Malé velké galaxie

xxxxxxxxxo hodnoceno 445x (Seznam vlastníků)

Malé velké galaxie - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Gamelyn Games
Autoři: Scott Almes
Rok vydání: 2015
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

přehazování kostek

V pravidlech jsem narazil na nesrovnalost ohledně přehazování kostek. V pravidlech na str. 4 kapitolka přehazování kostek:
První přehození v rámci tahu je zdarma. Poté stojí přehození každé neaktivované kostky 1 energii.
Myslím, že poslední věta není pravda... 1 energii stojí přehození zase libovolného množství neaktivovaných kostek.
Můžete někdo potrvdit mojí domněnku?
4.11.2015 19:25:22

potvrzuji
Muj nazor sice neni autoritativni, ale take mi to pripadalo divne, tak jsem si prosel diskusni fora na BGG a je tam potvrzeno, ze jedno "prehozeni" se tyka libovolneho poctu (neaktivovanych) kostek.

4.11.2015 22:18:37

Přehazování
Taky jsme to hráli na přehoz až všech neaktivovaných kostek. Má to takto větší smysl.

4.11.2015 22:57:19

Zas na druhou stranu...
pokud mohu přehazovat libovolný počet kostek, tak k čemu je pak konvertor? To je dost nevýhoda. Lepší utratit jednu enerii než dvě kostky v konvertoru.
Pokud bych ale byl nucen za každou neaktivovanou kostku platit při jejím přehození, dávalo by to větší smysl, ne? Nebo alespoň rozhodování by bylo vyrovnanější.

Možná se pletu, hru jsem ještě nehrál. Ale při vysvětlování pravidel mě to zaujalo. Přišlo mi to strašně nevyrovnané. Při platbě za každou kostku by to bylo lepší a navíc bych byl více nucen hrát s tím, co mi padlo a více sledovat tah protihráče pro opakování jeho akce.

16.3.2016 15:07:31 | Upraveno autorem (porovnej)

Praxe
No, pokud by jsi to hrál, tak by jsi se nejspíš dřív nebo později dostal do situace, kdy bys za každou cenu chtěl zahrát konkrétní akci, která by ti na 3 kostkách nepadla ani po 3. zaplacení energie (přehozu). To je přesně ten okamžik, kdy si říkáš, že už ten konvertor využít fakt musíš, i když tě to bude stát 2 kostky (2 akce)

16.3.2016 15:35:26

Konvertor
Konvertor nevyužiješ moc často, ale jsou situace, kdy to za ty tři kostky stojí. Sem tam se stane, že prostě nemáš energii na přehoz a máš tři kostky, který bys jinak zahodil bez využití. Nebo (obzvláště ke konci hry) můžeš potřebovat energii třeba na vylepšení své galaxie a přehoz ne vždy klapne. Pak je kolikrát lepší obětovat tři kostky a dostat akci, kterou potřebuji.

Modelový příklad ze života: chybí ti jeden bod do 21. Máš tři volný kostky. Na jedné planetě seš na orbitě 2 čtverečky od úspěšné kolonizace, máš energii akorát tak na poslední vylepšení (což přinese body) a teď co uděláš?

Můžeš riskovat přehození a doufat, že ti buď padne energie a planeta, abyses mohl vylepšit, nebo dvě ekonomiky/diplomacie, abys kolonizoval planetu. Pravděpodobnost mizerná. Do toho ještě musíš počítat, že někdo může kopírovat :) Konvertor je jistota. A vylepšením ten bod dostaneš.

Kolikrát už jsem zažil situaci, kdy jsem potřeboval 1 symbol, měl jsem 4 kostky a přehazováním jsem přišel o všechnu energii, symbol nepadl a stálo mě to vítězství. Někdy je fakt lepší obětovat kostky a hrát na jistotu za vyšší cenu.

16.3.2016 18:24:43

Reroll
opravil jsem se, asi se opravdu jedna o vsechny kostky

22.12.2016 09:58:17 | Upraveno autorem (porovnej)

kamaráde...
nechci ti do toho kecat, ale tvůj překlad není správný... ve větě je plurál dice...

tedy

"Přehození libovolných neaktivovaných kostek stojí 1 energii..."

22.12.2016 10:02:59 | Upraveno autorem (porovnej)

Pelly
Byl jsi rychlejsi, jeste nez jsem zapremyslel nad mn. cislem pro dice :) Omlouvam se.

22.12.2016 10:06:41

přehoz
Vždy jsme hráli za jednu kostku, avšak po zhlédnutí BGG diskuzí - zaplatíš 1 energii za přehoz jakéhokoli počtu kostek

23.12.2016 00:41:40

Přehoz
Ano, potvrzujeme, že v češtině je v tomto chyba, překládali jsme to z živé verze pravidel těsně po Kickstarteru a v té verzi, kterou jsme k překladu dostali, to vyznělo 1 energie - 1 kostka. Ale správně je to 1 energie za libovolný počet kostek... Za chybku se omlouváme, s kickstarterovýma projektama je to na překlad docela divoké... Třeba teď u překladu rozšíření se často ptáme a už jsme tam Gamelynům vychytali i dvě chyby;)

24.12.2016 15:08:01

Vybíráme z Bazaru

12 Říší
12 Říší
Akt. cena: 333 Kč
Končí za: 3 dny

Offcanvas