Malé velké galaxie

xxxxxxxxxo hodnoceno 451x (Seznam vlastníků)

Malé velké galaxie - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Gamelyn Games
Autoři: Scott Almes
Rok vydání: 2015
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Je to i pro nehráče?

Ještě jsem tuhle hru nehrál a jedeme teď na pár dní pryč a přemýšlím, že bych to vzal s sebou, pro jsou malá velikost, a podle BGG nízká komplexita a krátký hrací čas. Je to opravdu snadná hra na naučení i pro nehráče? Tedy lze to vzít jako představení do deskoherního světa?

24.5.2022 21:12:16

Za sebe určitě. Manželka to tenkrát, dřív než jsme hrávali pravidelně, pochopila snad hned. Pravidla jsou snadná, symboly na kostce jasné, vypadá to na stole hezky a i to téma vesmíru je myslím dost přívětivé. Plus je i počet hráčů (1-5) při stále ne moc dlouhé herní době.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

24.5.2022 21:42:26 | Upraveno autorem (porovnej)

@Jonash Díky, co jsem tady prolítnul, tak několik lidí psalo, že v pěti je to útrpné, i podle BGG to tak vypadá. Ideální tedy 2-4?

24.5.2022 21:53:22

Za mě ano, není to extra složitá a ani dlouhá hra. Ale záleží na lidech, ne každý je dostatečně chápavý (případně ochotný se učit).

Pán her - Nový Jičín

24.5.2022 21:55:52

Výborná hra pro jakýkoli počet hráčů. Záleží na hráčských povahách. Při hraní nečekáš jen na svůj tah, ale můžeš využívat tahů spoluhráčů a to nejen díky kartám, které ti dávají různé možnosti. Takže pořád dávat bacha. Je to fakticky dobrý. Na YT.com najdeš i pravidla pro vysvětlení druhým.

 

25.5.2022 00:33:10

@Infidus Fakt záleží, jako v pěti si počkáš na svůj tah déle, tak tomu je skoro u všech her. Já to hrál v pěti jen jedenkrát, pak párkrát ve třech kdysi, nejčastěji ale ve dvou se ženou nebo jako sólo. A to je fakt pohoda, asi jediná hra, co jsem stále ochotný rozložit přímo na gauči :D

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

25.5.2022 07:43:26

Když jsem si ji půjčila tak klukům bylo 9 a 11 a nic extra nahrané neměli a pravidla zvládli (jen teda přišla úprava a nesmělo se někomu zabrat planetu - ne kvůli nepochopení, ale vztekání). Nebyl s tím problém. Při hraní ve skupině hráčů běžných her byl jediný problém v tom, že každý přemýšlel nad svým tahem nekonečně dlouho a hra se hrozně vlekla. Pravidla mi přijdou jednoduchá, jediný zádrhel můžou být přemýšliví jedinci….

25.5.2022 07:44:00

@ivca79 Což ale není problém hry, ale těch jedinců. Tohle se týká všech her. S takovými lidmi je těžší euro hrát za trest, brácha je schopnej 2x vrátit svůj tah - aby to pak nakonec stejně zahrál :D

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

25.5.2022 08:17:26

@Jonash taky píšu že pravidla jsou jednoduchá a problém jsou ty jedinci.

Obyčejně hrajeme ve 3 a nikdo nad ničím zbytečně nepřemýšlí, resp. přemýšlí při tahu ostatních a pak se nám sem tam skupina zvětší a promícháme se a bývá to dost peklo

25.5.2022 08:40:37

Pravidla sa daju velmi lahko vysvetlit a hra sama o sebe neni komplikovana. Zo skusenosti sa ale ludia na zaciatku trosku zaseknu na akciach ktore su na kartach a s tym spojene pristatie priamo na planete a na obeznej drahe. Kazda planeta je v podstate ina a treba ich vsetky vysvetlovat. Neni to nic hrozne. Co sa tyka hratelnosti tak v 2 to bola pre nas cista nezazivna nuda, v 5 sme zas cakali strasne dlho na tah hlavne v druhej polke hry ked maju hraci k dispozicii viac kociek. V 4 je to este celkom pohode a v 3 je hra asi najlepsia. 

25.5.2022 09:51:00

Výborná hra, jedna z mých nejoblíbenějších, které mám. Je to plnohodnotná startegická hra, ne tak komplexní jako některé eurohry. Krátká, zábavná, dobrý sólo mód. Hrajeme ale už pouze kompletní, tedy s velkým i malými rozšířeními. pak už se dá docela taktizovat, existuje více cest k vítězství než v základní hře. Pravidla jsou velmi jednoduché. Za mě nejlepší hra ze série Malých velkých (které vyšly v češtině), i když v poslední době máme velmi rádi Malá velká dobrodružství, které jsou taky vynikající.

26.7.2022 19:31:23

@Infidus , dej nám zpětnou vazbu, prosím. Nevadí, jestli jste ji nehráli. 

