Magic: The Gathering

xxxxxxxxxo hodnoceno 389x (Seznam vlastníků)

Magic: The Gathering - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 8
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 20 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: karetní hra, sběratelská
Čeština: není
Vydavatelé: Wizards of the Coast
Autoři: Richard Garfield
Rok vydání: 1993
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

MtG - jakou edici


Mám chuť si koupit MtG. Jen pro takové to domácí žvýkání. Jakou edici byste mi doporučili?

Rád bych, aby v té edici byly všechny barvy vyvážené, nejlépe nějaké klasické fantasy téma a pokud možno normální vlastnosti/pravidla, žádné zvláštní experimenty.

Viděl bych to na nákup nějakého booster boxu, z kterého bychom si sami mohli poskládali různé balíčky. Ale všechno v rámci té jedné edice, nechci jich míchat více dohromady.
21.3.2021 13:04:24

Mtg
Podle všeho nemáš ještě s mtg zkušenost. Booster box určitě ne. Neposkládate rozumný balíky a budou to vyhozený prachy.
Doporučil bych začít s nějakými pre-constructed decky. V rámci sady jsou navzájem vyvážené, nejsou tam žádné zapeklitosti. Pokud byste chtěli časem víc, můžete začít tím, že koupíš pár single karet a pokusíš se vylepšit co už máš.
Případně MTG Starter kit, ale tam moc nevím o čem to je. Je tam snad hotový deck a sada karet na hraní si se stavbou, ale to si musíš zjistit.

21.3.2021 14:39:11 | Upraveno autorem (porovnej)

zkušenost
Nějakou malou zkušenost mám. Před lety jsem tady na bazaru koupil pět připravených balíčků, pro každou barvu jeden, se kterými hrajeme dodnes (kromě černých, který se nepovedl). Teď bychom si chtěli udělat svoje vlastní. A také hraju MtG online v MtG Arena. Ale nové karty jsem ještě nekupoval.

Draft booster má 36 balíčků po 15 kartách, to je 540 karet, z toho bych doufal postavit 5 balíčků. Ještě jsem si říkal, že bych ke každé barvě koupil theme boostr, kde je 35 karet jedné barvy, což je dalších 175 karet navíc a celkem přes 700 karet. Ale to asi nemají starší edice k dispozici. Z toho opravdu vlastní balíčky neposkládám? V každém by bylo tak 35 karet a 25 zemí.

Vytvořený balíček tak úplně kupovat nechci, chceme si doma trochu pohrát s tvorbou vlastních balíčků. Ale teď jsem zachytil, že má vyjít edice na téma pán prstenů. To by pro mě bylo zajímavější než jakékoliv jiné téma, pokud by to bylo herně povedené.

21.3.2021 17:32:46 | Upraveno autorem (porovnej)

...

Já celej booster box nikdy nerozbaloval, takže možná postaviš ok, ale přijde mi to hrozně neekonomický. Když hraješ arénu, proc si něco neposkládat tam a pak si to koupíte fyzicky?
Jestli ale čtu správně mezi řádky tak se chcete hrabat v hromadě karet, pak je booster box asi dobrá volba :)

21.3.2021 17:59:20

edice
Žádná edice na téma Pán prstenů, pokud vím, chystaná není. Příští edice bude o škole magie, takže asi lehká inspirace Harry Potterem, ale předpokládám, že jen velice lehká. Další edice by nás ovšem měla zavést do světa Forgotten Realms i s jeho hrdiny.

21.3.2021 18:14:58

MtG + LotR

Na kanále Deskofóbie se o tom mluví: https://youtu.be/Ct3HYHJznho

Ale asi to tedy nebude tak brzo.

21.3.2021 18:55:07

Kublaj

Jo, chci si hrát s balíčky. Ale z Areny znám jen Kaldheim s vikingskou tématikou a ten se mi moc nelíbí. Nic staršího neznám. Já bych rád nějakou high fantasy, žádné dinosaury, upíry a pod. Je pravda, že je to dost drahé, tak nechci šlápnout vedle.

21.3.2021 19:00:02

daevin
Forgotten Realms zní dobře, pokud to bude z Faerûnu a nebudou do toho míchat Zakharu a spol. To by asi byla high fantasy podle mého gusta.

21.3.2021 19:05:09

High Fantasy

Některá z teď prodávaných edic je high fantasy a nebo mám počkat až na to vydání Forgotten Realms?

22.3.2021 12:19:46

Jakou edici - žádnou!
Pokud už do toho kola chceš naskočit, tak ze začátku si kup nějaké Duel decky, jak už tu někdo psal přede mnou.
Ty balíky jsou předpřipravené, vyladěné na hru proti sobě, nejsou nějak broken, je tam přibližně stejná šance na výhru.
Zkusíš si systém, zkusíš si hraní, vyzkoušíš, jak a jestli ti to sedne a jestli tě to chytne a pak se začni rozkoukávat dál.

Jen počítej že:
1/ je to doslova a do písmene letadlo, pokud tomu propadneš. Mají velice dobře zmáknuté, že lidi chtějí být lepší a lepší, takže nakupují a nakupují a utrácí a utrácí. A dají se v tom utopit, co se papírové verze týká, opravdu klidně statisíce.
2/ velice těžko se to udržuje jen na domácím hraní for fun. Prostě po čase chceš hrát i s jinejma hráčema. Jak naskočíš na turnaje, viz bod 1). Pokud nechceš prohrávat a být za otloukánka, budeš platit a kupovat drahý karty, aby ses aspon dostal na stejný powerlevel. Ta hra není navíc bohužel jen o skillu.
3/ nákup boosterů a boxů = nákup lootboxů jako na PC či u mobilních her na telefony. je to fajn droga, hezká loterie, ale to je tak vše. Můžeš tam otevřít jackpot v podobě drahé karty, ale většinou otevřeš kupu smetí, co nemá hodnotu ani 10% ceny toho boosteru.
4/ dají se v tom utratit bez mrknutí oka desetisíce a klidně počítej i s tím, že - pokud platí pravidlo 2 - že si dostavíš balíček, Wizardi /protože absolutně nezvládali a nezvládají betatesting - v tom obřím množství, jak chrlí jednu edici za druhou ani nemůžou/ zabanují nějaké karty a ty ten sestavený herní balíček můžeš vesele smotat a počítat, kolik peněz si spláchl do kanálu a začneš zase stavět znova
5/ pravidla na home hraní nejsou tak složitá, jenže to je velmi hrubý základ, a ty stejně budeš muset řešit složité kombinace. Každá edice má svoje speciality. A počítej, že s větším množstvím karet a edic přijdou podstatně větší interakce s pravidly, podstatně víc pravidel, podpravidel a podpodpravidel, kdy kolikrát ani sami soudci často úplně neví, resp. se neshodnou. Pravidla pro kompetetivní hraní mají 250 stran..
6/ pokud bys do toho spadnul a chtěl papírově i na turnaje - viz bod 2/, počítej, že je třeba mít silné nervy. Hrajou to různí lidé od naprostých pohodářů až po rádoby machírky a hajzlíky, včetně klučíků, co tě budou chtít oblafnout, vytrikovat a klidně bez mrknutí oka podvést a to na jakékoli úrovni. Opravdu na jakékoli úrovni, v zapadlé herničce i na velkém turnaji...a budou to obhajovat tím, že sis toho měl ty všimnout. Hodně lidí si u toho hraní má potřeby něco dokazovat a machrovat...ale to je jak ve všech kompetetivních věcí.
7/ ta hra je strašlivě náhodná /a to říkám jako hráč, co má rád amihry/, sice máš svůj balíček, ale pořadí karet v něm by mělo být random :-). Mimochodem, to je taky jedna z věcí, se kterou se strašně podvádí. Často prohraješ jen proto, že soupeř si lízne jedinou kartu z 60, která je odpovědí na tvůj balík nebo naopak, ty si lížeš jen země /zdroje many/ případně obráceně, lížeš jen karty, které nemůžeš zahrát.

