nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Mahjong

Počet hráčů: 4 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: Abstraktní
Herní kategorie: logická
Čeština: není
Vydavatelé: neuvedeno
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 1850
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

"Učení bez myšlení je marné a zbytečné" - Konfucius

O hře

Mahjong je hra čínského původu, jejíž původ podle některých zdrojů sahá až do dob samotného Konfucia. Moderní verze této hry ale vznikla až o mnoho staletí pozdě - v polovině 19. století. Hra je primárně určena pro čtyři hráče, ale je možné ji hrát (s menší úpravou pravidel) i s hráči třemi.

Popis hry

Ač to tak na první pohled nemusí vypadat, Mahjong se svou podstatou asi nejvíce podobá klasickému Žolíku, tak jak ho známe z českého prostředí. Místo karet jsou ale hráči rozdány kameny a cílem je, kromě zavření, které se nazývá podle názvu hry „mahjong“, získání dalších bodů v průběhu hry.

Hodnotí se obvykle (podle varianty, která se zrovna hraje) tyto kombinace:

  • Pong - sesbírání tří stejných kamenů
  • Kong - sesbírání čtyř stejných kamenů
  • Čou - postupka ze tří kamenů

Ve hře je celkem 136-144 kamenů, 108 z nich představuje číslice od 1 do 9 ve třech různých barvách (bambusy, kolečka a čínské číslice) a čtyřech exemplářích od každého kamene. Kromě toho jsou zde speciální kameny čtyř větrů (severní, jižní, východní a západní) a tří draků (zelený, červený a bílý) opět po čtyřech od každého. Některé varianty obsahují i 4 kameny ročních období a 4 kameny rostlin.

Průběh hry

Před začátkem každé hry jsou kameny postaveny do tvaru čtverce o délce strany 18 a výšce 2 kostek. Z ní pak vždy hráči jeden po druhém berou po čtyřech kamenech až do hodnoty 12 pro každého z nich. S výběrem začíná vždy hráč, který je označen jako "Východní".

V průběhu hry si vždy hráč dobere jeden kámen ze zdi (nebo jeden kámen vyhozený jiným hráčem) a jeden následně vyhodí ze své ruky. Tak se postupně dobírají a odhazují kameny, dokud se jeden z hráčů nezbaví všech svých kamenů vytvořením pongů, kongů nebo čou.

Závěr celé hry a bodování

Celá partie Mahjongu se obvykle hraje na 4 kola po čtyřech hrách, tedy celkem 16 her. Kdo má na konci nejvíce bodů vyhrává. Způsobů bodování jednotlivých her existuje velké množství (např. v závislosti na regionu).

Autor: Marty89

Vybíráme z aukcí

Doctor Who: Time of the Daleks - River, Amy, Clara
Doctor Who: Time of the Daleks - River, Amy, Clara
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 13 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>