26.7.2022 22:42:12

Je to moc zajímavá strategická hra, ale jako úvod do deskovek pro nehráče mi nepřijde, třebaže se pravidla dají vysvětlit snadno a rychle. 

27.7.2022 07:42:11

Podle komunity je komplexita na 2.16, což je dost přístupný. Za mě určitě i pro nehráče, ač je otázka, kdo je to přesně ten nehráč. Ale pokud člověk dokáže vnímat 5 minut pravidla a chce zkusit víc než Člověče, tak proč ne. Hodit kostkama a podle 6 symbolů určit, co se kterou provedeš, mi nepřijde náročný. A je velká šance, že deskovky jej díky tomu chytnou, protože tahle hra je hezká a chytrá,.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

27.7.2022 08:16:35 | Upraveno autorem (porovnej)

@Plastis Odehráli jsme pár her, vždycky buď jako filler nebo když se čekalo na ostatní. Hráli jsme zatím bez rozšíření, ale určitě hra překvapila. Jak svojí přístupností, tak hloubkou. Nečekal jsem od takhle malé hry něco velkého, ale skutečně to je malá velká hra :) Těším se, až si vyzkouším rozšíření. A co se týče přístupnosti. Při jedné příležitosti jsme měli u stolu 11 letého kluka, který deskovky nehraje a po 5 minutovém vysvětlování už to s námi mastil bez problémů. 

27.7.2022 08:37:13

Já bych to jako první hru nehráči nepředstavil. Já to hrál většinou ve dvou, nebo solo, a bylo to fajn, ale dnes už mi ta hra jen leží v poličce. Když jsem to zkoušel hrát s někým dalším, nadšení se u nich nedostavilo. Vadilo jim, že je to takové malé, titěrné desky, všechno se tam na nich hýbe, pravidla jsou ve skutečnosti náročná, ne moc, ale dost na to, aby to odradilo. Dobrá hra na cesty. Pro nehráče použitelné, ale nejlepší volba to není…

27.7.2022 09:17:29

nasson: asis měl kolem sebe špatnou sortu lidí, já mám zkušenosti dost opačné. Byla to i jedna z prvních her, co se mnou manželka hrála, než taky deskovkám propadla. A chytlo jí to. Velikost karet i komponentů je úplně v pohodě. Ale jestli si někdo rozloží radši desku k Monopolům a bude u toho sedět 3 hodiny, tak pak těžko radit no.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

27.7.2022 09:24:18

@Jonash Může být, ale dnes s některými z nich hrávám, včetně náročnějších her typu #Terra Mystica . Pro nehráče je třeba super #Splendor , nedávno jsem hrál s úplným nehráčem a chtěl nášup. Nebo třeba #Hrdina v kostce, #Azul, apod. Osobně bych se od #Malé velké galaxie u úplného nehráče držel pro začátek dál. U dětí to může být jinak, ty se rychle přizpůsobí a létání raketkou je prostě lákavé.

27.7.2022 11:30:52

Zrovna Roll Player mi přijde teda náročnější než Galaxie, máš tam víc věcí ke sledování, ještě každej má jiný schopnosti, postavu atd. Takže zvláštní, že tohle ti přijde OK pro nehráče a Galaxie ne… Azul a Splendor v poho.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

27.7.2022 11:40:46

@Jonash Upřímně, mi to taky přišlo před X lety zvláštní. V době, kdy jsem tuhle hru měl moc rád a představil jsem ji 4 skupinám a krom 1 skupiny se absolutně nechytla… Ale ona ta hra vážně není zas tak primitivní, jak se nám hráčům může zdát. A navíc ve 4 hráčích (což je počet, v kterém jsme to hráli) je dost dlouhá…

27.7.2022 12:35:21

No já jsem to představoval i lidem, kteří opravdu hráli jen ty monopoly, včetně 11 letého kluka, který nehraje nic a všichni to hned rozjeli. A dlouhá? Ve 4 jsme to hráli okolo 30-40 minut

27.7.2022 12:55:28

@Infidus Tak to můj obdiv. Za takovou dobu to sotva dáme ve dvou. Ve 4 jsme šli směrem ke 2 hodinám. Jinak může být, prostě jsem měl smůlu a zrovna těm lidem tahle hra nesedla. Zůstala mi tak negativní zkušenost, kdy tuhle hru před novými hráči v žádném případě nevytáhnu.

27.7.2022 13:12:39

Tak jste asi šneci (neber moc vážně) :)) Se ženou to hráváme v průměru 25 minut, co koukám do záznamů. Takže ve 4 to může být 50 minut, což mi furt přijde slušný čas. Tím že za kulturu můžeš následovat, tak tě to nutí i sledovat tahy dalších hráčů, nemusíš jen nečinně sedět. 

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

27.7.2022 15:04:22 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Immortals (EN) ve fólii
Immortals (EN) ve fólii
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas