Mage Knight: Ultimátní edice

xxxxxxxxxo hodnoceno 148x (Seznam vlastníků)

Mage Knight: Ultimátní edice - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, vývoj postavy
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Lavka Games
NECA
Pegasus Spiele
SD Games
WizKids
Autoři: Vlaada Chvátil
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Mage knight vs. Gloomhaven


Ahoj chtěl bych si jednu z těchto her koupit. (Nemám tolik času ani peněz na obě)
Ptám se tedy zkušených hráčů, jestli by sem napsali nějaké srovnání, popr doporučení.
23.1.2019 08:31:42

DC

Okow

Take by me to moc zajimalo. Dekuji predem.

23.1.2019 12:11:11

...
Gloomhaven je závazek. Tu hru musíte hrát, abyste si ji užili. Jedná se o desítky provázaných partií... Ale pokud to do toho můžete investovat, tak to berte! Podle mě moc nefunguje, pokud ti jde o jednorázový zážitek a ne o kampaň.

V takovém případě bych volil MK. Také super hra mimochodem. :)
...................................................................
Redaktor Deskofobie a blogu Kubrt vs Deskovky

23.1.2019 12:22:33

...
Souhlasím s Kubrtem ve všech bodech.
Navíc je hodně důležité si říci jakou herní skupinu máte. Osobně mám rád MK maximálně ve dvou lidech. Ve více lidech už to u mě moc zábavné nebylo. Zatímco GH si užívám v jakémkoliv počtu hráčů.
Pokud hledáte příběh, vylepšování postavy atd. tak bych MK moc nedoporučoval.
Za mě je ideální stav mít obě. Pokud bych si musel vybrat tak bych neváhal a šel bych do GH. Naštěstí jsem mezi těmi co si vybírat nemusejí :)

23.1.2019 12:31:30

.....
Zkušený hráč Ti neporadí.
Budeš hrát sám,s hlavou v dlaních a přemýšlet a počítat? Mage.
Zábava pro více hráčů, společenskou událost,vodšťuch a atmo? Gloom

Domluv si hraní. To je nejlepší.
Za mne jasně gloom.

Naprosto rozdílné hry.

23.1.2019 12:33:20 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Hmm, tak jste mě "nepotěšili", koukám, že Gloomhaven "potřebu" taky :) Není to zrovna laciný hobby :)

MK hráváme málo, protože je časově náročný. Tím víc, že to nemám až tak nahraný, protože to hrajeme málo... Normálně hráváme 3, ale aktuálně jenom když je víc času (sejdeme se o hodinu dřív), nebo ve 2 lidech.

Zase je teda fakt, že kampaně jsou pro mě trochu problém...

23.1.2019 13:20:13

...
Rád bych si doplnil herní slovníček a chybí mě definice výrazu "vodšťuch" :D může mi jej někdo přeložit? :-)

Jinak s délkou partií není GH o moc kratší :D především příprava atd.

23.1.2019 16:04:41

Porovnání MK a GH...
Podle mě jde o 2 hry, kde každá zachycuje něco úplně jiného.

Jak MK, tak i (GH) jsem hrál/hraji v solo variantě, takže budu hodnotit z tohoto pohledu.

Nejprve MK.

Zde je největší záhul na přemýšlení při dobývání měst vyšších úrovní nebo při boji s Volkarovou armádou (obecně při vyšším počtu nepřátel). Zbytek herní doby - tj. cestování, nákupy, dobývání objektů/hexů střežených 1-2 nepřáteli je víceméně "legrace".

Vylepšování postavy je náhodné (náhodná volba 2 žetonů - z celkových 10 ??). Každopádně během jednoho sezení/partie (několikahodinové) povýšíte několikrát svoji postavu a buď cíl scénáře splníte nebo ne. Není zde žádná návaznost scénářů, dlouhodobé plánování při vylepšování postavy, apod. Příště si vyberete jiný scénář, který nijak nesouvisí/nezávisí s předchozím/i.

Boj s nepřítelem je přímočarý (žádné kostky ani jiné modifikátory). Jediným nemilým překvapením může být přidělení/odkrytí nepřítele, na kterého není váš hrdina připraven (elem. odolnosti, imunita na kouzla, apod...), příp. absence potřebné manové kostky.

Teď GH.

Zde si vyberete postavu/vy, vytvoříte družinu a vyrazíte na dlouhou kampaň. Počítejte s několika desítkami scénářů, než dojdete na závěr, - sám mám za sebou teprve první desítku :-) - čili při hře ne-solo je to dost velký časový závazek pro zúčastněné. Pokud se sejdou jednou za měsíc, bude to jako pětiletka :-).

Pro představu: Scénář v GH je vždy tvořen (+/-) 3-4 propojenými místnostmi/prostory, které je většinou třeba projít, elimiminovat nepřítele a občas i něco najít nebo zničit, přičemž pohyb, boj a průzkum je tak nějak "spojen v jedno". Tzn, že v podstatě pořád jste ve střehu a máte nějakého nepřítele před sebou.