Takže moje rada, nespadni do toho. Je to letadlo. Pokud to chceš začít hrát, nekupuj papírové kartičky - snad opravdu s výjimkou nějakého toho Duel decku na občasné zahrání si dvou-tří her za sebou s kamarádem...a když už, tak hraj online Arenu /nebo jak se to tedka jmenuje, dá se to hrát prakticky zadarmo/
Věř mi, já tě varoval...

22.3.2021 13:48:19

Doporučení
Ahoj, ohledně Magicu a produktů si tě dovolím pozvat na náš blog - je zaměřen zejména na flavorovou stránku hry, ale najdeš tam i recenze nových produktů.

http://www.mysticshop.cz/blog/

Co se týká tvých požadavků - každá edice má svá specifika. Pokud bys chtěl něco, co můžete rovnou vybalit a hrát, doporučuji produkt JumpStart - je to jako kartová deskovka Hustá mela - jsou tam speciální představěné boostery, vezmeš dva, smícháš dohromady a hraješ: http://www.mysticshop.cz/blog/jumpstart-recenze-a-dojmy/

Co se týká high fantasy - každý set je jiný, a jak už někdo zmiňoval, toto léto se chystá první crossover Magicu s jiným IP - Adventures in Forgotten Realms, který bude přímo s reáliemi Faerunu.

Jinak mne napadá edice Throne of Eldraine (inspirace pohádkami), případně Zendikar Rising (tam je akcentováno sestavování "adventuring party")


22.3.2021 17:44:39

mtg
viem ze sa to sem mozno nehodi. ale odporucal by som ti radsej inu hru, napriklad Ashes: Reborn alebo Keyforge.

22.3.2021 18:13:57

Fleder

Díky za obsáhlou odpověď.

ad 1) myslím že to mi nehrozi, mám to v hlavě srovnaný
ad 2) už to několik let hrajeme jen doma, a cílem je zábava, tedy i vyrovnané balíčky
ad 3) jo, je to problematický aspekt, ale zase ta náhodnost nutí člověka k flexibilitě, nechci od toho co nejvíc co nejsilnějších karet, ale spíš co největší rozmanitost pro možnost vytváření co nejvíce možných strategií
ad 4) viz 1 a 2, zabijácké karty kazící zábavu bych vyřadil sám
ad 5) to právě chci omezit domácím pravidlem, že karty budou jen z jedné edice a teď hledám nějakou pěknou, která mi sedne tématem a abilitami, se kterou se zase na několik roků uzamkneme
ad 6) viz výše, to mi nehrozí
ad 7) to je pravda, hlavně země umí potrápit, řešíme to doma tak, že naše míchání karet není tak úplně náhodné - mícháme karty bez zemí, ty pak do balíčku zastrkáme jako každou třetí a znovu lehce promícháme
ad 8) Arénu už hraju, ale tam se nedají uplatnit ty domácí pravidla, s kterými to je zábavnější, a balíčky to míchá opravdu strašlivě, někdy mi to rozdá 5 zemí a pak lížu ještě další a nemám čím hrát a jindy mi ten samý balíček nedá prvních 5 kol ani 4 země. A imho to nemíchá náhodně, některé karty mi to dává furt a na jiné téměř nedosáhnu a jsou v balíku ve stejném počtu.

Takže jsem dospěl k tomu, že si chci míchat vlastní balíčky z nějaké edice, ale nevím, která se mi bude líbit. Nějaká rozmanitá, standardní ability, téma high fantasy - elfové, draci, trpaslíci, rytíři.

22.3.2021 18:27:25

Caranthir

Díky, jsi první, kdo odpověděl přímo na to, na co se ptám. Asi vážně počkám na Forgotten Realms, DragonLance je moje srdcová záležitost a do léta už to vydržím. Na ty pohádky mrknu, ale to asi nebude můj šálek kávy, jestli tam bude Sněhurka nebo Jeníček a Mařenka :-). Za tip na Zendikar děkuji.

22.3.2021 18:33:39

sedlak87
Ani jedno neznám, ale zrovna včera jsem v aukci vyhrál čtyři balíčky Keyforge, takže jsem na to zvědavý, mám to na zkoušku. Ale asi to nebude to, co teď chci od MtG, totiž stavění si vlastních balíčků. A cca před dvěma týdny jsem si v aukci dokonce pořídil EPIC, což sice bylo šlápnutí vedle, protože jsem od toho čekal něco jako Star Realms a ono je to spíš něco jako MtG.

22.3.2021 18:36:54 | Upraveno autorem (porovnej)

WraithCz
Mrkni na ten Ashes:Reborn Rise of the Phoenixborn, nedavno vysiel novy print. Mas tam stavanie balickov, art je fenomenalny, kopa rozsireni, super gameplay.

22.3.2021 18:57:13

sedlak87

Tak ono je takových různých karetek spousta. Máme třeba Lords of War nebo SiegeStorm (od toho jsem čekal hodně a úplně to propadlo), nejvíc mě zaujalo Rone, které mám včetně všech rozšíření i podložek, ale MtG je jen jeden. Klidně si pořídím i něco jiného, ale nezmění to nic na mém plánu si pořídit nějakou pěknou edici MtG. Až přijdu na to, jakou :-). Cítím se jak ten osel mezi spoustou kupek, sena, každá ta kupka je jiná edice.

22.3.2021 19:27:18

Pán prstenů
Také mě zaujala zpráva o plánovaném vydání tematického setu Pána prstenů. Hned jsem dostal chuť udělat to, co plánuje WraithCz...
Ví o tom někdo něco blíž? Třeba, kdy by to mělo vyjít?

22.3.2021 19:46:34

@Olney - LotR set
Ahoj,

připravovaný LotR set byl předběžně ohlášen na blíže neurčenou budoucnost v rámci oznámení oficiálních crossoverů s úplně jinými IP (DnD/FR je crossover také, ale pořád v rámci Wizards of the Coast/Hasbro), souběžně s tím byl také oznámen crossover s W40K. Ví se jistě, že to nebude letos. Já osobně bych to tipoval jako letní sadu 2022.

22.3.2021 20:23:54

@wraithCZ
Ahoj, rádo se stalo ;) Koneckonců, dělám to už dvacet let ;)

22.3.2021 20:24:49

Caranthir

Děkuju, já si na to počkám.

22.3.2021 20:51:44

Jumpstart
Ohledně toho Jumpstart, nemáte někdo info jestli se to bude dále nějak rozšiřovat, jako další karty/edice atd?
Nebo to je jednorázová věc.

23.3.2021 16:04:14


Podle toho, co popisuješ, jsi ve stejné situaci jako já. Hrajeme Magic jen doma se synem a po dlouhodobé skepsi musím říct, že na podobné hraní je to překvapivě dobrá, svižná a relativně levná (za tím si stojím) záležitost.

Na černém rytíři se dají sehnat kompletní sady common a uncommon karet za velmi slušné ceny. Common kolem 40,- za sadu, uncommon 130-150,-, obojí je kolem 100 karet (možná trochu míň). Bereme 3 sady od každého a dá se z toho postavit nějakých 15 balíků skoro ve všech kombinacích zároveň a využiješ skoro všechny karty. Dokoupíme i nějaké rare kusovky, ale přes 5,-/kus nejdeme, případně si něco dotiskneme. Takže určitě bych nešel do náhodných boosterů, to je o ničem. Ale podle toho, kolik do toho chceš dát, tohle je absolutně ideální varianta. Za nějakých 600 už se člověk vyblbne parádně a když přitlačíš na +- 1000, vybereš si tam třeba i kolem osmdesáti rare karet, které se ti líbí a jsou v té spodní cenové hranici a ty pak rozhází mezi balíčky.

A vřele můžu doporučit to, co jsi psal, tedy hraní po edicích. Mechanika se tam dá hezky nakombinovat a dobře se to doplňuje, v edici jsou vždy nějaká 2-4 herní témata, takže to není na jedno brdo a ne nepodstatné je, že i vizuálně a tématikou ty balíčky drží pohromadě, takže člověk má opravdu pocit, že má na stole vikingy, členy nějakého cechu, upíří klan, hordu Eldrazi a podobně.

