piloty/drony do 21b aby hra skončila, než vás ostatní doženou. Navíc je potřeba ale počítat s tím, kdo má asi kolik kartiček průzkumu a co na nich asi má, aby vás potom nepřeskočil osmi body za průzkum na konci.

Dva body za každý typ značek průzkumu nám ze začátku taky přišlo hodně (zejména ve hře dvou hráčů), ale potom jsme zjistili, že to vlastně vůbec nevadí. Hráč se prostě nesmí soustředit jen na jednu věc a nějaké ty vyznamenání si musí taky nasbírat.

Jinak využívání kolonizovaných planet mi přijde spíš jen jako nepatrný situační bonus a nic esenciálního. Planetu si vždy vybírám podle symbolu a počtu bodů (v závislosti na tom, jaký skrytý cíle a jaké další planety a piloti jsou ve hře). Takže lament, že hra skončí brzo a kolonizované planety nejde moc využít mi nepřijde zas tolik relevantní.

---------------------------------------------------
správce katalogu her, vydavatelů a autorů

9.11.2022 00:28:20 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Deadly Dinner - Red Carpet in Ruins (angličtina)
Deadly Dinner - Red Carpet in Ruins (angličtina)
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 8 dnů

Offcanvas