Na rozdíl od MK, kdy zahrajete kartu s efektem, který je neměnný, tak v GH při zahrání karty útoku vstupuje do hry ještě karetní modifikátor (každé postavy), takže nikdy netušíte, jak silný/dobrý váš útok bude (může i úplně minout).

Nepřítelova AI (chování) je řízena balíčkem 8 karet, ze kterých se každé kolo jedna vytáhne a která určí, co bude dělat (pohybovat se a útočit, nebo jen útočit, nebo se jen léčit). Pořadí, kdy postavy a nepřátelé jednají během kola, je dáno iniciativou (dvouciferným číslem) na kartě schopnosti postavy nebo nepřítelovy karty AI. Z toho plyne, že i vaše pečlivě naplánovaná strategie na další kolo se může krásně rozplynout, když vám do ní nepřítel vstoupí a udělá něco úplně jiného, než jste čekali. Je to pak hodně o improvizaci a záložních řešeních. To je na tom to krásný.

Každá postava (třída postavy) zde má úplně jiné schopnosti, takže 2 družiny s různými postavami mohou tentýž scénář/boj vyřešit naprosto různými způsoby a přitom uspět, což mohu potvrdit.

Vylepšování postav je podobné jako v MK, akorát se nevybírá náhodně ze 2 žetonu, ale cíleně z několika karet silnějších schopností. Postavě také přibyde perk, což je vylepšení balíčku modifikátorů útoku postavy. Zde se jedná o dlouhodobější strategii, protože pro postup na další úroveň budete potřebovat projít (+/-) 3-4 scénáře.

Důležité je nenechat se odradit možnými prohrami v prvních scénářích. Jakmile si zažijete pravidla i schopnosti postav, tak se není čeho bát, i když budete hrát v solo variantě se silnějšími potvorami než v týmovce. Také mohu potvrdit.

Za sebe můžu říct, že GH jsem klidně ochoten si zahrát i několikrát za týden (třebaže časově to nejde :-)), kdežto u MK by mi klidně stačilo jednou za měsíc či déle. Pokud se v GH ale nehodláte pustit do kampaně se vším všudy a jenom si v něm chcete zkusit pár scénářů, byla by škoda si ho pořizovat.

Já koupi GH ani v nejmenším nelituji a doporučuji ho všem milovníkům fantasy a taktických bojových her. Jeho autor si na něm dal záležet a v té desetikolové krabici najdete opravdu hromadu herního materiálu na mnoho desítek hodin.

23.1.2019 17:03:03

Příprava
GH je první hra, kde jsem investoval do insertu. Pokud je smysluplně navržený, tak přípravu hry výrazně urychlí. Já mám GH nachystanej během 10 minut :)

GH je hlavně o kampani. Jednorázově lze hrát taky (je tam i generátor scénářů), ale není to ono. Výhodou je, že připojování/odpojování postav v rámci běžící kampaně není žádný problém.

23.1.2019 17:04:15

vodšťuch...
je v herní terminologii .....
a) u hry se nenudíš,má spád,zvyšuje adrenalin, a proto k tomu nedílně patří...
b) vodšťuch .... hráč sebou na herním místě neustále hází,odráží se nohou či nohama od podlahy a horní část těla se mnohdy nekontrolovaně komíhá předozadním směrem.Končí to hlavou v dlaních. A toto se neustále opakuje u všech přísedících.

23.1.2019 17:39:53 | Upraveno autorem (porovnej)

GH česky
Gloomhaven česky vyjde v létě? Za mě osobně chci obě hry.. :D

27.1.2019 22:14:19

Za mě GM
Stál jsem před stejnou otázkou a rozhodl jsem se pro Gloomhaven z jednoho prostého důvodu. Mám rád, když se mohu dlouhodobě vracet ke svým oblíbeným postavám v rozběhnuté hře a těšit se tak na další společné sezení. Když to přirovnám, tak jsem měl vždy raději seriály než filmy, které většinou skončili dřív, než jsem si je začal pořádně užívat :)

3.2.2019 15:09:42

hmm, tak já asi "potřebuji" oboje
Jak tak čtu porovnání od Lareda (fakt "dík" ;) ), tak budu muset pořídit i GH. MK dorazí dneska.

4.2.2019 09:19:05

MK vs. GH
Doporučuji vyzkoušet obě hry a pak se rozhodnout. Je to jako s holkou. Někdo blond, někdo černovlasou, někdo tlustou, jiný hubenou. Dokud neochutnáš, tak nezjistíš která je pro tebe ta pravá. Někdy to mohou být i obě :D

Pokud není možnost vyzkoušet, tak koukni na let's play videa. Ta dokáží hodně pomoc v rozhodování.

4.7.2019 13:27:22

Vybíráme z Bazaru

Settlers: Zrod impéria (CZ)
Settlers: Zrod impéria (CZ)
Akt. cena: 330 Kč
Končí za: 11 dnů

Offcanvas