Z cyklů se nám líbil herně Theros (inspirace Řeckem), Zendikar Rising (sestavování družiny léčitel - válečník - kněz - kouzelník). Zrovna se chystáme objednávat novou edici magických škol, vizuálně zase něco nového, ale musím varovat, je tam výrazně méně postav a o dost víc kouzel než obvykle, takže je možné, že z toho těch balíků nepůjde postavit tolik, pokud to opravdu nechcete míchat s jinými edicemi (my třeba nechceme). Takže je možné, že tahle edice na to bude zlobit, ale tolik jsem jí nestudoval, neznám mechaniky.

14.4.2021 22:27:50 | Upraveno autorem (porovnej)

Jinak jsem si všiml, že jsem neodpověděl na ten hlavní dotaz, takže z témat těch posledních edic (sílu edic neposoudím, neví, co se hraje, ve které jsou turnajové nebo drahá karty, to neřešíme):

Kaldheim jsi říkal, že znáš. Navíc u toho byla z nějakého důvodu o dost dražší ta common sada (nejspíš kvůli zemím, co v nich byly)

Zendikar Rising - divoká příroda, rasa Korů takoví řemeslníci a šplhavci po lanech, hezké téma bylo sestavování družiny (kouzelník, léčitel, válečník, kněz) a podle její velikosti je síla efektů, ale i třeba líčitelé mají interakce mezi sebou.

Ikoria - asi nebude to pravé, dinosauři a podobné bestie, je tam hodně zvířat, co mutují a spojují se dohromady. Herně netuším, ještě jsem se k ní neprokousal (spadli jsme do toho :) ), ale vizuálně je hodně karet vyloženě podivných (okřídlený žralok a podobně)

Throne of Eldraine - pohádkový svět, víly, upíři, trpaslíci v horách, hodně rytířů různých království, hodně karet odkazuje na konkrétní pohádky (otrávená jablka, trpaslíci, předměty jako kouzelné střevíce). Více dětská, ale asi povedená.

Theros - bohové a polobohové, maskovaní ti, kdo se vrátili z podsvětí. Tady jsme neodolali a drahé bohy si natiskli. Líbila se nám i mechanika kouzelných (enchanted) bytostí - mají i typický vzhled s těly skládajícími se z takové vesmírné mlhoviny.

...

Tématicky se mi hodně líbil Innistrad - temný středověk - klasičtí upíři, vlkodlaci, andělé, církev, inkvizice, zombie a šílení nekromanté, ale ta už je straší a ty common sety se na rytíři už asi neobjeví. Sháněl jsem to jako blázen mezi hráči a asi mě měli za šílence, když jsem se jako poklady probíral jejich "smetím" ze starých edic. "Ano, opravdu chci jen ty bezcenné karty a jen z téhle 5 let staré edice." :) Ale spousta lidí byla ochotných mi s tím pomoct a nechat se tím přehrabovat.

14.4.2021 22:45:05 | Upraveno autorem (porovnej)

Ahoj, přihodím si taky dotaz. Magicy jsem nikdy nehrál, ale celkem mě zaujalo, že tam teď přidali forgotten realms, co si mám zhruba koupit, abych se do toho jako nováček nějak dostal? Žádný velký turnaje, prostě jen na občasný zahrani. Udělám něco špatně koupi třeba tohoto? Díky. 

https://www.fantasyobchod.cz/magic-the-gathering-adventures-in-the-forgotten-realms-bundle

31.7.2021 13:59:15

V podstatě platí, co tu napsali všichni předtím. Z boosterů si žádný rozumný balíček neposkládáš, pro začátečníka mi to nepřijde jako vhodný nápad. Spíš se tedy koukej na preconstructed decky. Záleží taky, s kým chceš hrát, jaký formát hrají ostatní - pokud např. formát commander, pak je jasnou volbou jeden z commander decků. 

31.7.2021 17:20:43 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Karak/Carcassonne - mřížky 3x3
Karak/Carcassonne - mřížky 3x3
Akt. cena: 160 Kč
Končí za: 13 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas