Mafia City - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Mafie
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Stragoo games
Autoři: Petr Bělík
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

dotazy na pravidla

diskuze pro dotazy na pravidla
17.2.2013 21:12:35

starosta
Možná je to zbytečný dotaz, ale nikde jsme to nenašli v pravidlech explicitne řečené... pokud hráč uprostřed vyhodnocování lokací přijde o figurku starosty, tak zbylé lokace se dořeší normálně podle čísel, že?
Alespoň tak mi to dává smysl.

17.2.2013 21:13:59

starosta
Nejsem sice autor, jen překladatel, takže nevím úplně stoprocentně, jak to autor myslel, ale myslím, že to v pravidlech je explicitně uvedeno. Popis lokace 7. Radnice, str. 7 - "Hráč kontrolující Radnici si vezme figurku Starosty (...) Od tohoto okamžiku do té doby..."
Takže zbytek II. Fáze určí nový držitel Starosty, v případě, že ho nezíská nikdo, se vyhodnotí zbylé lokace podle pořadových čísel. Toto musí pochopitelně starý držitel Starosty vzít též v úvahu, když na začátku II. fáze přemýšlí o tom, jaké určí pořadí pro vyhodnocování lokací.

17.2.2013 21:55:07

Tygr, karel
Promiňte, jestli vám připadne, že jsem hloupější než syn vesnického idiota a televizní rosničky, ale jaký má smysl pro starostu vyhodnotit radnici jindy, než jako poslední a připravit se tak o tu možnost rozhodovat?

17.2.2013 22:06:28

karel + havelock
karel: Jo, stalo se nám právě, že ji nekontroloval nikdo, takže se vrátila od hráče na plán. A konkrétně tahle situace nebyla nikde popsána. Takže byly zazněl i nápad, jestli ten původní držitel starosty to kolo nemá "dourčovat" a pak teprve vrátit figurku.
Ale dle pravidel dává právě největší smysl to, že se figurka okamžitě vrátí na plán a dál se jede podle čísel. Díky za potvrzení.

Havelock: no dotyčný to jednak hrál poprvé a druhak samozřejmě nečekal, že o tu lokaci přijde :o)

17.2.2013 23:31:30

pane starosto
Hafelog: Aky to ma zmysel? no ako vzdy, situacny :D napr. to mozes chciet vyhodnotit skor preto, aby si znizil pravdepodobnost moznych (tebou nekontorlovanych) zasahov, ktore by vyhodnotenie Radnice naklonili v tvoj neprospch-resp.v prospech ineho (napr. cez Vezenie, Pristav alebo cez nove karty Obchodna stvrt. Prve dve asi zvacsa robia passeku na lokaciach, ktore sa este len budu vyhodnocovat) a idealne, ak na ostatnych to mas poriesene tak, ze si safe a je Ti to jedno.
Alebo si zahral planovanu Tajnu dohodu a nahle i veelice necakane ju ktosi zahral tiez, len tak, aby Ti zabranil ponechat si Starostu.. takze si o titul prisiel nahodou;)

Tygr: jj, vzdy sa lokacia vybera (prvy krok) podla polohy Starostu, toto sa obcas moze pocas fazy lokacii zmenit (na rozdiel od strategickej fazy, kde starosta urcuje vyber lokacie v celej faze). Pak vzdy plati ze sa vybera od najmensieho cisla bez ciernej znacky.

19.2.2013 17:28:13

zloděj + policajt
Nějak se nám bijou texty na kartě "Zloděj" a efekt figurky policajta. Jak to je, když vlastník policajta zahraje zloděje? Může si vybrat kterou kartu krade, nebo je prioritnější text u zloděje, že krade skrytě?

8.3.2013 08:00:10

Merwin
Podle mě krade skrytě. Jako policajt si můžeš jen prohlédnout karty a tím si zjistit, že třeba tam od toho nemá cenu krást, protože má samé šunty.
Ale že by sis vybral konkrétní kartu, tak to podle mě nefunguje.

8.3.2013 08:51:04

Merwin
Mno, vzhledem k tomu, že se policajt může komukoliv KDYKOLIV podívat do karet, tak se do nich může podívat i v okamžiku krádeže ;-) V podstatě dostal zloděj pár cených policejních informací, kde je to, co potřebuje.

8.3.2013 09:31:10

zloděj + policajt
Takhle jsme taky dopadli, jedni tvrdili to, druzí ono =(

V podstatě je to:
"Od tohoto okamžiku se může KDYKOLIV podívat každému hráči do karet v ruce" proti "Vezmi si NÁHODNĚ kartu jiného hráče"

Nakonec jsme se dohodli, že si kartu přeci jen bude brát náhodně (už takhle nám policista přijde dost atraktivní), ale zajímalo mě, zda už se to třeba někde neřešilo.

8.3.2013 09:54:12

zloděj+ policajt
No já bych to právě bral rozumně - ten policajt zloději pomůže už tím, že zloděj jde najisto tam, kde ví, že jsou dobré karty. Že by si šel přesně pro jednu určitou kartu... no nevím, to už mi přijde trochu přesílené.
MOžná by se dalo napsat autorovi, jak to myslel :o)

8.3.2013 10:20:34

zloděj + policajt
Třeba se tu nějaká povolaná osoba vyjádří, ale mně přijde ok, aby přesně věděl pro jakou kartu jde. Pořád je to karta za kartu, což není zase úplně nějak extra deal. Přesílené mi to v téhle kombinaci zase nijak moc nepřijde.

A přijde mi to i z formulace pravidel poměrně jasné.

8.3.2013 10:26:09 | Upraveno autorem (porovnej)

policajt a zloděj
Hrál bych to tak, že pomocí policisty zjistím (kdykoliv znovu a znovu), kdo má jaké karty v ruce, a z nich pak pomocí zloděje beru naslepo. Policajt není k tomu, aby řešil, v jakém pořadí má kdo karty poskládány v ruce vedle sebe - to už je trochu příliš extenzivní výklad. Mně zas naopak tohle přijde z formulace pravidel poměrně jasné - jak je vidět, jazyková bariéra může při vší snaze vznikat i při použití jediného jazyka....

A právě proto tu máme ZH a podobné, že?

10.3.2013 08:50:26 | Upraveno autorem (porovnej)

policajt a zloděj
Dle mě přesně jak říká karel. Ale zkusil jsem napsat přímo do vydavatelství, tak uvidím, co mi odpoví, a dám to sem.

10.3.2013 09:12:31

Policista + Zlodej
Ano, hrac kradne Zlodejom nahodne skryte jednu kartu aj ked ovlada Policajta.. (Policajt definuje len "vidi do kariet" a nie "vidi do kariet a/alebo nieco dalsie/ine.." .."kedykolvek" je casovo - "od kedy ma hrac policajta dokym ho nestrati" ehm..)

.. zlodej je celkovo asi lepsi na vychytavanie symbolov (ked uz nie na oslabovanie Kseftarov a Biznizmanov), kde su sance na 'uspech' radovo vyssie, ako su na 'druh' karty.. takze v kombe s policajtom je to celkem vostry ci .. :D ..a hlavne ak sa da ist na istotu, ak ma obet len 1 kartu (alebo viac ako 1 s rovnakym potrebnym symbolom) ;)

10.3.2013 13:00:41 | Upraveno autorem (porovnej)

akce
Čau, tak jsem si zakoupil tuhle hru a můžu říct, že je fajnová jen mám pár dotazů ohledně pravidel...kolik se může hrát akcí reakcí atd... v jednom kole??Dočetl, že jedno, ale zdá se mi to málo.. :( dík za odpověď

1.11.2013 12:48:26

karty
Když je akce přesuň libovolného mafiána kamkoliv tak je tím myšleno i hlavního mafiána??(Tzv. co je nejníže??)

1.11.2013 12:50:55

Joshua
Presne tak.

1.11.2013 13:06:39

kak
Přesně tak na oboje?? :D

1.11.2013 15:23:28

Stejne jako Joshua
Joshua se nedockal odpovedi a me taky zajima jak je to s akcemi v ramci jednoho tahu, rozumim spravne tomu ze se hraci toci v akcich v ramci jednoho tahu dokud se vsichni nevzdaji tahu? tzn ze umisti klidne nekolik mafianu, zahrajou nekolik karet atd, nebo striktne kazdy jednou odehraje a slus? prijde mi pak ze to mnozstvi mafianu a karet nedava smysl protoze neni prostor jak je zahrat

10.1.2014 18:31:26

Joshua, Karlos
Přiznávám, že ten překlad (ani originál) pravidel nejsou naprosto stoprocentní. Nejsem s tím úplně spokojen.
Nicméně k dotazu:
Joshua: jeden hráč zahraje nějakou kartu jako akci. To jest provede akci symbolu, nebo akci textu nějaké karty typu akce. Jiný hráč může akci vetovat, a to zahráním dvou karet se symbolem PĚST. Původní hráč nebo i další jiný hráč může nyní vetovat to veto. Opět dvěma kartami se symbolem pěst. Pak platí původní efekt akce prvního hráče. To však lze opět změnit dalším vetem. A tak to může jít dál a dál, ale v praxi jsem zatím víc než jedno veto ještě nezažil.
Některé efekty textu karet (jsou typu akce) lze vetovat zahráním "textu karty" typu reakce, to je tam pak výslovně uvedeno právě v tom "textu karty typu reakce".
Je to trochu zamotané, ale po první hře se většinou vyjasní, jak je to myšleno.
Ad Karlos: Nejdřív se prostě mastí karty a sází žetony, dokud všichni nepasují. Pak probíhají víceméně administrativní další fáze, ve kterých jen proběhnou ty efekty lokací.
A ještě dotaz dole - ano, libovolný mafián je libovolný, to jest klidně i hlavní. V tom je právě ten vtip.
Je to teď jasnější?

10.1.2014 20:39:14 | Upraveno autorem (porovnej)

karel
takze je to tak jak sem myslel, diky .-)

10.1.2014 20:47:34

vzdaní se svého tahu
Ahoj chci se zeptat: za předpokladu, že je hra v plném proudu, ve městech jsou rozmístění mafiání a znovu je na tahu hráč A ten má na ruce 3 karty a mafiána rozhodne se však vzdát svého tahu. Následuje hráč B ten položí mafiána a na ruce má poslední kartu. Jede hráč C ten se rozhodně zahrát kartu akce a uškodit hráči A.
Otázka zní, může hráč A nyní zareagovat, když se vzdal svého tahu ? Nebo musí prvně vyhodit 2 karty pro návrat do hry na jedno kolo a poté může použít 3kartu jako reakci na akci hráče C ? Byl by postup jiný, kdyby hráči A chtěl uškodit již hráč B ?
Jak by to bylo, kdyby se hráč A vzdal svého tahu a hra dál pokračovala třeba 3 kola. Může se hráč A vrátit do hry i po několika již odehraných kolech tím, že vyhodí dvě karty potřebného symbolu?

30.1.2014 10:25:47

prog
Poté, co hráč A pasoval, může - jakmile je na něj řada - znovu vstoupit do hry v případech popsaných v pravidlech:
a) dostal se mu mezitím zpět do ruky mafián poté, co někdo zahrál efekt události "Policejní razie". V tomto případě je pas hráče A zrušen a on normálně pokračuje tak dlouho, dokud znovu nepasuje.
b) zahraje z ruky jednu kartu se symbolem náboje a provede nějakou jednorázovou akci. Tím svůj "pas" přerušil právě jen na ten jeden tah a dále zůstává v režimu pas.
Další iterace opět od začátku - jakmile je na něj znovu řada... atd.

Je celkem jedno, kdo zahrál "Policejní razii" a už vůbec je jedno, co případně jiného (jemu nebo komukoliv jinému) provedli hráči B a C.

Provádět kroky typu "REAKCE", to znamená vynést dvě karty se symbolem PĚST nebo karty s událostí typu reakce, však můžu i tehdy, pokud jsem již pasoval. Pas se vztahuje jen na moje akce, tj. umisťování mafiánů a hraní karet typu AKCE. Ne na reakce. Reakce se totiž neváže na to, jestli jsem na řadě nebo ne. Reakcí vždy reaguji na nějakou akci soupeře.

Je to jasnější?

30.1.2014 10:57:07 | Upraveno autorem (porovnej)

Karel
Díky je to jasné a logické :-)

3.2.2014 12:02:23

Věznice
Když přemístím mafiána do věznice pomocí karty, ne pomocí lokace, kdy se tento žeton vrací hráči? Ještě to kolo kdy se vyhodnocuje věznice a nebo zůstává ve věznici i kolo následující a vrací se až pak?

18.2.2014 23:26:40

Vybíráme z Bazaru

Vinohrad
Vinohrad
Akt. cena: 710 Kč
Končí za: 15 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas