Magic: The Gathering

xxxxxxxxxo hodnoceno 390x (Seznam vlastníků)

Magic: The Gathering - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 8
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 20 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: karetní hra, sběratelská
Čeština: není
Vydavatelé: Wizards of the Coast
Autoři: Richard Garfield
Rok vydání: 1993
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

"Divoke" MtG

Trošku mně překvapuje, že nejproslulejší karetní hra všech dob nemá ani jednu recenzi a nebo aspoň příspěvek do diskuze. Tak jsem musel přijít se svou troškou do mlýna.
Má troška bude ale z trochu jiného soudku. Bude o MtG, které se nehraje s předmyšlenými balíky, ale s balíky, které obsahují náhodnou změť relativně silných karet, které se navzájem nepodporují (takže nejde o jeden z formatů, které se hrají na turnajích).
Před cca 2mi lety jsem měl tu čest zažít v akci bývalé "závodní" hráče (hrajících s předmyšlenými balíčky staženýma z netu), jak hráli pro radost v hospůdce. V páru proti mně a mému kamaradovi. To, že jsme utrpěli zdrcující porážku je jedna věc (odveta se ale vice než povedla - děkuji Sliverům staženým z netu v čele s několika Black Lotusy), ale to, co mně zaujalo je fakt, že jsem se shodl se svým spoluhráčem, že tato forma MtG nám připadá nudná (já dám goblina, ty blesk, ja stejného goblina znova čekajíc na další blesk).
Na "divoké" formě MtG je zábavné to, že každý balík je jednobarevný a představuje herní esenci dané barvy. Takže v bílé barvě si člověk užije bránění, protekce, trošku ozdravování a pomalé ukousávání nepřítele, černá si umí zabíjení a tahání z hrobu, červená „fritování“ a agresivní hru, modrá manipulaci a zelená honbu za manovou převahou a rozdupání soupeře pod kopyty obrovských monster. Ze zbytků karet, ktere jsou vícebarevné nebo se z jakýchkoliv důvodů nevešli do jednobarevného balíku, máme každý sestavený vícebarevný balík (v mém případě pětibarevný ultraslabý balík, u kterého se ale královsky bavím, i když vyhrává zřídka).
Tímto oslovuju ty, kteří mají zkušenosti s hraním MtG, které nemá závodní ambice, ale čistě jen pro radost. Mám pouze jednoho protihráče, všechny naše balíčky jsou poskládané z boosterů, nikdy jsme nekupovali kartičky po kusovkách a "komba" máme striktně zakázané (stejně jako výrazně přeturbené kusovky). V praxi to vypadá tak, že se nám karty v balíčcích neopakují, je to pouze změť karet, které chodí pokaždé jinak, člověk je v každé hře překvapený tím, co mu přijde na ruku a musí přemýšlet, co se dá jak skloubit. V žádném případě nehrozí nutnost nákupu nových a nových kartiček, skoro rok hrajeme se stále stejnými (nutnost neustálého dokupování nových kartiček považuju za největší problém MtG).
Možná hrajeme málo (cca 3x do měsíce, ale zase do rána v hospůdkách), ale stále nemáme balíky ohrané a neustále přicházíme na nové a nové pravidla, o kterých se v herním opojení nesmiřitelně hádáme. Takhle si představuju nejlepší společenskou hru. Nalosujeme si země, podle kterých poznáme, které barvy se utkají, zahrajeme si kámen nůžky papír o to, kdo bude začínat, lehounce zamícháme (tak, aby oběma chodily země, koho by bavilo hrát se soupeřem, který 10 kol nedostane do hry kartu) a vytáhneme první zemi, číšník donese první pivko nebo čaj (v případě nemoci) a začíná festival deskového hraní.
Malé shrnutí našeho způsobu hraní:
- velmi slabé balíčky, které nikdy nemohou mít ambice na turnaji, vysoká počáteční investice (včetně obalů, krabiček v mém případě cca 3k, ale rozmělněných do tří let, ke všemu největší nákupy jsem dělal v době, kdy jsem netušil, které edice kupovat), zvýšená hlučnost hráčů po prvních několika partiích :)
+ vysoká znovuhratelnost, vysoký faktor pozitivní náhody, skladnost, nádherné zpracování, fantasy téma, nutnost taktického myšleni.

A ještě jeden důvod jsem si vzpomněl. V jednom nejmenovaném herním klubu v Brně jsme si zahráli partičku MtG a připadalo nám, jako by deskovkáři měli vůči MtG trošku despekt.

Tak co, nestálo by za to, alespoň z piety, mít pod MtG aspoň jednu diskuzi? :)
17.9.2009 10:12:29

MtG
Úplně souhlasím! MtG jsem měl vždycky rád, ale odrazovala mě jeho "turnajová" forma, dražby karet, princip boosterů, množství edic... Až teď (na starý kolena :-) jsem si pořídil levný balík všech barev a teď už mám objednaný starter pro dva hráče. Podle mě s tím bohatě vystačím, právě na "hospodské" hraní. Taky jsem z Brna, rád se někdy přidám ;-)

17.9.2009 10:44:51

To Eyron
Jj, 4 edice rocne, to je pracka na penize. Ale kdyz se to vezme rozumne, neznam lepsi deskovku :)
S tim zahrani to vubec neni spatny napad, myslenka hry ve 4 je moc zajimava :).

17.9.2009 11:02:39

Druss
No ja bych Magic oznacil spis za karetku;)

17.9.2009 11:17:27

Aneken
Jako jo, je to karetka, ale karetka a deskovka je velmi podobna zalezitost - je to spolecenska hra, ktere neni virtualni ... :), patri to do rodiny her spolecenskych, jsou to bratranci ... Nebo spis sestrenky, hehe

17.9.2009 11:20:27

Drussbarb
Zdar, o necem podobnem jsem premyslel, je to asi 2 tydny. Magic jsem hral naposled asi pred deseti lety a vracet k magicu ve forme sbirani balicku se mi vubec nechce a tak me napadlo neco podobneho. Koupit nejaky obycejny balik nebo dva vsech moznych karet a s tim hrat.

Napadlo mne, ze by se dal udelat jeden spolecny balik, ze ktereho by lizali oba protivnici a slo by spis o to poradit si tim co prijde. Samozrejme z toho plyne i velky podil nahody, ale s tim pocitam.

Na magicu se mi libi idea hry a krasne graficky zpracovae karty.
Naopak, nelibi se mi a uz nemam zajem vrazet do magicu prachy k sestaveni balicku. A hlidat kdy vyjde jaka edice apod.

Jinak toho rozdilu mezi magicarema a deskovkarema jsem si take vsiml, a myslim si ze je to uplne odlisnym pristupem, se kterym tyto dve skupiny k hrani pristupuji. Ja osobne patrim spis k deskovkarum. Mezi magicarema se moc necitim. To je skoro tema na diskusi.

17.9.2009 13:11:07

Parxel
Mno, zajimavy napad ... Ja osobne mam ale rad, kdyz si reknu, mam 5 baliku ruznych barev, kdyz se nalosuji dvojice, hned mas 5 her, pak se poradi meni jeste 4, v pripade dostatku casu. Jednou jsme se pod vlivem shodli, ze je naprosto paradni, ze kazda barva ma svou naprosto specifickou cestu k vitezstvi.
Co se tyka deskovkaru nebo magikaru, ja se vubec necitil v hernim klubu deskovek (ale fakt vubec, pripadalo mi to hrozne podivne) a stejne tak mne postrasili "profi" magikari. Nejlepsi hrat dobrou deskovku nebo MtG s opravdovymi kamarady, hlavne, kdyz je sranda :)

17.9.2009 14:26:28

no já nevím...
Hrál jsem Magic asi dva roky, nevím přesně. Nebyl jsem žádný machr a ani nechodil na turnaje a z velkou lítostí jsem skončil kvůli financím a tak trochu ztrátě spoluhráčů (hrál jsem na základce s matikářem a ostatními spolužáky a po odchodu ze školy jsem neměl s kým hrát). Ale hrál jsem tak, že jsem skládal balík podle financí uváženě a v žádném případě ne tak, že bych do něj rval co mi přijde pod ruku. Hrál jsem mono blue control a můj vrchol balíčku (inspirace od pana učitela, nebo spíše kopírování :), byl to muj Magicový idol :D ) byli 3 Morphlingové (parádní multifunkční bijec z Urzas Sagy) a já vůl je pak vyměnil za nějaké nehratelné šílenosti :((. Ale co chci říct...Magic má sice obrovskou nevýhodu v obrovském počtu edicí a celkově je to nákladná hra. Ovšem předpokládám, že to je jen u nás. IMHO třeba v USA je to daleko přístupnější hra. Ale co je podle mě přednost Magicku a jeho hlavní smysl je to, že si každý může vytvořit jaký balík chce a vytváří ho uvážlivě aby prostě dělal to co má. Testuje ho, modifikuje a když je s ním spokojený, tak vyrazí na turnaj a nakope tam s ním někomu p***el :), a nebo taky ne. Zjístí, že mu něco chybí, inspiruje se od ostatních atd...Asi by mě nebavilo hrát Magic způsobem - koupím pár boosterů, nějaké landy a navalím do balíku co se dá. nebo třeba hrát jen s těmi startery. Hlavní nedostatek tohoto hraní vidím v obroské náhodě. Už to není souboj dvou kouzelníků s vlastnoručně složenými balíky, ale náhodné mrskání na stůl podle toho co přijde a někdo prostě vyhraje...

17.9.2009 20:09:30

to Beholder
No Druss, Parxel a já holt MtG bereme jinak než ty. Nám nejde o to vymýšlet a hledat na netu neporazitelná komba, dražit karty, a jak ty píšeš, "nakopat někomu na turnaji". My si chcem zahrát s kamarády, nejlíp nad nějakým dobrým pitím a dobře se bavit... Ale nic proti tobě, věřím,že většina lidí okolo MtG ho vnímá podobně jako ty...

18.9.2009 09:40:24

kolik vlastně vyšlo edic magicu?
Když se u nás poprvé objevil, tak jsem volil mezi magicem a doomtrooperem, který to nakonec vyhrál. (A bohužel po pár letech zanikl, naštěstí se ještě někteří scházíme). Z magicu jsem na nějakém turnaji získal pár balíčků Portalu, se kterým jsem si jen tak pro zábavu hrál s kamarádem taky jen tak "pro legraci", toť vše, nechtělo se mi do toho vrážet peníze. Jen mě překvapila informace, že vychází čtyři nové edice ročně? To je vážně pravda??

18.9.2009 09:57:31

Eyron
Ale jo, vždyť já taky hrál s kamarády a dobře se u toho bavil, ale vždycky jsem se snažil balíček tvořit tak aby byl v rámci možností co nejlepší tvořil jsem na základě "něčeho" ne náhodně, což se pak odrazí ve hře tím, že je to prostě náhodná partie...

ale v žádném případě vám to neberu, jen jsem chtěl taky přispět názorem...

18.9.2009 10:35:03

PJ

Eyron
Plně se jakožto bývalý magicář (ovšem "nestandardního" typu) podepisuji pod Tvůj názor. Taková divočejší verze mi přijde mnohem sympatičtější. Ta neustálá honba za novými edicemi a super drahé a silné kartičky, to je pro mě u těchto her nepřekonatelná bariéra. Já sbírám deskovky (ne bezhlavě, jen ty, tkeré se mi líbí) a u MtG jsem také měl choutky na každou kartu, což samozřejmě nešlo, tak jsem toho zavčasu nechal :-)

kyrys: jo, Doomtrooper. Tam jsem měl skoro celou sbírku kompletní. Pak začaly karty moc inflatovat a já přešel na MtG (též zprvu Portal)...

18.9.2009 10:50:58

Magic
Hrál jsem hodně dlouho a jednu dobu mi Magic i vydělával, ale s příchodem VŠ už nebyl čas. A také pro mě vymizelo to kouzlo neznalosti a absence balíčků z netu, které jsem zažíval n aúplném začátku. A teď, když si jdem do Outpostu zahrát deskovku a sál je plný gargantuovsky obézních zpocených a ráčkujících lidí, jsem rád, že jsme pryč :) Nicméně "divoký" magic je super.

18.9.2009 10:58:03

rbx

sydo
tos trosku prehnal, zas tak hrozny to nebylo:-) ja videl v Outpostu MtG turnaj poprve v zivote a byl jsem z toho uplne tumpachovy. Na stole se vaelo mraky cerstve rozbalenych balicku, kolem nej parta lidi, co si soustredene posilala karty a kdyz se dostalo na hru, tak si sedli proti sobe, kazdy mel papir a tuzku a jedine, co mi tam chybelo, byl Karpov s Gasparovem. Nejak jsem nechapal, jestli si ti lide hraji, nebo jestli jsem fakt nasachovem turnaji. Notabene, kdyz tam pak prilitl organizator a rekl - posledni minuta! No reknu vam, ze pro mne, jakozto uplneho MtG panice, to byl šok.

18.9.2009 11:10:23

rbx
No smrad tam byl hroznej :) Jinak tenhle malý turnájek je nic, měls vidět pražské Grand Prix, kde bylo 6000 lidí...

18.9.2009 11:21:35

sydo
6000?? kdy to bylo??

18.9.2009 12:28:52

kyrys
pardon, 1600 :) letos, přesně asi 1500 něco plus side eventy.

18.9.2009 12:34:07

To Beholder
No vidis, my, kdyz se nam udela kombo, dame ho z kola ven. Viz sliveri, krysy. Baliky mame stejne silne a u toho pivecka si nedokazu predstavit lepsi hru (pouze stolni fotbalek muze konkurovat).

21.9.2009 08:47:56

To Eyron
Tak co, nedame nekdy u pivka particku? Ale s tebou, Molokem a mnou jsme jen tri, ctyrhra by byla idealni, ve trech se mi to moc nepozdava ...

21.9.2009 08:49:30

Sydo
Moc hezky jsi to napsal s hodnocenim hracu. Ale nevim, kohos myslel, deskovkare nebo magikare? Podle mne tak vypadaji oba hardcore tabory :)

21.9.2009 08:50:25

Druss
Jasný, já bych dal, mám dva dobrý kamarády, kteří mají decky ze starých časů :-), myslím, že jeden z nich by určitě dal, jen ten jeden odjíždí zítra na dovču a druhý neustále pracuje, každopádně zkus nadhodit termín a já zkusím zajistit i čtvrtého.Zahraju si moc rád.

21.9.2009 10:27:28


Hraní Magicu a snížení finanční náročnosti
Pro každého, kdo by se zajímal o alternativní formáty hry, dávám k dispozici tyto linky:
http://www.allcommon.estranky.cz/
(resp. http://allcommon.gamesweplay.eu/)
http://pdcmagic.com/
Jsou tam informace ohledně formátu all common (běžné, tudíž (v drtivé většině případů) levné karty. Konkurenceschopný balík se dá postavit za pár pětek, resp. stovek, přičemž neodpadá možnost konstruování vlastních balíků, dokonce se obecně tvrdí, že field je na all common turnajích rozmanitější než na profi turnajích. Je ovšem důležité zmínit, že all common turnaje nejsou DCI (oficiálně podporované, žebříčkové od tvůrců hry), tudíž nejsou o bombastické ceny, natož o price-money.

21.9.2009 14:21:53

Různé edice
Tak jsme včera zkoušeli hrát s kamarádem, který má zeleno-červený balíček z cca třetí edice (má tam klasiky, jako Lightning bolt, Fireball, Bird maiden). Já jsem hrál s "random" bílo-zeleným balíkem desáté edice. Je fakt, že kamarád sice neměl v balíku žádné extra karty, ale zase ho měl sestavený. Výsledkem ale byly dvě moje drtivé výhry (cca 17:0 a 20:0). S překvapením jsem zjistil, že edice nejsou ani minimálně vyrovnané, za daleko menší ceny jsem sesílal daleko silnější kouzla... Máte někdo podobné zkušenosti?

13.10.2009 09:53:48

to Eyron
To je normální. Mezi edicemi, které následují hned po sobě, není ten rozdíl tak markantní, ale pokud mezi edicemi uběhlo pár let, zjistíš, že se poměr cena/výkon zlepšuje, aby se udržela atraktivita.
To neplatí pro prvních pár edic, kde vyšly některé hodně silné karty, které už později nevycházely, ale potom se to celé nějak normalizovalo a standardizovalo na rozumné úrovni - dokud se před pár lety nerozhodli, že začnou karty zase "posilovat". Např. v poslední edici (Zendikar) znovu vyšel Lightning Bolt :)
Na druhou stranu všechny karty, cos uvedl, jsou céčka, a pokud má rychlou červeno-zelenou postavenou na potvorách, tak ho asi nová zeleno-bílá vcelku nepříjemně překvapila, protože tam jsem v poslední době hodně levné silné potvory.

13.10.2009 10:04:17

Vlad
Díky za postřehy, já soupeře v obou hrách drtil hlavně díky Serra's Embrace (aura +2/+2, flying, nemusí se tapovat při útoku), stačilo to seslat na nějakou trošku silnější potvoru (třeba Knighta 2/1 first strike) a bylo dost vymalováno...

13.10.2009 11:07:21

Eyron
Artefakty a enchantmenty dokážou být pěkně smrtící, pokud na ně oponent nemá odpověď. Ale zrovna 2/1 knecht s +2/+2 se dá hezky vyřešit bleskem :)

13.10.2009 11:12:50

Vybíráme z Bazaru

Descent: Legends of the Dark
Descent: Legends of the Dark
Akt. cena: 90 €
Končí za: 5 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas